spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 7.9.2016
Hodnoť článok:
0 0

IP kamery majú už 20 rokov

Sieťová, alebo aj IP kamera, dnes oslavuje 20 rokov. Bola jedným z prvých reálnych zariadení tzv. Internetu vecí (IoT) a spôsobila doslova revolúciu na poli zabezpečovacej techniky. Prechod od analógových k IP video systémom viedol k rozvoju segmentu „internetu bezpečnostných vecí“.

Dnes je úplne bežné, že „veci“ pripájame do sietí a ovládame ich cez internet. Vráťme sa však na chvíľu v čase. Písal sa rok 1996 a svet stále ešte len objavoval kúzlo, ktoré sa volalo „Internet“. Mnohí ľudia si práve v tomto čase zriaďovali svoje prvé e-mailové schránky, alebo vytvárali svoje prvé weby. Prešlo totiž len pár rokov od vynálezu World Wide Webu (WWW) a jeho sprístupneniu verejnosti v auguste 1991. Len asi pred pol rokom uviedol Microsoft operačný systém Windows 95 s pracovným názvom Chicago, do ktorého bolo možné cez balík MS Plus! doinštalovať ako rozšírenie aj prvú generáciu Internet Explorer 1.0 (v neskorších verziách bol už IE dodávaný aj priamo so systémom - plne integrovaný bol prvýkrát až vo Windows 98).

Začali vznikať prvé verejné dátové siete, ktoré však na komunikáciu využívali prevažne telefónne linky a pomalé analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát (napr. obyčajnej jednoduchej textovej správy) preto trval desiatky sekúnd. Ak by ste chceli niekomu poslať fotografiu v kvalite, akú dnes ponúka bežne väčšina telefónov, čakali by ste na jej prenos niekoľko hodín – pokiaľ by teda nespadlo nestabilné analógové spojenie a nemuseli by ste začať odznova.

A predsa sa už v roku 1996 objavila prvá IP kamera! Vtedy sa pochopiteľne ešte nevolala IP a hovorilo sa o nej skôr ako o kamere so zabudovaným webovým serverom, na čom sa v podstate za tých dvadsať rokov vývoja zas tak veľa nezmenilo. Aj dnešné IP kamery sú „len“ kamerami s integrovaný webovým serverom, no ten ich počítač je výkonnejší, dátová komunikácia je neporovnateľne rýchlejšia a schopnosti sú takmer neuveriteľné.

Za vynálezcu prvej IP kamery NetEye 200 je považovaný vizionár a spoluzakladateľ švédskej firmy Axis Communication Martin Gren. On sám sa však priznáva, že túto ideu mu vnukol jeden zákazník, ktorý mal v Japonsku plný sklad malých kamier a navrhol mu, aby vymysleli systém, ako ich pripojiť do počítačovej siete. Základ podnikania Axis vtedy totiž tvorili sieťové tlačové servery. Axis ako prvý vytvoril univerzálne sieťové rozhranie ThinServer, ktoré umožňovalo do počítačovej siete pripojiť prakticky ľubovoľné zariadenie. Bez toho, aby si to niekto uvedomil tak vzniklo to, čomu dnes hovoríme Internet vecí.

Prvá IP kamera AXIS NetEye 200 vedela prenášať cez internetový modem farebný obraz prakticky na neobmedzenú vzdialenosť, samozrejme s istými dobovými obmedzeniami. Internet bol ešte len v plienkach a analógové modemy ponúkali pripojenie rýchlosťou maximálne 56kbps, čo znamená jeden statický obrázok JPEG v rozlíšení QVGA za 17 sekúnd, čiže maximálne 3 obrázky za minútu (352×288 bodov s veľkosťou 23 KB). Zákazníci si ju však okamžite obľúbili a využívali ju na najrôznejšie účely. Jednu z prvých si kúpili aj Steve Jobs a Steve Wozniak.

Pôvodná cena v čase uvedenia bola 995 dolárov, no ak by dnes niekto z vás zatúžil vlastniť doma kúsok histórie, na ebay sa dá kúpiť funkčný kus za zhruba 20-30 dolárov. Desať rokov po predstavení prvej sieťovej kamery bolo na celom svete inštalovaných viac ako milión IP kamier. Dnes už majú kamery vlastnú inteligenciu a vďaka pokročilej videoanalytike dokážu pracovať takmer úplne bez obsluhy.

Na letisku v Sydney majú kamery, ktoré strážia príručnú batožinu pri rentogenovej kontrole. Program priamo v kamere kontroluje, či napríklad na druhej strane kontroly niekto cudzí nevezme vašu peňaženku, notebook alebo mobil a okamžite na podozrivé správanie upozorní ochranku letiska. V prípade, že sa zlodej snaží odísť, vedia ho kamery navzájom prepojené do siete trackovať a vystopovať aj v dave ľudí.

Kamery dnes dokážu napríklad aj samé počítať ľudí v zábere, čo umožňuje manažérom predajní veľmi presne vyhodnocovať úspešnosť reklamných kampaní. Ak sa pri pokladniach vytvorí dlhší rad, môže sama kamera zavolať na pomoc ďalšie pokladníčky. Rovnako tak môže kontrolovať či netreba doložiť tovar do regálov. Už dávno nie sú kamery určené len pre bezpečnosť a stále častejšie sa využívajú aj ako nástroje marketingu.

Aplikácie priamo v kamerách už dokážu aj čítať, takže napr. za zlomok sekundy prečítajú vašu ŠPZ pri vstupe na parkovisko a pošlú ju do tlačiarne, ktorá tlačí váš parkovací lístok (toto riešenie je už použité v niekoľkých nákupných centrách aj u nás – presvedčte sa sami). Kamery síce ešte nedokážu to, čo vídame v amerických detektívkach keď napr. aj z odrazu v ľudskom oku detektív bezpečne rozpozná evidenčnú značku auta, ale ich 20 ročné zdokonaľovanie prinieslo nejedno zaujímavé riešenie.

Moderné IP kamery sú plne autonómne zariadenia s vlastným úložiskom (SD kartou), na ktorú sa zaznamená obraz vo vysokom rozlíšení. Záznam je teda vždy dvojaký - centrálne v nižšom rozlíšení pre jednoduchý prehľad a lokálne vo vysokom rozlíšení, určený v prípade potreby pre dohľadanie detailov vo vyššej kvalite. Na rozdiel od ľudí nepotrebuje kamera odpočinok a všetko si dokonale pamätá. Z pôvodného QVGA a CIF rozlíšenia sme sa za 20 rokov dostali ku štandardom HD a Full HD rozlíšenia, pričom sú dnes pomerne bežné už aj UHD a 4K sieťové kamery. Rozlíšenie špičkových kamier dokonca vysoko prevyšuje možnosti dnešných bežných monitorov. Rozlíšením síce kamera stále nedokáže plne konkurovať ľudskému oku (zhruba 100 megapixelov), avšak náš zrak v mnohom prekonáva. Kamera napr. vidí aj v tme (nočné videnie), v dyme a hmle (termálne kamery) a rozoznáva farby aj takmer v úplnej tme (Lightfinder).

Vývoj sieťových bezpečnostných riešení však už pred rokmi presiahol oblasť samotných kamier. Máme stále viac IP produktov zameraných na fyzickú bezpečnosť ako sú napr. rôzne enkódery, sieťové reproduktory, komunikátory alebo IP dverné jednotky. Koncept rôznych zariadení, ktoré sú pripojené do počítačovej siete s cieľom vytvoriť bezpečnejší svet stvoril rastúci IoT segment známy ako „internet bezpečnostných vecí“.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > IP kamery majú už 20 rokov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama