spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Andrej Ševčík 13.7.2012
Hodnoť článok:
4 0

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 - alternatíva k iPadu, alebo nie?

Recenzia novinky od Samsungu. Snaha poskytnúť ucelený názor na zaujiímavý tablet s najnovším Androidom. Pri recenzii som sa snažil nahliadať aj ku konkurencii a poskytnúť základné informácie potenciálnym záujemcom.

Ako veľkého nadšenca tabletov má vždy poteší, keď na trh zavíta niečo nové s dobrými parametrami. Medzi také zariadenia kedysi patril aj predchodca dnešnej novinky. Šlo o tablet Samsung Galaxy Tab, ktorý bol ako prvý označovaný za iPad killera. V skutočnosti však na trhu veľa vody nenamútil a viac zariadení sa predalo cez operátorov ako v ostatných obchodoch, či eshopoch. Zariadeniu sa skutočného úspechu nedostalo a Samsung pochopil, že ten pravý iPad killer musí priniesť aj poriadnu uhlopriečku, 7 palcov väčšine ľudí proste nestačí. A tak Samsung prišiel s väčším Galaxy Tabom, ktorý priniesol uhlopriečku porovnateľnú s iPadom (uhlopriečka displeja dosahuje 9.7 palca), a to 10.1 palca. Ten už však nekonkuroval prvému iPadu, ale iPadu 2. V porovnaní s ním ponúkol horšie parametre, slabší výkon. Cenovo však obe zariadenia začínali na rovnakej hranici 499 dolárov. A keďže väčšina zákazníkov si dokázala zrátať, čo za svoje peniaze dostanú, opäť bol Apple úspešnejší a Samsung nie. Dnes tu máme iPad tretej generácie a Samsung pre neho opäť postavil konkurenta v podobe Galaxy Tab 2 10.1”. Kam sa Samsung za posledné obdobie posunul si skúsime povedať nižšie.

Hardvérová špecifikácia Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Po hardvérovej stránke sa oproti predchodcovi veľmi veľa vecí nezmenilo. Hoci pôvodne Samsung avizoval, že Tab 2 10.1 dostane výkonný 4-jadrový procesor, nie je tomu tak. Postačiť musí dvojjadrový procesor taktovaný na 1GHz. Pamäte má Tab 2 pomerne dosť. Gigabyte RAM a necelých 15 GB priestoru je dosť na aplikácie, knihy aj hudbu. Keby nestačilo, stačí vložiť pamäťovú kartu a navýšiť tak úložný priestor aj o 32GB. Slot na karty je voľne dostupný na hornej strane zariadenia. Obdobne je riešený aj slot na simkartu. Hmotnosť zariadenia je oproti novému iPadu nižšia a takmer totožná s iPadom 2. Na prvé uchopenie sa mi zdal oveľa ľahší ako nový iPad no zdanie ma tak trochu oklamalo, nový iPad je totiž ťažší len o necelých 70gramov. Čelná strana zariadenia pôsobí na užívateľa príjemne, čierny rám displeja a kovové krytie reproduktorov pôsobia kvalitne a slušne. Zadná strana tabletu je presný opak. Lacný vŕzgajúci plast, na testovacom kuse dokonca nebol ani dokonale hladký ale mal jemnú hrčku. Malý detail ale počas držania tabletu mi po ňom stále behali prsty. Bočné strany tabletu sú prazdné, na spodu je systémový konektor, neštandardný od Samsungu, žiadne microUSB nečakajte. Na hornej strane sú umiestnené spomínané sloty na karty, ovládanie hlasitosti a 3.5mm jack na slúchadlá. Neviem, či je toto umiestnenie najšťastnejšie, ja som skôr zvyknutý na umiestnenie iPad konektora, ktorý je bližšie k rohu.

Tab 2 disponuje dvoma fotoaparátmi, ani jeden však za veľa nestojí. V porovnaní s iPadom je o dve triedy pozadu a predný fotoaparát je dobrý akurát tak na videofóniu alebo výrobu avatarov. Ten zadný disponuje 3Mpx ale žiadne zázraky od neho nečakajte, dobré fotky robí len pri dobrej svetlosti. Pri nedostatku svetla sú fotky zašumené a neostré. Prisvetlujúca LED dióda chýba.

Zvuk vstavaných reproduktorov je na tablet prekvapivo dobrý a väčšinu času som dokonca nemusel používať slúchadlá. Tie ani v balení nenájdete, ostatne nemá ich v balení ani iPad.

Výdrž batérie dosahuje pri recenzovanom tablete celkom slušných 9 hodín. Vzhľadom na kapacitu 7000mAh je to pomerne dobrý výkon. Posledná generácia iPadu potrebuje pre výdrž 10hodín práce až 11666mAh batériu.

 • Rozmery: 256.7 x 175.3 x 9.7 mm
 • Hmotnosť: 581 gramov vrátane batérie
 • OS: Google Android 4.0.3 ICS
 • Procesor: dvojjadrový TI OMAP 4430 taktovaný na 1GHz
 • Grafický koprocesor
 • Operačná pamäť: 1 GiB
 • ROM: 16GiB z toho 14.9 GiB je vyhradené pre užívateľa
 • Displej: Farebný viacdotykový PLS s rozlíšením 1280 x 800bodov, uhlopriečka 10.1"
 • Konektivita: USB 2.0 host/client, 480Mbit/s
 • Wi-Fi: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n
 • Bluetooth: Bluetooth 3.0
 • Slot na karty: microSD, microSDHC, TransFlash
 • Zisťovanie polohy: GPS + Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging
 • Fotoaparáty: hlavný 3.1 MP, druhý 0.3 MP, iba digitálny zoom
 • Vstavaná batéria s kapacitou 7000 mAh
 • Ďalej: vstavané stereo reproduktory, 3.5mm audio jack, accelerometer, gyroskop, kompas

Dotykový displej je špičkový. Hoci nedisponuje tak jemným rozlíšením ako iPad má výborné reakcie, farby aj jas. Pomer strán 16:10 ho predurčuje na pozeranie filmov a videí všeobecne. Na surfovanie po webe mi však príde lepší displej iPadu. Vidno na ňom viac. Pri držaní tabletu na šírku vidíte na Tab2 menšiu časť zo stránky. Pri držaní na výšku je zasa web nedostatočne čitateľný, pretože tablet ztláča stránku na šírku 800bodov.

Operačný systém Android 4.03 ICS v podaní Samsungu

Spolu s Galaxy Tab2 prišiel Samsung s novšou verzoiu Androidu a tak starý Honeycomb nahradil novučký Android Ice Cream Sandwich. Nejde o čistú verziu Androidu ICS ale o verziu s upraveným rozhraním TouchWiz. Toto rozhranie určite mnohí poznajú napríklad aj zo Samsung smartphonov. Grafické rozhranie prešlo niekoľkými úpravami a tak okrem pomenených ikon, vylepšenej klávesnice (stále dostupné numerické klávesy) nájdeme kopec úprav aj v notifikačnom centre, kde okrem tlačidiel na rýchle zapínanie/vypínanie konektivity pribudli aj ovládacie prvky jasu displeja, informácie o wifi sieti, či o stave batérie.

Zaujímavým prvkom OS Android je systémová lišta (svojim spôsobom mi pripomína lištu vo windowse), ktorá síce neobsahuje tlačidlo Štart, ale niekoľko tlačidiel a to tlačidlá Späť, Domov, Task Manager a tlačidlo pre zosnímanie displeja. Po stlačení tohto tlačidla sa spraví screenshot a vzápätí ho môžete upraviť v grafickom editore. Šikovné hlavne pre vývojárov, ktorí do obrázku môžu označiť bugy alebo komentáre. Nepríjemné je, že takto nemôžete zosnímať displej kdekoľvek a napríklad pri spustenom task manageri toto tlačidlo nefunguje.

Apropo Task Manager v podaní Samsungu nepôsobí príliš príťažlivo. Na ľavej strane vidíte 5 naposledy spustených aplikácií. Pre zobrazenie starších musíte tento zoznam rolovať. Nie veľmi dobré využitie displeja. Uvítal by som Task Manager na celú obrazovku s rýchlym prístupom ku všetkým spusteným aplikáciám, či procesom.

Aplikácií od Google je požehnane. Gmail, Google+, Latitude, Google Maps s podporou Street view, Google Places, Latitude či dokonca s navigáciou. Samozrejme nechýba aplikácia pre YouTube, Messenger Google Talk a bývalý Market, terajší Google Play. Ten je mimochodom veľmi efektne riešený a veľmi sa mi páči úvodná mozaika vybraných aplikácií.

Celkom nepochopiteľne na mňa pôsobí aplikácia Samsung Apps, ktorá funkcionality Google Play supluje. Takže si aplikácie môžete zakúpiť prostredníctvom dvoch Marketov. A potom sa môžete trápiť, v ktorom ste akú aplikáciu kúpili. Hoci je aplikácia v slovenčine, ceny sú uvedené v librách a nie v eurách. Tomu poviem fail. Samsung by si mal uvedomiť, že vo veľkej časti Európy sa platí Eurom a nie britskými librami.

Iné aplikácie, alebo čo Samsung nadelil

Za zmienku stojí predovšetkým kancelársky balík Polaris, ktorý si poradí aj s jednoduchými úpravami dokumentov Wordu, Excelu a poradí si dokonca aj s výrobou jednoduchých prezentácií. Okrem klasického PPT formátu podporuje aj novší PPTX. Zvládne editáciu aj cloudových dokumentov napríklad z Dropboxu alebo Google Docs.

Ďalšími doplnkovými aplikáciami sú All share pre zdieľanie fotografií a videí cez DLNA napríklad s televízorom alebo počítačom, Game HUB, akási obdoba Game Center od Apple. Ďalšou aplikáciou je Readers HUB, ten umožňuje čítať spravodajstvo, knihy alebo časopisy. Všetky tieto služby poskytuje Samsung prostredníctvom svojich partnerov a ako také ich nezastrešuje priamo. Napríklad knihy sú riešené prostredníctvom Kobo, časopisy zasa prostrednícvom Zinia. Z uvedených aplikácií vyvinul Samsung slušný ekosystém, ktorému však chýba dáka celistvosť a jednotnosť. Je to taká zlátanina z každého kúta niečo. Chýba tomu celkový jednotný obraz, jednotná grafika alebo celistvé prepojenie pod jeden účet. Chýba tomu proste WOW pocit, ktorým okúzľuje a oblbuje napríklad Apple. Ten pocit, ktorý vás núti brať tablet do ruky znova a znova. Pri Tab 2 to Samsung proste nedotiahol celkom dokonca.

Čo sme skúšali?

Okrem klasických aplikácií sme samozrejme skúsili facebook, moju obľúbenú aplikáciu IMDB, ale tiež Evernote a Dropbox. Ako webový prehliadač sme skúsili Chrome, ktorý je na vysokej úrovni obdobne ako na iPade. Z 3D hier sme skúsili Temple Run, ktorý bežal relatívne svižne, graficky náročnejšie hry ako Max Payne už bežali podstatne slabšie. Rovnako ani Real Football od Gameloftu nebežal na vysokom FPS, bol však stále hrateľný. Pokiaľ chcete na tablete hrať hry, siahnite radšej po tablete s Tegrou 3 alebo rovno po iPade 2 alebo iPade tretej generácie.

A čo dáke príslušenstvo?

Čo sa týka konektora, ten je obdobne ako konektor od Apple neštandardný. A hoci sa konektory oboch spoločností podobajú ako vajce vajcu, nie sú zameniteľné. Konektor z iPadu do Tabu nepichnete. Zaujímavá aj podobnosť príslušenstva oboch zariadení. Na foto si môžete všimnúť až neuveriteľnú podobnosť konektorov, káblov, dokonca nabíjačiek. Obe nabíjačky sa skladajú z dvoch častí a to samotnej nabíjačky a odnímateľnej vidlice, ktorá je v niektorých regiónoch nahradená inou. Takže v inej krajine smelo použijete vlastnú nabíjačku s vymenenou vidlicou. Tá originál u Apple nie je lacnou záležitosťou, v číne je kúpite za halier. Ako aj kábel na iPad.

Pokiaľ z nejakého dôvodu nemáte kábel na Tab, nepoteším vás. Nie je jednoduché zohnať náhradný. Ak nemáte kamaráta s obdobným zariadením od Samsungu, ste v háji. Originál kábel od Samsungu vyjde aj na 50EUR. Kábel k iPadu kúpite v každom druhom obchode a v ľubovolnej farbe. Čína. Takto by sme mohli o príslušenstve písať nekonečne dlho, či už o kožených puzdrách, držiakoch, kábloch, reprákoch alebo hocičom.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 - Plusy a mínusy tabletu

+ Pekný dizajn, dobrý displej
+ Dostupná cena
+ Slot na karty
+ Netreba otravné iTunes ani Zune

- Pozliepaný ekosystém
- Miestami zabrzdené reakcie
- Chabý fotoaparát

Hoci Samsung Galaxy Tab 2 10.1” nie je stále ideálne zariadenie, prináša do rodiny Androidových tabletov výborné zariadenie, ktoré vo veľkom prevyšuje lacných konkurentov z Číny v podobe rôznych Huaweiov, Gpadov, SmartQou, či iných patabletov. Na kvalitu tabletov od Apple však nedosiahol, ba dovolím si tvrdiť, že Apple sa od Samsungu vzdialilo ešte trochu viac ako to bolo v prípade konkurentov minulej generácie.
Odporúčaná koncová cena Samsung GALAXY Tab 2 10.1 Wifi (16 GB) je 379 €. Pokiaľ máte záujem o model s 3G musíte si ešte 100€ priplatiť.

Galéria k článku


Screeny z ICS v podaní Samsungu

Andrej Ševčík Andrej Ševčík

Aktuálne pracuje ako webdizajnér a programátor. Stál pri zrode webov PDA.sk a nakoduj.to! Zaujíma sa o moderné technológie a dizajn.

MOJE MOTTO:
Neobzerám sa cez plece na to co som popáchal, ja mám plnú hlavu nových lotrovín ;)


Hodnoť článok:
4 0


25 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 tester 27.11.2012 11:18:49
moze to byt aj v kosiku s ovocim, mas pravdu .. obalka je taka otrepana:)
0 0 Monča Holečková 27.11.2012 09:37:36
@tester Prachy? Keby mi niekto dal prachy v obálke, tak sa urazím. :D
0 0 tester 26.11.2012 11:31:01
alebo dat prachy do obalky a vybavene :) kupi to co chce a urcite teda trafi vkus :)
1 0 Monča Holečková 26.11.2012 09:27:50
@maria: A ešte malý tip na to, ako zistiť, čo by toho človeka potešilo viac. Pozri si, aký má mobilný telefón. Ak má telefón s Androidom a nenadáva naň, tak mu kúp aj tablet s Androidom. Ak má iPhone, tak kúp iPad.

Ale ak používa telefón s Windows Phone, tak nekupuj Surface. Na internete sa objavujú články o tom, že sú kazové. Kúp radšej tablet od Sony. Nie je taký štýlový, má skôr konzervatívny luxusný dizajn, ale aspoň sa nerozpadáva. :)

Ak nemá ani telefón ani tablet, tak mu kúp Asus Padphone. :)
0 0 Monča Holečková 26.11.2012 00:06:06
@maria: Rozhoduj sa medzi Androidom a iOS. Windows 8 sklame hlavne kvôli nízkemu počtu aplikácií. Je ich málo a ľudí, ktorí ich používajú ešte menej. Takže nemáš spätnú väzbu od užívateľov, či sa oplatí aplikáciu stiahnuť a používať. Ďalším problémom sú aktualizácie aplikácií, ktoré sú pre Windows strašne pomalé. Ak vôbec nejaké sú. Ak chceš používať Windows, tak počkaj rok dva, kým sa to rozbehne. Teraz by si iba Microsoftu robil beta testera.

Pokiaľ máš peniaze, tak odporúčam iPad. Je to bez starostí. Kúpiš a používaš. Nič iné neriešiš. Všetko je vychytané, vyladené a dobre to vyzerá.

Ak peniaze nemáš, tak hľadaj niečo lacnejšie s Androidom.
0 1 Michal Obeda 24.11.2012 23:02:09
@maria jendrassakova - ja sa považujem tiež za náročného človeka, mňa by zariadenie s Androidom vyslovene urazilo, niečo s iOS už menej (aj keď by som nadával na iTunes) a chcel by som výlučne tablet s Win8. Čo ak podobne zmýšľa tá tvoja osoba? Myslíš, že ti poradia ľudia, ktorí ho nepoznajú a ešte na webe venovanom pre IT pokročilejších ľudí?
Jeden ti napíše "jedine Samsung, neznášam Apple, sú to ovce" a druhý ti napíše "Apple je proste Apple, dizajn, ekosystém, to sa nedá porovnávať s nejakým Androidom". Čo si z toho vyberieš? Ty tú osobu poznáš, ty vieš, čo chce/potrebuje. Nie je moc šťastné pýtať sa cudzích ľudí (a tiež nie je najšťastnejšie pýtať sa pri takomto článku a na takomto webe).
0 0 tester 24.11.2012 20:11:43
po novom uz aj windows phone :)
0 0 Andrej Ševčík 24.11.2012 18:42:01
to je individualne, kazdy technoid je nakloneny k androidu alebo k ios, treba sa dako tajne spytat :)
0 1 maria jendrassakova 23.11.2012 22:25:19
prosim vas stale sa neviem rozhodnut ci samsung alebo apple..:( chcem to ako darcek pre dost narocneho cloveka... budem vdacna za kazdu radu
0 0 Andrej Ševčík 16.7.2012 20:20:22
@Marek Snincak kde?
Pre upresnenie: (z HEUREKA.sk) model Tab2 s 3G ma oznacenie P5100 (od 436E), bez 3G cize len wifi model P5110 (od 344E), iPad2 16GB wifi ceny od 329E, s 3G od 429E v oboch pripadoch s wifi ci bez je lacnejsi iPad2. V kazdom pripade pomer cena/vykon vravi v prospech iOS a Apple.
0 0 zmazany pouzivatel 16.7.2012 18:34:45
Ten gtam ma slot na sim :)
0 0 Andrej Ševčík 16.7.2012 16:25:06
ale ja porovnavam aj Tab2 len wifi model ;)
0 0 J 16.7.2012 15:52:14
Az na to ze na heureke je zly popis a ten iPad co si sem dal podporu 3G siete nema. Pozri si kolko stoji iPad 2 3G ;)
0 0 J 16.7.2012 14:57:27
tvrdit ze iPad 2 je lacnejsi ako Galaxy Tab 2 to chce odvahu :D
0 0 Andrej Ševčík 16.7.2012 11:51:43
@Jozko Hruska
porovnavas neporovnatelne. ak chces Tab2 porovnavat s iPadom tak si myslim ze iPad2 ma porovnatelnejsie parametre ako novy iPad.
potom sup na heureka.sk a zistis ze iPad2 je dokonca lacnejsi ako Tab2, cize tvoj argument voci iPadu neobstoji

@tester Totalne suhlasim, android ma problem s roztriestenostou a este vacsi problem s updateom na novsi OS, hlavne u starsich zariadeni. S tymto sa ostatne trapi aj Apple ale miera prechodu na novsi OS je u nich velmi vysoka. Rovnake problemy riesi aj MS s Windows Phone, vela rozneho harveru=oneskorenia v update. Bohuzial

@Juraj Moric Ako som uz nizsie pisal, Samsung dokaze spravit aj vlastne zariadenia, ktore za to stoja a tiez Apple kopiruje. Staci pozriet ake funkcie pribrala verzia iOS5 z win phone, z androidu alebo z webosu. Predovsetkym notifikacne centrum, integraciu twittera, pripadne klavesnicu ktora sa da rozdelit.. atd atd..
0 0 J 16.7.2012 11:11:31
ja by som dal iPadu 8/10 bodov, samsungu 6/10 bodov. A kedze cena je pri iPade dvojnasobna tak volba v pomere cena/vykon je jednoznacna v prospech samsungu.
0 0 tester 16.7.2012 08:39:32
ja dizajn sudit nebudem, je to subjektivne a vedlajsie. tablet pouzivame, nie sa nanho pozerame :) to prenecham ostatnym ..

mam porovnane oba, SGT zial sekal pri slide plochy, fotkach a Xdalsich veciach. mozno ma vykonnejsi HW ale zial to nevie vyuzit nakolko nema optimalizovany system.

taktiez sa mi nepaci android market, je to tazko prehliadatelne, kostrbate. na telefone nepouzitelne (moj dojem). apple robi dobre ze ma kontrolu apps, aspon aka taka ochrana pre uzivatelov.

na androide sa mi nepaci velke mnozstvo rozliseni, roztriestenost zariadeni podla verzii OS, rozne vyrobcovske nadstavby na OS co radikalne spomaluje deployment novej verzie - ak vobec.

tak v skratke par bodov ..

ps: pouzivam IOS, mozem nato tiez napisat kopec negativ kedze ho pouzivam denne. ale zvolil som si kompromis nakolko su vlastnosti zakladne, vedlajsie, usability atd .. zial v androide zakladne vlastnosti nie su spracovane dobre.
0 0 Juraj Moric 14.7.2012 08:05:33
Skusal som aj samsung a apple. Jednoznacne Apple a ten som aj kupil.
Neda sa to porovnat. Samsung presne tak nevie nic ine len kopirovat.
Ale od korejcov sa nic ine neda ani cakat. Nie som jablckovec ,taktiez pri telefone som si opat vybral android. Ale ked nieco je rychle ,stabilne, svizne kupim si to ,ako to co ma stale problem. Samusung u mna nebude mat sancu ,kym neprestane kopirovat . btw. SIII je pekny telefon.
0 0 Dalibor Deiky Kundrat 13.7.2012 19:22:37
Ja osobne som si pôvodne chcel kupit Ipad (ako skoro kazdy zral som design). No zvolil som Samsung gal tab a stale nemam dôvod ho vymenit za Ipad (mam ale starsi model) a dokonca ani za iny tablet. V prvom rade ja ho nemam kôli hram a teda neriesim ci tam mam 4jadro ci 2 jadro na online office to staci nech je to akekolvek. Android ma oslovil v tej dobe najmä vymozenostou widgets. Plochu mam pekne vyskladanu nemusim sa k veciam preklikavat, druhou stranou je podpora flash...

Som ochotny vysporiadat sa chybami ktore su na androide caste..
Nemôzem povedat co je lepsie... premna je vhodnejsi gal. tab

Kazdy produkt ma svojho zakaznika ja mam android tablet : )

Co sa tyka kvality fotoaparatu, mne postacuje... Treba si uvedomit ze rozlisenie nepridava kvalitu a taktiez ak chcete pekne fotky kupte si zrkadlovku a k nej poriadne sklo :)

Este dodam ze mam 3G verziu, teda som online takmer vsade bez 3G by sm si osobne tablet nekupil ale to je len moj nazor...
Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Samsung Galaxy Tab 2 10.1 - alternatíva k iPadu, alebo nie?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama