spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Jaroslav Beňo 28.8.2017
Hodnoť článok:
0 0

Git - krátky úvod do top verzionovacieho systému

Number one verzionovací systém. Pozrieme sa v krátkosti na základné príkazy a ako si stiahnúť repozitár z GitHub servera.

EDIT: dostal som jedného bludištáka z 1000 za snahu za nadpis, tak som ho trochu pozmenil

Tvorcovia gitu na ich stránke tvrdia o gite nasledovné: Git je zadarmo a je to open source distribuovaný systém pre správu verzií navrhnutý tak, aby zvládol všetko od malých až po veľmi veľké projekty s rýchlosťou a efektivitou.

Aby sme to dobre pochopili, tak tým, že si vytvorím git repozitár vo svojom počítači som vlastne povedal, že všetko v danom repozitári (priečinok v PC, ktorému som povedal, že bude git repozitár) bude patriť do nášho projektu a git s tým má pracovať.

Takže ak vytvorím nejaký súbor alebo priečinok, tak git ho zaregistruje a ja potom rozhodnem čo s ním spravím. Môžem ho ignorovať, vložiť ho do ignore listu, môžem ho pridať do zmien na našom projekte.
Použitie je vskutku jednoduché. Prvým krokom je stiahnutie a nainštalovanie gitu do tvojho počítača. Ak ešte nemáš nainštalovaný git, tak si ho stiahneš na tejto stránke. Pri inštalácii sa nainštaluje jednoduché gui (používateľské rozhranie) a k dispozícii bude aj príkazový riadok pre git.

Existuje aj možnosť vytvoriť git repozitár z už existujúceho projektu, inak povedané neklonujem si už existujúci repozitár ku sebe do PC. V tomto článku ukážem použitie gitu cez príkazový riadok a ukážem aj ako dostať projekt na server. Ako server použijeme git hub.


Prvým krokom bude premenenie priečinku v PC na git repozitár. Vytvor si priečinok a vo vnútri v priečinku stlač pravé tlačidlo myši. V menu nájdi a spusti „Git Bash Here“. Po kliknutí sa ti zjaví príkazový riadok, kde napíšeš git init.

Všimni si, že po zbehnutí príkazu mám pri ceste k nášmu repozitáru v zátvorke napísané (master). Týmto menom je nazvaná hlavná vetva nášho kódu. Predstavme si náš repozitár ako strom, ktorý má momentálne len jednu vetvu a tou je master. Kľudne si ale môžeme vytvoriť novú vetvu, ktorá bude vytvorená na základe inej vetvy a potom bude žiť samostatným životom až kým nerozhodneme o opaku: že spojíme túto novú vetvu z master alebo z nejakou inou vetvou.

Ďalší krok je vytvoriť alebo vložiť nejaký súbor do nášho git priečinku. Teraz v príkazovom riadku napíš príkaz git status, ktorý ti povie v akom stave je daný priečinok. Či sú nejaké nové súbory, či je potrebné aktualizovať kód zo serverom a podobne.

Na tomto obrázku môžeš vidieť, že je tam jeden untracked file. To znamená, že sme nepovedali, aby tento súbor git zaznamenával. Na toto použijeme príkaz git add a názov súboru. Ja som stlačil tabulátor a takto mi to doplnilo samo.

Potom zadáme príkaz git status a zistíme, že náš súbor je už pridaný a teraz je určený na commit. To znamená, že súbor bude pridaný do vetvy master. Doteraz sme síce pracovali v master vetve ale samotný súbor ešte nebol „oficiálne“ pridaný do vetvy.

Teraz si pomocou príkazu git commit pridám daný súbor do vetvy. Nezabudni vždy ku každému commitu napísať aké zmeny nastali alebo prečo robíš daný commit. Takže zadaj príkaz git commit –m ‘text správy prečo robíš commit’. A vualáá už vieš použiť git :D.

Teraz prejdi na stránku git hub kde sa zaregistruješ a po prihlásení si vytvor nový projekt na git hube. Vpravo si nájdi tlačidlo New repository a stlač ho.

V ďalšom menu vyplň čo potrebuješ a stlač Create repository. Myslím, že je to vcelku jednoduché a netreba k tomu hlbší popis. Ja som to vyplnil nasledovne:

My sa chystáme importnúť náš existujúci projekt do git hubu. Zadaj príkaz git remote add origin https://github.com/JaroslavBeno/gitSkuska.git (tento neexistuje) a potom ešte príkaz git push -u origin master, ktorý mi pushne teda posunie/odošle všetko čo máme v PC na server. Pri príkaze push sa ta bude pýtať na tvoje prihlasovacie údaje do git hubu, tak ich doplň a vualáá už to je. Toto zadávanie mena a hesla sa dá zautomatizovať ale to už nebudem vysvetľovať tu, ak máš chuť tak si kúp môj online kurz.

Na úplný záver treba spomenúť ešte jeden príkaz a to príkaz git pull. Tento príkaz ti stiahne aktuálny kód zo servera. Tu nesmieš zabudnúť aby si si svoje zmeny commitol a až potom spravil pull aby sa ti zmeny nestratili. Samozrejme môžu nastať konflikty medzi tvojim kódom na PC a kódom na servery. O to sa stará príkaz git merge a ten tiež vysvetľujem v mojom kurze.

Existuje viacero pomôcok/programov, ktoré ponúkajú namiesto konzoly používateľské rozhranie a namiesto písania príkazov ponúkajú klikanie na tlačidlá. Napríklad SourceTree a Git Extensions.

Ak sa zahĺbiš do gitu viacej a začneš pracovať na projekte s viacerými luďmi, tak odporúčam používať Git flow. Je to v podstate taký návod ako používať správne vetvenie a spoluprácu pri písaní kódu.

Chceš viac?

Ak by si chcel vedieť git hlbšie, ak chceš vedieť ako spravovať remote repozitáre, ak chceš pochopiť čo, prečo a ako, tak príď a kúp si môj kurz Git pre začiatočníkov.

Jaroslav Beňo Jaroslav Beňo

Robím videá na YouTube.
Sú o programovaní, o Bohu, o jednoduchých návodoch.

Ke ma na YouTube môžeš sledovať:

JaroslavBeno (programovanie, technologie...)
kanál JaroslavBeno

JaroB (o Bohu)
kanál JaroB


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Software > Git - krátky úvod do top verzionovacieho systému


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama