spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

pridal tester
26.8.2012 10:53:59

je to tu mrtve

z casu na cas sem zavitam, ale akosi to tu je mrtve .. nie je co citat. nejaky plan do buducna ? :)

33 komentárov

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Mária Drozdík 1.6.2019 10:18:30
Potrebujete finančnú podporu pre rôzne projekty? Už žiadne starosti. V spolupráci s bankou Slovenskej sporiteľne ponúkame úvery akejkoľvek osobe alebo spoločnosti v núdzi. Naša úverová kapacita sa pohybuje od 5 000 do 100 000 eur pri primeranej sadzbe 1,5%. Ak máte záujem o úver, kontaktujte nás prosím na: E-mail: drozdikmariakontakt@gmail.com
1 0 Milan Dvorský 30.8.2012 10:23:20
@tester to je cas cestovania z prace a do prace ...
3 0 Tomáš Abaffy 29.8.2012 23:56:47
SUMÁR (nižšie rozkecaných vecí):

Zajtra.sk funguje dobre na cieľovke stredo-vysokoškoláci, začínajúci web developeri, designeri. Títo ľudia NEMAJÚ dostatočné skúsenosti, aby mohli KVALITNE písať (ak budú písať, budú sprdnutí v diskusiach a stratia motiváciu), naopak títo ľudia HĽADAJÚ rady, tutoriály a HĽADAJÚ SEBARELIZÁCIU (alebo hľadajú rovno klientov), títo ľudia radi budú prezentovať svoju tvorbu, buď budú chcieť ukázať, čo v nich je, že dačo dokážu, alebo kvôli feedbacku, aby vedeli čo robia zle a v čom sa zlepšiť. Od tohto nech sa nový owner odrazí, toto je možno najlepší prerod. S touto cieľovkou vieme najlepšie pracovať.

Čo by som odporučil:
- posilniť prezentáciu ľudí, nech ukazujú čo vedia robiť, nech si viac radia

- pri článkoch viac tlačiť na kvalitu, menej je niekedy viac

- využiť to, že sem chodia ľudia, ktorí sa chcú učiť, ktorí hľadajú sebarealizáciu

- nový owner má relevantné služby typu nakodujto, nakreslito, spolu so zajtra (kde sa môže tvoriť "zajtrajšia" generácia mladých tvorcov) má potenciál s tým niečo spraviť a vybudovať.

- existujú rôzne juniorinternety, kde súťažia chalani z polygrafických škôl

- existujú rôzne campy, prednášky, konferencie, stretnutia, ja si na také nepotrpím, ale chcel som urobiť "zajtra summer camp" tábor (normálny letný, volakde pri nejakom jazere, vo forme workshopu), alebo stretká raz za týždeň, prípadne nejaké také veci (ale nemali ste mi vsugerovať, že som vytvoril fail roka :D, potom som stratil chuť), poslednú dobu vznikajú coworkingy, všeliaké veci, ako keby sa posledný rok-dva slovenský internet a komunita rozbiehala, participujte na tom, alebo robte vlastné...

to je tak všetko, držím palce tomuto projektu. ja mám teraz najbližší polrok iné starosti. toto tu má potenciál, len sa na to nepozerajte ako na "spravodajský web", toto nie je spravodajský web, články sú exkluzívny bonus. dobrú noc
3 0 Tomáš Abaffy 29.8.2012 23:43:40
PÁR RÁD/PODNETOV NA ZÁVER (čo by možno podľa mňa owner mal robiť, píšem to sem čisto ako názor čitateľa)

1. Spravodajstvo fungovať nebude (jednak by na to musel byť fulltime niekto, a na druhej strane také weby tu sú - žive, dsl, siit.sk a neviem čo, nejdem riešiť ich kvalitu, aspoň sa snažia, zajtra malo byť niečo iné, nemá zmysel robiť x-tý IT spravodajský web, kde budú tie isté news ako inde), kvalitné spravodajstvo by sa dalo robiť len s niekoľkočlenným tímom, ktorí to budú brať ako job.

2. Honoráre nebudú fungovať (resp. budú, ale nie samé od seba). Keď sme spustili komunitu, tak som sa dohodol s jednou osobou, že bude písať na honorár, jednak chcela honoráre, a ja som chcel články. Povedal som max 24 článkov za mesiac tuším (ak by fakt napísala 15-20 článkov, tak by v čase rozbehu komunitného písania to motivovalo ďalších a ďalších, aby písali a možno by sa to rozbehlo), napísala 1-2 mesačne... Efekt sa nedosiahol. Nevadí. Honoráre nebudú fungovať ako spúšťač, oni môžu fungovať len na "udržanie spolupráce", ale nie ako spúšťač, resp. ak áno, tak na menšinu ľudí.

3. Zajtra.sk je obľúbené skôr u mladších, začínajúcich developerov a designerov. Čo je vlastne logické. Profi ľudia buď nemajú čas, alebo sú zbehlejší v angličtine, alebo sledujú svoje obľúbené miesta, ktoré existujú už dlhé roky. Možno by to mohlo byť celé profilované, ako "coworking place". A rozbehnúť to okolo tejto skupiny.
Táto skupina by síce písať mohla a možno aj chcela, ale chýbajú im skúsenosti, sú to juniori a ak by písali, tak by to zle dopadlo v diskusiách a autori by boli skôr demotivovaní ako motivovaní. Treba stavať na tejto cieľovke, ale to neznamená, že apriori musia písať články.

4. Na zajtra.sk fungujú dizajnérske súťaže. Dobrý point.

5. Na zajtra.sk ľudia pridávajú svoje práce (ale majú malý feedback, treba posilniť ten feedback).

6. Články. Akonáhle sme dali dobrý článok + tweetli sme ho + facebookovali ho (čo najpútavejšie), tak ak bol zaujímavý mohol mať pár stoviek či tisíc prečítaní za pár hodín. Zajtra.sk ľudia čítali, čítajú a budú čítať, ale len v prípade, ak tu budú kvalitné články.
Radšej nech pribude jeden článok za týždeň, ale fakt zaujímavý, ako veľa o ničom. Samozrejme treba popracovať aj na facebooku a šírení, hlavne pri našej cieľovke.

Pozrite si, akým spôsobom sme profilovali články v prvých týždňoch:
http://www.zajtra.sk/site/vsetko?stranka=25
http://www.zajtra.sk/site/vsetko?stranka=24
http://www.zajtra.sk/site/vsetko?stranka=23

7. Seriály sú fajn. Ja som uvažoval dakedy, že ak dakto bude chcieť seriál, bude musieť spraviť 3-4 diely dopredu, kým sa začne zverejňovať. Tým, že v starom Zajtra.sk bolo všetko zadarmo a dobrovoľné, tak som si to síce mohol pýtať, ale nebazíroval som na tom až tak. Ale ak nový owner za to platí, tak tá podmienka je legitímna. Ako aj v starom zajtra.sk sa stalo, že niektoré seriály skončili po prvom diely (napr. aj môj vlastný s infografikou, i keď som chcel, len na tú infografiku bolo treba fakt pol dňa a nejak som na to čas nemal, urobím nejaký podobný dám ho na birdz.sk, ale to je irelevantné). To je na zamyslenie.

8. Treba byť pestrý. Nech si tu nájde niečo nie len programátor, ale aj dizajnér, marketér, blogger, seo týpek atď... Väčšinu aj tak budú zaujímať dve oblasti.
4 0 Tomáš Abaffy 29.8.2012 23:42:40
Ahojte,
prvý polrok bol super, takmer každý deň tu bol článok, snažili sme sa byť pestrí (od dizajnu, cez blogovanie, copywriting, seo až po rozhovory), písalo veľa autorov (Peter Druska o kodovaní a neskôr iOS, Ján Baláž o blogovaní, Patrick Priecel o dizajnových trendoch, Zdenko Pek o SEO a analytických vecičkách, ja o čomkoľvek, čo malo pritiahnúť odborných i laických ľudí, ktorí sa zaujímajú o našu tématiky, Matúš Koprda o Yii a samozrejme Roman aka Yablko a jeho legendárne videocasty).

Vymýšlali sme aktivity, súťaže.

Od prvého týždňa som si čítal, ako sme totálny fail, že čo si o sebe myslíme akože vydať 1-2 články denne, že neriešime spravodajstvo, že žive.sk, dsl.sk a neviem čo majú viac správ. Atď.

Potom sme sa v našej vlastnej ankete (a myslím si, že už len ten nápad robiť obdobné ankety) bol fajn, aj keď možno sme nezačali ideálne, sme sa stali FAILOM ROKA.

Síce tu Michal Obeda (nový owner) napíše, že na rozdiel odomňa nemá čas. Ani ja som nemal čas. Jednoducho som sa snažil nájsť si 2-3 hodiny na článok raz za 1-2-3 týždne a 20-30 minút pár krát za týždeň na marketing, sprievodné obrázky k článkom. Možno si pamätáte, že vtedy sme mali k článkom ručne robené ilustračné obrázky s nápismi. Nerobil som všetky, ale možno 80-85%. Niektoré si robili redaktori sami. Ani ja nemám čas, ale tak miesto pozerania televíznych novín v telke som spravil obrázok.

A áno nestíhali sme niekedy. Preto sa na mňa pár ľudí hnevalo, že niekedy odpisujem dlho na mail, alebo preto sme ankety vyhodnocovali aj mesiac niekedy. Preto spracovanie napr. súťaže o SNG pár dní meškalo, lebo brigádnik kým otvoril všetky maily, vybral obrázky, niekedy upravil, spracoval text, vybral stručné bio o človeku, prepísal do textu, tak to chvíľu trvá.

A keď sme sa stali FAILOM ROKA, tak som jednoducho stratil chuť. Občas nám niekto napísal pochvalný mail, ktoré nás potešili, ale jednoducho aj ja a každý sme len ľudia, a keď robíme niečo zadarmo, vo voľnom čase, lebo sa nám chce, lebo chceme potešiť ľudí, a čítame si o sebe (a teraz nehovorím len za seba), akí sme neschopní, aké to je nahovno a shit a fail... Tak to človeka prestane baviť (viď napr. príklad Moniky Holečkovej z tejto diskusie).

Pravda je taká, že som po fail roka chcel celý web zrušiť. Možno teraz vyzerám ješitne, ale nech. Jednoducho načo sa snažiť robiť niečo dobrovoľne a nezištne, keď sme nakoniec tí najhorší. Vtedy ma pár členov vtedajšej redakcie prehovorilo, tak ok, skúsil som vymyslieť koncept, nech sem môže pridávať ktokoľvek čokoľvek.

Lebo žiť to bude len, ak budú neustále dorastať noví autori a nahrádzať starých. Ak americký autor na americkom webe píše teoreticky dlhodobo, tak u nás slovenský autor mal oveľa kratšie trvanie (česť výnimkám), často si vybuduje meno, získa zákazky a zrazu nemá na Zajtra.sk čas (generalizujem). Celé toto môže fungovať, len ak budú dorastať noví autori.

Síce som bol frustrovaný a znechutený, ale urobil som ešte jeden pokus - posledný - grafické súťaže (SNG, atď). Potom som prišiel s tým, že dáme minimálne výhry a nejaké podmienky. Ten článok som asi po hodine zmazal, lebo ako si to dovoľujem stanoviť minimálnu hodnotu výhry, že potom sa malé firmy nebudú môcť zúčastniť bla bla... Ok, zrazu príde súťaž, kde je menšia výhra, a niekto sa zúčastní súťaže a pošle "adekvátne logo k takej výhre". Tak sorry, to už bolo na mňa moc. Že som stratil chuť písať, to bolo dávno. Po fail roka som mal rozpísané 4-5 rozhovorov s webdesignermi a jednoducho som nemal chuť ďalej písať a dokončiť to (aj keď vlastne to skoro bolo hotové). Asi sa na mňa nejakí hnevajú, že som to nezverejnil, škoda... :( Ja som jednoducho stratil chuť písať, ale tie súťaže, keď my sa snažíme zabezpečiť súťaž, marketovať ju, a ešte sú nejakí ľudia urazení, že dávame malé výhry... To bol okamih, keď som si povedal, že sa pod tento web podpisovať nechcem, bolo mi ľúto to zmazať, lebo chalani (redakcia) tu zanechali obrovské množstvo zaujímavých článkov, videí, úvah. To sú stovky materiálov, ktoré skoro všetci (na pár výnimiek) robili zadarmo a dobrovoľne. Bolo mi ľúto to celé zmazať, ale zároveň som mal plné zuby všetkého a tak som spravil aukciu. (Samozrejme v deň aukcie som si prečítal, ako som hlúpy, ak si myslím, že to niekto kúpi). Vtedy som si povedal, že teoreticky to predám za ľubovoľnú sumu, ale ak to kúpi niekto aspoň za trochu vyššiu sumu, tak nový majiteľ to bude chcieť rozvíjať a bude sa snažiť...

Vtedy som dostal ponuky od pár ľudí, že radi prevezmú zajtra.sk a rozbehnú ho. Občas starší ľudia, občas študenti s potenciálom. Tie kontakty som prenechal novému ownerovi.

Ja mám pocit, že na Slovensku všetci len chcú kritizovať a nič nerobiť (lebo nemajú čas) a potom sa čudujú, že tu nič nefunguje. A tým nemyslím tento web, ale celú túto krajinu.

Všetci sú negativistickí a nikomu sa nič nepáči... Aj ja som dakedy občas dačo skritizoval. Ale niekedy mám pocit, že Slováci kritizujú kohokoľvek len preto, že ten ktokoľvek niečo robí...
0 0 Miroslav Petro 29.8.2012 23:10:07
@Michal Obeda ak budes mat cas, urcite napis clanok... urcite sa tu naje par ludi ktori budu len nadavat, ale mnozstvo ludi pracu oceni :)

ja som chcel napisat clanok o 5grid(pride mi to ako pekne riesenie responsive web), ale vobec nemam talent na pisanie (ak najdem niekoho, kto dokaze skoncipovat moje myslienky tak to sem hodim...)
0 0 tester 29.8.2012 20:22:27
@milan: mno vela sa flakas pri tom cestovani :)
(joke)
0 2 Milan Dvorský 29.8.2012 20:14:00
ja za seba ... robim uz vyse roka mimo IT ... praca byse 220 hodin do mesiaca, cestovanie vyse 60 hodin do mesiaca ... zratajte si ...
0 1 cimo19 29.8.2012 15:50:49
@Michal Obeda - Napis ten clanok a na druhych sa vykasli.
2 0 J 29.8.2012 15:46:36
zaujame shaggy, ze ti vadia veci ktore tu ludia pridavaju, vadia ti ludia ktori tu chodia ale travis tu denne dost vela casu :))
0 0 tester 29.8.2012 15:17:43
@milan: vdak za reakciu. prioritne bola tato otazka smerovana na redakciu na verejnu odpoved co a ako dalej. ale uz je zverejnena nizsie .. takze vsetci vieme ako dalej :)
4 1 Michal Obeda 29.8.2012 14:29:58
A aby som bol vecný - mám v hlave už dlhšiu dobu plno článkov. Napr. o vývoji aplikácií pre FB (momentálne som primárne FB developer), okrem toho vo firme, pre ktorú robím som hlavný JS developer, takže by som mohol napísať plno článkov o JS (napríklad o vytvorení jQuery pluginu, jeho základná kostra, to by určite veľa ľudí ocenilo) atď.
Mám však dva problémy - čas a väčšinové osadenstvo komentujúcich ľudí na zajtra.sk. Ešte by ma obvinili, že si tým článkom niečo dokazujem.
0 1 Michal Obeda 29.8.2012 14:19:09
@Milan Dvorský - väčšina z nás sú živnostníci/freelanceri. Možno nesedíme (nestojíme) v jednej firme 12 hodín ako ty, ale keďže väčšina z nás chce mať lepšie príjmy, tak pracuje denne viac, než "bežných" 8 hodín. Preto to z tvojej strany považujem iba za alibizmus (áno, máš rodinu a to je neskutočný žrút času, ale aj my ostatní máme iné záujmy, ktoré nás dosť vyťažujú).
1 0 Milan Dvorský 29.8.2012 12:25:24
@tester mrzi ma, ze to takto beries, nemyslel som to voci nikomu zle. ja vsetkych chapem, ze proste to tak vnimate, ale nech hodi kamenom, kto je bez viny. ako komunitny portal ked to vnimame, mali by sme viaceri pridat ruku k dielu. ja preto tu nic nezacinam, kedze viem, ze moj harmonogram je rozhadzany ako nasa izba po najazde mojej dcery. a nemam rad, ked nieco nedokoncim. cize nechap ma zle, snazil som sa mozno najst cestu, aby to ozilo. ak sa pacili serialy o ludoch z fachu a pod., mozem nejake rozhovory zrealizovat ja. len tazko presne definovat, co vlastne miestne publikum chce, akym smerom sa maju uberat clanky. niektori chcu recenzie, ini videotutorialy, ked nieco niekto napise, spusti sa casto kritika, ale malokedy konstruktivna. autorov castokrat znesu podaktori pod ciernu zem, no bez toho, aby ukazali sami, ze to ti kritici vedia lepsie. ...
0 0 tester 29.8.2012 11:47:52
@dvorsky: no jo .. po novom je uz aj otazka kritika :)
k tvojej vytazenosti, prepac .. v tom pripade vdaka za dobru radu pre celu komunitu, netusili sme ze staci len napisat clanok a publikovat ;)
0 0 Milan Dvorský 29.8.2012 10:40:35
@tester ano, nepisem. ale ja taham 12ky v praci a okolo 220 hodin za mesiac. a kedze nepisem, nekritizujem portal ako ty.
@- hej, je ich mnoho, no priznam sa, ze navstevujem malo portalov a tu by sa mi taky vycuc zisiel
@Miroslav Petro +1 , ved to, ze ta arogancia, urazky a pod. ludi demotivuju.
@Monča Holečková heh :-/ za dobrotu na zobrotu?
3 0 J 29.8.2012 10:12:53
@Monča reakcie na tvoje clanky boli ovela lepsie ako na podobne clanky z tej kategorie. Aj hodnotenia boli kladne.
Keby sa kazdy urazil po par zapornych komentaroch tak tu uz nepise nik.
3 2 Michal Obeda 29.8.2012 10:10:56
Ludia su lenivý niečo prispievať a to som ochotným im aj za to platiť, keď už nezaberajú ani na peniaze, tak potom neviem, súťaž Ikaria dodnes neviem ako dopadla, zadávateľ sa neozval, skúsim ho kontaktovať znova, mohol by aspon dať vediet koho si vybrali.
Ak by tu bol niekto ochotný venovať sa portálu a vymýšlať tu nové a zaujímavé témy som mu ochotný platiť pretože nie je v mojom záujme aby to tu zhnilo. Problém je že ja na na rozdiel od Tomáša čas nemám, bol som aj pár dní odcestovaný a potrebujem niekoho kto by tu trvale niečo zaujímavé prispieval, doposiaľ sa mi nikoho takého nepodarilo nájsť, pretože viete ako to je "geekovia" tu nebudú písať, nemajú čas a zaplatiť ich je totálne nerentabilné, takže zostáva len veriť že to je tým počasím ;-)
Ale nie, ak je tu niekto kto je presvedčený že to tu pozdvihne, poďme na to, ozvite sa mi, som za každú dobrú vec ...
2 2 Monča Holečková 29.8.2012 08:51:55
@Milan Dvorský Ja som sem napríklad dala pár článkov, ale tu prítomná komunita sa vyjadrila, že nemá záujem o moje namyslené reči (teraz sú k dispozícii len na mojom blogu). Takže od tých čias tu neposkytujem nikomu rady v komentároch a články som si nechala zmazať. Lebo prečo sa siliť a snažiť sa pomáhať ľuďom, ktorí to nechcú. :D
1 0 tester 29.8.2012 07:47:53
@milan> vsetko by bolo fajn, pokial by som neklikol na tvoj profil. nerozumiem ludom, ktori nieco kazu ale sami to nerobia .. hlavne sa mi lubi ta pasaz a sebakritika o pochopeni komunitneho portalu .. skvele to doplna tvoj profil ako realny priklad.

ps: dal som spravicku a rozbehla sa diskusia, toto si chcel nie ? :)


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama