spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Andrej Ševčík 19.6.2012
Hodnoť článok:
5 0

Nokia Lumia 710

Triezvy pohľad na aktuálnu líniu produktov od fínskej Nokie

Nie je to tak dávno, čo Nokia bola celosvetovo najväčším predajcom mobilných smartphonov, ba dokonca najväčší výrobca mobilných telefónov. Časom jej však prvenstvo v smartphonoch vyfúkla spoločnosť Apple, ktorej zasa aktuálne zobral prvenstvo Samsung a stal sa tak najväčším výrobcom smartphonov na trhu. Zároveň si Samsung prisvojil aj prvenstvo v predaji mobilných telefónov a podiel Nokie na svetových trhoch opäť výrazne poklesol.

Ako Nokia k Windows Phone prišla

Prečo je to tak? Dôvodov je viacero. Predovšetkým Apple dokázal vyvinúť schopný operačný systém iOS a zameral sa na vývoj jediného svojho smartphonu iPhone. Ten síce spočiatku nedokázal ponúknuť rovnaké možnosti ako Symbian, jeho dotykové a intuitívne ovládanie si však získalo veľké množstvo zákazníkov. Obdobne to bolo aj s operačným systémom Android, ktorého vývoj zastrešuje najväčší vyhľadávač Google. Ten momentálne dosahuje na trhu smartphonov najvyšší podiel, aj vďaka tomu, že je vyvíjaný ako open-source. Konkurencia však nebola pre Nokiu jediný problém. Vývoj Symbianu dlhý čas stagnoval, ovládanie bolo zastaralé a mnohokrát aj nepraktické, Nokia sa rozhodla pre radikálny krok, ukončila vývoj Symbianových rozhraní Series 80 a 90, ktoré mali počiatky v dotykovom ovládaní a rozhodla sa vyvinúť dotykové ovládanie na Series 60 (označovanej tiež S60), ktoré boli medzi zákazníkmi pomerne obľúbené a rozšírené. Riskantný krok sa Nokii nevydaril a dotykové rozhranie S60 sa stalo prepadákom, ľudia oň nemali záujem, ovládanie bolo nepraktické, často bolo treba kombinovať dvojhmaty s jednohmatmi, nedalo sa scrollovat kdekoľvek ale len na kraji obrazovky, čo ešte viac komplikovalo ovládanie. Nasledovali výmeny vo vedení a nakoniec sa výkonným riaditeľom Nokie stál bývalý zamestnanec Microsoftu Stephen Elop.

Stalo sa, čo niekto čakal a iní nie. Napriek tomu mnohí ľudia ostali prekvapení, keď Nokia ohlásila strategické partnerstvo s Microsoftom. Na základe mnohých vzájomných dohôd vzniklo strategické partnerstvo. Nokia príde na trh so smartphonmi, ktoré budú vybavené s Windows Phone. Ozvali sa aj mnohé kritické hlasy, ktoré toto spojenie kritizovali. Podľa viacerých mala Nokia naďalej vyvíjať aj Symbian, Meegoo (spolu s Intelom) alebo prejsť na Android. Nestalo sa však tak. Nokia síce pokračovala vo vývoji Symbianu a vydala update v podaní Symbian Belle a Anna, ktoré mnohé nedostatky opravovali a zrýchlili samotný OS, dôveru zákazníkov si však späť nezískala a jej podiel klesal naďalej. Ďalší vývoj Symbianu bol tak pozastavený, podobne ako spolupráca s Intelom na OS Meegoo. Či bolo rozhodnutie Nokie dobré alebo nie ukáže čas. Ak si aj vy myslíte, že Android by bol pre Nokiu lepšou voľbou, treba podotknúť, že prerazenie s týmto OS by bolo pre Nokiu pomerne ťažké, je veľa výrobcov, ktorí vyrábajú smartphony s Androidom pomerne lacno a vo veľkom. Za všetkých stačí spomenúť HTC alebo Samsung. Hoci spoločnosť HTC zažila vďaka Androidu neuveriteľný boom a trhový rast podielu, teraz jej kvôli veľkej konkurencii skôr klesá predajnosť už druhý kvartál za sebou. Svojim spôsobom tak Nokia možno urobila dobre. Pokúša sa ponúknuť alternatívu v podobe smartphonov s Windows Phone.

Partnerstvo s Microsoftom prinieslo obojstranné výhody. Microsoft ako jediný producent mobilného OS neponúka vlastné zariadenia. Musí sa spoliehať na iných výrobcov. Kým donedávna bola prakticky jediným veľkým hráčom spol. HTC, dnes je tomu inak. Svoj smartphone s Windows mobile predstavil aj Samsung alebo LG. Nokia by mala vďaka strategickému partnerstvu s MS prevziať štafetu najväčšieho výrobcu Windows Phone smarphonov. Microsoft tak získal strategického partnera pre výrobu hardvéru, obľúbené služby Nokia Maps a Nokia Drive a tiež služby prepojené s bývalým OVI Store. Nokia získala sľubne vyzerajúci OS, disponujúci výborným dotykovým rozhraním Metro, vyhľadávacie služby BING a tiež prepojenie so službami LIVE. O vzájomnej výmene patentového portfólia nehovoriac. Ako sa toto partnerstvo prenieslo do praxe si povieme nižšie.

V prvej línií zariadení, ktoré Nokia priniesla na trh sa ocitla štvorica modelov. Lumia 900, Lumia 800, Lumia 710 a low-endová Lumia 610. My sme si na recenziu vybrali zo stredu a teda sa vám pokúsime priblížiť model Lumia 710. Ten na rozdiel od vyšších modelov ponúka maximálnu kapacitu 8GB. Z nej však pre užívateľa ostáva oveľa menej a to 6,3GB. Zvyšok si uhryzne OS a predinštalované aplikácie.

Hárdvérové parametre Lumie 710

 • Procesor: Snapdragon S2 1,4 GHz Single Core MSM8255T (označovaný tiež Scorpion)
 • Rozmery: 62.4 x 119 x 12.48 mm
 • Hmotnosť: 125.5 gramov vrátane batérie
 • Siete: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSPA
 • Operačná pamäť: 512 MB
 • Displej: farebný IPS TFT s rozlíšením 480x800 bodov, 16 mil. farieb
 • Uhlopriečka displeja: 3.7"
 • Grafický čip: Adreno 205 GPU
 • Audio kontektor: 3.5mm jack
 • fotoaparát: 5 Mbpix s autofokusom a LED bleskom, HD video (1280 x 720 @ 30 fps)
 • Konektivita: Bluetooth 2.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
 • Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack,
 • batéria: 1 300 mAh
 • výdrž: do 7,5 h hovoru / do 400 h pohotovosti /do 38 h hudby
 • vyžarovanie SAR: 1,3 W/kg (norma <=2 W/kg)
 • ostatné: minimalizácia aplikácií, nepreemttívny multitasking, Office dokumenty, GPS,
  MicroSIM karta

Hardvérová výbava Lumie 710 je pomerne slušná. Procesor taktovaný na 1.4GHz nenechá nič na náhodu. Jeho výkon je viac ako dostatočný, OS na ňom beží rýchlo a bez lagov. Ostatne to bežal aj na modeli od Samsungu - Omnii 7, kde bol CPU taktovaný na rovný 1Ghz. Obdobne je dostotočná aj pamäť 512MB, čo sa však už nedá povedať o zvyšku pamäte. Tej je k dispozícií niečo viac ako 6GB a z nej vám ešte odhryznú mapy pre navigáciu, ak sa ju rozhodnete využívať. Mapy Slovenska zaberajú cca 150MB, čo nie je také strašné. Jednotlivé mapy sa dajú hocikedy dosťahovať respektíve odstraňovať, čo považujem sa pomerne dobrú vlastnosť. Obdobne je to aj s hlasmi pre hlasovú navigáciu, tú však pravdepodobne nikto meniť nebude.

Čo sa týka tela a tvaru samotného smartphonu je vyrobený prevažne z plastu. Čelo zariadenia tvorí minerálne sklo typu Gorilla Glass, ktoré by malo byť odolné voči oderom a škrabancom, zároveň je hydrofóbne, voda z neho ľahko steká. Iné je to už o packách a mastných otlačkov, či už prstov alebo ucha. Pod displejom sa nachádza trojica hardvérových kláves Späť, Win a Search. Hoci mnohí recenzenti vytýkajú kvalitu týchto kláves, predovšetkým nutnosť tvrdšieho stisku, mne sa okamžite zapáčili. Totiž tieto klávesy ma napríklad Omnia 7 dotykové. Stlačajú sa ľahko a často aj nechcene. Predovšetkým počas surfovania na webe alebo počas písania e-mailov. Toto sa Vám na Lumii 710 rozhodne nestane a ja za to Nokii dávam malé plus.

V hornej časti, nad obrazovkou, sa nachádza svetelný senzor, logo Nokia a otvor pre reproduktor. Čo sa týka svetelného senzoru reaguje troška pomalšie a využijete ho napríklad pri automatickom nastavení jasu. Reproduktor je pomerne hlasný a zvuk z neho je čistý a jasný. Klávesy hlasitosti sú umiestnené na pravej strane telefónu a tak vačšina z nás ich stláča palcom. Osobne mi viac vyhovujú tlačidlá na opačnej strane avšak dáko mi táto voľba umiestnenia nevadí. Na spodu pravej strany je spúšť fotoaparátu. Je dvojpolohová, v prvej polohe ostrí, v druhej fotí. Kvalita fotoaparátu je slušná, nie je to však žiaden fotomobil. Dovolím si tvdiť, že napríklad iPhone alebo Samsung Galaxy S2 fotia podstatne lepšie. Ľavá strana zariadenia je čistá bez tlačidiel, je na nej len medzera na ľahšie vyberanie zadného krytu.

Zadnému krytu venujem niekoľko postrehov. Pôvodne som Lumiu 710 zakúpil s čiernym zadným krytom, ktorý je jemne pogumovaný. Farebné kryty už také bohužiaľ nie sú. Modrý a ružový kryt sú len obyčajné plasty. Čo ma celkom zaskočilo, bola rôznorodosť farieb krytu a farieb displeja. Nokia totiž na svojich reklamách prezentuje zadný kryt v rovnakej farbe akú si viete nastaviť na displeji. Lumia 710 vďaka tomu vyzerá veľmi elegantne a hravo. Skutočnosť je však taká, že farba na displeji nie je ani zďaleka rovnaká ako farba krytu. Pri modrej je rozdiel dokonca markantnejší ako pri ružovej. Vadí? Nevadí? Ako komu, všakže...

V spodnej časti telefónu nájdeme otvor pre pútko, to však v balení nie je. V hornej časti je audio konektor, zapínacie tlačidlo a microUSB konektor. V balení nájdete nabíjačku s microUSB výstupom a samostatný kábel microUSB-USB. Na nabíjanie postačí samotná nabíjačka, netreba tak kombinovať kábel a nabíjačku tak ako je to v prípade iPhone, Motorola či HTC.

O čom to celé je alebo softvér Lumie 710

Softvér Lumie 710 je tvorený mierne upraveným rozhraním Metro. Píšem mierne, pretože jediná vec, ktorá je oproti klasickému Metru iná je farba. Tá je v Nokiách nastavená na Nokia Blue, čiže modrú farbu z nokiáckeho loga. Grafické rozhranie je v podstate nezmenené. Súvisí to priamo s politikou Microsoftu, ktorý výrobcom neumožnil toto rozhranie meniť a upravovať. Sklamané z toho bolo aj HTC, ktoré tradične dodáva do iných OS svoje vlastné grafické rozhranie. Pri Windows Phone sa však museli obmedziť na svoju dlaždicu HTC Hub.

Rozhranie Metro sa vlastne skladá z dlaždíc. Väčších, či menších. Niektoré sú statické iné dynamické. Obyčajne indikujú nejaký stav. Napríklad zmeškaný hovor, novú správu, e-mail, prípadne len ukazujú počasie (to je vo Windows Phone nutné doinštalovať - odporúčam aplikáciu Weather priamo od MS). Zaujímavá dlaždica (HUB) je People. V podstate ide o istú formu telefónneho zoznamu, ktorá je však vylepšená o informácie o kontaktoch. Tie sa ťahajú z facebooku, twittera alebo z LinkedIn. Dozviete sa tak, čo má kto nové textom i obrazom. Hromadne aj jednotlivo ku každému kontaktu. Kontakty je na základe údajov možné spájať a kombinovať. Zľúčite si tak kontakty z facebooku a z gmailu. Túto vlastnosť mám pomerne rád nakoľko som bol vždy lenivý priraďovať kontaktom fotky. Takto to mám automaticky, bez práce a vždy aktuálne.

Na domácu obrazovku si môžete vytiahnuť viacero HUBov, ja som si vystačil s 15timi. Pokiaľ chcete, je možné vytiahnuť na domácu obrazovku aj kontakty. Dlaždice je možné posúvať, usporiadavať alebo mazať. Jednoducho ako sme zvyknutí, drag and drop.

Napriek tomu, že systém nemožno prakticky vôbec prispôsobovať (máte na výber čierne a biele pozadie a pár farieb dlaždíc), je Windows Phone príjemne animovaný a živý. A jednoduchý. A rýchly. A dosť superlatívov.

Kde sú widgety? Ako si prispôsobím lockscreen? Ehm.. Obdobne ako iOS ani Windows Phone neponúka widgety. Na lockscreene si môžete zmeniť tapetu, tam však možnosť personalizácie končí. Windows Phone je proste určený pre jednoduchých užívateľov. Nie pre technoidov. To však nie je jediný háčik, ktorý v sebe Windows Phone skrýva. Tým najhorším háčikom je pre mňa Zune. Obdobne ako na iPhone, sa stýkame s nepríjemným softvérom Zune. Či iTunes. Zune, iTunes, Zune. Jeden by povedal, že sa jeden pomýlil a druhý sa poučí. Nie je tomu tak. Zune je ešte oveľa horší ako iTunes. Okrem toho, že bez neho nedostanete hudbu do svojho telefónu, veľa toho nevie. V starších verziách ste mohli cez Zune sťahovať a inštalovať aplikácie, dnes je to však celé inak. Táto, pre niekoho základná vlastnosť desktopového manažéra je nenávratne preč. Že prečo? Lebo sú aj iné alternatívy. Aplikácie môžete sťahovať prostredníctvom web rozhrania, v zariadení cez Marketplace alebo.. hm už nič. Microsoftu sa vraj neoplatilo vyvíjať túto fičúru ďalej. Nuž a tak Zune na rozdiel od iTunes použijete len na zálohovanie foto, nahrávanie hudby a inak vlastne nanič...

Aby toho nebolo málo Windows Phone je plný ďalších prekvapení. Ak si stiahnete viacero aplikácií pridávajú sa vám do pomerne dlhého zoznamu. V ňom však nemôžete vytvárať priečinky, či inak organizovať aplikácie. Postupom času tak zoznam narastá na dĺžku záchodového papiera. Či vlastne nie, toľko aplikácií v Markete vlastne nie je. Alebo je?

Aby sme Microsoftu nekrivdili musím podotknúť, že oficiálne množstvo aplikácií v Market place prevýšilo magické číslo 100 tisíc. Pre porovnanie v AppStore od Apple je viac ako 600 tisíc aplikácií a v Google Play (ex Market) sa nachádza cez 450 tisíc aplikácií. Možno aj pochybnej kvality. Tá však nie je zaručená ani v AppStore, či Marketplace, tam sa však aspoň nedostane vírus, či mallware. Poviete si, že 100 tisíc aplikácií v Marketplace by mohlo stačiť. Áno aj nie.

Hoci väčšina mojich obľúbených aplikácií existuje aj v Marketplace, sú obyčajne horšie spracované, prípadne ak sú platené tak sú drahšie. Politika Apple predaj viac za menej je troška opačná k tej v MS, predaj menej za viac.

Aplikácie ako Facebook, Twitter, IMDB alebo FourSquare samozrejme nájdete zdarma. Nájsť poriadny messenger dá však zabrať a kvalita IM+ sa nedá zrovnávať s aplikáciou na iPhone. Rovnako je to aj so Skypom, ktorý stále nedokáže riadne bežať na pozadí. Keď si uvedomíme, že Skype vlastne patrí Microsoftu je to na zamyslenie.

Biedne je to tiež s lokalizáciou do našej rodnej reči. Tá stále dostupná nie je a tak Market používame český a telefón máme v angličtine či češtine. Toto sa má zmeniť s príchodom ďalšej aktualizácie Windows Phone 8 na konci tohto roka. Apropo update. Toto je vlastne ďalšia vec, kedy využijete aplikáciu Zune. Update na Windows Phone totiž nespravíte online ako na iPhone alebo na Androide. Telefón vás len upozorní na dostupnosť update-u, ten však musíte vykonávať cez pripojený počítač.

Dosť však negatív. Za čo treba Microsoft pochváliť je výborné prepojenie sociálnych sietí. Osobne som si hneď nahodil Twitter, Facebook a Linkedin kontá. Tieto prepojenia však čoskoro ponúkne aj konkurencia. Dobre je spracovaný aj mobilný balík Office, ktorý je tiež prepojený s cloudovým priestorom SkyDrive. Sem rovnako môžete uploadnúť svoje fotky, alebo ich postnete na facebook, či twitter. Zálohu telefónneho zoznamu však do Skydrive nedostanete. U Apple to ide. Zaujímavo je v telefóne riešené vyhľadávanie. V režime fotoaparátu naskenujete QR kód alebo sériové číslo knihy. Alebo jednoducho odfotíte text a preložíte si ho. To všetko Lumia 710 dokáže bez doplnkových aplikácií. Wow.

Napriek viacerým vymenovaným nedostatkom ma v mnohom Lumia 710 milo prekvapila. Smartphone ma perkfektné ovládanie a vizuálne mi tiež telefón zahral na dušu. Nie však pre každého a nie každý bude spokojný. Ak ste doteraz nemali skúsenosť s Androidom alebo s iOS a Lumia by bola váš prvý smartphone, neoľutujete. Ak však už spomínané OS poznáte, príde Vám Lumia 710 ako niečo začaté, ale aj nedokončené. Hoci obdobné pocity som mal aj z prvého iPhone, iOS sa postupne vyvinul v kompaktný a všestranný OS. Takže určite by som nechal priestor aj Microsoftu, nech ukáže plný potenciál svojho OS, nech vyladí chyby, doplní funkčnosť. A hlavne nech to spravia včas, pretože okrem ich neúspechu to môže byť aj neúspech Nokie ako značky.

Plusy a mínusy Lumie 710

+ Skvelý výkon za skvelú cenu
+ Navigácia zdarma
+ Kvalitný fotoaparát

- Nedokončená lokalizácia
- Otravné Zune
- Relatívne malá pamäť
- Obmedzená pamäť

Séria Lumia v skratke

Pre porovnanie s ostatnými modelmi série Lumia, modely Lumia 800 a Lumia 900 disponujú vyššou kapacitou batérie (1450mAh vs. 1300mAh), tiež majú kvalitnejší displej a to AMOLED. Nokia 610 a 710 disponujú len IPS TFT panelom, ktorý neprináša až tak dobrý kontrast a jas. Fotografie však na ňom vyzerajú vernejšie ako na AMOLED. Lumia 800 a Lumia 900 naviac ponúkajú viac internej pamäte, konkrétne 16GB. V lacnejšej 710ke a 610ke nájdeme len 8GB pamäť. Rozdiely sú aj vo fotoaparáte. Na Lumii 800 a 900 je 8Mpx senzor, na nižších dvoch je len 5Mpx. Lumia 900 ma naviac predný fotoaparát pre 3G videohovory s rozlíšením 1.3Mpx.

Lumia 610 má zo všetkých modelov najhorší procesor, ktorý je taktovaný len na 800Mhz, v ostatných modeloch je taktovaný na 1.4GHz. Rozdiel je aj v konektivite. Kým Lumia 900 ponúka najvyššie rýchlosti downloadu (HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps), 710ka a 800ka ponúkajú HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps a nakoniec Lumia 610 ponúka rýchlosti len HSDPA, 7.2 Mbps a HSUPA, 5.76 Mbps.

Posledný rozdiel, ktorý je nutné uviesť je dostupnosť WiFi hotspotu. Ten vytvoríte na najdrahšej Lumii 900 a paradoxne tiež na najlacnejšej Lumii 610. Modely 710 a 800 touto fičúrou oficiálne nedisponujú. Predpokladám však, že ide len o softvérove obmedzenie, ktoré sa bude dať obísť.

Pár postrehov na záver

Výbava Lumie 710 je celkom strohá, v balení nájdete špuntové slúchadla, nabíjačku, kábel, telefón, záručný list a dáke manuály. Farebné kryty som dokupoval zvlášť, hlavne zo zvedavosti.

Po softvérovej stránke dostanete pár aplikácií od Nokie, za zmienku stoja hlavne Nokia Maps a Nokia Drive. Čiže oproti ostatným Windows Phone smartphonom získate bezplatnú hlasovú navigáciu. Oficiálna cena sa na Slovensku orientuje okolo 270EUR, v eshopoch ju však zoženiete aj pod 200EUR. Záleží na farebnej variante. Apropo pôvodne som mal záujem o bielu variantu, naživo však čierna vyzerala lepšie. Pokiaľ sa Vám zdá 6GB pamäte málo, odporúčam drahšiu Lumiu 800, ktorá má až 16GB pamäte. Za jej cenu však zoženiete aj slušne vybavený smartphone s Androidom.

Galéria k článku

Andrej Ševčík Andrej Ševčík

Aktuálne pracuje ako webdizajnér a programátor. Stál pri zrode webov PDA.sk a nakoduj.to! Zaujíma sa o moderné technológie a dizajn.

MOJE MOTTO:
Neobzerám sa cez plece na to co som popáchal, ja mám plnú hlavu nových lotrovín ;)


Hodnoť článok:
5 0


10 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Andrej Ševčík 21.6.2012 08:14:45
Ja som ani nechcel dat negativne hodnotenie, len upozornit na negativa na ktore som pri fone narazil. Keby bol vylozene zly urcite by som do neho neinvestoval peniaze. Naopak si myslim ze je to skvely smartphone za dobre peniaze a to este dostanes navigaciu zdarma. Len je proste strasne vela chyb a nedorobkov. A v Zune uberaju funkcie, miesto pridavania. Zvlastna politika :)
0 0 Marek Sedlacek 21.6.2012 00:31:37
Suhlasim s tym ze 90% kym nepochopi ako to je myslene, pak je to navykove a ja tym ludom verim :D. Otazka je ci aj 90% ludi ktory maliprvy smartphone WP7.
Ale ako k recke nice trosku dlha, par blbosti ako porovnavat fotak za 220E mobiles Iphonom a SII. Pouzivas hodne ostre slova ked si kriticky. Precital som si ju este par krat a uz mi neznie tak negativisticky. Negativne hodnotenie si ten phone nezasluzi.
0 0 Andrej Ševčík 20.6.2012 08:22:34
@Marek Sedlacek
Windows Phone pouzivam od zaciatku, mojim prvym smartphonom s WP7 bola Omnia 7, dokonca som odreportoval 2 bugy. Problem som mal so sycnhronizaciou kontaktov, ta povodne bola iba jednosmerna a nove kontakty sa mi naspat na server neukladali. Dalsi bug bol v HUBe people, kde sa mi po synchro nezobrazovali niektore pismena na rychly prechod. Tak sa mi napriklad stavalo ze mena zaradne pod pismena D,E,F sa nachadzali pod pismenom B a na D,E,F sa tak nedalo kliknut.
Co sa tyka tvojho nazoru neberiem ti ho. Akurat poopravim ze nie som Android positive ;) Napriek tomu si myslim ze Android je na vyssej urovni ako WP.
Co sa tyka vychytavky, ktoru spminas ma aj svoju horsiu stranku. Napriklad spustis aplikaciu, potom ta nieco prinuti spustit inu aplikaciu (nech uz je to hovor sms alebo mail), ked nasledne spustis povodnu aplikaciu v menu, spusti sa nanovo a nepokracuje. Mozes oponovat ze prave vtedy by si mal stlacit klavesu back a bol by si tam kde predtym, mozem ti vsak garantovat ze 90% ludi to robi tak som napisal ja ;)
0 0 Marek Sedlacek 20.6.2012 00:48:19
Zune je super nebo oproti Itunes pre mna. Kontaky sa synchronizuju s window live, skydrive by bol ale nice.

Co sa tyka triezveho pohladu, tak snaha bola si IOS/Android positive a tak sa aj na veci pozeras bohuzial. Android je lacna kopia nic nove pod slnkom kazdy IOSkar pochopi ako to ma bezat. WP je uplne iny pristup k veci, cize ak ho nepouziva niekto ako hlavny fone mesiac tak nic triezve nenapises. Ked nieco posobi ako nedorobok tak je to prave Android, Lumia710 bezi plynulejsie a rychlejsie ako akykolvek Android. Android do verzie 4 nemal Dizajn guidelines pre vyvoj, tolko ku kvalite apiek.

Ku customizacii osobna vec, cim mam viac moznosti tym som nespokojnejsi. WP7 sa tesim aj z tej zelenej farby a bieleho pozadia co som si vybral. Navyse tapetu nic nezakryva tak monstrozne ako widgety.

A inak taka vychytavka o ktorej sa v ziadnej recke nepise je moznost spustit viackrat aplikacie ako smsky a email. Pride smska/mail pocas toho ako pisete staru/y, mozes ju otvorit odpisat stlacite spat a ste v povodnom. Je to super navykove a prakticke.

Samozrejme WP7 je mlady ale neposobi ako nedorobok, skor ta obcas napadne bolo by fajn keby sa henta drobnost dala. System posobi z uzivatelskeho hladiska ako premakany produkt.
0 0 Andrej Ševčík 19.6.2012 20:50:57
mne bohuzial nie, mam moznost pouzivat oba, nakolko vlastnim aj iPhone a iTunes je aspon funckny, naopak Zune sa mi zdal celkom schopny na zaciatku a zozaciatku dostupne funkcie dokonca ubrali, co ma dost zaskocilo :) stary Active sync sa mi zdal prehladnejsi.. je to skor vec zvyku cize skoda riesit, snad sa casom zlepsia :)
0 0 Michal Obeda 19.6.2012 20:28:31
Andrej Ševčík - zálohu kontaktov som zatiaľ neriešil, bluetooth je otrava, ale na nahranie zo starého mobilu postačuje.
Aktualizácia softvéru je raz za čas, tam mi použitie Zune nevadí. Hudbu a videá na mobile nepočúvam, vďaka čomu so Zune prichádzam menej do styku. Ale stále si nemyslím, že by to bolo "otravný" softvér - ničím ma neotravuje, tam kde ho musím použiť ho použijem. A príde mi intuitívnejší ako iTunes.
0 0 Andrej Ševčík 19.6.2012 20:22:26
@shaggy nie nie, nebolo to platene na zaklade kvantity ;) mozem ta uistit ;)
Co sa tyka zune tak bez neho nespravis update na novsiu verziu OS, alebo nenahras hudbu, toto su v podstate jedine dve veci, na ktore je zune pouzitelny :/
kontakty riesim cez google sync, bluetooth je otrava ;)
0 0 Michal Obeda 19.6.2012 19:01:38
@Michal Biroš - to vieš, odkedy sa platí podľa kvantity, je snaha písať čo najdlhšie články.

K článku - v stručnosti by som to zhrnul ako tl;dr. Prečítal som iba z každej kapitoly niečo. A teraz pár vecných poznámok:
- "Za jej cenu však zoženiete aj slušne vybavený smartphone s Androidom." - prečo by som mal kupovať slušne vybavený mobil s Androidom, keď môžem mať špičkový mobil s WP? :-)
- "Otravný ZUNE" - čo je na ňom otravné? Ja ho používam minimálne. Kontakty zo starého telefónu som si preniesol cez bluetooth, aplikácie sa pekne sťahujú cez marketplace. Ja som rád, že ho nemusím prakticky využívať
- chýba mi tam nejaký praktický test výdrže - to je to, čo ľudí najviac zaujíma.

Ale inak je to konečne zaujímavý článok, ktorý sem patrí a dá sa čítať (aj keď je dlhší).
0 0 Peter Širka 19.6.2012 18:50:11
Veľmi pekná recenzia. Ja chválim!
0 0 Michal Biroš 19.6.2012 18:31:44
Paneboze, to je dlhe skoro ako bakalarka :D
Zajtra.sk > Technológie > Mobily > Nokia Lumia 710


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama