spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 18.8.2019
Hodnoť článok:
1 0

Termálne kamery

Termálne kamery je možné použiť pre rôzne aplikácie, kde je dôležitá presná detekcia – na perimetrickú ochranu objektov a monitorovanie pacientov, ale aj pre zabezpečenie bezpečnej prevádzky technologických zariadení.

Používanie termálnych kamier neustále rastie vďaka ich schopnosti odhaliť pomerne presne povahu hrozby a znížiť tak počet falošných poplachov. To šetrí čas, peniaze a znižuje celkové náklady na vlastníctvo.

Nevidí tiene, no vidí viac ako oko

Termálne kamery nie sú určené na presnú identifikáciu ľudí, pretože nerozpoznávajú obraz na základe svetla a tieňov. Kamery detegujú žiarenie v infračervenom spektre mimo rozsah viditeľného svetla, čo znamená, že dokážu vidieť jasný obrys objektu potenciálnej hrozby, bez ohľadu na to, aká zlá je okolitá viditeľnosť vonku, rovnako ako aj v interiéri. V dôsledku širšieho detekčného rozsahu termokamery znižujú potrebu inštalácie viacerých kamier a prísvitov, pretože niektoré z nich dokážu pokryť aj celý monitorovaný priestor jedinou optikou.

V kombinácii s inteligentnou video analytickou technológiou môžu termokamery lepšie preskúmať potenciálne hrozby a automaticky prijať alebo odmietnuť varovanie v kritickej situácii. Termálna kamera nie je ovplyvnená „falošnou“ zmenou obrazu, ktorá spúšťa falošné poplachy ako napríklad nečakané tiene v obraze (pri zmene počasia, či pohybe rastlín vo vetre), oslepenie kamery reflektorom, pri hmle, pri hustom snežení a daždi a pod.. Termálna kamera sníma tepelné vyžarovanie objektov a preto presnejšie rozpoznáva obrysy a vidí často oveľa viac a ďalej ako ľudské oko alebo oko vizuálnej kamery.

Diaľkové sledovanie teploty

Tieto kamery sa dajú využiť aj na sledovanie teplotné poplachy. Obzvlášť užitočné je snímanie tepla a monitorovanie oblastí s kritickými teplotami ako sú napríklad počítače miestnosti (servery) alebo technologické zariadenia, kde by mohlo ich prehriatím dochádzať k obrovským škodám.

Pri analytike sa dajú nastaviť viacnásobné alarmové zóny, ktoré sú rizikové a využíva sa u nich schopnosť bodového merania teploty termálnou kamerou. Kamera vyšle poplašné hlásenie akonáhle teplota prekročí alebo naopak poklesne pod vopred stanovenú hodnotu. Pre uľahčenie činnosti obsluhy poskytujú tieto kamery aj vizuálne pomôcky, ako napríklad izotermálnu paletu alebo schopnosť bodového merania teploty na diaľku, takže môžu veľmi rýchlo predvídať možné zlyhania a upozorniť na prípadné problémy ešte skôr, než bude situácia viditeľná aj okom alebo skôr, ako zariadenie prestane pracovať a nastane kritická situácia. Tým sa zabráni prestojom a súvisiacim stratám.

Kamery je možné veľmi jednoducho integrovať do existujúcich bezpečnostných systémov, prípadne vytvoriť samostatnú inštaláciu pomocou jediného káblu (napájanie cez sieťové rozvody Power over Ethernet) aj bez potreby inštalácie serverov a záznamových zariadení (video je možné ukladať na internú SD kartu v kamere a rovnako analytická aplikácia dokáže bežať priamo v kamere).

Veľa prípadov použitia

Za určitých okolností môžu termokamery v porovnaní s vizuálnymi kamerami poskytnúť spoľahlivejšie detekcie a rozpoznávanie tvarov, keďže pre správnu detekciu vyžadujú oveľa menší počet pixelov. Praktických prípadov využitia by sa dalo nájsť nespočetne, najmä v spojení s videoanalytikou a strojovou inteligenciou.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
1 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Martin Borko 8.11.2019 14:41:50
a maju dokonca aj ine vyuzitie. Tu pomohli zachranit chlapca https://vosveteit.sk/vdaka-skvelemu-napadu-vybavit-drona-termalnou-kamerou-sa-podarilo-vypatrat-stratene-dieta/
Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Termálne kamery


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama