spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 6.8.2014
Hodnoť článok:
2 0

Ako uvoľniť miesto na gmail-i?

Tiež sa Vám niekedy stáva, že si všimnete dolu tie super percentá o tom, koľko priestoru využívate? Mne sa to stalo tiež... Zhrozil som sa...

O tom, že gMail poskytuje zadarmo priestor 15 GB je viac ako jasné. To, že to je zdieľaný priestor s Google Drive, Picassou, Google Docs a pod, však už vie len málokto.

Nejde teraz o to, koľko dát kde máte, ako skôr o to, ako upratať priestor čo najrýchlejšie. Samozrejmosťou je, že napríklad taký kôš sa vám premazáva automaticky a všetko staršie ako 30 dní proste končí v tramtárii. Všetko ostatné však zostáva nedotknuté (ak si odmyslíme spam, ktorý sa tiež sám premazáva, ale smeruje do koša, takže ten sa drží 2násobok času).

Prejdime však k tomu o čom som reálne chcel písať, hneď ako som sa zhrozil, že využívam cez 9GB z 15GB. Rozhodol som sa teda, že sa zbavím všetkého čo je v koši, v spamoch a tak podobne. To neurobilo však viacmenej nič a tak som sa rozhodol pre radikálne riešenie - odstránenie všetkého, čo nepotrebujem.

Áno, je to vždy veľmi diskutabilné, čo človek potrebuje a čo nie, ale ruku na srdce, čítali ste si niekedy maily, ktoré boli 3 a viac rokov staré? Ja nie. Málokedy som musel ísť až tak hlboko do histórie, nehovoriac o tom, že ak to ešte odlimitujete na presnú vec, zbavíte sa fakt len "balastu".

Všetko staré, nech je to kdekoľvek a má prílohu...

Neviem ako moc zbehlí ste vo filtrovaní emailov a tak podobne, ale zopár tipov by som mal. Ak chcete vybrať niečo, čo fakt nepotrebujete, tak skúste napríklad do horného search bar-u v gmaili napísať:

has:attachment

Výsledkom bude zoznam e-mailov, ktoré obsahujú prílohy. Chcete filtrovať konkrétne typy príloh? Napríklad PDFká?

has:attachment filename:pdf

Uvedené riadky Vám však filtrovali len veci v aktuálnej zložke, takže predpoklad je, že v doručenej pošte. Ako však rozšíriť toto vyhľadávanie na úplne všetky zložky?

has:attachment in:anywhere

Obmedzujte vyhľadávanie dátumom

Je jasné, že aspoň za posledný rok či dva, si chcete niečo predsa len uchovať a tak treba vytvoriť filter, ktorý sa postará o to, že sa vyfiltruje len niečo od špecifického dátumu alebo za nejaké obdobie.

Google pri filtrovaní myslel samozrejme na všetko a tak máme k dispozícii príkazy ako after, before, older, newer, ktoré slúžia na určenie dátumu, napríklad:

has:attachment in:anywhere before:2013/01/01

Vo výsledku dostanete všetky e-maily s prílohou, ktorých dátum začína 31.12.2012 až po začiatok používania gmailového účtu, resp. po prvý nájdený e-mail.

Ak ste si nie úplne istý, môžete ešte použiť aj filtrovanie cez older_than a newer_than. Tu môžete použiť zápis, pomocou ktorého nájdete napríklad všetko, čo je staršie ako 1rok. Zápis by vyzeral takto:

has:attachment in:anywhere older_than:1y

Treba myslieť na to, že toto filtrovanie bude brať aktuálny dátum ako ten, od ktorého sa vychádza a hľadá sa teda presný rok na aktuálny deň!

Obmedzujte aj veľkosť!

Ak vám nevadí zopár malých príloh, alebo sa bojíte, že prídete o pár fotiek, ktoré určite chcete mať v maili, môžete obmedziť filter na veľkosť súborov, resp. celkovú veľkosť správy. Ak chcete nájsť všetko, čo je napríklad väčšie ako 10 MB, použite:

has:attachment in:anywhere older_than:1y larger:10M

Ak ste pozorne čítali, tak viete, že tento riadok Vám urobí filtráciu e-mailov zo všetkých zložiek, ktoré sú staršie ako 1 rok a veľkosť správy je väčšia ako 10 MB.

Filtrovanie nie je čistenie...

Samozrejme, že tieto príkazy nie sú určené na čistenie, ale na to, aby ste si vybrali len zoznam e-mailov, ktoré sú "zbytočné"... To samotné na prečistenie nestačí.

Dôležité je, aby ste takto vyfiltrované správy vybrali. Na obrázku vľavo máte možnosť vidieť, ako vybrať všetky správy. Treba však dať pozor, keďže týmto výberom zvolíte len ten počet položiek, ktorý máte nastavený ako počet položiek na stránku.

(Najčastejšie teda 25 a maximálne 50). Preto je nutné, všimnúť si notifikáciu o tom, že ste vybrali len istý počet a kliknúť na link na vybranie úplne všetkých konverzácií. Viď obrázok.

Hneď ako ich máte všetky vyznačené, kliknete na tlačítko odstránenia a všetky tieto e-maily poputujú do koša. Následne po vyprázdnení koša získate Váš nový voľný priestor. Mne osobne tieto filtrovania odstránili (všetky emaily s prílohou, čo boli 2 roky staré) cca. 10600 emailov a z kvóty 9GB som sa dostal na 4,75 GB. Tak som ešte raz odfiltroval e-maily s prílohami a všetko, čo bolo staršie ako jún 2013 išlo za "kamarátmi" a vo finále mi teraz gmail ukazuje 2,88GB.

Tak šup šup čistiť všetko nepotrebné.

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
2 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 tester 13.8.2014 14:39:44
Fajn clanok, som fakt nevedel ze sa da takto hladat :)
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Ako uvoľniť miesto na gmail-i?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama