spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 1.3.2012
Hodnoť článok:
0 0

Som masochista a sám sa (už som sa) potrestám.

Som jeden z ľudí, čo rád kontroluje všetko nové. Áno, možno Vám napadlo, že Microsoft vypustil Consumer preview Windows 8 a ja som ho otestoval na vlastnej koži. Trafili ste. Poďte a popremýšlajte so mnou.

Neviem prečo to robím. Skúšal som zisťovať no nikdy som na nič presné neprišiel. Možno je to tým, že rád prinášam horúce infošky a možno tým, že sa nikdy nepoučím na chybách.

Moja chyba, moja preveliká chyba

Všetci rozumní inštalujú na virtuálne stroje, ja na tie živé a ešte k tomu produkčné. :) Veď ako sa hovorí, sranda musí byť. Sranda to však - verte či nie - vôbec nie je. Všetko to v tých demo videách vyzerá tak krásne a jednoducho, no realita je niekde úplne inde. Pýtate sa prečo?

Všetko je to v Microsoft-e

Aby ste mohli využívať store, messanger, connecty a tak podobne, musíte mať jednoducho Microsoft Account - kedysi známe ako LiveID od mrkvosofťákov. Keď ho nemáte, musíte si ho vytvoriť. To je jedna z vecí, ktorej ak sa chcete vyhnúť, tak Vám osmičky asi veľmi veľa vecí neumožnia. Tak nakoniec si poviete "Whatever" a vytvoríte si konto. Samozrejme, v momente máte vytvorené nové ID, teda aj super hotmail.com účet a s tým spojené Windows Live ID.

Mail a connect na Gmail, prepojenie sociálnych sietí?

Skúšal som si do default mailového klienta windows 8 importovať google account. Myslíte, že sa podarilo? Kiež by. Teda, ak si odmyslím fakt, že systém nedokázal sám zistiť presné nastavenie mailového serveru, ktorý má byť použitý a tak ďalej.

Skúsil som aj prepojenie účtov s Facebook-om a twitterom. Samozrejme, najskôr sa musíte prihlásiť cez Windows Live, následne musíte akceptovať prepojenie aplikácie Windows Live na Váš Facebook s právami, ktoré umožňujú kompletný prístup aj offline access a následne potom sa Vám podarí prepojiť si účet. Takže nič, čo by nás prekvapilo.

Rezignácia po prvých pokusoch

Ja osobne som človek, čo nemá s novinkami problém, avšak na toto si zatiaľ navyknúť nedokážem. Metro style a prepínanie sa cez 4 rohy obrazovky, zatváranie aplikácií systémom sťahovania zvrchu dolu a podobné srandy? Na to ma zatiaľ fakt vôbec nie je. A tak prejdem rovno k tomu, ako som sa potrestal. Neviem nikde v systéme nájsť možnosť obnovy predošlej verzie windows 7, takže som brúzdal po diskusiách, ale tie sa týkajú len pôvodného dev preview-u, ktorý som naštastie neriešil, no mal ten istý problém. Neexistovala iná cesta späť ako tá, že ste museli použiť recovery disk, prípadne úplne novú čistú inštaláciu...

A tak s úsmevom na perách, práve sú to 3 hodiny, čo sa mi robí záloha z disku na disk, aby som spustil HP Recovery tools a nabehol na plain inštaláciu.

Všetko zlé je na niečo dobré...

Áno, hľadajme pozitíva - potreboval som zrýchliť počítač a úprimne, nová inštalácia je dobrá cesta, ako ho opäť dostať do formy :).

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
0 0

14 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 František Čaník 5.3.2012 18:56:06
@Peter Kmoško: Budem stručný a skúsim napísať pár viet ku komentáru. Áno, každý z používateľov si je vedomí toho, že beta verzie, preview edície a pod. sú sťahované a inštalované s rizikom a vedomím, že človek musí mať istý knowledge a priestor na operatívne riešenie prípadných nedostatkov. Keby som nebol na používateľskej úrovni na akej som, asi by som zomrel. To však neznamená, že sa môže všetko skryť pod takéto "informačné" hlášky, ktoré rovnako ako všeobecné obch. podmienku sú z 98% preskočené ;).

Ad 2) Áno, metro je pekné, používateľsky prívetivé a kým som odzálohoval celý notebook, premýšlal som, že dám 8mičkám ešte šancu na reparát, nakoniec ma problém s importom google account-u presvedčil, že ešte nedozrel čas aby som si to nechal ako produkčnú vec. V každom prípade to nemení môj pohľad v tom, že aj keď to vyhralo ocenenia, je to skôr prístupné pre zariadenia, ktoré majú dotykové ovládanie, nie bežné ovládanie myškou, či touchpadom a pod. Na dotykovom zariadení si viem skôr predstaviť gestikulované "zahadzovanie" nepotrebnej aplikácie pre jej zatvorenie - alá "IRON MAN" :). Pre DRAG'n'DROP však nepoužiteľné a zbytočne predlžovanie času.

Ad 3) Konto a LIVE služby typu SkyDrive etc. Áno, hodnotím pozitívne, avšak príde mi zbyotčná nutnosť prepájať sociálne connecty cez ďalšiu aplikáciu. Je mi jasné, že časom príde Facebook s vlastnou appkou do Win Store, ktorá eliminuje potrebu prepojenia WinLive accountu a povoľovania aplikácie na facebook-u pre prístup k fotografiám z win-u a podobne. Samozrejme som nemal moc času overiť si všetky funkcie, nakoľko ako som spomínal, som si nevedel naimportovať google account a pod. Samozrejme treba brať tento článok skôr ako možno názor jedinca, no podporený viacerými užívateľskými skúsenosťami.

Keď príde niečo stabilnejšie, určite rád privítam nejakú verziu pre kompletné zhodnotenie a na recenziu, ktorá by možno priniesla viac informácií ako aj prehľad zmien, ktoré sú kladné i záporné vrámci W8.
0 0 Peter Kmosko 5.3.2012 13:50:23
Pozdravujem z Microsoft-

vdaka za prispevok z vyskusania, ktory sa v zasade da zhrnut do 3 oblasti:
1/ instalacia a odinstalacia
2/ nove pouzivatelske rozhranie
3/ Microsoft účet

Ad 1/ instalacia: vzdy, ked instalujem nieco Beta alebo Preview urcite si treba pozriet upozornenia. V pripade Windows 8 CP tam jasne stoji:
O prevzatí systému Windows 8 Consumer Preview by ste mali uvažovať iba v prípade, že:
• radi používate najnovší softvér a experimentujete s novými technológiami,
• ste vývojár, ktorý chce vytvárať aplikácie pre systém Windows 8,
• nemáte problémy so zálohovaním obsahu počítača, formátovaním jednotky pevného disku a inštalovaním operačného systému,
• bez problémov sami riešite problémy s počítačom,
• neprekáža vám časté aktualizovanie softvéru,
• máte inštalačné médium alebo médium na obnovenie a viete, ako obnoviť svoj prechádzajúci operačný systém po dokončení testovania systému Windows 8 Consumer Preview.
Tam najdete odpoved, ako k Windows 8 CP pristupovat. Za moju ulohu si beriem toto este viac zvyraznit na download webe.

Ad 2/ User interface - Metro rozhranie je to, co sa ujalo ci uz v dizajn awardoch ale najma v kazdodennej praxi (Zune, Xbox 360, Windows Phone) a je oznacovany ako velmi prijemne, jednoduche a najma pouzitelne rozhranie. Treba to zobrat tak, ze sme niekde v procese rozvoja pre pocitace a uvedomujeme si, ze este si ludia potrebuju zvyknut. Bolo to vsak aj v pripade Windows Phone - kto s nim 2 tyzdne pohral, uz sa k nicomu inemu nechce vratit. A súťaže "Beat My Phone" ukazuju, ze je to velmi pouzitelne rozhranie pre masu a nakoniec k nej bude smerovat aj Windows 8.
Za moju ulohu si beriem to, ze vytvorime lahko dostupny material, kde sa vysvetlia nove principy pouzivania pocitaca.

Ad 3/ Microsoft účet: online sluzby vyzaduju urcitu registraciu, tak to je aj v pripade Live sluzieb. V tejto strategii budeme pokracovat a bude na spolocnosti Microsoft, aby sme vam ponukli sluzby, ktore si cenite a ktore za to stoja (SkyDrive, Movie Maker, etc.) a naviac pridavame Windows Store a dalsie sluzby.
Za moju ulohu si beriem vysvetlenie toho, co zalozenim tohto uctu ludia ziskaju.

Zaverom: kedze Windows bezia na 1,4mld pocitacoch, musime skutocne ako spolocnost brat ohlad na mozno az abnormalne mnozstvo vstupov a premennych. Je mozne ze v nahlade este nie vsetko funguje na 100%, aj ked mi je jasne, ze na jedneho nie celkom spokojneho pouzivatela pripada 7 spokojnych, ktori produkt pouzivaju. Odporucam sledovat (takmer) kazdodenny blog na itnews ktory sa venuje migrantom: http://www.itnews.sk/spravy/produkty/2012-03-02/c147100-windows-8-cp-navod-pre-migrantov-prve-skusenosti-funkcnost-a-spolahlivost

Ako sa pise v podmienkach Windows 8 CP, produkt sa bude neustale vyladovat a zlepsovat, takze je 100% iste, ze v dobe finalneho produktu prinesieme produkt este lepsi ako Windows 7 ktory bude moct denno denne (po case) pouzivat tych spominanych 1,4mld pouzivatelov. Ak ho nadalej budete skusat na nie LOB critical pocitaci, budem len rad.

Majte sa, Peter Kmoško
0 0 František Čaník 5.3.2012 12:53:08
Adam: 9 bude krok k MAC-u :D
0 0 Adam Kabac 5.3.2012 10:02:20
proste u windowsu to tak ide tak že každý druhý windows je fakt dobrý :) 95 - prvy ale nič moc, 98-super na tú dobu, 2000 - mal som ho strašne dávno (nevidel som rozdiel od 98), xp - super na tú dobu, vista - shit, 7 - zatiaľ naj, 8 - nanič, takže čo bude 9 ?
0 0 Ján Miškovec 4.3.2012 20:39:54
Nejde ani nainštalovať do VB, vypíše nejaký error hneď na začiatku a je po sláve :)
0 0 Stylo.sk 4.3.2012 17:46:07
Popravde som win8 neskúšal vôbec a aj cez to všetko sa mi vôbec nepáči. Všetko len minimalizujú, keby radšej zjednodušovali prácu ako zrobiť systém viac menej užitočný len pre tablety!
0 0 Adam Kabac 3.3.2012 12:58:47
hm ja som ho tiež skúšal a nepodarilo sa mi ho zmazať, až potom formátovaním. Ale taký problém ja mám notebook ktorý už pred tým mal majiteľa a nemal som v ňom recovery disk .. :D neviete mi poradiť ako získam recovery dvd na HP pavillion ? :)
0 0 František Čaník 2.3.2012 23:11:53
Ja osobne to vidím na postup, aký bol pri Viste... Vista bola brak, killer na pc a hardware a tak rýchlo vyprodukovali tak bombový OS ako je Win 7. Teraz skúšajú niečo nové, no toto môžu skôr použiť pre mobilné a touch zariadenia, niečo ako nástupcu OS Windows Mobile :) To nie je na desktopy a notebooky (si myslím)
0 0 Stanislav Červeňák 2.3.2012 18:48:04
ja som si Win8 nainštaloval cez Paralels na Macu len kôli tomu ž je zatiaľ free :D celý macbook mám legal tak preto ...a tak som si mohol doinštalovať nejaké veci čo niesu na Mac ale aj tak ich nepoužívam :D ale Win8 mi príde aj tak na nič ...uvidíme Final product
0 0 Martin Lueders 2.3.2012 07:29:18
ja osobne som win8cp nasadil hneď ako hlavný OS, lebo som potreboval súrne vyššiu rýchlosť PC
všetko mi ide v pohode, až nato, že store je trocha prázdni
s liveid som problémy nemal, vzhľadom k využívaniu hotmail a skydrive
0 0 Michael Watzke 2.3.2012 00:17:42
Nie nadarmo sa vraví, že deti sú najlepší kreatívci :))
0 0 František Čaník 2.3.2012 00:15:48
Michael: mne aj to logo príde asi ako z dieľnie niektorého z detí tvorcov... ach jooo, môj syn kreslil niečo podobné v škôlke :) ale to je jedno... Back to basics...
0 0 Michael Watzke 1.3.2012 23:34:04
Taktiež som túto 8mičku už skúšal, narozdiel od autora však ako virtuálnu mašinu :) Musím povedať, že úplne súhlasím, ten nový Windows je podľa môjho názoru katastrofa. Spúšťanie (dosť neprehľadného) "štart menu" klávesou, horné menu v exploreri okopírované z balíku Office. Aby som to z môjho pohľadu zrhnul - Celé zle (až na logo, to sa mi páči:D)
0 0 Dušan Duški 1.3.2012 22:57:59
Celý deň čítam len negatívne ohlasy. Takže neinštalujem :(
Zajtra.sk > Technológie > Software > Som masochista a sám sa (už som sa) potrestám.


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama