spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 5.10.2010
Hodnoť článok:
0 0

Pracujete na dôležitom projekte? Vypnite si messenger a nájdite si bod pokoja

Neviete sa sústrediť na prácu a viete, že vám „horí termín“? Niečo za tým bude, ale čo? Je množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú ľudskú sústredenosť a nedá sa dôveryhodne tvrdiť, že iba jedna jediná konkrétna vec rozrušuje sústredenie sa na vec, ktorú robíte, vytvárate, kreslíte alebo programujete. Jednoducho človeka môže rozptýliť čokoľvek.

Všetko sa odvíja aj v závislosti od povahy, prostredia alebo aj pomocou podvedomého vnímania okolia nielen v reálnom svete. Sústredenosť sa na prácu či akúkoľvek vec, ktorú robíte, nie je len o tom, že máte pokoj v reálnom svete, ale i v tom virtuálnom, v ktorom chcete práve dosiahnuť svoj ciel. Za cieľ sa v tomto prípade považuje dokončený projekt, u programátorov kód, u dizajnérov dizajn. Jednoducho celková práca či už v agilnom režime alebo akákoľvek iná kompletná práca, ktorú realizujete.

Základným bodom na dosiahnutie cieľu pri práci, pri hľadaní kreativity a sústredenia sa, je pokoj. Ak dizajnér, programátor alebo akýkoľvek iný špecialista nevie nájsť v sebe bod pokoja, nikdy nebude projekt taký, aký si ho daná osoba v podvedomí predstavuje. To znamená, že ak sa človek nevie sústrediť a nevie v sebe nájsť to správne miesto, kde sa v mysli usadí, kde schová do šuplíka všetky negatívne vplyvy a myšlienky, nemôže dosiahnuť vrchol svojej vnútornej kapacity. Vo svete ale i na Slovensku je veľa odborníkov, ktorí sú fakt odborníci, ale existuje aj veľa pseudo-odborníkov, ktorí sa mnohokrát titulujú len z toho dôvodu, že chcú pozdvihnúť svoje ego. Nechcú počúvať názory druhých alebo si jednoducho myslia, že všetko je v poriadku. Nie je. Skutočnosť je taká, že minimálne 20% skutočných odborníkov, ktorí to naozaj v hlave majú, sú zapadnutí prachom alebo sa nedostanú do situácie, kedy by mohli ukázať, že dostali talent na to, aby robili skvelé veci. Možno sa zdá, že tu nastáva menšie odbočenie od témy, čo je v malej miere pravda, no je dôležité poukázať na to, že ľudia, ktorí dokážu nájsť v sebe bod pokoja, by sa nemali báť pretvárať veci a dávať ich do povedomia ľudí, aj keď kritika občas bolí. Ak sa takýto doslova “vyvolený” človek naučí pracovať s pokojom, je veľká šanca, že z neho niečo bude.

Ak si to práve ty, ten, kto vie, že to v sebe má, tak smelo do toho, no predtým treba hľadať v sebe bod pokoja, aby veci, ktoré nepatria do myslenia, nešli do práce a neprejavovali sa skryte na projekte. Pri hľadaní bodu treba hľadať a pretvárať veci do štádia pokoja v reálnom svete a veľmi dôležité je to aj vo virtuálnom svete, pretože tam sa uskutočňuje daný úkon. Už dlhodobo sledujem, že veľa mojich kamarátov má aj počas práce zapnutý IM, Facebook či inú sociálnu sieť, kde komunikuje so svojimi kamarátmi. Do tohto procesu však nerátam kontakt za účelom oboznámenia sa s pracovným postupom či zadaním. Pri práci a pri sústreďovaní sa na danú činnosť je dôležité prerušiť komunikáciu voľného písania, prípadne je potrebné obmedziť prístup ľudom, ktorí vás môžu voľne kontaktovať. Akékoľvek prerušenie počas práce zapríčinené správou napr. od kamaráta, ktorý trebárs píše, že si kúpil nové tričko a strašne ho to teší, stojí dosť veľa. Jednak dochádza k prerušeniu myšlienkovej vlny, čo môže mať za následok malý pokles nasadenej kreativity.

Nenechajte sa rozptyľovať vonkajšími vplyvmi a pri práci vypnite všetky IM a sociálne siete. Pokiaľ je nutné mať zapnutý IM na pracovnú činnosť, lepším riešením je byť aktuálne prihlásený len na jednej službe v neviditeľnom režime. Je jasné, že komunikácia cez mail je pomalá a občas sa IM nedá 100% obmedziť, ak je potrebné rýchlo prebrať nejakú dôležitú vec, no je dobré zabezpečiť si podmienky tak, aby vás nemohol hocikto počas práce svojvoľne kontaktovať. Udajte svojmu mozgu smer, vypnite to, čo nie je dôležité pri práci a nájdite si bod pokoja. Efekt sa po čase určite dostaví.

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Filip Reazon LinuxLover Lintner (fb) 19.11.2010 00:00:00
Presne tak, urcite obdobie som premyslal nad tym ako je mozne ze nic nestiham.. pri programovani etc. som mal vzdy povoleny v Pidginovy FB a ICQ Acc....Neni nic horsie nez ked zrovna pisete Class a zacne vam pisat 5 ludi naraz ...
0 0 Branislav Rác (fb) 14.10.2010 00:00:00
Ja zisťujem že presne toto budem musieť aplikovať aj pri písaní postov.Niet nič horšie keď píšete článok a do toho vám pípne IM
0 0 Milan Chudoba (fb) 9.10.2010 00:00:00
svata pravda :) nemam co dodat
0 0 Dana Tomečková (fb) 6.10.2010 00:00:00
podla mna najdolezitejsie je si veci zjednodusovat. ani fb nie je vsemocny a clovek na to, aby nieco riesil, potrebuje klud.
0 0 Jakub Čech (fb) 6.10.2010 00:00:00
zaujimave
0 0 Peter Kučerka (fb) 5.10.2010 00:00:00
A ak dolezity projekt napr suvisi s facebookom :) alebo IM alebo nejakou sietou alebo webstrankou, ktoru proste musim mat otvorenu :P

Inak plne suhlasim :)
Zajtra.sk > Život > Osobný rozvoj > Pracujete na dôležitom projekte? Vypnite si messenger a nájdite si bod pokoja


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama