spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Zajtra.sk > Fórum > CMS > Porovnanie CMS

pridal Maroš Kováč
15.3.2012 21:40:55

Porovnanie CMS

Tak jedna typická otázka. Ktorý CMS používate, prípadne s ktorým sa vám pracovalo najpríjemnejšie? Môžete napísať aj klady a zápory jednotlivých CMS. :)

Osobne som ich vyskúšal veľa. Joomlu som kvôli extrémnej komplikovanosti nechal tak, Drupal celkom ušiel, TYPO3 sa mi zdalo suché a momentálne som spokojný s WordPressom. :)

46 komentárov

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:

Zabudol som heslo

1 1 Imrich Kovaľ 17.10.2013 14:43:08
@- dakujem za tvoj konstruktivny prispevok k diskusii a zelam napodobne nech sa ti dari :):):)
0 1 - 17.10.2013 14:27:57
@Imrich Kovaľ každý, kto sem príde si môže prečítať tvoje vyjadrenia nižšie (napr.: "Vacsina developerov videla 1.0 verziu zo stihacky", "toto je problem celej nasej komunity", "na Slovensku kazdy druhy developer odbornik na Magento, ake je strasidelne narocne a mohutne a ako sa zle edituje a bla bla"), ani to nemusíš nejak obhajovať - je to tam a človek priemernej inteligencie si sám domyslí, či takéto "štatistiky" vôbec môžu zodpovedať pravde.

Samozrejme, dobré vlastné CMS etc. zrazu spomenieš, keď už niekto narazí na to, že kecáš a zrazu si grand, že ty vlastne komunikuješ dobre a ten druhý sa má poučiť. Dovtedy to je "skoda len ze to ich "vlastne CMS" sa jaksi v tom svete nie a nie ujat :) ".

"je potom velmi zvlastne sledovat niektorych ludi s vlastnym CMS ako rozpravaju o tom ze Open Source je najhorsie zlo na svete" - o tom sa tu momentálne vôbec nerozprávame, nikde som to nepovedal, nevidím, ako to je súvisí s našou diskusiou.

Nič, vidím, že sa chceš vymotávať/dohadovať, je mi to jedno, rob si čo chceš. Nech sa ti darí.
2 0 Imrich Kovaľ 16.10.2013 22:54:24
@- kopec polopravd? V prvom rade, ja sa na nic nehram, mam tu svoje meno, firmu, kazdy vidi kto som, s cim robime a ano obhajujem s tym co robim, pretoze s tym robim dost dlho, aby som k tomu mohol napisat par viet.

Takze su to skutocne polopravdy? Zazil som desiatky zakaznikov, ktori k nam prisli lebo sa nepohodli s programatorom cms na mieru a chlapik im zamkol web/vypol web v produkcnej prevadzke, ci im nedal zdrojovy kod napriek tomu ze za to zaplatili. Firma prichadzala o stovky/tisice eur denne. Zazil som zakaznika, ktory k nam prisiel s tym ze ma CMS na mieru za 2 000e a po otvoreni admin zony to bola farebne upravena Joomla 1.5 bez kreditov a instalatora, aby si za instalaciu ankety a podobnych blbosti chlapci mohli vypytat 150e. Za posledny mesiac som zazil 3 zakaznikov, ktori dosli s tym, ze zaplatili chlapcom zalohy a chlapci tak nejak v polke programovania toho "CMS na mieru, dizajnu k tomu atd." volajako zmizli z povrchu zemskeho. Takze to co tu pisem, nie su ziadne polopravdy, taka je realita, aj ked velmi smutna a mrzuta, pretoze toto je problem celej nasej komunity a je uplne fuk ci Open Source alebo custom development, zle meno to vrha na vsetkych. O cenovom dumpingu sa tu ani bavit nebudeme...

P.S.1: Poznam kopu kvalitnych programatorov s vlastnym CMS, ktore je na urovni a voci ktorym mam uctu a respekt, lebo su odbornici vo svojom obore a stalo sa ze som ich aj doporucil, ak som mal za to, ze je to pre zakaznika lepsia alternativa. Takze predtym ako tu budes pisat nieco o urovni komunikacie, skus sa nad tym najprv trochu zamysliet. :)

P.S.2: Mas pravdu, vlastne CMS sa nepise na to, aby slo do sveta a nadchlo miliony ludi, len je potom velmi zvlastne sledovat niektorych ludi s vlastnym CMS (a pre istotu, precitaj si este raz P.S.1) ako rozpravaju o tom ze Open Source je najhorsie zlo na svete. :)
0 0 - 16.10.2013 22:05:13
@Imrich Kovaľ no flame :) ? tak nepíš veci typu "skoda len ze to ich vlastne CMS sa jaksi v tom svete nie a nie ujat :)". to ako načo rýpeš do druhých a potom vypisuješ, že "no flame"? odkedy sa píše vlastné CMS na to, aby as "ujalo vo svete"? a k tomu kopa nepodložených tvrdení o tom, kto čo kedy videl a o slovenskej internetovej komunite a kopec poloprávd. chápem, že si chceš obhájiť svoj názor a biznis, v očiach laika to asi aj "dáš" (takým politickým spôsobom - nakydať a zamlčať), ale ustráž si aspoň nejakú úroveň, toto je dosť nízke.
2 0 Imrich Kovaľ 15.10.2013 23:27:28
@kaktus, developer mohol identifikovat o ktoru Joomlu ide, 1.0? 1.5? 2.5? 3.x? Vacsina developerov videla 1.0 verziu zo stihacky a odvtedy su z nich odbornici staby priamo z core teamu vyvojarov. Ked som naposledy ukazoval panom developerom, ktori "s joomlou robili a bolo to strasne" novu verziu, tak nevychadzali z udivu.

Je to asi tak, ako je na Slovensku kazdy druhy developer odbornik na Magento, ake je strasidelne narocne a mohutne a ako sa zle edituje a bla bla a z celeho Magenta videl verziu 1.1 v lepsom pripade verziu 1.3 spred x rokov, aj to len strukturu priecinkov v jpegu niekde na imagehoste.

Raz darmo, kazdy chvali svojho boha, len jaksi nemam rad ak sa majstri svetla, co si o danom systeme precitali 1 clanok pred 10 rokmi tvrdia, ake je to cele zle. Podobnych "odbornych" nazorov i na TYPO3, WORDPRESS, DRUPAL atd. je plny slovensky internet, skoda len ze to ich "vlastne CMS" sa jaksi v tom svete nie a nie ujat :) No flame :):):)
0 0 kaktus 15.10.2013 23:20:07
@Imrich Kovaľ
joomla joomla...
Staci mi vyrok jedneho developera: "joomla je ten najvacsi bordel s akym som kedy pracoval". :-)
3 0 Imrich Kovaľ 15.10.2013 14:52:21
Za seba, za firmu a tiež za zákazníkov, podelil by som to asi takto:
1. klasicke weby - Joomla 2.5 / 3.x, WordPress - cca. 70 - 80% webových riešení ako klasické firemné weby, prezentácie, produktové webstránky...
2. eshopy - Magento pri veľkých projektoch, Joomla 3.x JoomShopping pri komunitných eshopoch, WooCommerce (WordPress) pri maličkých jednoduchých shopoch (ak chce zákazník wordpress)...
3. špecifické riešenia - veľké portály atď. - tu to závisí dosť od výšky investície, ak chce zákazník šílenosti a má reálny budget, tak TYPO3 / Drupal, ak rieši financie a štandardné funkcionality (katalóg, news, formuláre, registrácia, komunita), tak v pohode stačí Joomla 3.x.

P.S.: naši zákazníci mali možnosť porovnať administráciu Joomla / WordPress / TYPO3 / Drupal, ich vyjadrenia na zorientovanie sa hovoria za všetko. Uvedomte si, že projekt nerobíte pre seba, ale pre zákazníka, a ak ho chce spravovat sám, tlačiť ho do úprav v kóde, html značiek a učenia sa vzťahov v CMS je nezmysel a môžete stvoriť sebelepší manuál.

P.S.2: Nikto nepopiera, že napísanie vlastného CMS a kódu má kopu výhod pre tvorcu, pre zákazníka však táto závislosť na 1 dodávateľovi nie je práve najpríjemnejšia (skúsenosti zákazníkov).

P.S.3: reálna skúsenosť pri editovaní FAT FOOTER:
- na Joomla 3.x a WordPress - na Joomla 3 kliky, otvorený TinyMCE editor a editovanie obsahu, uloženie, hotovo
- na WordPress - cely FAT FOOTER uložený natvrdo v súbore, nutné editovať cez editor súborov s použitím HTML znalostí (pre nás pohoda, pre zákazníka masaker, web prebraný po inom dodávateľovi)

Asi je to dosť o tom, čo komu sadne, osobne sa vždy viac pozerám na flexibilitu a rozšíriteľnosť do budúcnosti bež väčších komplikácií a bez nutností utekať s každou blbosťou za programátormi (pohľad zákazníka).

Športu a kvalitným webom zdar :)
0 0 Veronika Šmatralová 4.9.2013 19:48:55
určite odporúčam www.oxiweb.sk , alebo pre českých zákazníkov www.oxiweb.cz sama mám v ňom web aj eshop. V prípade záujmu môžem poslať linky na ne za like na FB pre môj webík ;)
1 0 Peter Payter Gašparík 5.9.2012 03:30:28
Bol tu spomenutý dobrý dotaz, že nakoľko TYPO3 nie je pre bežných smrteľníkov tak je stabilný príjem za trocha roboty zaručený, to môže byť plus ;) ako s tým WP s tebou súhlasím, že nie je na všetko ale proste veľa toho aj tak dokáže. Stromová štruktúra sa mne nepáči v TYPO, je to fakt moc nakope, rozumnejšie mi prijde vyselektovať si články vo WP a dať otvoriť v novom okne, netreba stále refreshovať.

Ok, už viem, že pre teba je TYPO3 to najlepšie, ale skús ešte nejak rozobrať prečo by ho aj niekto ďalší mal používať? Konkrétne čo ponúka viac oproti Drupalu?
0 0 J 4.9.2012 22:43:33
Prva vec je ze ked si nevies nastavit BE a nechas tam pozapinane nepotrebne moduly tak sa moze zdat neprehladne.
Ked mas stranku kde ma editor upravovat maximalne tak nejaky text tak to je este vo WP v poho no ked ma editovat nejaky specificky obsah, plugin alebo widget tak z toho musi byt magor. V type su obsahove prvky pluginy aj zaznamy na jednom mieste priradene k stranke. Umiestnovanie takychto zaznamov je omnoho logickejsie.
1 1 Michal Obeda 4.9.2012 22:21:20
@J - to nie je môj názor, to je názor ľudí (nie programátorov), ktorí s Typo3 robili a za ktorých som musel ja niektoré veci editovať (lebo ma poprosili o pomoc). A popravde, miestami som sa aj ja zapotil.
Neviem aká zložitá stránka musí byť, aby na to Wordpress nestačil, ale momentálne mi nič také nenapadá. 90% webov, ktoré tu ľudia robia, sú malé a stredné stránky, na ktoré rovnako stačí WP ako aj Typo3. Ale aby si si nemyslel, že som WP fanatik - ja WP vôbec nepoužívam, nasadzoval som ho iba na jeden jediný projekt. Len proste Typo3 považujem za najviac user unfriendly systém.
0 1 J 4.9.2012 22:11:02
To je tvoj nazor ze je to neprehladne. Moj, mojich kolegov a znamych je ze ten strom vo WP je katastrofa. S typom pri jednoduchych strankach nemal nikto z ludi - editorov ktorych som skolil nikto vazny problem. Pri zlozitejsch strankach kde si editor pustil typo raz za mesiac problemy boli ale take spranky by si na WP ani nespravil.
1 1 Michal Obeda 4.9.2012 21:35:15
@J: "ajked mas 200 podstranok vidis vsetky a vidis kde sa nachadzas ked editujes obsah." - to je názor developera, presne ako tvoj predchádzajúci príspevok. Práve ten strom mi príde v Typo3 strašne neprehľadný.
Musíš si uvedomiť, že vývojár robí so systémom na začiatku a on si dokáže ten systém upraviť (dokáže si upraviť aj WP). Editor s tým robí zvyšok času, väčšinou ide o neskúsených ľudí tam zaváži prehľadnosť a jednoduchosť administrácie. A tá v Typo3 nevyniká ani v jednom bode.

A tiež nechápem, prečo začínaš útočiť na ľudí. Môžeš vymenovať, kto z prítomných Typo3 v živote nevidel?
1 2 J 4.9.2012 21:12:08
Presne o tom som hovoril. Vela veci sa vo WP robi cez widgety napr take nestandardne menu ako widget je uplne nelogicke a ich umiestnovanie/zobrazovanie sa dost neprirodzene nastavuje. Proste a jednoducho WP ma od cms daleko. Je to blogovaci system.
BE editorom v typo3 sa daju nastavit prava na kazdy jeden modul/stranku/zaznam alebo policko formulara. Pri jednoduchych strankach je administracia jednoducha a prehladna. Oproti WP je omnoho prehladnejsia stromova struktura - ajked mas 200 podstranok vidis vsetky a vidis kde sa nachadzas ked editujes obsah. Vo WP sa musis preklikavat po 20 strankach a ked chces prejst na inu musis sa najskor vratit. Je to zdlhave a neprehladne. Pri type mi trochu vadi ze nastrojova lista hore vlavo na co si skor zvyknu pouzivatelia Mac OS a ikonky su mensie ale nieje to nic tragicke. Najlepsie sa pocuvaju hodnotenia od tych co typo v zivote nevideli.
2 1 Monča Holečková 4.9.2012 19:21:55
Možno je pre firmy na Slovensku výhodnejšie predávať TYPO3. Musia totiž k nemu urobiť špeciálnu inštruktáž, alebo ešte lepšie, spravujú obsah stránky sami. Teda majú stabilný zdroj príjmov navyše. Lebo, ako tu už bolo napísané, administrácia nie je robená pre bežných ľudí. :D
1 0 Peter Payter Gašparík 4.9.2012 18:48:53
@J ok a v čom je lepší oproti Drupalu? Ja tam vidím tú nevýhodu neintuitivneho backendu, slabšej komunite oproti Drupalu a horšiemu kódu.
Ešte k porovnaniu k WP, sám vravíš, že klient chcel od WP mnoho, neviem detaily čo požadoval no nesúhlasím s "akakolvek nestandardna vec je okamzite jeden velky problem za problemom." áno, pre špeciálne veci sa neoplatí použiť WP, ale určite nie všetky. Pluginy a witgety sa vytvárajú strašne jednoducho (kvalitná dokumentácia) a väčšinou to ani netreba lebo má za sebou najväčšiu komunitu. Tiež templaty sú najmenší problém pre WP a Drupal na takom themeforreste ich je plno, pre typo ani jedna.
1 1 J 3.9.2012 20:01:21
Sila typo3 je hlavne v jeho pluginoch a API pomocou ktorej je mozne nakodit rozne !nestandardne riesenia. Typo sa hodi na skor na zlozitejsie portalove riesenia, prave koli prisposobitelnosti backendu. Nielen ze daju vytvarat vlastne zaznamy (zaznamy spravuju pluginy), ale aj vlastne obsahove prvky (spravuje cms) ale daju sa dokonca vytvarat vlastne typy stranok a menit/pridavat ich vlastnosti. Dalsim levelom na ktore sa ine cmska nechytaju su veci ako servisy, viaclevelove cacheovanie, scheduler, jednoduche spravovanie jazykovych verzii, nastavenie prav/zobrazenie pre uzivatelov na kazde jedno policko v BE ....
Pre skusenych ludi je potom tiez velmi vyhodne spravovat aj jednoduche stranky ale ucit sa typo koli par strankam sa naozaj neoplati :)
O WP radsej pomlcim. Daju sa v nom robit pekne blogy ale akakolvek nestandardna vec je okamzite jeden velky problem za problemom. Mali sme par zakazok kde si klient ziadal WP no velmi rychlo zmenil nazor.
Je pravda ze typo je pre editorov je typo menej user friendly ale ked pocohpia logiku, hlavne rozdiel medzi obsahovymi prvkami a zazamami tak je vsetko ok. Pre kazdodennych uzivatelov nieje po dobrom zaskolen ziaden problem. Asi tolko k teme :)
0 0 Milan Dvorský 3.9.2012 19:38:57
@J cize bicykel s tebou? :D skus uviest tri dovody, preco sa @Peter Payter Gašparík myli. Neutocim. Som len sam zvedavy.
1 1 J 3.9.2012 11:37:46
Typo3 vs WP: si robis srandu? :D to je ako porovnavat bycikel s hruskami :)
0 0 Peter Payter Gašparík 30.8.2012 23:34:59
Niektorí si pochvaľujete TYPO no čo mám ja skúsenosti so zahraničnými klientmi (Nemecko) kde je dosť rozšírený, tak prechádzajú radšej na WP. Mal som možnosť upravovať stranku na TYPO a je to neprehladna katastrofa, určite radšej Drupal, ktorý je viac "svetový" ako TYPO ktorý sa drží v zapadnej europe. Taktiež čo sa týka témovania tak TYPO sa na WP a Drupal nebere.
Zajtra.sk > Fórum > CMS > Porovnanie CMS

Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama