spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Joozty 12.4.2014
Hodnoť článok:
0 4

Čo sa stalo s letom 370? Možné teórie...

Pozrite si top 5 možných teórii o zmiznutom lietadle....

Ani po mesiaci hľadania sa po lietadle spoločnosti Malaysia Airlines letu č. 370 neobjavili najmenšie známky. Vyšetrovatelia sa sústreďujú na zopár scenárov, avšak priznávajú, že sa možno nikdy nedozvedia, čo sa stalo v posledných hodinách letu. Bolo lietadlo unesené? Spôsobil haváriu lietadla niektorý z členov posádky úmyselne?

O pár dní na to, ako lietadlo zmizlo, Mashable zozbieral všetky pravdepodobné teórie, čo sa mohlo udiať. O mesiac neskôr z nich zopár vylúčil.
Možné teórie:

1.Lietadlo bolo unesené členom posádky

Malajzijske úrady ukončili vyšetrovanie a všetkých 227 pasažierov uznali nevinnými. Avšak členovia posádky, vrátane pilota Zaharie Ahmad Shaha (53) a kopilota Fariqa Abdul Hamida (27) sú stále podozriví. Šéf polície Khalid Abu Bakar povedal reportérom, že vyšetrovanie je v súčasnosti zamerané na štyri možné scenáre, jeden z nich je únos. Ak aj bolo unesené, aký bol zámer? Vyšetrovatelia nevedia. Väčšina únosov končí výmenou za výkupné alebo, ako sme videli 11. septembra, deštrukciou. Zdá sa, že MH370 skončila v Indickom oceáne.

2.Lietadlo bolo sabotované členom posádky

Existujú dohady, že rádiolokátory boli úmyselne vypnuté – jeden po druhom – vyšetrovatelia veria, že práve sabotáž je jednou z možností. Niekto na palube zdanlivo zmenil kurz – a úmyselne zamaskoval jeho lokáciu pred radarmi. Reportér The Wall Street Journal, Jon Ostrower vraví, že na vypnutie rádiolokátora „by bolo potrebné vypnutie ističov, ktoré sa nachádzajú na paneloch nad a za hlavami pilotov. Piloti ich iba zriedka, ak vôbec, vypínajú. Manipulácia s nimi je vyhradená iba pre technikov.“ Kto vypol rádiolokátory? Vyšetrovatelia netušia, ale veria, že to musel byť niekto so znalosťou kokpitu Boeing 777.

3.Člen posádky bol podplatený alebo mal osobný dôvod spôsobiť haváriu lietadla

Zmiznutie lietadla mohol byť následok psychických alebo osobných dôvodov niekoho na palube, vraví policajný náčelník Bakar. „Možno niekto z cestujúcich mal uzavretú vysokú životnú poistku, z ktorej by jeho rodina neskôr ťažila, alebo niekto dlžil niekomu značnú sumu peňazí.“, navrhoval na tlačovej konferencii deň po zmiznutí lietadla. V takom prípade vyšetrovatelia pravdepodobne preskúmajú, komu vyplatia peniaze z poistky. Ako New York Times oznámil 1. apríla proces vyplácania odškodného práve začal.

4.Pilot spáchal samovraždu

I keď je to neobvyklé, počas posledných dvoch desaťročí sa objavilo 24 prípadov, keď spáchal pilot počas letu samovraždu. SilkAir Let 185 a EgyptAir Let 990 sú najbežnejšie citovanými prípadmi takejto tragédie. V oboch prípadoch vyšetrovatelia usúdili, že piloti zámerne spôsobili haváriu lietadla.

5.Nejaká katastrofická udalosť zabila pasažierov i posádku a následne zapríčinila haváriu

Od úplného začiatku vyšetrovania úrady tvrdia, že čokoľvek sa na palube udialo, lietadlo nájdu rýchlo. Satelitné zábery ukázali, že lietadlo sa stratilo z dosahu radaru až po siedmych hodinách – to znamená, že lietadlo pokračovalo až pokým sa mu neminulo palivo. Taktiež je možné, že všetci na palube mohli upadnúť do bezvedomia alebo zomrieť v dôsledku explózie, náhlej alebo pomalej dekompresie.
Jeden zo známych prípadov z nedávnej minulosti, kedy zníženie tlaku spôsobilo zrútenie lietadla je z októbra 1999, v ktorom zahynul profesionálny golfista Payne Stewart. Aj keď vyšetrovatelia nikdy nedospeli k záveru, čo spôsobilo samotnú dekompresiu, je isté, že piloti neboli schopní obsluhovať riadenie kvôli nedostatku kyslíka v lietadle (čo sa môže objaviť, ak sa v kabíne znižuje tlak). Piloti – a ich pasažieri – zomreli na hypoxiu, smrteľný stav zapríčinení nízkym množstvom kyslíku. Lietadlo, však, pokračovalo vo svojom lete vďaka autopilotovi celé hodiny. Nakoniec mu došlo palivo a zrútilo sa na pole. Je možné, že toto sa stalo aj Malaysia Airlines Letu 370 a že vysielanie údajov z motorov lietadla mohlo pokračovať aj celé hodiny potom, ako sa stratil kontakt.

Zdroj: mashable.com

Hodnoť článok:
0 4

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Život > Správy > Čo sa stalo s letom 370? Možné teórie...


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama