spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Zajtra.sk > Fórum > Ostatné > Poskytnut podklady alebo nie?

pridal Michal Šlichta
30.5.2012 13:58:34

Poskytnut podklady alebo nie?

Ozval sa mi chalan, ktory robi pre mojho zakaznika (malu firmu) nejaku zakazku. Potreboval logo. Zaslal som. V tom nevidim problem. Ale teraz mi pise, ze ci by som mu nemohol poslat PSD podklady zo stranky pre tu firmu. Argumentuje tym, ze "aby to vyzeralo rovnako". Mne sa to nepaci. V takychto pripadoch odosielate podklady konkurencnym firmam/ludom?

22 komentárov

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:

Zabudol som heslo

0 0 Juraj Moric 12.7.2012 17:16:21
Poslal by som bez debaty.
0 0 Nomak 12.7.2012 10:34:16
Suhlasim s Mocnou ... ak to máš zaplatené môže ti byť viacmenej jedno čo on bude robiť zo zdrojovými súbormi ďalej, ty ich už inde nevyužiješ (maximálne nejakú časť z toho aby si si ušetril robotu)
no určite poslať radšej klientovi ako tretej osobe ...
0 0 ... 12.7.2012 07:58:05
Monča Holečková > som myslel konkretnu zmluvu o dielo na vytvorenie webstranky kde je osetrene co sa jedna vlastnictva podkladov atd...
0 0 ... 11.7.2012 13:55:13
nehodil by sem niekto zmluvu ako ukazku kde su tieto veci osetrene ?
0 0 - 10.7.2012 21:39:07
Pripadne sa da odvolat napr. na pisomnu konverzaciu (nakolko je pisomna dohoda zavazna) - na dodani coho ste sa dohodli? Aky format? Atd...
0 0 Ondra Sniper Flidr 10.7.2012 19:03:06
tohle ma resit smlouva. ja mam ve smlouve jasne napsano co je zahrnuto v cene a co ne, stejne tak v jakym rozsahu poskytujes licence a licence produktu tretich stran (jako priloha). Pokud smlouvu nemas, pripadne to nemas v ni osetrene, poslal by jsem mu to a poucil se z toho (nechcete se mnou podepsat smlouvu? ok, nepodepisujte, najdete si nekoho kdo do toho pujde i bez ni)
0 0 Michal Šlichta 31.5.2012 14:21:27
Tuto vec vyriesim elegantne, ze mu poslem JPEG pozadia, o ktory mu asi ide najviac. Ale viackrat som uz mal takuto dilemu. A to mozno kazdy, kto uz je v brandzi nejaky ten piatok. Kazdopadne, dakujem za rady :)
0 0 Igor Janic 31.5.2012 12:14:09
Ja by som nedal. Keď si niekto u mňa objedná web, tak dostane web. Jedine, že by si objednal grafický návrh + web. I vtedy sa dá polemizovať či grafický návrh je JPG obrázok, PSD podklady alebo až HTML+CSS. Keďže som skôr programátor ako grafik, tak to beriem z toho pohľadu, že je to rovnaké ako keby mi chcel niekto zasahovať do PHP kódov, príp. ich dať 3. osobe, aby ich použila na iný projekt, i keď pre toho istého klienta.
0 0 tester 31.5.2012 09:50:41
poskytnut PSD znamena poskytnut niekomu jednoduchy nastroj na zarabanie. vsetky updatey, vsetky drobne zmeny, vsetky customizacie co si student vygoogli ako .. vie spravit. ak si to nemal v zmluve, ja osobne by som to neposkytol.

co uvadzas v prispevku su pre mna strohe info a urcite nie podnet niekomu nieco dat. treba si uvedomit, ze dat PSD znamena dat niekomu moznost zarabat na danom klientovi. V opacnom pripade sa musia obratit na teba resp. si to niekto musi pracne spravit / prerobit ..

aspon moj pohlad na vec
0 0 Michal Šlichta 30.5.2012 22:25:42
Vam poviem, ze ked som si preberal noveho zakaznika, resp. som robil len jednorazovku, v zivote som PSD nevidel. V pripade, ze sa jedna o marketingovo "zive" firmy, tak to asi rozratam, ze: v 10% som nedostal nic, ani texty, ani pomoc, proste "zelena luka" (ta luka ani travu nevidela:), v 30% pridu nejake PDF v 150 DPI, v 30% PDF v 300 DPI, v 20% len fotky s design manualom a v 10% Indesign subory + DM (DTP). PSD nic. Urob si. A j a to beriem, tak to ma byt.
0 0 - 30.5.2012 22:19:29
Vzhladom na ostatne komentare doplnim: urcite to je rozhodnutie, kde treba zvazit pre/proti, ale z mojej skusenosti by som ho nedal zadara jednoducho pre toto: ak ide o zakaznika, ktory bez mihnutia oka prejde k lacnej konkurencii a pyta odo mna moje zdrojaky, ktore neboli sucastou povodnej dodavky, aby usetril, nezaujimam sa do buducnosti o takeho klienta, nema to zmysel. ocakavat to, ze ti takyto klient dohodi kseft je v tejto situacii asi marne, skor ho dohodi tomu "studentikovi", ktory mu urobi "tu istu pracu" za podstatne menej. nie je tu moc co ziskat. podstatou ale zostava to, ze to sucastou povodnej dodavky nebolo a ty im to nemusis dat vobec. mozes sa vsak dohodnut za poplatok pridat k dodavke to, co zvycajne nedavas (ziskas € aj si ochotny spravit vynimku).

a k tomu, ak davas svoju pracu zadara, prezentujes sa tym ako "zufalec", alebo ako clovek, co pracuje zadara (resp. jeho praca nema hodnotu). teda tolko moj osobny pohlad, resp. ako by som sa na to pozrel ja. urcite je to od pripad k pripadu, ale zo skusenosti: seriozny business man alebo podnik nema problem zaplatit za sluzbu naviac.
0 0 Juraj Moric 30.5.2012 21:15:29
Asi tak, ako hovoria chalani.
Poslal by som. Nic tym nestratis, maximalne ziskas.
0 0 Peter Sjekel 30.5.2012 21:04:26
Jednoznačne poslať.
Ak ten niekto robí len malé úpravy, tak tvoju pozíciu neohrozuje a ukážeš klientovi, že nie si zaprdenec.
A ak ten niekto toho klienta prebral komplet a klient už s tebou nepočíta, tak ti to môže byť jedno. Keď nepošleš, niekomu skomplikuješ život a klient si pomyslí, že si zaprdenec, keď pošleš budú všetci spokojní.
0 0 Tomáš Abaffy 30.5.2012 18:15:09
Pokiaľ ti klient zaplatil všetko, čo mal, tak by si nemal mať problém poskytnúť PSD, alebo aspoň tie ktoré máš (možno nemáš ku každému typu podstránky). Ak ti firma uhradila faktúry, tak pošli...
0 0 J 30.5.2012 17:20:41
PSD podklady obycajne nebyvaju sucastou dodavnky, ked ide o komplet spracovanie internetovej stranky od navrhu po programovanie. Ak si to zakaznik dopredu nevyziadal, tak by som mu ich asi neposkytol. Zalezi tiez od vztahu k zakaznikovi a budovania si mena. (Ked mu ich odmietnes poslat, tak o tebe asi nebude v dobrom rozpravat dalej :) )
A ako pisal mhp - asi by si s nim ani nemal komunikovat ale priamo so zakaznikom. V prvom rade mu vysvetli, ze tie dokumenty su nieco viac ako len obrazky, skusit s nim dohodnut financnu odmenu za psd dokumenty alebo v krajnom pripade tie psd upravit tak, aby obsahovali co najmenej tvojho know-how a poslat mu ich :)
0 0 Michal Šlichta 30.5.2012 17:05:52
Hej, tak nejak to je. Kultura komunikacie toho cloviecika tomu zodpoveda. Zmluvu nemam. Dodaval som logo a web. Vseobecne som nad tym rozmyslal, do akej miery co posielat. Vsetko by som poslal, aby okrem prace zaplatil aj autorske prava. Za inych okolnosti logo + nakupene fotky. Zakaznik plati za dielo, PSD je mojim (dusevnym) vlastnictvom.
0 0 - 30.5.2012 15:01:35
+1 k tomu zaplateniu. v inom pripade by som mu ho neposkytol, jedine, pokial by bolo v zmluve so zakaznikom uvedene, ze sucastou dodavky k povodnej stranke je aj PSD. stranka predsa bola dodana, ostatne materialy, ktore som pouzil pri jej tvorbe povazujem za svoje.

inak, znie to podozrivo ako pripad, ze hladali lacnejsie riesenie a nasli si nejakeho studenta. nie je mi celkom jasne, na co by potreboval origos PSD, skor usudzujem, ze nieco nevie spravit... (ale, mozem sa mylit :) ). ja by uprimne som skor rozmyslal, ci mu na taky mail vobec odpoviem.
0 0 Michal Šlichta 30.5.2012 14:50:26
Lebo je tam taka eticka rovina: zakaznik zaplatil za stranku. Teraz si ale objednal sluzbu inde, takze nemam dovod im poskytnut podklady. Mozno tak fotky, ktore si zakaznik zaplatil z fotobanky.
0 0 Martin Gura 30.5.2012 14:30:19
Pokiaľ zaplatia PSD-čko prečo nie.
Zajtra.sk > Fórum > Ostatné > Poskytnut podklady alebo nie?

Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama