spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 10.12.2018
Hodnoť článok:
1 0

50 rokov od predstavenia myši

Presne pred 50 rokmi mal Douglas Carl Engelbart spolu s Williamom Englishom revolučnú 90-minútovú prezentáciu, ktorú nazval "The Mother of All Demos". A čo také ukázal?

V tej dobe šlo o niečo nevídané, dokonca až tak, že trvalo aj viac ako 15 rokov, kým sa niektoré technológie dostali reálne do praxe. Douglas totiž okrem počítačovej myši, na ktorej pracoval už od roku 1960, ale patent mu bol uznaný až v roku 1970, predstavil napríklad hyperlinkové odkazy, alebo nástroje na editáciu textu (vrátane vtedy ešte neznámej funkcie copy-paste), alebo grafické rozhranie (niekoľko rokov pred Apple Lisa a Microsoft Windows - tie prišli až v roku 1983, teda o 15 rokov neskôr!) a množstvo ďalších revolučných vecí.

Mimochodom myš ešte na snímanie pohybu využívala jednoduché kovové mechanické kolieska, pretože až oveľa neskôr prišli guľôčky a ešte neskôr dnes používaný svetelný lúč - optické senzory. Po stole teda musela robiť krásne ryhy. Počítačovú myš o niekoľko rokov neskôr znovu objavil a preslávil až Steve Jobs, keď ju doslova "ukradol" spolu s ďalšími technológiami vývojárom z Xerox PARC. Vtedajšie vedenie mu totiž darovalo všetky patenty, pretože si (na rozdiel od vedcov akými bol Engelbart) nedokázali predstaviť reálne využitie technológií a už vôbec nie počítačov v domácnostiach bežných ľudí, na ktorých vtedy Apple pracoval.

The Mother of All Demos už v roku 1968 ukázala napríklad videokonferencie, zdieľané editovanie dokumentov (predchodca dnešných cloudových služieb typu Word 365, iCloud Pages alebo Google Docs), dynamické odkazy (už spomínané hyperlinky odkazujúce v texte na rôzne ďalšie zdroje, interaktívne dokumenty a webové stránky), remote networking a ďalšie technológie, ktoré dnes bežne denne používame a už sa ani nezamýšľame nad ich pôvodom. Tých 90 minút v roku 1968 bolo skutočným oknom do budúcnosti a preto právom dostalo pomenovanie "matka všetkých prezentácií", pretože to bola tá najzásadnejšia prezentácia v histórii o vzájomnej interakcii človeka s počítačom. Nebola to taká show ako uvedenie prvého iPhone, no jej význam bol oveľa väčší. Ostatne celú prezentáciu dnes nájdete aj na youtube a keď si uvedomíte historické súvislosti... No, skúste si predstaviť, že by vám dnes niekto ukázal technológie, ktoré začneme používať za 10-20 a viac rokov!

Douglas Engelbart spolupracoval ako vynálezca a výskumník s mnohými vývojovými strediskami a firmami. Jeden čas dokonca spolupracoval aj s firmou Logitech, ktorá je pravdepodobne najväčším výrobcom myší na svete (ešte v roku decembri 2008 oznámili, že vyrobili už viac ako miliardu myší, čo dodnes nik neprekonal).


Toto je oficiálne miliardtá vyrobená myš v spoločnosti Logitech (dec. 2008)

Douglas pritom "oficiálne" vraj za svoj vynález priamo nikdy nedostal nejakú finančnú prémiu, no sám v jednom z neskorších rozhovorov priznal, že Apple mu za licencie na myš zaplatil kedysi niečo okolo 40 000 dolárov. Dočkal sa však ešte za svojho života mnohých ocenení a čestných uznaní, medzi inými je držiteľom prestížnej  Turingovej ceny (dostal ju v roku 1997). Douglas zomrel 2. júla 2013 vo veku 88 rokov, no jeho odkaz žije ďalej.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > 50 rokov od predstavenia myši


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama