spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

vagapet 26.10.2015
Hodnoť článok:
0 0

Maľujte s deťmi, uľahčíte im písanie

Detská kresba je prejavom spontánnosti a prirodzenosti dieťaťa jeho vlastným výtvorom, stopou, ktorú po obe v okolitom svete zanecháva. Je to dobre, hoci to občas odnesú nové tapety, stenu v izbičke alebo otcove dôležité dokumenty do práce.

Kreslenie je pre dieťa nesmierne dôležité a je v našom záujme túto tvorivosť od malička podporovať. Pre našich najmenších je maľovanie forma hry, kedy cíti radosť z farebnej čiary na papieri, hry, ktorá sa podľa odborníkov neskôr stáva prostriedkom toho, ako dieťa vníma samo seba a prostredníctvom seba pozoruje okolitý svet, kladie otázky a nachádza odpovede.

"Dnešné deti sú už od útleho veku obklopené tablety, počítačmi, elektronickými hrami a modernými hračkami s radou efektov a vymožeností. Napriek tomu stále s nadšením siahajú po pastelkách, vodovkách a kusa akéhokoľvek papiera, aby trávili čas s tvorivou a pritom "obyčajnú" aktivitou, akou je kreslenie a maľovanie, "mieni pedagogička Daniela Valachová z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Kresba a písmo spolu súvisia
Výsledky jej výskumu napovedajú, že medzi detskou Maľovačky a následnými počiatočnými pokusy o písmo je priama súvislosť. "Písmo sa z detskej kresby doslova vynára. Dieťa začína používať symboly a znaky vo svojich obrázkoch veľmi skoro, bez toho, aby tým niečo sledovalo. Už v prvej čmáranicu môžeme nájsť náznak prvých znakov a symbolov, ktoré dieťa používa, "vysvetľuje Valachová.
Deti písmo napodobňujú, obkresľujú, neučí sa pritom ešte správne tvary. To prichádza až v prvom ročníku na základnej škole. Písmo je tak prirodzenou súčasťou ich výtvorov, vzniká spontánne, ako dôsledok toho, čo dieťa vníma vo svojom okolitom prostredí rovnako, ako keď sa snažia namaľovať mamičku alebo slniečko.

Ak budete svoje deti už od malička nenásilne smerovať k správnym návykom pri maľovaní, urobíte rozhodne dobre a pre budúce prváčikov to bude len výhoda. Je pritom dobré mať na pamäti niekoľko dôležitých prvkov, ktoré môžu mať vplyv nielen na plynulý rozvoj hrubej i jemnej motoriky dieťaťa.

Veľká plocha na kresbu
V prvom rade je to dostatočne veľký formát papiera, na ktorý najmenšie deti kreslia. Platí zásada, že čím je dieťa mladšie, tým potrebuje väčšiu plochu. Nemala by byť v každom prípade menší, ako A3. Najlepšie pritom je, keď malé deti maľujú v stoji alebo v kľaku s dostatočným odstupom od kresliacej plochy (vodorovne aj zvisle na dĺžku paže dieťaťa). Preto kúpte role baliaceho papiera, rozprestrite je na podlahu v byte a nechajte deti vyčíňať.

Správny posed
S rastúcim vekom je potom potrebné venovať pozornosť správnemu sedenie, ktoré by si deti neskôr mali osvojovať aj v materskej škôlke, aby ich potom ako prváci mali už dostatočne zafixované. Správna poloha je, keď dieťa sedí rovno, má vzpriamená chrbát a obe nohy kolmo na podlahe kvôli stabilite. Vzdialenosť medzi okom a obrázkom by mala byť približne 30 cm.

Nedržať ceruzku ako prasa kosť
Dôležité tiež je, aby rodičia poznali a ovládali správny úchop ceruzky a mohli ho tak s dieťaťom nacvičovať. Kontrolovať by ho mali aj učiteľky v materských škôlkach. Tak sa ľahšie prenesú správne návyky aj do školských lavíc.
Správny úchop opisuje docentka Valachová takto: "Základom správneho držania ceruzky či pastelky je úplná voľnosť svalstva hornej končatiny. Ceruzku drží prvé tri prsty dominantnej ruky: palec, ukazovák a prostredník. Palec je mierne ohnutý a pridržiava ceruzku z pravej strany zhora. Ukazovák by mal prečnievať nad palcom a smerovať k hrotu. Prostredník ho pridŕža sprava prvým článkom. Posledné dva prsty sú mierne ohnuté dovnútra dlane a ľahko sa dotýkajú. "
Pre lepšiu podporu správneho úchopu a držania pasteliek je najlepšie zaobstarať svojmu potomkovi ergonomické pastelky a ceruzky, ktoré mu vďaka protišmykovým úchopovým plochám prirodzene padnú do ruky a detské prstíky si tak samy nájdu správne miesta. Tomu sa prispôsobili už aj výrobcovia a na trhu sa objavilo niekoľko značiek pasteliek, ktoré sú navrhnuté priamo pre detskú rúčku. Sú to napríklad STABILO radu EasyColor, ceruzky EASYgraph, Maped, Faber-Castell alebo i Koh-i-noor.

Pre najmenšie deti samozrejme stačí široké pastely, tabuľky kriedy alebo pevné voskovky, s ktorými budú s radosťou zanechávať odtlačok svojho tvorivého ja všade, kam dosiahnu a pripraví tak svojim rodičom chvíle veľkého nadšenia aj mierneho zdesenie z pomaľované steny.

V každom prípade je potrebné pri vedení malých maliarov postupovať pomaly, trpezlivo as láskou, čo sa neskôr zúročia pri prvých školských pokusoch čerstvých prváčikov o pekná písmenká.

Päť rád ako uľahčiť čatu od maľovania k správnemu písanie
1. Povzbudzujte svoje dieťa hravým spôsobom
Rodičia, podporujte jemnú motoriku svojich detí už odmalička napr. Triedením tvarov, kreslením alebo hazardných hrami. Všetky tieto aktivity trénujú pohyby, ktoré deťom neskôr pomôžu pri výučbe písania. Ideálne je použitie farebných pasteliek s mäkkou, širší stopou a veselých maľovaniek.
2. Doprajte deťom priestor pre ich tvorivú činnosť
Nestačí deti len chváliť za to, čo nakreslili alebo ako presne opísali tvary či vyfarbili maľovanku. Rovnako dôležité sú plynulé pohyby rúk a plynulé tvary. Dajte deťom slobodu k samostatnému rozvoju a kreativite - napr. Kreslenie slučiek prispieva k plynulým pohybom pri písaní.
3. Nechcite toho po svojich deťoch príliš
Berte vždy do úvahy schopnosti svojich detí. Nezaťažujte deti tvary, ktoré je pre nich príliš ťažké nakresliť. Vedie to k frustrácii a deti z tejto činnosti nebudú mať radosť. A práve potešenie je tým najdôležitejším motivačným faktorom. Ak si dieťa neobľúbi kreslenie, bude ťažké ho nadchnúť pre písanie.
4. Všimnite si spôsobu, ako dieťa drží pastelku
Keď deti začínajú kresliť alebo písať, rodičia by mali sledovať spôsob, akým pastelku či ceruzku drží. Ruka by mala byť uvoľnená, pretože kŕčovité držanie ceruzky zabraňuje plynulým pohybom. Napätie a príliš silný stisk sú pre ruky veľmi únavné. Kŕčovité držanie pastelky je tiež znamením toho, že sa dieťa snaží byť príliš precízne.
Skúste dieťa opraviť, ukázať a vysvetliť mu úchop, ideálne mu kúpte pastelky, ktoré dieťa intuitívne lepšie navedú k správnemu úchopu. Vhodné sú v tomto smere napríklad pastelky radu STABILO EASYcolors, ktoré vďaka vyhĺbeným žliabkom priamo podporujú správny úchop a navyše berú ohľad na pravákov či ľavákov.
5. Vráťte sa k dobre známym tvarom
Dôverne známe tvary sa môžu stať dobrou predlohou taktiež pre tvary písmen. Mnoho písmeniek môže byť vytvorených z tvarov, ktoré sa už dieťa naučilo. Napr. "O" má rovnaký tvar ako veľkonočné vajíčko, tlačiarenské "P" môže byť čiara a polovica balóna. Písmená tak prestávajú byť vďaka týmto obrazovým pomôckam abstraktné a sú namiesto toho dobre zrozumiteľná vďaka prostredníctvom ich prepojenia s veľmi dobre známymi predmetmi.

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Maľujte s deťmi, uľahčíte im písanie


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama