spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Biba Verešová 1.8.2019
Hodnoť článok:
0 0

Pomôžu technológie zaručiť férovosť na LOH 2020 v Japonsku?

Na Letných OH v Tokiu pribudnú nové technológie, dobrovoľníkov nahradia roboty. Budú však súťažiaci ešte "ľudia"? Dnes už možno zmeniť samotné DNA tak, aby hladiny hormónov boli "prirodzene vysoké".

Takto o rok sa budú konať Olympijské hry 2020, ktoré budú mať svoje miesto v Tokiu. Nasledovať bude Paraolympiáda, a to o mesiac neskôr. Kým súťažiaci budú stále ľuďmi, technológia bude prítomná vo veľkej miere tiež. Toyota bude nahrádzať zvyčajné hordy dobrovoľníkov robotmi. Taktiež uvidíme cyborg verzie oficiálnych maskotov LOH. Technológia sa posúva vpred a s ňou i športy - opäť uvidíme baseball a softbal, ktoré boli na LOH naposledy v roku 2009, a to v Pekingu. Budeme svedkami i debutov v karate, športovom lezení, surfingu a skateboardingu. Novinkami na Paraolympiáde bude bedminton a taekwondo.

Rusko sa opäť zúčastní 

Jednou z mnohých zmien bude aj formálny návrat Ruska na Olympijské a Paraolympijské hry, čo bude mať s určitosťou dopad na sledovanosť i online stávkovanie. Rusko hostilo ZOH Soči v roku 2014, ale na OH Rio 2016 obdržalo čiastočný zákaz účasti a kompletný zákaz účasti na tohoročnej Paraolympiáde. V roku 2018 sa OH v Pyeong Chang Rusko taktiež nezúčastnilo, s výnimkou niekoľkých atlétov, ktorí však súťažili pod záštitou olympijských a paraolympijských vlajok. K týmto zákazom prišlo na základe reportu Richarda McLarena, kanadského profesora práv povereného Medzinárodným olympijským výborom preveriť ruské Ministerstvo športu, Federálnu bezpečnostnú službu a antidopingovú agentúru RUSADA. Zistil, že všetky spomenuté organizácie spolu konšpirovali, aby ochránili viac ako tisíc atlétov, ktorí by inak boli obvinení z dopingu. Dokonca z laboratória v Soči boli v roku 2014 ukradnuté vzorky ich moču a nahradené čistými vzorkami. Znova si získať dôveru sveta preto pre Rusko nemusí byť také jednoduché.

Modifikácie génov

Garantovanie férovosti v športe sa pomaly stáva nereálnym. Problém je najmä ekonomický - v súťaži je oveľa viac peňazí ako v kontrole dodržiavania regulí. Keď odsunieme etické hľadisko, môžeme povedať, že šikovní doktori a vedci si môžu zarobiť lepšie tým, že pomôžu športovcom podvádzať a vyhrať ako chytaním tých, ktorí porušujú pravidlá. Dokonca sa už dostávame aj k takzvanej modifikácii génov, ktorá už nie je len realistickou hrozbou, ale hrozbou pravdepodobnou. Prečo športovcov dopovať hormónmi, keď môže byť ich DNA zmenené tak, aby boli úrovne hormónov "prirodzene" vysoké? Ešte nedávno boli antidopingové kontroly veľmi jednoduché - išlo len o testovanie vysokých hladín testosterónu. Dnes sa musia testovať pomery izotopov uhlíka, ktoré by mohli naznačovať užívanie umelých hormónov; hľadať prekurzorové látky, ktoré v organizme spúšťajú produkciu hormónov alebo dokonca chemikálie, ktoré sa používajú na maskovanie používania iných liekov. Je ideál férových športov jednoducho odsúdený na zánik? Možno áno, ale nemuselo by to tak byť, ak by sa investovalo viac peňazí do zabraňovania podvodom.

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Pomôžu technológie zaručiť férovosť na LOH 2020 v Japonsku?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama