spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Matúš Koprda 20.4.2011
Hodnoť článok:
1 0

Free utility, s ktorými získate kontrolu nad Windowsom

Windows sa síce dá používať aj sám o sebe, ale skôr či neskôr vám začne liezť na nervy miestami nelogickým ovládaním a správaním. Dozviete sa ako zrušiť neporiadok v taskbare, zatvárať programy stredným klikom, automaticky uploadovať screenshoty, vymazávať "zamknuté" súbory, vedieť čo sa deje a všeličo iné.

7 Taskbar Tweaker


Link na stiahnutie: http://rammichael.com/7-taskbar-tweaker

7tt je asi moja najobľúbenejšia utilita pre Windows vôbec, lebo ju využívam prakticky stále. Jak to? Nuž vylepšuje taskbar (tá vec dole;) a jeho používaniu sa vo Windowse veľmi nevyhnete.

Taby v prehliadačoch sú s taskbarom celkom podobné a postupne som sa ich naučil zatvárať stredným tlačítkom. Vo Windowse 7 sa však namiesto zatvorenia otvorí ďalšia inštancia programu.. presne naopak. Taskbar tweaker rieši tento problém ako prvý a umožní vám konfigurovať čo má robiť stredné tlačítko.

Ďalšia užitočná vec môže byť pre niekoho vypnutie thumbnailov. Napríklad ja som si na ne nikdy nezvykol a od začiatku mi strašne zavadzali.

Poslednou dôležitou vlastnosťou je vylepšenie správania sa položiek, t.j. môžete nastavovať skupinkovanie, odskupinkovanie, medzery a kadečo iné. Najlepšie si to predstavite na názornom príklade s pár variáciami:

Prvá je základné Windows 7 nastavenie, akurát že namiesto tabov sa rozbalí skupina, ako vidíte na obrázku, druhá je klasika známa z predchádzajúcich Windowsov a tretí spôsob je môj aktuálny s "polovičným" skupinkovaním. Na posledný spôsob potrebujete navyše malý zásah do registrov (v HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics zmeniť "MinWidth" na "54" alebo "38", podľa toho, či používate malé/veľké ikony) a nastaviť "Never combine" v možnostiach taskbaru.

Alternatíva pre staršie Windowsy - Taskbar Shuffle


Link na stiahnutie: http://nerdcave.webs.com/

Taskbar shuffle je určený pre Vistu, XP a všetko až po Win 95. :) Pridáva možnosť ťahaním preusporiadavať položky v taskbare a tray-i, podobne ako je to vo Win7 (a všetkých nových browseroch) štandardom. Taktisto umožňuje zatvárať programy stredným tlačítkom.

ZScreen


Link na stiahnutie: http://code.google.com/p/zscreen/

Pokiaľ sa chcete s niekým podeliť o screenshot (pravdepodobne z dôvodu, že nevie ako niečo spraviť;), je to dosť zdĺhavá robota. PrintScreen... otvoriť program na úpravu obrázkov... save... vybrať umiestnenie... otvoriť prehliadač... uploadnúť niekam... skopírovať link... pastnúť link... ZScreen tento proces redukuje na PrintScreen a pastnutie linku. O ostatné sa postará sám.

Na výber je kopec možností od uloženia na disk, cez FTP, obrázkové služby typu imgur, yfrog, flickr až po vytlačenie. Podobne pohodlným spôsobom vie uploadovať aj súbory, skracovať linky a kadečo iné. Pre screenshoty poskytuje navyše funkcie ako obrázok okna s priesvitným pozadím, výrez obrazovky a zobrazenie kurzora na screenshote.

VistaSwitcher


Link na stiahnutie: http://www.ntwind.com/software/vistaswitcher/download.html

VistaSwitcher je náhrada štandardného alt+tab menu pre Vistu aj Windows 7. Ak vám vadí preblikávanie okien pri prepínaní alebo vám začalo miznúť alt+tab okno po nainštalovaní IE9, VistaSwitcher by vás mohol vytrhnúť z biedy.

Navyše je o niečo prehľadnejší ako pôvodné menu a pridáva klávesovú skratku na prepínanie medzi oknami (alt+tá-klávesa-nad-tabom:), čo príde vhod hlavne ak mávate otvorených veľa Wordov naraz.

Unlocker a NTFSaccess


Linky na stiahnutie: Unlocker a NTFSaccess

Pre "power-usera" nie je väčšej zlosti ako keď počítač odmieta urobiť to, čo po ňom chce. Windows sa napríklad obľubuje zatnúť a nechce vymazať súbor ani za ducha svatého™. Na to je unlocker. Klepne po prstoch všetkým programom, čo okupujú daný súbor a vy si s ním môžete robiť čo sa vám zachce. Celkom to pomáha na vírusy. ;)

Druhý prípad je, keď si Windows myslí, že nemáte na niečo práva. Ako môže administrátor nemať práva? Každopádne aj tomu sa dá našťastie celkom ľahko pomôcť utilitou NTFSaccess, ktorá vám tie práva proste dá.

Autoruns, Procmon a ProcessExplorer


Linky na stiahnutie: http://technet.microsoft.com/sk-sk/sysinternals/bb545027

SysInternals sú dosť známe, ale spomenúť ich aj tak musím. Ak ste niekedy chceli vedieť čo sa deje s vašim systémom, pre Windows nie je lepšia voľba. Popravde neviem, či vôbec pre nejaký operačný systém existujú takéto kvalitné sledovače systému.

ProcessExplorer je prudko vylepšený task manager, ProcMon ukazuje ktorá aplikácia práve pristupuje ku ktorému súboru (alebo hodnote v registroch) a Autoruns zobrazuje úplne všetky položky, ktoré sa spúšťajú pri štarte. Možno budete veľmi prekvapení z koľkých miest sa programy môžu spúšťať.

V balíku SysInternals nájdete asi 20+ ďalších utilít, ale tieto 3 sú mójmu srdcu najbližšie. :)

Pro tip: Autohotkey

Linky na stiahnutie: http://www.autohotkey.com/

A nakoniec lahôdka pre veľmi efektívnych alebo lenivých ľudí. Autohotkey umožňuje klávesom pridávať rôzne awesome funkcie. Od spúšťania programov vašimi vlastnými skratkami až po posielanie správ programom v pozadí.

To druhé napríklad využívam veľmi často na ovládanie Winampu multimediálnymi klávesami, bezohľadu na to, v akom okne sa nachádzam, prípadne moje obľúbene "™" píšem s alt+t. O AHK si môžete viac prečítať v mojom prvom článku na brm.sk, ktorým som odštartoval svoju nezadržateľnú kariéru bloggera. :D

Aké awesome programy, bez ktorých nemôžete žiť, poznáte vy?

Matúš Koprda Matúš Koprda

Momentálne robím internety a keď budem veľký, snáď sa dostanem aj k hrám alebo niečomu zmysluplnému. :) Mám rád minimalizmus, obskúrnu hudbu, všetko geeky a rýpanie sa v detailoch. Ďalšie kecy odo mňa nájdeš na brm.sk a na Twitteri @blade_sk.


Hodnoť článok:
1 0

11 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Milan Vodička 20.3.2012 08:36:13
@Moderny Obcan: :) ... v tom pripade uz niekolko rokov uplne nepouzivam pocitac. Ale teraz vazne. *BSD by som na desktop nedaval ani ja. GNU/Linux je vysoko pouzitelny operacny system aj na desktope. Poradie nebolo zamerne zvolene, tak si to poprehadzuj ;)
0 0 Moďerný Občan 20.3.2012 03:55:01
@Milan Vodička preco si dal OSX az na posledne miesto a pred ne si dal na desktop uplne nepouzitelne systemy mi je zahadou :)
0 0 Milan Vodička 18.3.2012 12:32:01
@Moderny Obcan: podla mna myslel GNU/Linux, FreeBSD, OpenBSD, Mac OS X ... ale ja osobne by som ostal pri GNU/Linux a vybral by som si nejaku peknu user friendly distribuciu ;)
0 0 Moďerný Občan 17.3.2012 21:00:12
@Juraj Kundrik a aky operacny system mas na mysli? nebodaj lunex?
0 0 Svetlana Durcakova (fb) 17.6.2011 00:00:00
taskbar shuffle prave nainstalovany, je to parada, to mi cele tie roky chybalo :-)
0 0 Matúš Koprda (fb) 30.4.2011 00:00:00
@Viktor. Jak ze nemas zbytocnosti ked mas antivirus? :) @Igor Mac a Apple su vo vseobecnosti zname tym, ze ti davaju malo kontroly. Zober si uz len kolko veci mozes nastavit v control paneli vo Windowse a kolko v OSX. Teraz sa nesnazim povedat, ze nie je v tych nastaveniach velky bordel, ale aspon tam su. Ved na Macu si nemozes ani len vypnut akceleraciu mysi. Ale Mac ma podla mna, co sa tyka kontroly, hlavnu vyhodu v tom, ze si mozes na vsetko mozne nastavovat lubovolne klavesove skratky out of the box.
0 0 Igor Rivall Petkovsky (fb) 25.4.2011 00:00:00
chces kontrolu nad strojom? Prejdi na MAC
0 0 Ten Kubo (fb) 22.4.2011 00:00:00
Ja na screenshot používam Shotty
0 0 Viktor Čech (fb) 21.4.2011 00:00:00
zbytocne veci.. windows mam nastaveny na best performance, cize nemam ani tiene pod textom, ci aero alebo podobne blbosti.. vpravo na liste mam maximalne 3 ikony - antivir, grafika, zvuk.. zbytocnosti neinstalujem a ked by aj boli predinstalovane, format C: a nanovo cisty windows
0 0 Dominik Anťo Antalík (fb) 21.4.2011 00:00:00
Miesto ZScreen využívam LightShot, má aj možnosť odfotiť len určitú časť obrazovky a online úpravy, niečo na štýl Photoshop len v menšom
0 0 Juraj Kundrik (fb) 20.4.2011 00:00:00
Pouzivajte operacny system a nie windows..
Zajtra.sk > Technológie > Software > Free utility, s ktorými získate kontrolu nad Windowsom


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama