spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Matúš Kočiš 4.11.2011
Hodnoť článok:
0 0

Webové úložiská - synchronizácia dát

Tento článok má za cieľ popísať niektoré nástroje na synchronizáciu dát. Tento jav možno charakterizovať ako poskytovanie služieb alebo programov uložených na serveroch na internete s tým, že používatelia k nim môžu pristupovať napríklad pomocou webového prehliadača alebo klienta danej aplikácie a používať ich prakticky odkiaľkoľvek a kedykoľvek.

Cloud computing

Technika 21 storočia prináša hneď niekoľko zariadení s ktorými denne strávite svoj čas. Smartphone sa stal obľúbeným mobilným telefónom a v závese nie sú ani tablety. Pri svojej činnosti, a je jedno či je pracovná alebo osobná, potrebujeme mať určité informácie, súbory, nastavenia či služby vo všetkých zariadeniach vždy rovnaké – zosynchronizované. Tento jav narúša súčasný obchodný model a predznamenáva zmenu v spôsobe akým sa podnikanie bude vykonávať v budúcnosti. Je samozrejmosťou, že jednotlivé webové úložiská poskytujú business plány, kde správa a vedenie projektu je o generáciu efektívnejšia.

Rôzne webové úložiská pracujú so synchronizáciou rôzne. Služba môže mať niekoľko tvári. Centrálne synchronizovanie – vytvorenie špeciálnej zložky po nainštalovaní klienta, kde všetko, čo prenesiete sa automaticky ukladá do internetového mračna (ponúka Dropbox). Decentralizované synchronizovanie – možnosť označenia ktoréhokoľvek vytvoreného adresára pričom dôjde okamžite k jeho zálohovaniu na server (ponúka SugarSync). Na rozdielnych počítačoch či zariadeniach si môžete zvoliť, ktoré zložky sa do tohto zariadenia majú preniesť. Uvedomte si tak, že ak zdieľate 2 GB adresár, na každom počítači by ste potrebovali 2 GB priestoru. Pamätajte na funkciu vytvárania verzií zmien, ktorú oceníte predovšetkým pri zdieľaní rovnakého dokumentu s kolegami. Ak dôjde k zmene dokumentu, na server sa odošle binárny rozdiel nie však celý súbor. Prístup tak máte ku všetkým verziám.

Operácie synchronizácie sú automatické bez zásahu používateľa. Najaktuálnejšie dáta sú uložené v dátovom centre a pri ich využívaní sa neustále prenášajú. Ak potrebujete prenášať citlivé či dôležité dáta je na mieste otázka bezpečnosti a šifrovania prenosu. Prevádzkovateľ datacentra má k vaším dátam plný prístup. Citlivé dáta však môžete zbaliť do zaheslovaného archívu. Prevádzkovatelia používateľov uisťujú, že ich všetky dáta sú v oblaku chránené (stupeň SAS70 – AES-256 SSL šifrovanie).

Webové úložiská získavajú na popularite. Medziročne stúpajú počty používateľov mnohonásobne. Mnoho ľudí, ktorí denne pracujú s viacerými zariadeniami pripojenými k internetu už synchronizujú zložky a súbory. Prichádza to viac menej automaticky ako pohodlný spôsob prístupu k dátam kedykoľvek a kdekoľvek.

V práci môžete pokračovať na dokumente, ktorý ste začali tvoriť doma. Môžete s kolegami zdieľať dokumenty priamo z vášho počítača či aktualizovať ich aj mimo neho. Vaše dáta a súbory už nemusia cestovať spolu s vami, máte ich k dispozícii kedykoľvek vďaka internetu. Súbory z verejnej zložky, si môže ktokoľvek stiahnuť cez internetovú adresu, ktorú mu poskytnete. Po strate, či znehodnotení dát si tieto dáta môžete ľahko obnoviť.

Zvyšujúci sa záujem o Cloud služby spôsobuje nárast dátových centier, kde sú tieto dáta uložené. Využívanie centralizovaných dátových skladov je už dnes cesta mnohých spoločností s jasnou víziou budúcnosti.

Ak ešte nepoužívate webové úložisko, môžete sa rozhodnúť medzi nasledovnými službami.

Dropbox

Dropbox je populárny vďaka svojej jednoduchosti a neohrozenou jednotkou. Túto službu chcel v roku 2009 kúpiť Apple. Zakladatelia však ponuku od Steva Jobsa odmietli. Možno dnes by nahradila platformu eCloud v novom iOS5. Zdarma ponúka 2 GB priestor – 50 GB za 9,99 dolárov na mesiac, a 100 GB za 19,99 dolárov. Chýbajú niektoré vlastnosti či vylepšenia, ktoré ponúka konkurencia. Služba však ostáva jednoduchá a poskytuje základ pre synchronizáciu. Spoločnosť HTC sa rozhodla integrovať túto službu do svojich telefónov. Podobne ako eCloud pre iPhone a iPad predinštalovaná aplikácia dropbox umožňuje automaticky synchronizovať napríklad fotografie.

SugarSync

Ak potrebujete o triedu lepšie vlastnosti siahnite po SugarSync. Hlavnou výhodou je mobilná synchronizácia. Poskytuje klientov pre Android, Symbian či BlackBerry a Windows Mobile. Vaše súbory predovšetkým zálohuje a ponúka možnosť zdieľania priamo vytvoreného adresára na počítači. Ponúka upload aj cez email. Zdarma je k dispozícii až 5 GB priestoru – mesačné plány pre 60 GB (9.99 dolárov), 100 GB (14,99 dolárov) a 250 GB (24.99 dolárov). SugarSync sa zdá byť zložitý vďaka svojím vlastnostiam. Nerozumie si s Linuxom.

Box.net

Box.net je na prvý pohľad jednoduchý s účelným užívateľským rozhraním podobným ako u Dropbox, no má niekoľko obmedzujúcich limitov. Základným nedostatkom je absencia ukladania rôznych verzií súboru, limitovanie počtu zdieľaných zariadení či absencia možnosti synchronizácie zdieľaných záložiek medzi kolegami. Naproti tomu poskytuje jednoduché editovanie súborov cez web, odosielanie súborov akejkoľvek veľkosti či streamovanie hudby cez webový prehliadač. Služba je integrovaná s webovo orientovaným kancelárskym balíkom Docs od Google.

Na plnohodnotnú službu webového úložiska stále márne čakáme od spoločnosti Google. Už dávno však ponúka synchronizáciu dokumentov či fotografií no konkurencia je dnes ďalej. Akoby sa Google stále spoliehal na to, že vzniknú služby orientujúce sa na jeho služby. Ako napríklad webové úložisko Syncplicity, ktoré ponúka synchronizáciu s Google Calendar.

Nakoniec si ešte dovolím spomenúť domáce NAS úložisko. Predstavuje ho alternatíva pokiaľ chcete zálohovať dáta a mať k nim prístup kdekoľvek cez dostupné FTP protokoly. NAS je schránka na jeden a viac bežných diskov, ktoré zapojíte do vašej domácej siete. Ak vlastníte wifi router a verejnú a pevnú IP adresu na svoj disk s ľubovoľnou kapacitou sa dostanete prakticky odkiaľkoľvek. Prenos a uložené dáta máte vždy bezpečne pod kontrolou.

Matúš Kočiš Matúš Kočiš

má niekoľkoročné skúsenosti s podnikaním na internete, ktoré začínali v angažovaní sa na referaty.sk, pokračovali v založení zadanie.sk, písaní na medialne.sk, založení publikovane.sk a stále sa prehlbujú pri poskytovaní konzultácii, managementu a squellých služieb v spoločnosti, ktorú založil.


Hodnoť článok:
0 0

7 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Anežka Compelová 29.3.2012 11:11:23
Miloš, asi závisí od spôsobu ako pracuješ...

Každý máme svoj zaužívaný spôsob práce a podľa toho hľadáme služby a softíky, ktoré sú v súlade s tým, ako pracujeme. Ja napríklad pracujem so súbormi, ktoré potrebujem mať prístupné ako z domu tak aj z práce. Nejde o jeden súbor, ale o kolekciu súborov, obrázkov, pdf, word dokumentov, fotiek...(dokopy asi 5 GB), s ktorými denno-denne pracujem. Niekedy som všetky súbory, ktoré som potrebovala dokončiť doma, skopírovala na USB kľúčik - doma na nich popracovala - opäť skopírovala na kľúč - v práci otvorila... a stále dookola. Nie som však veľmi dôsledný človek a tak sa stávalo, že som niečo občas zabudla skopírovať, upraviť, premenovať...
Teraz to robím tak, že mám inštalovaný Dropbox v práci aj doma. Inštalovaný Dropbox vyzerá v PC ako každý iný adresár, čiže súbory z neho môžem otvoriť a pracovať s nimi. Všetky súbory, ktoré pomením sa hneď synchronizujú s adresárom doma. Čiže nerobím to, že ich do Dropboxu nahrávam, sú tam proste celý čas a pracujem s nimi ako s inými súbormi s iných adresárov v PC.

Dropbox na internete prakticky nepoužívam, lebo to nepotrebujem. Použila som ho asi len raz, keď som si nechtiac zmazala súbor v adresári a cez online Dropbox som ho obnovila.

Ešte jedna vec mi na Dropboxe vyhovuje, a to zdieľanie adresárov. S priateľom sme si vyčlenili jeden adresár v Dropboxe, ktorý spoločne zdieľame. Ak mu niečo rýchlo potrebujem poslať presuniem do to "nášho" adresára a hneď to má u seba v PC.

K tomu verejnému vystavovaniu, ako píšeš, sa neviem vyjadriť. Dropbox je zaheslovaný, ale tiež som trošku paranoidná a určite by som tam nedávala súbory, ktoré obsahujú citlivé údaje.

Tak dúfam, Miloš, že ti to trošku pomohlo v otázke, na čo je ten Dropbox komu dobrý :D
0 0 Miloš 29.3.2012 01:15:12
Síce starý článok, ale ak mi niekto odpovie, budem rád. Dlhšie sa zamýšľam nad významom Dropboxu. Občas potrebujem mať nejaké dáta pri sebe a nosím ich na flashdisku, je rýchlejší. Ale... Niekto povie, čo ak zabudnem naň niečo nahrať, potom mi bude prd platný. Lenže tak isto to môžem zabudnúť nahrať do Dropboxu. Ďalšia nevýhoda Dropboxu je nutnosť Internetu. No a opäť sa vrátim, je pomalý, záleží od rýchlosti linky. Takže význam v ňom nevidím žiadny. Ďalšie negatívum vidím v tom, že na Dropboxe sú dáta "verejné" a tiež môžem o ne kedykoľvek prísť, ak si firma zmyslí, že končí. Veď veľa ľudí ani nenahrávalo nelegálny obsah na plno serverov, napr., filesonic, uploaded ap. a účty im boli zrušené a peniaze im nikto nevrátil. Jediný server, ktorý bol ochotný vrátiť pomernú čiastku zaplatených peňazí bol hellshare. No a to isté môže byť kedykoľvek s Dropboxom alebo hocičím iným. Taktiež to "verejné" vystavenie dát. Nedávno bola kauza okolo toho, že dáta hocijakého používateľa boli pri splnení určitých podmienok prístupné hocikomu. Takže ja vidím Dropbox a jemu podobných ako zbytočnosť a vôbec nevidím nejaký význam, aký by to mohlo mať.
0 0 Anežka Compelová 2.1.2012 09:35:20
O Dropboxe som napísala krátky článoček na blog http://blog.profimakler.sk/2011/10/vsetky-subory-stale-so-sebou-aj-to-je-dropbox/

Denne túto službu používam a ocenila som aj možnosť "restornutia" dát keď som si ich nechtiac zmazala.
0 0 Miloš 10.11.2011 12:44:29
Chýba mi tu Ubuntu One. Chcel som si aj o ňom niečo prečítať.

1. Neodporúčam sem ukladať dôležité dáta. Občas sa objavia bezpečnostné problémy. Naposledy sa jednalo o prístup k Dropbox účtom bez hesla.

2. Dávať sem zbytočnosti je tiež na nič, lebo tie nikto nepotrebuje.

3. Tým pádom mi uniká význam týchto úložísk.

Pri dnešnej rýchlosti Internetu je to nepoužiteľné na dlhšie súbory a tie si človek musí nosiť na flash disku. Prečo teda nenosiť aj tie kratšie? No dobre, dosť bolo kritiky. Je to len môj názor.
0 0 Peter Bartoš 7.11.2011 16:56:05
Z popisu trochu vyznie, akoby Dropbox nemal zastúpenie v mobilných zariadeniach, no aj v tom sú rozbehnutí: https://www.dropbox.com/anywhere
0 0 Milan Dvorský 6.11.2011 14:50:31
@Eduard: suhlasim ... ubuntu One je multiplatformove, ponuka moznost syncu od zaloziek, cez svoje dokumenty a hudbu a navyse ponuka az 5 giga. Co sa tyka Google ... mam niekolko domen cez Gapps a Kalendar, kontakty a postu zdielam medzi webom, PC (thunderbird) a mojim Symbian S60 vdaka Emoze v mobile. Moznosti je niekolko, kazdy si najde to svoje. Ovi.com zacalo dobre, no Nokia to domrvila. Inak dobry clanok.
0 0 Eduard Marcinčo 6.11.2011 13:10:20
Celkom dobre si zacal ten clanok avsak si mohol spomenut viac sluzieb. Chyba tam urcite Skydrive a Ubuntu One.
A este jedna drobna chybicka. Apple ma iCloud nie eCloud ;)
Zajtra.sk > Technológie > Software > Webové úložiská - synchronizácia dát


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama