spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 20.10.2019
Hodnoť článok:
0 0

Umelá inteligencia v rádiodiagnostike v 21. storočí

Prečítajte si o začiatkoch umelej inteligencie v rádiodiagnostike. Do akej miery vie nahradiť umelá inteligenci lekára? Aj na túto otázku vám načrtne odpoveď nasledujúci článok.

O tomto objave môžeme hovoriť aj ako o určitom objave budúcnosti. Umelá inteligencia zasahuje v súčasnosti rôzne oblasti nášho života a medicína nie je nijakou výnimkou. Témou rádiodiagnostiky a potenciálnym vytvorením novodobých rádiodiagnostických centier sa venujú najmä rádiológovia. Ako môže práve umelá inteligencia pomôcť v oblasti rádiológie?

Rádiológia a umelá inteligencia

Rádiológ MUDr. Víťazoslav Belan, PhD. hovorí: „V súčasnosti začína digitálna éra aj v medicíne. Tým, že je rádiológia digitálna, je na čele peletónu, ktorá toto ide aplikovať.“ Viac informácií sa dozviete v rozhovore v televízií RTVS v relácií Dámsky Klub približne od 9. minúty.

Počiatky umelej inteligencie

Umelá inteligencia prišla už v roku 1950, ale bolo to skôr len napodobnenie znalostných funkcií človeka, hlavne kognitívnych funkcií človeka. Za umelovou inteligenciou sú vlastne iba číslice, nie je to nič iné. A práve s týmito číslicami počítač pracuje, čo je nesmierne vhodné pre umelú inteligenciu. Neskôr, a to v roku 1980 prišli na trh takzvané „machine learnings“, čo je strojové učenie. A od roku 2010 nastala veľká zmena v podobe „deep learning“, čím sa vlastne začali využívať neurónové siete a vďaka tomu bolo zrazu možné dosiahnuť s pomocou počítača také isté výsledky, ako to vie vyhodnotiť ten najlepší odborník. To znamená, že počítač už nenapodobňuje to, čo má naučené, ale je schopný samostatne fungovať a zobrazovať výsledky. Umelá inteligencia teda v danej chvíli dokáže nahradiť lekára a zobraziť adekvátnu diagnostiku.

Výhody modernej rádiodiagnostiky pre pacienta

Rozdiel medzi „deep learning“ a „machine learning“ spočíva najmä v tom, že pri „deep learning“ sa využívajú neurónové siete, čiže diagnostika môže byť presnejšia. Ďalšou výhodou tejto pokročilej technológie je to, že napriek tomu, že sa zvyšuje množstvo dát na vstupe, technológia je stále schopná ju spracovávať a tým pádom zvyšovať svoj výkon. A dokonca môže byť lepší ako to dokážu ľudia, čo prináša benefity pre pacienta.

A čo na záver?

Takéto rádiodiagnostické centrum budúcnosti však nenahrádza činnosť lekára. Avšak dokáže ju najmä spresniť a urýchliť, a to dokonca až 10-násobne, napríklad v prípade magnetickej rezonancie, čo je veľmi výhodné pre pacienta.

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Umelá inteligencia v rádiodiagnostike v 21. storočí


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama