spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Dušan Pribišan 21.10.2011
Hodnoť článok:
0 0

OS Linux - 1. časť - Prechod z MS Win na Linux - Základné info

Článok obsahuje úplne základné informácie o prechode z MS Windows na systémy Linux. V skratke si povieme výhody a nevýhody Linuxu oproti Windowsu, ale aj to čo vlastne Linux je.

1. Všeobecné informácie

Operačný systém platformy Linux vznikol v roku 1991. Jeho tvorcom je Linus Torvalds. Po-prvý raz uverejnil zdrojový kód operačného systému na Internete. Všeci programátori ho môžu upravovať a vylepšovať, tak tento dnes už neprehliadnutelný systém. Od tej doby sa vyvinulo veľké množstvo Linuxových dystribúcií, ktoré sa stále zdokonaľujú. Dalo by sa povedať, že symbolom Linuxu je Tučniak. Linux má štandardne dve verzie grafického rozhrania. Sú to KDE a GNOME.

Operačné systémy od spoločnosti Microsoft Windows sú veľmi rozšírené a v dnešnej dobre aj relatívne stabilné a zo slušnými možnosťami. Ale v prípade, ak požadujete legálnu licenciu, tak sú aj finančne náročné, najmä v prípade zakúpenia tzv. množstevnej licencie. Ďalšia z nevýhod Windowsu je taká, že na tento operačný systém existuje čo raz viac vírusov. A vo všeobecnosti je Linux stabilnejší operačný systém ako Windows. Je samozrejmé, že to nieje dokonalý operačný systém, ale má isté prednosti. Výber je samozrejme len na Vás.

Rovnako ako aj v Microsoft Windows existujú aj tu rôzne distribúcie, teda rôzne typy tohto operačného systému a každý z nich má rôzne verzie. Vieme to priblížiť tak, že Windows sa neustále vyvíja, presne ako Linux. Poznáme rôzne verzie Windowsu napr. Windows 98, Windows Me, Windows XP, alebo najnovší Windows 7. Tak isto máme aj rôzne verzie Linuxu, napr. Ubuntu, Fedora, Mandriva, Debian, atď. Rozdiely v týchto distribúciách sú relatívne dosť veľké. Ďalšie delenie by sa dalo spraviť podľa toho, či je distribúcia pre Servery (u Windows je to napr. Windows Server 2003 alebo Windows Server 2008, a u Linuxu je to napr. Debian, Gentoo, ale aj niektoré distribúcie Ubuntu. ), alebo je je distribúcia určená pre desktopy, teda pre stolové počítače ( u Windows by sme mohli uviesť napr. Windows XP Home Edition alebo Windows 7 Ultimate, a u Linuxu napr. Ubuntu, Fedoru, či Arch Linux.). Tieto operačné systémy sa delia aj podľa ďalších kritérií napr. máme OS Windows XP Professional a Windows XP Home Edition. Ide tu len o to ako sa tento systém správa v sieti a aké sú jeho sieťové možnosti. U Linuxov máme zase delenie podľa verzie. (Ubuntu 8.04, Ubuntu 8.10 ... až najnovší Ubuntu 11.10. Podobne je to s Fedorov poznáme Fedora 10, Fedora 11, ...).


Pre zaujímavosť: Konkrétne v Ubuntu je číslovanie verzií podľa dátumu vydania. Napr. Ubuntu 11.10 je z októbra (10) roku 2011 (11) alebo 9.04 je z apríla (04) roku 2009 (9).

Ako som už spomínal vírusy sú častým nepriateľom počítača. Na Windowse ich máme státisíce pričom na Linux ich je môžno desiatka. Všetky distribúcie operačných systémov platformy Linux sú zadarmo v licencií Open Source, prípadne dnes už aj v iných.


2. Pred prechodom na Linux

Predtým ako sa rozhodnete prejsť na Linux treba si uvedomiť pár vecí.

 1. Bude Linux podporovať môj hardware (tlačiarne, skenery, web kameru ...), ide o to, že niektoré spoločnosti nevyvíjajú ovládače pod Linux. Treba si preto zistiť, či ovládač k môjmu zariadeniu existuje aj pre Linux. Ak nie tak sa treba rozhodnúť či to zariadenie nevyhnutne potrebujem alebo si zaobstarám nejaké iné zariadenie.
 2. Bude mi Linux vyhovovať na tie účely, ktoré potrebujem? Ide o to, že Linux spúšťa programy pre Linux (. deb, .tr, atp), zatiaľ čo programy, ktoré používate sú pravdepodobne na Windows a majú príponu .exe. Tieto na Linuxe nespustíte, preto si treba pozrieť, či existuje verzia vašeho programu aj pre Linux. Alebo či existuje alternatívny program pre program, ktorí používate. Môžete si to zistiť aj na stráne: www.abclinuxu.cz . Je možné nainštalovať jeden program, ktorí umožní spúšťanie Windowsových programom na Linuxe, ale tieto programy nemusia pracovať na 100%.
 3. Treba si vytvoriť zálohu dát z Windowsu na USB kľúč, alebo na iné prenosné médium. Aby bolo možné vaše dáta preniesť do Linuxu.
 4. Treba zistiť kde nájdete pomoc v prípade ak ju budete potrebovať. Nájdete ju napr. na už spomínanom www.abclinuxu.cz ,ďalej na www.ubuntu.cz ,ale aj na mojej stránke www.pribisan.sk
 5. Necháte si nainštalovaný systém Windows a veľa neho nainštalujete Linux, alebo do toho pôjdete „na tvrdo“.

Poznámka:

Je dobré vedieť, že pokiaľ nainštalujete Linux ako druhý operačný systém a ponecháte si aj Windows budete mať na počítači oba systémy. V prípade, ak vám to s Linuxom nepôjde ani po dlhšej dobre, jednoducho ho odinštalujete a budete pracovať s Windowsom. Dáta, ktoré ste na Windowse mali uložené ostanú bez zmeny. Tým, že nainštalujete oba operačné systémy sa ale zníži rýchlosť počítača.


3. Čo potrebujem na získanie Linuxu?

Pravdupovediac takmer nič. Jediné čo potrebujete je prístup na internet aby ste si stiahli inštalačný súbor Linuxu. Takmer vždy to bude súbor v tvare „niečo.ISO“. Tento súbor po stiahnutí treba vypáliť takže potrebujete ešte napaľovačku a prázdny disk. A posledná vec je chuť do práce. Prakticky toto je všetko, nič viac nepotrebujete.


4. Výhody Linuxu

Niektoré výhody sme už spomínali. Ale pre poriadok si ich ešte zopakujeme.

 1. Linux je stabilný operačný systém,
 2. Je úplne zadarmo a je v licencií open source,
 3. Je to stále aktuálny systém, pretože každý deň systém vyhľadá aktualizácie pre systém. Vy sa nemusíte o nič starať. Len dáte povoliť aktualizácie a Linux si ich sám stiahne, nainštaluje a zbytočné súbory odstráni.
 4. Za ďalšiu výhodu by sa dalo považovať, že pri aktualizáciách systému automaticky inštaluje aj najaktuálnejšie verzie nainštalovaných programov (len programov, ktoré sú súčasťou systému, alebo ktoré nainštalujeme cez Terminál. Terminál je niečo ako Príkazový riadok v systéme Windows, ale má oveľa väčšie možnosti).
 5. V prípade vydania novej verzie vášho systému vám Linux ponúkne zadarmo upgrade na novšiu verziu. Predstavte si že máte Windows Vista a výde Windows 7. Vistu ste si kúpili ale ak chcete Windows 7 zase si ho musíte zakúpiť. U Linuxu to tak nefunguje. Jednoducho dáta aktualizovať verziu Linuxu a systém sám stiahne a nainštaluje novú verziu bez zbytočných otázok a dokonca bez straty dáš, nastavení systému a ďalších relatívne nepríjemných vecí.
 6. Linux Vám ponúka možnosť doplňovať zdrojový kód a tým vylepšovať systém (len pre profesionálnych programátorov)
 7. Po nainštalovaný systému Linux, nemusíte inštalovať žiadny balík office, internetový prehliadač, a ďalšie základné programy. Všetko je už súčasťou systému. Nájdete tu Open Office.org, Mozzilu Firefox, GIMP (niečo ako Adobe Photoshop), Internetový komunikátor Pidgin (je to program na všetky IM programy okrem Skype), a mnoho ďalších programov.
 8. Linux vám poskytuje aj množstvo ďalších výhod.


5. Nevýhody Linuxu

Je samozrejmé, že všetko má aj svoje výhody aj nevýhody. Inak tomu nieje ani s Linuxom. Každý si sám musí zhodnotiť, že či u neho prevládnu výhody alebo nevýhody tohto systému.

 1. Linux je systém, ktorí štandardne neotvára aplikácie Windows,
 2. Pod Linux je menšie množstvo programov ako pod Windows, ale je postačujúce,
 3. Pod Linux niektoré firmy ešte stále nevytvárajú ovládače pre HW prvky, ako sú tlačiarne, skenery, a podobne,
 4. Linux je náročnejší pre spravovanie (je to informácia dôležitá pre administrátorov),
 5. Štandardne nieje Linux prispôsobený, ako Windows, ale dá sa upraviť tak aby sa jeho vzhľad (grafická stránka) trocha približovala Windowsu.
 6. A pár ďalších.


6. Záver

Systém Linux je výhodný operačný systém pokiaľ splňuje vaše nároky na prevádzku. V prípade, ak máte požiadavky, na ktoré Linux nevyhovuje tak ostane pri systéme Windows alebo použite kombináciu dvoch operačných systémov (majte nainštalovaný vedľa seba Microsoft Windows a vedľa neho niektorú distribúciu Linuxu. )

Dušan Pribišan Dušan Pribišan

Som obyčajný 21 ročný chalan, ktorý pracuje v rodinnej firme (skromný servis IT) a snaží sa vyštudovať Aplikovanú Informatiku na vysokej škole. Vo voľnom čase sa venujem najmä počítačovým sietiam (ktoré sú moje veľké hobby), hardvéru počítača a rád sa šprtám aj v Linuxoch. V poslednej dobe (na VŠ) ma začalo zaujímať aj programovanie v jazyku C a technika/princípy počítačov. Okrajovo sa zaujímam o elektrotechniku. Snažím sa na sebe čo najviac pracovať a dostať zo seba maximum. Asi toľko ;)


Hodnoť článok:
0 0

9 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Attila Szarvas 28.4.2016 18:51:29
poradili mi prejst na Linux. Vraj niektoré doterajsie moje problemy tu nebudu. Lenze som lavy aj do mojho laptopu, a nie to do programov :-) Potreboval by som teda pomocnu ruku, ktora by ma viedla po tejto ceste... :-) no ten kto sa ma ujme, nech sa pripravy na uplneho zaciatocnika vo vsetkom... :-) byvam nedaleko Blavy (Novy Zivot) a bolo by dobre niekde blizko ziskat oporu aby som mohol otravovat aj fizicky... :-) alebo treba niekedy pozvat toho pomocnika na obed, osobne stretnutie aby mi ukázal co a ako mam spravne urobit... no asi to bude prilis velka vyzva, ale aj tak to stoji za moj pokus...
1 0 Andrej Ševčík 25.7.2013 19:43:28
Vacsina ludi by asi poradila Ubuntu, Kubuntu alebo inu odnoz debianu.. vyber si podla toho ktora graficka nadstavba ti viac sadne.. Ja osobne mam najoblubenjsiu distibuciu Mint Linux co vychadza z Ubuntu, ale pracovne stale frcim len na Windose (aktualne win 8)
0 0 Matej Codename Droba 25.7.2013 18:43:49
Zdravím všetkých ktorý používajú Linux. Chcel by som poradiť: Idem si kupiť nový PC cena (2200€), ale furt neviem ktorý Linux Použiť. Robil som 10 rokov s MS windows aked som vyskusal Ubuntu 11.10 tak som bol prekvapený ako to dobre fungovalo. Teraz keď je aj Steam cez Linux mám dilemu ktory si vybrať. Prosím ak možte odpište mi ake máte skusenosti s hrami pod Linuxom a ktorý operačný systém (Samozrejme Linux). ďakujem vopred všetkým.
0 0 Martin Maricak 19.11.2011 00:03:08
Ja ako už zabehnutý linuxák by som o sebe fakt nepovedal, že sa tu zastanem windowsu, ale tuším, že by to aj bolo na mieste.

-YaD: Čo myslíš pod "nástroje"?. Tiež programujem v linuxe, ale ak máš na mysli len IDEčka, Visual Studio je ďalej ako Eclipse, alebo netBeans. Práve by som podotkol, že každé rozšírenejšie vývojové prostredie má verziu aj pre windows.
0 0 Dušan Pribišan 15.11.2011 21:28:55
@YaD: jj, všetko je pravda :)

Tak dá sa povedať, že mnoho IT zariadení beží práve na Linuxe prípadne Unixe.

Samozrejme, že nech si každý vyberie čo mu vyhovuje, ale ja som spokojný s Linuxom odkedy ho mám (4-5 rokov) a Windows mi chýbal kôli jednému programu tak ho mám na virtuály (ale už som to nepoužil ani nepamätám).

K tomu bodu 2: všetko má osobitný SW. Je dosť veľa/málo (podľa uhlu pohľadu) SW ktorý je vytváraný na Windows aj Linux. Ale väčšinou exitujú veľmi dobré alternatívy.

V každom prípade díky za koment. :)
0 0 YaD 15.11.2011 14:38:23
Ja si ešte dovolím poopraviť pár dezinformácií. Predpokladám, že hovoríš o user-friendly distrách.
Výhody Linuxu
4. bod - to záleží od filozofie distribúcie. Taký RHEL či SLED je pekelne konzervatívny. Ubuntu je v rámci vydania tiež konzervatívne.

Nevýhody Linuxu
2. bod - to je veľmi sporný bod, tak len dodám: niektorý softvér nemá zasa Windows (napr. Valgrind).

Čo sa týka samotného článku, tak musím povedať, že sa snažíš dať ľudom náhradu za Windows a GNU/Linux je alternatíva, čo je rozdiel. Napríklad mne sa podstatne lepšie programuje/kódi (tak pól na pól :P) pod Linuxom, keďže nástroje sú tu niekde inde ako vo Windowse (Visual Studio je záchrana, ale mne osobne nesadlo).

Ostatne, najväčšiu výhodu si nespomenul: sloboda. Ale tá ide ruka v ruke s chaosom :). Proste, ak sa mi niečo nepáči a existuje alternatíva, tak prejdem (viz. KDE 4, Gnome 3). Alebo unixový pôvod, ktorý zaručuje minimálne nejakú kvalitu, ale to je IT informácia.

Linux aj tak už používa väčšina :D (routre, telefóny - ak je stále Android považovaný za Linux, inteligentné zariadenia, servery, atď).

@Martin Maričák:
Licencia ako licencia, ale ako knižnica lepšie LGPL, BSD, CDDL, MIT či MPL :P.
0 0 Dušan Pribišan 21.10.2011 22:03:41
@Martin Maričák: Ďakujem moc pekne a cením si tieto cenné informácie. Človek sa učí každý deň ... Vedel som, že sú aj iné ako GNOME a KDE, ale nevedel som o nich nič viac a nechcem písať to čo neviem. 2. Toto mi veľmi pomohlo. Nevedel som to správne pomenovať ... Vedel som, že jadro je Kernel a Linux je vlastne len ten kernel, ale akosi ma nikdy nenapadlo, že spolu s ďalším SW vybavením sa to volá Linuxová distribúcia (možno aj preto, že to tak volá pomerne málo "bežných" používateľov) a 3. Tým "dnes už aj v iných" som myslel to čo si napísal .. Napr. aj Ubuntu si môžem kúpiť u miestneho predajcu, ale tam vlastne platím za iné veci, ako za samotný Ubuntu, tiež žiadna licencia nezakazuje linux upravovať a šíriť aj komerčne ... tak či tak som veľmi rád, že si to tu kus upravil na správnu mieru ... a keby si napísal článok o linuxe (kľudne aj niečo hlbšie) určite by som si ho veľmi pozorne prečítal.
0 0 Martin Maricak 21.10.2011 21:17:34
Pravdepodobne v článku interpretuješ veci tak, ako si si vysvetlil, že fungujú a nie tak ako fungujú naozaj. Skúsil by som dať to, čo bude v mojich silách na pravú mieru:

1. "Linux má štandardne dve verzie grafického rozhrania. Sú to KDE a GNOME."
- Na toto je ťažké nereagovať... Áno, tie dve sú najznámejšie (a najpoužívanejšie), ale čo tak XFCE, LXDE, Fluxbox, Enlightment, alebo napríklad, nové prostredie pre Ubuntu s názvom Unity, alebo pripravovaný Pantheon. Jednou veľkou zbraňou linuxu, je jeho prispôsobiteľnosť, používateľ si môže vybrať rozhranie a do najmenšieho detailu nastaviť celý systém a jeho správanie.

2. "Poznáme rôzne verzie Windowsu napr. Windows 98, Windows Me, Windows XP, alebo najnovší Windows 7. Tak isto máme aj rôzne verze Linuxu, napr. Ubuntu, Fedora, Mandriva, Debian,"
-eé Debian, Fedora.... nie sú verzie, ale DISTRIBÚCIE linuxu. Ako sa líšia jednotlivé distribúcie? Na úvod začnem tým, čo vlastne distribúcia je. Linux samotný, nie je operačný systém, ako ho dnešný priemerný používateľ pozná (ikonky, kurzor myši, okienka...). Je to len jeho jadro, ktoré sa stará o prácu s prostriedkami počítača, a ich prideľovanie spúšťanému softvéru (samozrejme má aj iné úlohy, ale nebudeme to rozvádzať). Plnohodnotný operačný systém (ako ho dnešný používateľ pozná) z linuxu tvorí množstvo ďalšieho softvéru ktorý nad jadrom (kernelom) beží (napríklad to vyššie spomínané GNOME). Samozrejme, ak by si mal užívateľ sám stiahnuť kernel, a všetky komponenty vykompilovať, nastaviť a prispôsobiť si ich trvalo by mu to dni/týždne/detailistom dokonca mesiace. Na to je distribúcia, ľudia vám tam nahádžu k jadru zostavu softvéru, o ktorom si myslia, že je asi používateľsky najzaujímavejší, nastavia a prispôsobia systém, a dodávajú to celé pekne krásne zbalené s inštalátorom, aby ste sa miesto zdĺhavého pripravovania mohli hneď vrhnúť do toho, na čo počítač chcete používať.

3. "Všetky distribúcie operačných systémov platformy Linux sú zadarmo v licencií Open Source, prípadne dnes už aj v iných. "
- K licenciám sa nebudem vyjadrovať, dnes aj tak priemerného používateľa nezaujímajú a v podstate je táto veta skoro pravdivá, ale nie všetky distribúcie sú zadarmo. Firmy ako RedHat, Novell a tuším aj Canonical poskytujú svoje produkty aj komerčne a dodávajú k nim profesionálnu technickú podporu. Samozrejme aj tak je cena komerčnej linuxovej distribúcie len zlomok ceny systému windows.

Našiel som tam ešte iné chybičky, ale nechám to už tak. :) Chcel som ti len trochu priblížiť to, v čom ešte asi nie si úplne doma. Sám som premýšľal o napísaní podobného intra do linuxu, ale nedostatok času mi to nedovolí. Každopádne prajem veľa šťastia v skúmaní tohoto systému a teším sa na ďalšie články.
1 0 Martin Maricak 21.10.2011 21:01:12
Máš tam mnoho nezrovnalostí, asi o tom napíšem trochu viac.
Zajtra.sk > Technológie > Software > OS Linux - 1. časť - Prechod z MS Win na Linux - Základné info


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama