spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Martin Vonsak 4.7.2013
Hodnoť článok:
1 0

3x antivírové programy pre bežného užívateľa

Páči sa mi dnešný svet. Plný vírov, trójskych koní a sledovania z USA, a tak. Som rád, že mám Linux, hoci si tiež nerobím ilúzie. Nielen preto, že som low level užívateľ, ale vo svojej prostoduchosti sa domnievam, že som na tom lepšie ako nešťastníci, ktorí sa ma pýtajú, aký antivírový program si majú nainštalovať do svojich Windows. Samozrejme, zadarmo.

Pokúsil som sa teda o vytvorenie trojice antivírových programov, ktoré mi vo väčšine prípadov napadnú. Sú zadarmo, teda, aspoň vo svojich free verziách. Takto menej zdatným známym budem môcť poslať už iba link na tento článok.

Avast! Free Antivirus

Ideme pekne podľa abecedy, takže A ako avast! Free Antivirus. Vďaka wiki viem síce, prečo vznikol názov AVAST (skratka spojenia AntiVirus Advanced Set), ale akosi sa mi nepodarilo zistiť, prečo je tam výkričník. Ale to nie je podstatné.

Dôležitejšia je funkcionalita a tá sa avastu uprieť nedá. Nielen tým, že ide o antivir a anti-malware v jednom, ale za zdôraznenie stoja aj ďalšie veci. Po prvé, nové rozhranie je už optimalizované pre Windows 8, takže už je spriaznený aj s dotykovými zariadeniami. Po druhé, bežnému užívateľovi ponúka Software Updater. Vďaka nemu užívateľ vie, ktoré programy má zastaralé a potrebovali by aktualizovať. Ani rôzne funkcie ako čistenie prehliadačov od nadbytočných doplnkov a panelov nie sú na zahodenie. Teda, pokiaľ používate Internet Explorer, FireFox alebo Chrome. Vlastníci prenosných zariadení zas ocenia automatické vypínanie kontroly po odpojení z elektrickej siete.

Obsahuje aj ďalšie funkcie ako napr. Intelligent Scanner, Behaviour Shield, ochranu proti rootkitom v reálnom čase, či technológiu WebRep, ktorá poskytuje hodnotenie dôveryhodnosti stránok. A samozrejme, spĺňa tú podmienku, že je dostupný zadarmo (dostupné napríklad na tomto mieste). Mimochodom, o jeho kvalite svedčia aj vysoké priečky v AV Comparatives (napr. v apríli a máji bol na 2. mieste).

AVG Anti-Virus Free Edition 2013

Podľa abecedy ide tu máme opäť A, takže AVG. Rovnako ako predchádzajúci software, aj tento pochádza od našich českých susedov. AVG tiež podporuje komunikáciu s dotykovými zariadeniami, tiež nejako extrémne nezaťažuje chod počítača, ale čo je najlepšie, dokáže fungovať takmer bez akejkoľvek participácie užívateľa.

Svojho času veľmi otravovali rôzne vyskakovacie okná s rôznymi otázkami a pripomienkami totiž, hlavne čo sa týkalo firewallu. Práve toto negatívum sa v tejto verzii podarilo do značnej miery eliminovať. Zároveň treba oceniť funkciu Do Not Track. Cez ňu sa dá definovať, ktoré webové stránky môžu zhromažďovať a využívať takto nazbierané dáta. Po grafickej stránke sa neorientuje veľmi na „umeleckú“ strunu, ale to je vykompenzované funkčným dizajnom a prehľadnosťou.

V testoch AV Comparatives si tiež nestojí najhoršie, drží sa prevažne tesne za avastom. Každopádne, AVG Anti-Virus Free Edition určite stojí za vyskúšanie (dostupné napríklad tu).

Avira Free Antivirus 2013

Niežeby som bol závislý od písmena A, ale tak to proste vyšlo. Posledný antivírový program, ktorý odporúčam je Avira (hoci mi niekedy ešte aj ESET napadne, tam som vždy na vážkach). Ale riadiac sa AV Comparatives, Avira si vedie o niečo lepšie, preto venujem pár slov práve jej. Navyše, je to program, ktorý má celkom dobrú povesť.

Trochu konkrétnejšie. Avira vykazuje naozaj dobré výsledky týkajúce sa blokovania malware-u. Pozitívne hodnotenou funkciou je toolbar (tzv. SearchFree toolbar) a oproti starším verziám už neobťažuje svojho užívateľa zbytočnými vyskakovacími oknami. Tiež obsahuje Tracking Blocker, ktorý, ako v predošlom prípade, blokuje zbieranie dát o užívateľových online aktivitách.

Interface na prvý dojem možno nie je až taký intiutívny ako v predošlých dvoch antivírových programoch, ale na druhej strane, dá sa naň celkom rýchlo zvyknúť. V konečnom dôsledku sa Avira Free Antivirus 2013 (sťahovať možno z tohto miesta) nemusí za nič hanbiť a bežný užívateľ bude nadmieru spokojný.

Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Software > 3x antivírové programy pre bežného užívateľa


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama