spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Emil Lacoň 9.11.2013
Hodnoť článok:
0 3

Osobný bankrot - oddlženie

Existujú len 2 možnosti ako sa zbaviť dlhov, všetko splatiť alebo ísť do osobného bankrotu a oddlžiť sa raz a navždy.

Osobný bankrot je zákonné riešenie nepriaznivej finančnej situácie, ktoré je umožnené všetkým fyzickým osobám v prípade, že splnia zákonom stanovené podmienky. Zákon č. 7/2005 Z.z. nepozná tento inštitút pod názvom osobný bankrot ale oddlženie.

Proces oddlženia ma jednoduchý mechanizmus. Jeho cieľom nie je uspokojiť všetkých veriteľov v plnom rozsahu, ale uspokojiť toľko, koľko je reálne možné. Prvá fáza procesu ma sankčný princíp, ktorý predstavuje stratu majetku (aspoň v hodnote 1659,70 Eur). Druhá fáza má ozdravný princíp, kde sa ustanoví 3 ročná skúšobná doba a ročná splátka. Výška tejto splátky sa určuje podľa skutočného stavu, výšky príjmu, vyživovacích povinností a nákladov na živobytie. Súd uloží len takú splátku, akú môže fyzická osoba reálne plniť, pričom sleduje aj určitú spravodlivosť medzi veriteľom a dlžníkom. Výsledkom je uznesenie súdu, ktoré jasne hovorí, že dlhy, ktoré vznikli pred celým týmto procesom, a ktoré neboli uspokojené v prvej fáze speňažením majetku, a rovnako dlhy, ktoré neboli uspokojené v skúšobnej dobe splátkami sa stávajú nevymožiteľné, a to bez ohľadu na to či si ich niekto prihlásil do konania alebo nie.

Základný filozofický princíp procesu je, že dlhy, ktoré fyzická osoba jednoducho nedokáže splniť, ju zbytočne zaťažujú a počas celého života nedokáže fungovať ako normálny ekonomický subjekt, čo je v konečnom dôsledku pre spoločnosť nevýhodné. Je jedno aký vysoký je dlh, keď nie je reálne vymožiteľný.

Podmienky procesu sú majetok aspoň v hodnote 1659,70 Eur, viacero veriteľov, pravidelný príjem.
Výber správneho a skúseného poradcu prípad. Právneho zastupcu pri tomto formálne komplikovanom procese je dôležitý pre pokojný a bezproblémový priebeh procesu. Dôležitejšie ako samotné konanie je dôsledná príprava pred jeho začatím. Chyby sa v tomto procese veľmi tvrdo trestajú, preto si pri výbere poradcu dajte záležať. Najlepšie je sa vôbec nezadĺžít a zlákať na trend zvaný rýchla pôžička.

Hodnoť článok:
0 3

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Pavel Škoda 16.11.2013 23:19:03
Nie je pravdou, že pri bankrote musíte byť zamestnaný, je potrebné mať akýkoľvek preukázateľný príjem pri povolovaní oddlženia.

Zmyslom nie jesplatiť všetky svoje dlhy ale len ich časť a Ďalej existovať bez dlhov z minulosti.

Keď je niekto vlastníkom bytu a jeho dlhy vysoko prevyšujú hodnotu bytu tak mal možno o tom čo podpisuje rozmýšlať skôr a nemusel takúto situáciu vôbec riešiť. Je pravdou, že mnohí sa dostali do takejto situácie lebo niekomu ručili, akuráť, že nikto nemyslí na to, že ručiteľ ručí všetkým čo má a mnohí si to uvedomie až príliš neskoro.

Ak je napr. byt v spoluvlastníctve, alebo sú vlastníci manželia nemusia o byt prísť, akurát, je potrebné zabezpečiť náhradné plnenie (peňažné) na "vyplatenie" svojej polovice.

V zahraničí je možnosť ponechať si bývanie, ale skúšobná doba a aj podmienky sú prísnejšie ako je to pri našej právnej úprave, skúšobná doba je 7 rokov a splatiť treba aspoň polovicu dlhov. U nás sa na výšku dlhov neberie ohľad.
0 0 Andrej Ševčík 13.11.2013 22:40:47
kaktus, da sa to riesit aj tak ze vsetko napises na zenu, date si bezpodielove vlastnictvo a si vybaveny.. by si sa divil kolko chrapunov tak existuje
0 0 Marko Kasala 12.11.2013 13:26:23
Vždy je to o tom ako zobrat tomu kto má aj ked možno nie umýselne dlh,všetko zobrat.Nikdy sa nemyslí na potreby dlžníka,vždy v konečnom dosledku je to o profitu systemu.Žijeme vo svete kde dve tretiny sveta nemá čo do huby nie je dovod pomáhat......
0 0 Miloš 12.11.2013 06:51:34
Čakal som, že sa tu aj niečo dozviem, ale v tomto článku nie sú žiadne informácie. Chýba tu dôležitá vec. Osobný bankrot môže vyhlásiť len zamestnaná osoba.

kaktus: Ak mu dajú byť do dražby, musia dať náhradné ubytovanie.
1 0 kaktus 10.11.2013 17:41:35
Cize, ak si napriklad vlastnikom bytu. Ten ti daju do drazby, aby ziskali peniaze na oddlzenie veritelov. Z teba sa stane bezdomovec, ale hlavne, ze si oddlzeny.
Zajtra.sk > Život > Podnikanie > Osobný bankrot - oddlženie


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama