spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 30.11.2016
Hodnoť článok:
1 0

Ak kamery môžu mať štýl

Pri prezeraní poštovej schránky som narazil na správy o uvedení novej profesionálnej kamery pre videomonitoring a dizajnovo veľmi zaujímavej kamerky pre domáce použitie a tak som sa rozhodol tieto dve správy spojiť a podeliť sa s vami o predstavenie dvoch najnovších výtvorov v oblasti IP kamier. Čím sú zaujímavé?

Axis Q35
V roku 1996 predstavil Axis Communications prvú IP kameru na svete a stal sa lídrom v odvetví video dohľadu. Odvtedy na nás chrlí jednu novinku za druhou. Každý mesiac mi pristane v mailovej schránke aj niekoľko správ o predstavení nových modelov, ktoré sú niečím zaujímavé. Najnovšia kamera Axis Q3505 je profesionálny model s cenovkou zhruba tisíc euro. Je to však skutočný kus technológie, ktorý v sebe obsahuje výkonný počítač, špičkovú optiku a je určená do exteriéru, kde odolá aj vrtochom počasia v teplotách od -50 až do 60°C.
Modelový rad Q35 využíva najmodernejšie technológie snímacích senzorov a rozšírené možnosti spracovania obrazu pomocou technológie Lightfinder, vďaka čomu dosahujú výnimočné svetelnej citlivosti. Inak povedané – táto kamera vidí farebne aj v takmer úplnej tme. Technológia Wide Dynamic Range - Forensic capture jej zas umožňuje snímať obraz aj v protisvetle, alebo v šere a dokonca kombinovať oba tieto stavy v jedinom zábere. Znamená to, že kamera umožní snímať obar aj tam, kde to inak nie je možné, pretože by bola časť obrazu preexponovaná, alebo by bola iná časť tak tmavá, že by nebolo nič vidno. Veď sa skúste odfotiť oproti oknu proti slnku – buď vám nebude vidno tvár, alebo sa starí pohľad z okna.
Kamera využíva špeciálny typ kompresie, resp. technológiu, pri ktorej sa rôzne časti obrazu komprimujú rôznym spôsobom. Dokáže robiť v reálnom čase komplikovanú video analýzu a nepodstatné časti ako napr. múr, cestu, alebo trávnik skomprimuje viac, ako napr. človeka. Na rozdiel od podobných funkcií vo webkamerách to tu funguje na jednotku a preto sa nestane, že by kamera povedzme nezaznamenala tetovanie, či jazvu na tvári nejakého „narušiteľa“. Priamo v kamere je možné púšťať aplikácie, ktoré analyzujú video a vykonávajú veľmi komplikované operácie.
Nové modely navyše zodpovedajú nárokom na použitie na lodiach, majú elektrolyticky leštené telo z nerezovej ocele a kupolu z priehľadného nylonu, takže odolajú korozívnym účinkom morskej vody alebo chemikálií v továrni.
Je to proste vysoko profesionálne riešenie, ktoré je určené pre firemné nasadenie v tých najnáročnejších podmienkach.

mydlink Home HD Wi-Fi
Druhá kamera, ktorá ma zaujala je úplne iná. Je to malý model s veľmi zaujímavým dizajnom, určený pre domáce použitie. Ak by ste toto ponúkli ako security riešenie, asi by vás vysmiali. Stojí len 90 Euro a aj keď nemá tie pokročilé analytické funkcie, pre domáce použitie je to viac ako slušný model. Kamera je určená do interiéru pre denné aj nočné snímanie (má integrovaný jednoduchší IR prísvit).
Aktuálne je to asi najdostupnejšia HD kamera, ktorá umožňuje nepretržité celodenné sledovanie domu alebo kancelárie z chytrého telefónu, tabletu alebo počítača odkiaľkoľvek na svete. Jej konštrukcia s otočnou hlavou znamená, že môže byť podľa potreby umiestnená na polici alebo namontovaná na stenu či strop a pritom dokáže poskytovať obraz so správnou orientáciou.
Kým u inštalácii kamery Axis sú vhodné pokročilé znalosti a skúsenosti práce v sieti, D-Link si nainštalujete aj sami iba pomocou mobilného telefónu a mobilnej aplikácie. Kamera má integrovaný Wi-Fi lokátor, ktorý indikuje silu Wi-Fi signálu, takže veľmi ľahko nájdete vhodné miesto kam ju postaviť aby bola v dobrom dosahu a zvládla prenos bezdrôtového HD videa v rozlíšení 720p a automatickým nočným videním s viditeľnosťou až na 5 metrov (obraz je v tme čiernobiely).
Má širokouhlý objektív, takže pokryje väčšiu časť miestnosti. Vie posielať upozornenia na smartphone alebo e-mail, keď je detekovaný pohyb alebo keď prekročí hlasitosť zvolenú úroveň a na microSD kartu vám urobí záznam videa.
Jednoduché nastavenie a žiadne ďalšie poplatky – to je hlavný benefit druhého riešenia. D-Link si nainštalujete za pár minút sami a ako základné riešenie domácej bezpečnosti je to fakt super. Navyše ten dizajn má niečo do seba, takže nebude nejako špatiť obývačku na poličke.

Zaujalo vás to?
Trochu som pátral a kamery majú rozhodne čo povedať. Pravdepodobne sa k tejto téme ešte vrátim a porozprávame sa o netradičnom využití videoanalýzy obrazu, ktorá je o niečom úplne inom ako prezentujú akčné filmy a seriály typu CSI.
Kamery sa totiž dnes nepoužívajú len na stráženie, ale aj ako marketingový nástroj, ktorý môže napr. v hypermarketoch počítať ľudí pri kase a posielať správu obsluhe do šatne keď sa začnú tvoriť fronty. Nie je to len o špehovaní, ale aj o ochrane súkromia, pretože aj keď vám kamera mieri do okna, nemusí operátor vidieť ani kúsok z vášho súkromia. Kamera totiž dokáže maskovať obraz a tak nahráva len to, čo naozaj má.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Ak kamery môžu mať štýl


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama