spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Biba Verešová 9.4.2019
Hodnoť článok:
2 0

Stanú sa e-športy novou športovou kategóriou na OH?

E-športy (originálnym názvom Esports) predstavujú súťažnú kategóriu v rámci videohier. Hoci v otázke príjmov stále za klasickými športmi zaostávajú (e-športy zarábajú okolo 800 miliónov dolárov ročne), ich 300 miliónov fanúšikov sa pokúša nájsť im miesto v zozname športov - v súčasnosti sú desiate alebo jedenáste v poradí v rebríčku sledovanosti. Ale nájdu si e-športy niekedy miesto na Olympiáde?

Súčasť OH alebo samostatná súťaž

Je očividné, že fyzický aspekt je pri hraní videohier v porovnaní napríklad s futbalom úplne v úzadí, no v čomkoľvek inom sa s ostatnými športami zhodujú. Či už ide o potrebu zostavovať stratégie, tímovú hru, vôľu vyhrať, radosť z víťazstva, strach z prehry. Aspoň to tvrdí Ralf Reichart, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti ESL - najväčšej firme venujúcej sa e-športom na svete. Ak by sa e-športy stali súčasťou OH, znamenalo by to radosť nie len pre spomínaných 300 miliónov fanúšikov, ale aj pre stávkové kancelárie. Medzinárodný olympijský výbor už vykonal prvé kroky smerom k e-športom a dokonca viedol diskusie s Globálnou asociáciou medzinárodných športových federácií o budúcnosti e-platformy. Keď sa zameriame priamo na integráciu do OH, je možných niekoľko potenciálnych scenárov, ktoré sú diskutované. Prvý z nich je taký, že e-športy vstúpia do Olympijských hier ako klasický medailový šport. Druhou možnosťou je, že by sa e-športom vytvorila vlastná súťaž separovaná od ostatných - niečo ako Paraolympiáda. Táto súťaž by však taktiež spadala pod Medzinárodný olympijský výbor. Na druhej strane na fóre v roku 2018 Medzinárodný olympijský výbor povedal, že bez samostatnej organizácie, ktorá by e-športy celosvetovo reprezentovala a mohla by dávať pozor na olympijské hodnoty, pravidlá a regulácie inklúzia nemôže byť skutočne zvažovaná.

Násilné a bez fyzickej aktivity

Hoci diskusie vyzerali sľubne, po mesiaci sa z výboru OH vyjadrili, že nemôžu mať v programe hry, ktoré prezentujú násilie alebo diskrimináciu či zabíjanie. Tie sú totiž úplným protipólom hodnôt Olympijských hier, a preto nemôžu byť akceptované. Reichart však tento argument nevníma ako presvedčivý. Podľa neho to hovoria len ľudia, ktorí v princípe nehrali tieto hry. Myslí si, že e-hry sú menej násilné ako napríklad šermovanie, ktoré je o zabití človeka skutočným mečom. Dodáva, že e-športy budú s istotou jedného dňa súčasťou OH, je len otázne, kedy sa tak stane. Myslí si, že to bude o viac ako dva až štyri roky. Ďalším argumentom je, že e-športy nemajú spoločné nič s fyzickým úsilím. Na to Reichart opäť reagoval po svojom a povedal, že keď to porovnáme s golfom, ktorý je celosvetovo považovaný za šport, zrazu sa e-športy také neaktívne nezdajú.

Hodnoť článok:
2 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Software > Stanú sa e-športy novou športovou kategóriou na OH?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama