spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 30.6.2017
Hodnoť článok:
0 0

Koľko vážili 3TB dát?

Dnes bežne využívame obrovské množstvo multimediálnych dát. Na jeden externý pevný disk, ktorý sa zmestí do dlane a váži 230 gramov, uložíme bez zaváhania aj  dáta s kapacitou 3 TB. Možno vás prekvapí, že v roku 1976 by sme potrebovali skoro 9 miliónov vtedy dostupných 5,25 palcových diskiet s celkovou hmotnosťou vyše 107 ton!

Spoločnosť Toshiba pripravila veľmi zaujímavú infografiku, ktorá ukazuje koľko vážili dáta kedysi a koľko vážia dnes. Napr. ich prenosný externý disk Toshiba Canvio Basics s kapacitou 3TB a  rozmermi 119 x 79 x 20,5 mm dnes dokáže pojať približne 856 500 digitálnych fotografií, 789 000 digitálnych hudobných súborov alebo 2 460 filmov (v bežne používanej kvalite) a pritom váži len 230g. Premýšľali ste, koľko by sme už predtým potrebovali diskiet či kompaktných diskov na uchovanie rovnakého množstva dát a aká by som bola ich celková hmotnosť?

Zdrojom priloženej infografiky je spoločnosť Toshiba.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Koľko vážili 3TB dát?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama