spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 23.7.2019
Hodnoť článok:
0 0

Gadgety a cestovanie

Rád využívam na cesty diaľkový autobus a vlak. Pri cestách s nimi totiž neexistujú obmedzenia pre batožinu tak, ako tomu býva v lietadlách a pri rozumnej vzdialenosti vás dovezú často rýchlejšie do cieľa. Nemusíte tak doplácať ani keď máte kufor trochu väčší a bez problémov si tak môžete so sebou vziať všetky svoje obľúbené vychytávky.

Keďže jazda môžete trvať aj niekoľko hodín, je dobré nájsť si nejakú činnosť, ktorá vám tento čas „skráti“. Cesta autobusom alebo vlakom je relatívne pokojná a bezpečná. Nemusíte tu vypínať elektronické zariadenia, pretože sa dajú používať počas celej jazdy. Vo vlaku dokonca nie je problém ani nájsť elektrickú zásuvku, kde si môžete dobiť svoj telefón, alebo notebook, prípadne iné drobné vychytávky. Ak by ste ale potrebovali naraz nabíjať viac zariadení, doneste si rozdvojku, prípadne USB nabíjačku s viacerými portami. Dobrým doplnkom každého cestovateľa je ale externá powerbanka, ktorou môžete v krízovej situácii kdekoľvek dobiť svoj mobil, alebo tablet. Optimálne je aby mala veľkú kapacitu (dobijete ňou viac), viac USB portov (odporúčame min. 2, pretože potom môžete naraz nabíjať 2 zariadenia) a každý by mal vedieť nezávisle poskytnúť min. 1A prúd (optimálne 2A). Ak má powerbanka menej ako 5V/1A, nemusí napr. vedieť dobiť iPhone, pretože nemá dostatočný výkon.


V predaji sú už bežné aj powerbanky, kde okrem USB môžete bezdrôtovo nabíjať aj mobil alebo hodinky. Ich cena nie je o moc vyššia než u tradičnej káblovej, takže ak máte vhodné zariadenia, netreba váhať. Káblom ich nabijete rýchlejšie a efektívnejšie, no bezdrôtové dobíjanie je elegantnejšie.

V dopravných prostriedkoch, ktoré nešoférujete, môžete robiť prakticky čokoľvek, čo nebude obťažovať vaše okolie, takže ak sa rozhodnete skrátiť si jazdu hraním počítačovej hry, alebo sledovaním seriálov a filmov, či počúvaním hudby, externé reproduktory nebudú tým správnym doplnkom. Naopak kvalitné slúchadlá sú vždy vítané a ak majú aj mikrofón, dajú sa využiť aj ako headset pre hlasové hovory. Samozrejme volajte čo najmenej, pretože tým môžete obťažovať svoje okolie, ale zas keď sa dostanete povedzme na hotel v cieľovej destinácii, môžete sa spojiť s celým svetom.


Logitech G935: Špičkový 7.1 Surround headset určený pre náročného používateľa. Ponúka vysoký komfort, kvalitný priestorový zvuk a slobodu, pretože je bezdrôtový.

Cestu môžete využiť aj na prácu. Internet cez wi-fi je dnes bežne k dispozícii bezplatne aj vo vlakoch a diaľkových linkách, no rátajte s tým, že rýchlosť spojenia nemusí byť vhodná pre multimediálne využitie a sťahovanie veľkých objemov dát. Na vybavenie e-mailov, surfovanie na webe to však určite stačí. Ak nie, môžete použiť bezdrôtový modem, ktorý vám cez SIM kartu poskytne rýchle mobilné dáta. Ten funguje aj ako router, takže naraz obslúži niekoľko vašich zariadení, prípadne vám pomôže vykryť slabšiu hotelovú wi-fi na cestách.


D-Link DWR-932: Mobilní Wi‑Fi hotspot vám umožní mať všade internet so sebou. 4G LTE pripojenie s rýchlosťou sťahovania až 150 Mb/s zabezpečí rýchly download, streamovanie alebo online hranie aj na viac zariadeniach súčasne.

Ak pri práci preferujete myš, môže to byť trochu problém. Notebook si môžete v prípade potreby položiť aj na kolená, no s myšou sa mimo veľkého stola a podložky behá zvyčajne veľmi zle. Keď si však pribalíte trackball, získate presnosť a komfort na aký ste zvyknutý u myši, ale nepotrebujete žiadny extra priestor. Trackball sa ovláda pohybom palca a preto zaberá minimum miesta, takže sa s ním dá pracovať aj na kolene alebo sedadle. Stačí ho len položiť a dať na neho svoju ruku.


Logitech MX ERGO: Trackball ponúka komfort všetkým, čo hľadajú alternatívu k myšiam a touchpadom. Ponúka jedinečné možnosti nastavenia náklonu, presné sledovanie pohybu a možnosti pripojenia k viacerým zariadeniam, medzi ktorými sa môžete ľahko prepínať.

A nakoniec - nezabúdajte na bezpečnosť! Nikdy neviete, kto s vami cestuje a príležitosť robí zlodeja. Ak sa stratí vec, dá sa nahradiť, ale v súvislosti s GDPR môže mať strata dát fatálne následky, pretože pokuty za nedostatočné zabezpečenie idú až do miliónov. Citlivé dáta by ste nemali prenášať len tak. V predaji sú klasické flashky s hardwarovým šifrovaním, na ktorých aj pri strate alebo krádeži zostanú dáta bezpečne uzamknuté. Dnes si dokonca môžete kúpiť aj SSD disky do notebooku s šifrovaním. Bežné disky totiž stačí vymontovať a pripojiť k druhému PC, aby ste sa dostali k jeho obsahu. U šifrovaní na hardwarovej úrovni sú však všetky dáta chránené a zabezpečené priamo fyzicky na disku a to aj po jeho pripojení k inému PC.


Kingston KC2000: je disková jednotka s interným šifrovaním, ktorá podporuje komplexnú ochranu dát pomocou 256-bitového hardwarového AES šifrovania. Je určený pre klientov s vysokými nárokmi na výkon a je preto ideálny pre používateľov, ktorí chcú urobiť výhodný a rýchly upgrade dátového úložiska.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Gadgety a cestovanie


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama