spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 26.6.2015
Hodnoť článok:
0 0

Povinná pracovná služba - Bezpečnosť pre seba a svojich zamestnancov

Mnohí z vás ani nevedia, že od 1.1.2015 začala platiť novela o povinnej pracovnej službe pre zamestnánvateľov. O čo vlastne ide sa môžte dozvedieť z nasledujúceho článku.

Väčšina z nás sa zhodne na tom, že zdravie je to najdôležitejšie v našom živote. V tesnom závese nasleduje láska, šťastie, spokojnosť a peniaze - v rôznom poradí. V starostlivosti o naše zdravie vsádzame na zdravý životný štýl – strava, pohyb, spánok. Často však vynechávame pracovné prostredie, v ktorom svoje zdravie zanedbávame.

Pracovné kategórie

Pri rizikových povolaniach je pracovná zdravotná služba samozrejmosťou. Zamestnanci prechádzajú preventívnymi prehliadkami a hodnotí sa ich zdravotná spôsobilosť. Sú to hlavne prace, ktoré sú zaradené do 3. a 4. kategórie podľa zákona. Konkrétne ide napríklad o práce spojené s hlukom a vibráciami na stavbe, v dielni alebo vo výškach.

Chýbajú nám ešte prvé dve kategórie, práce bez poškodenia zdravia a práce, v ktorých sa nepredpokladá riziko poškodenia zdravia – práca upratovačky alebo administratívneho pracovníka. Ak patríte vy alebo vaši zamestnanci do ktorejkoľvek skupiny, ste povinný zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu sebe aj svojim zamestnancom. Neexistujú výnimky ak zamestnávate len dohodárov alebo ak máte jednoosobovú sročku.

Pracovná zdravotná služba – ako ju zabezpečiť?

Existuje viacero spôsobov ako si pracovnú zdravotnú službu môžete zabezpečiť. Môžete využiť vlastných zamestnancov, ktorí musia mať špecializáciu v odbore verejného zdravotníctva alebo musia byť bezpečnostnými technikmi. Prípadne využijete služby externej spoločnosti, ktorá má oprávnenie na pracovnú zdravotnú službu. Tá sa oboznámi s rizikami a škodlivými faktormi, ktoré vplývajú na zamestnancov, zhodnotí ich, poskytne potrebné poradenstvo a bude sledovať zdravotný stav zamestnancov. Taktiež sa postará o školenie zamestnancov v oblasti prvej pomoci, prípadne ich zaočkuje, ak je to nevyhnutné pre správne vykonávanie ich práce.

Povinnosť zabezpečiť každému svojmu zamestnancovi pracovnú zdravotnú službu máte od 1. januára 2015. Ak ste si náhodou túto povinnosť nesplnili, dávajte si pozor na stále častejšie kontroly, hrozí vám nemalá pokuta.

Haspo.sk - Komplexná pracovná zdravotná služba pre vašich zamestnancov
Mobil: +421 905 271 563
Tel.: +421 57 44 64 930
E-mail: haspo@haspo.sk

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Povinná pracovná služba - Bezpečnosť pre seba a svojich zamestnancov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama