spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Monika Zbínová 7.6.2011
Hodnoť článok:
0 0

WWDC jún 2011: iOS5 inšpirovaný najlepšími applikáciami, iCloud pre všetkých zadarmo a ozaj aj Mac OS X Lion

<b>Konferencia WWDC</b> je vraj taká kráľovská svadba pre geekov. V posledných dňoch sa šepkalo len o novom operačnom systéme Lion, iOS5 a tajomnej službe iCloud. Tentokrát bolo vopred známých informácií veľmi málo v porovnaní s inými Apple eventmi. To spôsobilo, že jedenapolhodinová prezentácia, ktorej červenú niť ťahal veľký inšpirátor Steve Jobs, <b>odkryla mnohé nečakané novinky</b>.

Mac OS X Lion

Nový systém mnohé doterajšie funkcie zvýrazňuje a zopár ich dopĺňa. V zásade ale neprináša nič nové ani revolučné. Multi-touch gestá sa používajú už teraz, sú však prepracované a viac integrované. Koncepcia Mission control a Launchpadu asi postupne nahradí používanie docku. Gestá vládnu celému systému. Spojenie klávesnice a myši pre bežného človeka nahradí behanie prstami po trackpade. Keď sa naučí túto posunkovú reč, bude mu život len spríjemňovať.

Full-screen aplikácie neznamenajú len roztiahnutie okna na celú plochu monitora. Opäť ide o nový používateľský zážitok, keď sa kladie dôraz na jednoduchosť a prehľadnosť. Je to ako so známym výrokom o dizajne: “Putting focus where it matters”. Pre majiteľov 11 a 13-palcových macbookov kľúčová funkcia, na iMacoch bude pravdepodobne menej využívaná.

Funkcie Resume, Auto Save a Versions pre prácu s dokumentami len potvrdzujú Jobsovu víziu o dokonalom systéme, o ktorý sa používateľ nemusí starať, iba ho čo najefektívnejšie používať.

AirDrop, bezdrôtové posielanie súborov medzi blízkymi Macmi je už takou čerešničkou na torte, no k dokonalosti mu chýba prepojenie s iOS.

Apple Mail 5
Poslednou novinkou je vylepšený Mail 5, i keď väčšina zabudovaných noviniek sa už dá používať v konkurenčom výborne riešenom Sparrow-e (prvý "sociálny mailový klient" pre Mac OS X, viac info na www.sparrowmailapp.com).

Celkovo Lion obsahuje 250 nových funkcií a vylepšení. Angličtiny neznalých poteší aj možnosť nastavenia systému do češtiny, slovenčina žiaľ ešte stále chýba.

Na jednej strane sa môže zdať, že na Mac OS X sytéme už nie je veľmi čo vylepšovať. Niektorí sa však budú pýtať, prečo Apple konečne neprekopal Finder a neprepísal iTunes. Nový Mac OS X systém nám neponúka nič prevratné, skôr niekoľko hodnotných vylepšení. Podobne ako prechod z Leoparda na Snow Leopard. Za cenu 29,99$ je to určite veľmi férová ponuka.

iOS 5

Oveľa viac noviniek bolo predstavených v mobilnom operačnom systéme pre iOS zariadenia. Najnovší iOS5 pobeží bez problémov dokonca aj na staršom iPhone 3GS.

Novinkou sú dlho očakávané notifikácie a “živý” lockscreen.

Notifikácie

Newsstand je možno aj výsledkom iniciatívy čitateľov elektronických časopisov, ktorí zatiaľ pre každý potrebovali osobitnú čítačku. Dúfajme, že v budúcnosti sa bude dať cez Newsstand predplatiť akýkoľvek časopis alebo noviny v jednotnom formáte. Integrovanie Twitteru pomôže určite tejto službe presadiť sa ešte viac. Nie som obhajcom Facebooku, ale je zaujímavé, že podobnú službičku neurobili aj najpoužívanejšej službe na svete. Update Safari nie je extra oslňujúci, podobne ako v Lionovi. Je to taký macovský Internet Explorer, náročnejší používatelia siahajú väčšinou po alternatívnych browseroch, či už na Macu alebo v iOS.

Reminders je sympatická utilitka na to-do listy. Táto aplikácia viazaná na polohu spolu so synchronizáciou cez iCloud v peknom čistom iOS looku pošle do zabudnutia polovicu to-do aplikácií vo vlastnom App Store...

Niečo podobné sa stane aj mnohým messengerom, pretože aplikácia iMessage teraz bude medzi (všetkými) iOS používateľmi posielať textové, multimediálne a skupinové správy “zadarmo” iba s využitím dátového prenosu.

Očividne sa vývojári Applu inšpirovali najlepšími aplikáciami na App Store, dotiahli ich do dokonalosti, integrovali v systéme, aby ten sám o sebe mohol byť čo najplnohodnotnejší. Fotoaparát sa dočkal zopár úprav len po vzore obľúbenej Camera+. Veľmi užitočné je spustenie foťáku už z lockscreenu či hardvérové tlačítko spúšte.

Všetky zmeny sa zlievajú v ústrednej myšlienke bezpočítačového systému, ktorý dokáže byť samostatný pri vykonávaní najčastejších úloh. Zároveň je nový iOS ešte tesnejšie previazaný s hlavným systémom Macu vďaka službe iCloud.

iCloud

Mail, adresár, kalendár, fotky, hudba, dokumenty, všetko pohromade, synchronizované bez pohnutia prstom. Apple má naozaj svojich používateľov rád, preto im dáva toto všetko fungujúce a prepojene úplne zadarmo. Aj keď som si istá, že ak by to (aspoň symbolicky spoplatnili), na sláve by im to neubralo. Zdá sa, že v Apple pomaly nastupuje trend, keď sa budú sústreďovať viac na expanziu medzi čo najviac ľudí ako na dosahovanie zisku (ktorého aj tak vykazujú stále čoraz viac).

iTunes Match

O službe iTunes Match sa zatiaľ búrlivo diskutuje. Podľa toho mála, čo vieme, by sa mali týmto spôsobom akoby zlegalizovať všetky doteraz (aj priebežne) ripované skladby. Otázka znie, kto by potom vlastne ešte kupoval hudbu, keď za 25$ ročne mu ju zlegalizuje iTunes Match? Som presvedčená, že sa tieto otázky počas najbližších dní rozriešia, takže spomínanú službu budeme môcť zhodnotiť, až keď v nej budeme mať úplne jasno.

Ešte stále prebiehajúca konferencia WWDC priniesla mnoho nového. Na všetkých zmenách, či už v Mac OS X alebo v iOS majú pravdepodobne veľký podiel skutočné reálne potreby ľudí, ktorí sami svoje Apple produkty používajú. Nové i vylepšené funkcie vyzerajú veľmi prakticky a nie sú medzi nimi žiadne zvláštne zbytočnosti. Som si istá, že ľudia, ktorým Mac učaroval, budú s prichádzajúcimi aktualizáciami veľmi spokojní.

Monika Zbínová Monika Zbínová

Geekgirl, jazyková korektorka, vydavateľka kníh, copywriterka a blogerka, zakladateľka projektu Červené pero. Fušujem aj do webov a grafiky, producírujem sa na sociálnych sieťach a zaujímam sa o metódy GTD.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Stajger (fb) 8.6.2011 00:00:00
jop ;) ale aj s plnohodnotnym OS
0 0 Matúš Matula (fb) 7.6.2011 00:00:00
@Peter Stajger: myslim, ze hovoris o Google Chrome OS..
0 0 Peter Stajger (fb) 7.6.2011 00:00:00
je to krasa.. prichadza cas cloudov.. najviac by sa mi pacilo keby bolo vestko niekde na cloude a pocitac by sluzil iba ako terminal.. ale urcite k tomu pomaly smerujeme.. Tie notifikacie inak vyzeraj hnusne.. take je to androidne..
0 0 Luboš Perniš (fb) 7.6.2011 00:00:00
Najviac sa mi z tohto všetkého páči Icloud, ďalej sa na to pozerám z môjho pohľadu nešťastne.
Je zrejmé, že Apple urobilo boom, ale dobre poznám temnú stránku Apple, takže sa na udicu len tak chytiť nedám... :)
Radšej Windows, Apple mi príde príliš uzavretý a rázny... Zatiaľ stíham vyľaďovať W7, takže prechod na extra novinky do Apple sa nekoná.
0 0 Moďerný Občan (fb) 7.6.2011 00:00:00
dost veci v iphone ma konkurencia uz roky, samozrejme jobs z toho spravil super cool new features... hlavne ma zabilo, ked predstavil funkciu takmer taku staru ako siet GSM "mesage receipts" :D

ale ficury na OS X sa mi pozdavali..

iTunes Match imho "zlegalizuje" len ripnutu hudbu z legalne kupenych CD.. Takze v podstate hlupa ovca plati dvakrat.. nad niektorymi vecami sa mi pozastavuje rozum..
Zajtra.sk > Technológie > Apple > WWDC jún 2011: iOS5 inšpirovaný najlepšími applikáciami, iCloud pre všetkých zadarmo a ozaj aj Mac OS X Lion


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama