spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 24.10.2018
Hodnoť článok:
0 0

4K webka pre profi streamerov

Streamovanie videa a hier je nový trend, ktorého popularita neustále rastie a servery ako YouTube alebo Twitch zažívajú obrovský boom. Mladá generácia radšej ako do televízora pozerá do mobilov, kde nesleduje TV stanice, ale mladých zabávačov alebo skúsených hráčov. Dokonca preferujú sledovať iných, ako sa hrajú pre tým, aby si hru zahrali sami.

Kvalitné webové kamery sú preto vysoko aktuálne, ale popravde ich ponuka na trhu je veľmi biedna. Ak chcete stávku na istotu, mali by ste investovať do niektorého z vyšších modelov Logitech, pretože tieto kamery používajú na svojich PC aj streameri naozaj zvučných mien práve pre ich skvelé vlastnosti a schopnosť poskytnúť jasný obraz aj pri slabšom svetle. Profíci z radov youtuberov používajú veľké a drahé zrkadlovky, pretože záznam upravujú hodiny po tom, čo skončia natáčanie, no streameri, ktorí vysielajú naživo potrebujú iné riešenie a práve tu sa núka nový Logitech BRIO – kamera schopná pracovať v 4K rozlíšení.

Logitech BRIO 4K Stream Edition má jednoduchý neutrálny dizajn v čiernej farbe. Kamera sa dá jednoducho zavesiť na displej notebooku alebo monitor, no rovnako nie je problém postaviť ju na stôl alebo pripnúť na klasický statív pre fotoaparát alebo malú ručnú kameru. 4K samozrejme potrebuje dostatočne rýchle internetové pripojenie, no výkonný video hardvér v kamere značne pomáha s kompresiou, takže video je plynulé a bez sekania.

Keďže ide o 4K kameru, potrebný je tiež výkonný USB port a preto má samotná kamera najnovšie rozhranie typu USB C. Dodávaný kábel má však na strane PC klasický konektor USB typu A, čiže nemusíte riešiť nikde problémy a hravo ju pripojíte k najnovším MacBookom aj ku starším PC. Príjemne nás potešila jednoduchá inštalácia. Nie je potrebné nič nastavovať, takže kameru môžete začať používať ihneď po vybalení z krabice. Na obrazové korekcie je samozrejme potrebná aplikácia Logitech, ktorá má naozaj dokonalé možnosti nastavovania a úprav obrazu, ale pre bežné použitie si vystačíte aj bez softvéru.

Streamerov poteší fakt, že s kamerou dostanú ročnú licenciu XSplit Broadcaster a XSplit Gamecaster zadarmo. Tieto programy slúžia na záznam videa z kamery a aj z obrazovky počítača (napr. keď hráte a streamujete nejakú hru či robíte nejaký návod a pod.). Aplikácie sú optimalizované práve pre 4K prenosy a videá s vysokým fps. Maximálne rozlíšenie Brio je 4096 × 2160p a pri snímkovej frekvencii 30 fps. Pri FullHD je možné robiť záznam až so 60 fps a pri HD dokonca až 120fps. To môže byť zaujímavé pre rôzne efekty „spomaleného“ záberu.

Za zmienku stojí aj jednoduchší infra prísvit pre senzor, ktorý sa dá využiť pre lepšie ostrenie pri slabšom svetle, alebo pre rozpoznávanie tváre a automatické prihlasovanie k PC len pomocou „fejsu“. Samozrejme na riešenie, ktoré predstavil Apple v novom iPhone X sa to nechytá (tam je forenzný 3D skener tváre), ale pre bežné použitie to postačuje.

Záver

Kamera BRIO 4K je jedným z tých lepších a zároveň aj najdrahších riešení, ale poskytuje naozaj špičkovú obrazovú kvalitu, za ktorú by sa rozhodne nehanbil ani profesionálny streamer. Konkurenciu by ste hľadali márne. Je to naozaj profesionálna webová kamera, takže pokiaľ hľadáte niečo len na občasné použitie, rozhodne odporúčame radšej starší model C922 (Full HD kamera pre streamerov), alebo niektorú z menších webkamier Logitech. Pre skype je pre 4K video priveľký luxus.

Špecifikácia:

Rozlíšenie a frekvencia: 4K Ultra HD 30 fps, 1080p FHD 30/60 fps, 720p HD 30/60/90 fps
Uhol záberu: 90°, 78°, 65°
Statické rozlíšenie (fotografie): 13 MPx
Ostrenie: automatické alebo manuálne pomocou aplikácie
korekcia videa pri slabšom osvetlení
tracking tváre (pri použití funkcie zoom)
max. 5× digitálny zoom, optický zoom nemá
mikrofón: duálny s možnosťou ZOOM na aktéra pre lepšiu hlasovú komunikáciu

Odporúčané cena: 239 € s DPH (na Alza.sk 162,20€)
Zapožičal: Logitech.cz

Klady a zápory:
+ špičková kvalita obrazu
+ vďaka 4K možno robiť dodatočný digitálny zoom do HD
+ zadarmo licencia XSplit
+ mikrofóny

– vyššia cena, iné mínusy sme nenašli

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

2 0 Martin Sary 7.11.2018 18:21:57
Skvelá kamera. Môžem odporučiť. Ja osobne som si objednal túto https://www.alza.sk/logitech-brio-d4656399.htm a som s ňou veľmi spokojný 4k je 4k :) Odporučujem využiť tento link sú tam fajn zľavy https://www.kuponyzdarma.sk/alza-sk/
Zajtra.sk > Technológie > Hardware > 4K webka pre profi streamerov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama