spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Zajtra.sk > Fórum > Ostatné > Zadanie vs. finálny produkt

pridal František Tokarčík
17.8.2012 08:39:18

Zadanie vs. finálny produkt

Zdravím,
pred pár mesiacmi som sme s kolegom dostali ponuku vytvoriť web pre našu destináciu. V podstate sme my, ako aj ostatné grafické štúdia, či reklamky z nášho mesta dostali mail s nasledujúcim zadaním:

Systém vytvorený na mieru bez použitia šablón a OpenSource riešení! (flexibilnosť systému, možnosť
neustálych zmien systému.)

Použitá technológia: HTML 5, CSS 3, PHP 5, MYSQL 5, jQuery, AJAX, API

Moduly:

Administrácia
Registrácia
Užívateľské práva a skupiny
Ubytovacie , hotelové, reštauračné ... manažovanie ponúk
Možnosť prepojiť systém na databázu iných portálov
Jazyková mutácia neobmedzene
SEO optimalizácia
RSS
sitemap
Fórum
Galéria
Newsletters
Kupónový systém
Akcie
Anketa
Slider jQuery
Editácia obsahu pomocou WYSIWIG editora
Editácia menu položiek
Komentovanie obsahu pre registrovaných užívateľov
Prepojenie na sociálne siete
Nastavenie percentuálnych zliav pre určenú skupinu užívateľov
Optimalizácia portálu pre tablety a telefóny
Možnosť meniť grafiku portálu na základe ročného obdobia
Prepojenie systému s GOOGLE maps – automatické vykresľovanie súradníc na základe adresy
zariadenia
Prepojenie na portál SMARTSMS.SK, alebo jemu adekvátny, pre možnosť rozosielania sms
správ registrovaným užívateľom
Možnosť použitia SSL certifikátov pre administračne rozhranie (vyššia bezpečnosť systému)

Zabezpečiť hosting pre bezproblémový chod portálu aj pri vyťaženosti 2000 návštev súčasné.

Na túto ponuku sme samozrejme zareagovali, pripravili sa na prezentáciu pred 6 člennou komisiou a predstavili svoje riešenie. Bola tam s nami ešte jedna firma, ktorá však dala o pár stoviek nižšiu cenu a preto to dostali. Samozrejme by som to už neriešil, kebyže ten web nevyzerá, ako vyzerá.
V podstate o čo mi ide je, aby ste sa vy, ako mnohí odborníci pozreli na stránku www.visitspis.sk a napísali mi, či to som len ja nevporiadku, alebo fakt je tam vynechaných minimálne 60% zadania. A ak áno, ako by ste vy postupovali, keby ste boli na mojom mieste? Vďaka.

Feri

26 komentárov

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:

Zabudol som heslo

0 0 Tomáš Abaffy 19.8.2012 20:03:46
Zadanie je štandartné, niektorí klienti si presne definujú aké technológie chcú (pritom to sami nevedia overiť), ale to je jedno. Často sa zadanie zmení počas realizácie (síce častejšie pribúdajú nové veci, ale občas aj odbúdajú, niekedy je nutné klienta odhovoriť od blbostí, ktoré požaduje).

K tomuto konkrétnemu príkladu:

Osobne si myslím, že sa to NESTIHLO v termíne, a preto tam chýba X vecí (možno niektoré klient sám zrušil, že ich nechce, alebo dospel k záveru, že sú zbytočné, alebo ich vymenil za inú funkcionalitu). Najpravdepodobnejší variant však je, že sa to spustilo v obmedzenej verzií, lebo sa to nestihlo, a dodávateľ isté veci dorobí neskôr...

Nemyslím si, že by si toto mal riešiť. Proste, ak chceli, aby vyhrala spriaznená firma, tak by si to nejak zariadili a určite by to nebolo skrz zadanie.

@František Tokarčík skús iný prístup, zákaziek máš veľa, nevracaj sa k neúspešným, rieš budúcnosť...
1 0 Cra Zy Sheep 19.8.2012 13:46:17
co sa tyka pristupnosti shaggy ma pravdu A ak sa nieco dava do tabuliek tak treba vediet ako to tam usposobit aby to citacka spravne precitala Na vyske som mal predmet o pristupnosti pre zrakovo znevyhodnenych uzivatelov ktory vyucoval nevidiaci a neni to az take narocne web usposobit pre nevidiacich a takisto takyto web lepsie nakrmi aj vyhladavace co je maly bonus Ak vas niekoho tato tematika zaujima dajte si do vyhladavaca blind friendly a najdete stranky ktore popisuju postup ako stranku optimalizovat pre nevidiacich A k shaggymu Obcas mi pride ako majster sveta, obcas s nim nesuhlasim, obcas ano ale o tom je diskusia
1 7 Michal Obeda 18.8.2012 22:57:31
@sokoliar - ak nemáš k téme čo povedať, tak by bolo lepšie sa nevyjadrovať, nemyslíš?
7 1 sokoliar 18.8.2012 20:06:15
@Michal Obeda Shaggy shaggy... vidim ze pcforum si uz stihol poriadne doebkat, zacal si sa nudit a dosiel si doebkat aj zajtra.sk ? Tvoje arogantne, tupe spravanie... vobec si sa za tie roky nezmenil... Sprav ludom laskavost a vypni uz ten pocitac, ty BOH
2 3 Michal Obeda 18.8.2012 19:06:19
@Milan Vodička - v roku 2008 a 2009 som testoval pre MF SR prístupnosť webov (teraz som k tomu našiel web, myslím že tam popisujú čo sa testovalo: http://www.informatizacia.sk/monitorovanie-pristupnosti-webovych-stranok/2824s, alebo pekný článok: http://blog.pizzaseo.com/sk/zakon-o-pristupnosti-kolko-zaplati-verejna-sprava-na-pokutach/).

Súviselo to s relatívne novým zákonom o prístupnosti (a príslušným výnosom). Chceli zistiť stav verejných (a vybraných súkromných) webov. Aj keď sa vtedy asi neudelili žiadne pokuty (maximána výška je myslím 33 tisíc €), tak zákon stále platí a inštitúcie musia pri vytváraní nových webov dbať na to, aby boli v súlade so zákonmi SR.

A čo je zlé na tejto stránke? Napr. logo - to je prvá vec, ktorú pozerám a podľa ktorej rozoznám amatéra od profesionála (tu je len prázdny odkaz, ktorý nevidiaci neuvidí). Alebo som si námatkovo otvoril jednu stránku: http://www.visitspis.sk/2-destinacie - odhliadnuc od toho, že ten zoznam destinácií je v tabuľke (a nie sú to tabuľkové dáta), tak pre nevidiaceho sú to ničnehovoriace odkazy. Chýba tam alt, čítačka prečíta názov súboru, z ktorého sa vôbec nič nedozvie o destinácii.
A dali by sa tam nájsť ďalšie chyby, ale nebudem robiť zadarmo analýzu niekomu, kto svoju prácu odflákol.
0 0 Milan Vodička 18.8.2012 15:12:17
Podla mojho nazoru ak to prevzali a zaplatili tak nie je co riesit, zrejme im to staci.

@Michal Obeda ake pravidla pristupnosti porusili (ason par prikladov) a aku pokutu mas na mysli??

Robots.txt - zakaz pristupu botom (ktori to mozu ignorovat) a tu je uplne zbytocny.

Sitemap.xml - (do)definovanie struktury webu a ich priority.

H1 tag by mohol byt napr. severny spis pieniny ak by to nebol obrazok co je fatalna chyba z mojho pohladu (rovnako ako su obrazky vsetky titulky k obrazkom a dost velka cast navigacie), navyse stylovanie (alebo script?) horneho menu je v chrome nejake rozbite.

Je to celkom pekne nakreslene, ale zda sa mi to trosku velke.

1 3 Michal Obeda 18.8.2012 12:55:42
Robots.txt je presne tak bezvýznamný, ako si bohužiaľ iba menšina ľudí myslí. Ak nepotrebuješ nič zakázať, ani zakazovať prístup robotom (čo 99% ľudí ani nerobí), tak je tam nanič.
0 1 Martin 18.8.2012 12:53:01
S tou reklamou na verejnom webe a prístupnosťou súhlasím.

K robots.txt som sa dostal tak, že v zadaní je sitemap (nadviazal som na tvoje "...použitie seo-servisu..."). Keďže na bežnom mieste nebol automaticky ho hladáš v robots.txt. Robots.txt nie je len taký bezvýznamný súbor ako si mnohí myslia, skús pozrieť niečo o REP protokole (Robots exclusion...).

1 3 Michal Obeda 18.8.2012 12:39:20
Robots.txt bolo v zadaní? Nevidím to tak. Ak nie, tak je to zbytočnosť. Alebo mi vieš vysvetliť, aký význam má tento súbor, ak v ňom iba povolíš prístup ku všetkému?

A sitemap.xml - odhliadnuc od toho, že aj sitemap považujem pre väčšinu stránok za zbytočnú (koľko z vás vie, na čo je skutočne dobrá?), tak nikde nebolo spomínané, že či ide o sitemap pre robotov, alebo pre ľudí (na nejakej stránke), prípadne kde má byť umiestnená. To, že nie je na tebou odkázanej adrese neznamená, že neexistuje.

Môj profil je seriózny - poskytujem seriózne informácie a nezavádzam. Nevidím dôvod ho meniť.

A keď už sa chcete obúvať do tej stránky, tak nepoužívajte také lacné argumenty. Skôr by som sa pýta, či má bajan.sk zaplatenú reklamu v pätičke (a v zdrojovom kóde) stránky. Ak nie, tak mu robia reklamu na verejnom webe (čiže platenom z našich peňazí) zadarmo.
A najdôležitejšia vec - porušujú pravidlá prístupnosti, čakal som, že sa niekto ozve, ale nikto z vás to tu nespomenul. Za to by som ich poťahoval najviac, je za to pokuta.
0 1 Martin 18.8.2012 12:31:57
@shaggy
Tak isto je aj milión "anonynom expertov", ale keď už budeš niekoho poučovať o serióznosti (tvoj úplne prvý koment) začni od seba a sprav si seriózny profil.

Asi nečítaš zadanie, pretože napr. nikde neviem nájsť ten spomínaný sitemap z požiadaviek: http://www.visitspis.sk/sitemap.xml, aha možno bude definovaný na nejakom inom mieste v neexistujúcom: http://www.visitspis.sk/robots.txt

Myslím, že fakt nemá význam pokračovať v diskusii s tebou.
1 3 Michal Obeda 18.8.2012 12:23:39
@Martin - ach jaj, vždy sa tu objaví nejaký "expert", ktorý má problém navážať sa do môjho profilu.
Popozeraj si tento web, objavíš tu plno tebe podobných ľudí, ktorí mali potrebu odhaliť moju identitu (ktorá nie je vôbec tajná, len proste vystupujem pod prezývkou, ktorú používam viac ako jednu dekádu).
A informácie z tejto oblasti nemáš - použitie seo-servisu to dokazuje + okrem nadpisov H1 si nedal žiadny iný argument (a ako som písal, na tej stránke je dosť chýb, aj keď to nesúvisí priamo so splneným zadaním).
0 1 Martin 18.8.2012 12:20:00
@Michal Obeda
Mám dostatok informácií z tejto oblasti minimálne na to, aby som sa nemusel skrývať za nevyplneným profilom "shaggy".
1 3 Michal Obeda 18.8.2012 12:04:58
@Martin - dal si sem odkaz na seo-servis, ktorý hodnotí úvodnú stránku. Tam platí to, čo som napísal - na úvodnej stránke proste nie je nič, čo by mohlo byť H1.

Na ostatných stránkach to je zle, ale nie je to nejaká extra závažná chyba, vidím tam horšie. A hlavne nechápem, prečo si kvôli jednej úrovni nadpisu dával odkaz na celý seo-servis. Nebolo jednoduchšie napísať - chýbajú tam nadpisy H1?

Ja sa do teba nenavážam, len konštatujem na základe dostupných informácií. Narozdiel od teba netrpím komplexom (ty si stále nevieš pripustiť chybu a že nemáš dostatok informácií z tejto oblasti). Keby si bol dobrý koder, tak by si sa z každej rady poučil... čo ale v tvojom prípade asi nehrozí.
0 2 Martin 18.8.2012 11:58:29
@shaggy
Ak na celej stránke nie je použitý ani jeden h1 tag (zatial sa mi nepodarilo žiadny nájsť), tak to určite hovorí o kvalite! Ak vravíš opak prehodnoť si svoje poznatky a nenávážaj sa láskavo do mna - vieš o mne hovno!

Ďalšie moje reakcie na tvoje príspevky budú absolútne zbytočné, pretože si myslím, že trpíš nejakým komplexom a potrebuješ sa tu hrať na chytráka.
1 4 Michal Obeda 18.8.2012 11:45:28
"je zbytočné vypĺňať popis stránky?" Áno.
"Alebo úplne vynechať h1 tag?" Hovorí to o kvalite stránky? Ani moc nie. A ak na úvodnej stránke nie je nejaký text, ktorý by logicky tvoril nadpis prvej úrovne, tak ho vynechám.

Keď poznáš podobné články o zbytočnosti seo-nástrojov, prečo na neho odkazuješ? Ja si myslím, že si to napísal iba preto, aby si nevyzeral, že sa nevyznáš.
0 2 Martin 18.8.2012 11:40:24
@shaggy "pán profesionál" podobných článkov o zbytočnosti "seomatu" je kopa. Ja sa nezastávam seo-servisu a ani netvrdím, že je výhra používať podobné služby.

Podľa teba je zbytočné vypĺňať popis stránky? Alebo úplne vynechať h1 tag? Presne o tom ten report hovorí...
1 4 Michal Obeda 18.8.2012 11:27:41
@Martin - nie, odkaz na seo-servis nie je postačujúci. Nehovorí o ničom a ak to nevieš, tak je to smutné. Povedz mi, čo konkrétne, z toho "prehľadného reportu" je zlé a ja ti dokážem vyvrátiť väčšinu tých nezmyselných tvrdení.
Ja nejdem obhajovať tvorcu, chlapec má veľké medzery (minimálne ako html koder, napr. z pohľadu prístupnosti). Ale odvolávať sa na seo-servis na profesionálnom webe je hanba.

Len pre zaujímavosť: http://www.zdrojak.cz/clanky/pojednani-o-zbytecnosti-seomatu/
0 2 Martin 18.8.2012 11:21:17
@Igor Janic - súhlasim s komentom.

@Michal Obeda
1. Hovor si čo chceš, odkaz na seo-servis bol úplne postačujúci na ilustráciu toho, že web nespĺňa niektoré základné štandardy! Nejde o hodnotenie seo-servisom, ale o ten prehladný report, ktorý som sem nemusel vypisovať!

Záver:
Myslím, že je úplne jedno čo som napísal, pretože ty a tebe podobný "majstri slova" nerozmýšlajú nad tým, čo som tým chcel napísal, ale do čoho by si mohli kopnúť.
0 0 Martin Malina 18.8.2012 00:34:01
Suhlasim s Igorom. Firma, ktora to vyhrala si v horsom pripade nadiktovala zadanie a v tom lepsom pripade ich navrhnuta cena bola skutocne navrhnuta az ked poznali tu vasu.
1 1 Igor Janic 18.8.2012 00:18:10
Zastavím sa už pri zadaní. Klient požadoval "HTML 5, CSS 3, PHP 5, MYSQL 5, jQuery, AJAX, API"? Nestretávam sa s tým, že by firma nadiktovala, aké technológie má mať použité stránka. Zoznam modulov to znie už tak "klientsky" - zmes všetkého.
Ako hovorí @shaggy je bežné, že klient nadiktuje dlhý zoznam požiadaviek a nakoniec 50% ani nevyužije alebo už v štádiu návrhu zredukuje. Asi som ešte nerobil web kde by to tak nebolo. Stále lepšie ako tí, čo pridajú 10 nových požiadaviek tvrdiac, že to je podobné pôvodnému zadaniu a cena by sa teda nemala meniť...
Ak sa majiteľ organizácie pozná s majiteľom reklamky, tak to stále nemusí nič znamenať. I keď povedzme si narovinu - kto by nevyužil príležitosť, keby nemohol. Keď sa niekto dozvie cenu konkurenčnej ponuky tak škoda nevyužiť a nepodliezť (ak je hlavným kritériom cena)
Zajtra.sk > Fórum > Ostatné > Zadanie vs. finálny produkt

Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama