spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Michal Malík 9.8.2011
Hodnoť článok:
0 0

Virtualizácia 1. - I will take you round the universe

Prvý diel polopatisticky-wannabe seriálu o virtualizácii s niekým, kto sa virtualizáciou neživí a ani v nej nie je expert, proste ho to baví :). Trochu voľne, (väčšinou) s badass obrázkami.

Hello !

Najlepší spôsob, ako sa niečo naučiť, je naučiť to niekoho iného.

Pripravil som si pre vás pár odkazov, ktoré by ste si (pre vlastné dobro) mohli pozrieť. :)

Oukej, oukej, ja viem, je toho veľa. Ak sa niekto pustí do lúskania týchto linkov, patrí mu veľký palec hore ! Ak nie, to nevadí. Postupne, ako budem písať ďalšie články, tak si o tom budeme hovoriť. :)

Keď to začnete prakticky skúšať a prax dopĺňať to teóriou, pôjde to ľahko.

Rád by som sa vyvaroval týmto dvom veciam:

Viem o tom vela povedať, ale neviem to urobiť.

Viem to urobiť, ale neviem si to vysvetliť.

Ä ?

Virtualizácia - spôsob, akým pomocou virtualizačného softvéru dokážeme spustiť viacero operačných systémov pod jedným operačným systémom.

Rukou pokladáte rôzne druhy alkoholu na jeden stôl.

Welcome to my world

Na fyzickom stroji (bežný desktop PC, server) beží virtualizačný softvér, ktorým dokážete vytvárať virtuálne stroje, ktoré potom môžete spúšťať, vypínať, robiť si s nimi, čo len chcete.

Robíte párty. Vy, ako organizátor si pozvete hostí (samozrejme, nie toľko, že ich hlavy, nohy, ruky budú trčať do susedovho dvoru !). 

Prečo ?

- Rozdelenie výkonu podľa priority. Podľa priority dokážete rozdeliť výkon fyzického stroju medzi virtuálne stroje. Napr. máte databázový server a zálohovací server. Viete, že databázový server je dosť využívaný, ale zato, zálohovací server je iba úložisko dát, teda nepotrebuje galaktický výkon. Preto databázovému serveru pridelíte napr. 512MB RAM, 2 CPU jadrá a zálohovaciemu serveru bude stačiť napr. 64MB RAM a 1 CPU.

Na párty pozvete hostí. Ak vám neznámy človek, čo prišiel na vašu párty, rozbije babkinu vázu, tak ho asi vyhodíte, však ? A čo, ak vám vázu rozbije váš dobrý kamarát ? Toho určite nevyhodíte ! :)

- Izolácia. Máte ten databázový server a zálohovací server. Ak sa napr. databázový server dostane do nebezpečnej situácie (napr. hackerský útok), zálohovaciemu serveru a fyzickém stroju sa nič nestane.

Everybody's dancin' and jumpin'. Zrazu sa strhne bitka dvoch hostí, no nechcete sa do toho zapájať, sú už predsa dospelí a vyriešia si to sami. Dvaja hostia sa pobijú, jeden vyhrá (vyhrá pravdepodobne ten, ktorý pil menej piva). No čo ostatní hostia ? Ostatní hostia ? Tí budú v pohode. Pobili sa predsa len dvaja ! :) Oni si to vyriešia a párty pokračuje. 

- Viacero operačných systémov na jednom fyzickom stroji. Áno ! Na jednom fyzickom stroji dokážete spustiť kľudne všetky operačné systémy naraz (napr. Windows, Mac OS X, ChromeOS, Linux, BSD) !

Naša párty je po bitke veľmi kludná, prefiltrovaná od odpadu. Sú tu ľudia rôznej povahy, charakteru a vôbec si nezavadzajú, ba sa skvele bavia !

 - Migrácia. Ak máte dva fyzické stroje, kde na každom je rovnaký virtualizačný softvér, tak virtualizačný softvér by mal umožňovať migráciu virtuálnych strojov medzi nimi (bolo by to od neho pekné :))

Ak je vaša párty lepšia ako tá u suseda, ľudia určite prídu radšej k vám ! :)

- Dynamické zvyšovanie výkonu virtuálneho stroju. Databázový server už zrazu nepotrebuje papať toľko MB RAM, tak ňou nechcete míňať. Čo s tým ? No čo, znížite ju ! Treba ju znova zvýšiť ? Zvýšite ju ! Takto dokážete mať v 1 deň 512MB RAM, na 2. deň 256 MB, na 3. 64 MB, na 4. znova 512 MB, na 5. (ak to zdroje RAM dovoľujú !) 768 MB RAM.

Prvá párty sa skončila a vy robíte ďalšiu. Po tej prvej viete, že ľudia milujú pivo. A práve preto si najmete niekoho, kto to pivo pôjde kúpiť, ak dojdu zásoby. Ten niekto bude stáť pred najbližším Kauflandom hypermarketom a čakať na váš telefonát. Má veľmi rýchle auto, preto donáška bude takmer expresne. Skoro ako u Slovenskej pošty.

- Úspora miesta a elektriny.

Virtualizačné techniky

- Emulácia. Emulácia je niečo, čo duplikuje jeden systém na druhom systéme. Napr. ma chytí nostalgická chvíľka a mám chuť vidieť MS-DOS. Toto je možné s jeho emuláciou na mojom systéme. Pre príklad, tu je jeden imiďž z wikipedie:

- Paravirtualizácia (PV)

 • používa modfikované (upravené) jadro systému (Kernel)
 • virtuálny stroj (jeho OS) vie, že je virtuálny stroj (weird, huh)
 • virtuálny stroj nemá vlastný hardware (žiadne PCI)
 • virtualizačný softvér sprostredkúva softvérové rozhranie virtuálnemu stroju (softvérové rozhranie - keď kus softvéru (v tomto prípade virtualizačný softvér) umožní využívať fyzické zdroje (RAM, CPU, priestor na HDD atď.)  - v tomto prípade virtualizačný softvér toto umožní virtuálnemu stroju)

- Hárdverová virtualizácia (HVM)

 • používa normálny, nemodifikovaný Kernel
 • simuluje hárdverové prostredie
 • virtuálny stroj nevie, že je virtuálny stroj
 • vyžaduje podporu od procesoru (AMD-V, Intel-Vt)

- OS-level virtualizácia (KVM)

 • obdoba Jail-u (chroot)
 • už z názvu vyplýva, že pracuje na vrstve OS (teda jeho Kernelu)
 • volá sa aj "container virtualization", kvôli tomu, že na fyzickom stroji vytvorí izolovaný "kontajner" (priestor) s operačným systémom
 • zo všetkých virtualizačných techník sa považuje za najefektívnejšiu pri nízko záťažových aplikáciach (keďže tieto kontajnery (ich OS) využívajú jeden a ten istý Kernel - toto zvyšuje rýchlosť operácii. Pri paravirtualizácii a hárdverovej virtualizácii má každý virtuálny stroj vlastný Kernel - rýchlosť trochu trpí)

Virtualizačné softvéry

Virtualizačné softvéry sú rôzne. Používajú rôzne virtualizačné techniky, niektoré sú rýchlejšie, niektoré pomalšie. Takmer každý virtualizačný softvér je známy kvôli niečomu inému. Spomeniem ich pár - pár najznámejších.

- VMWare (http://www.vmware.com)

 • kopa produktov, ktoré si môžete pozrieť tu: http://www.vmware.com/products/
 • GUI (také super okno, v ktorom si všetko naklikáte), CUI (super vec, do ktorej píšete príkazy a bolia z toho oči) - všetko spoplatnené, no má aj pár Free produktov, ktoré môžete doma voľne používať
 • používa PV a HVM
 • je známy (hlavne) kvôli jeho využití v komerčnej sfére (veľké korporácie, ktoré si potrpia na maximálnej kvalite a všetky tieto PR veci :))

- Virtualbox (http://www.virtualbox.org/)

 • príjemné riešenie pre také to "domáce virtualizovanie" vo Windowse aj v Linux-e
 • GUI, CUI (Headless verzia) - oboje Free
 • PV a HVM
 • v komerčnej sfére sa dáva prednosť (podľa toho, čo viem / som videl) VMWare

- Parallels (http://www.parallels.com)

 • tiež pomerne široká ponuka produktov: http://www.parallels.com/products/
 • GUI, CUI (všetko spoplatnené alebo 30-dňový trial)
 • PV a HVM
 • známy hlavne kvôli jeho využitiu na Mac OS X (virtualizácia Windows-u - stabilita, rýchlosť, schopnosť spustiť hry, aplikácie na Windows, skoro ako na Windowse (weirdo !))

- XEN (http://xen.org)

 • má (9.8.2011) 3 produkty: http://xen.org/products/ , ktoré sú Free
 • GUI, CUI
 • PV a HVM
 • známy pre jeho využitie asi všade (firmy, domáce použitie atď.)

- OpenVZ (http://wiki.openvz.org)

 • je to samostatný, Free produkt, ktorý má podporu od Parallels Virtuozo (prečítajte si hlavnú stránku :))
 • GUI (niečo by malo existovať, prípadne nie je väčší problém si to vytvoriť), CUI
 • KVM
 • používajú ho hlavne firmy / ľudia (whatever), ktorí ponúkajú virtuálne servery pre obyčajných ľudí
 • nie je vhodným riešením pre vysoko záťažové aplikácie

Let's talk about unicorns

Keďže v našom živote skratiek nikdy nie je dosť, musíte prekusnúť aj tieto. :)

VM - Virtual Machine (virtuálny stroj)

VPS - Virtual Private Server (ako som spomínal - privátny / súkromný server (teda nie určený pre vysoko záťažové aplikácie atď.)

PV - Paravirtualization (paravirtualizácia :D)

HVM - Hardware Virtual Machine (v podstate hárdverová virtualizácia)

KVM - Kernel Virtual Machine (v podstate OS-level virtualizácia)

 

Strong you was, Jedi.

Nabudúce si povieme niečo o.. niečo vymyslím ! Ale asi to bude XEN.. :)

P.S: Ak ma chcete v niečom opraviť alebo mi poriadne vynadať, alebo poďakovať, alebo ma followovať, tak môžete na Twitteri - at michalmalik alebo na emaili - root at devrandom dot sk ;)

Michal Malík Michal Malík

Ten, kto robí tie veci.


Hodnoť článok:
0 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Dušan Pribišan 15.8.2011 23:41:02
Výborný článok :) Virtualizáciu síce využívam už dlhší čas na svojom NB aj PC, ale nevedel som o nej isté veci, ktoré som sa dočítal tu (hlavne do delenie - HVM, KVM ...). Mám Ubuntu (linux) a potreboval som isté aplikácie, ktoré sa proste pod Linuxom nedali rozbehať ... Tak vďaka tejto super veci, ktorú tu popisuješ mám teraz o problém menej beží mi na fyzickom stoji Linux (kde robím 90% vecí) a na Virtálnom mám Windows. P.S.: Naozaj super, teším sa už na ďalšie pokračovanie, je to zaujímavé a vysvetlené tak, že to pochopí každý :)
0 0 Branislav Rác 10.8.2011 17:38:31
Výborné. Zábavné a poučné zároveň
0 0 random 10.8.2011 12:12:20
hmm, gud, ani som to cele necital :D lebo nemam cas ale urcite budem, ze :-O ze 15rocny, ale to je len dobre, a celkovo ale by sa hodil nejaky serial o serveroch, hlavne bezpecnost, pripadne aj rozobrat nejaku sluzbu, ale uz od profika (sry) pretoze je na nete vela how to navodov ale ziaden nieje komplexny a sice ked ich clovek zopakuje ako stroj ale prilis sa nenauci suvislosti, ale to asi sa takeho nedockam
0 0 Peter Burian 9.8.2011 22:40:22
Nice ;D Len tak ďalej :P
Zajtra.sk > Technológie > Software > Virtualizácia 1. - I will take you round the universe


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama