spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Bastian 21.7.2016
Hodnoť článok:
0 0

Recenzia LG Nexus 5X

Recenzia LG Nexus 5X

NEXUS 5X – ten, čo mohol byť kráľom
Séria Nexus zariadení od LG má už celkom slušnú tradíciu. Pomyselným pokračovateľom Nexusov 4 a 5 je práve 5X. Ten spolu s Nexusom 6P od Huawei ako prvý prichádza s Androidom Marshmallow.

Podoba s jeho predchodcami je viditeľná aj po dizajnovej stránke. Oproti predchádzajúcej generácií sa väčšinou v mobilnom svete zvykne všetko vylepšovať, zväčšovať.LG však rozhodlo že okrem jemného zväčšenia displeja zostane takmer všetko po starom. Takže FullHD displej na 5,2 palcovej uhlopriečke (predchodca mal 4,95 palca), 2 GB RAMky, 16 alebo 32 GB pamäte ale bez podpory pamäťových kariet. Po hardvérovej stránke sa však veľa vecí pomenilo. Nový je napríklad procesor. Použitý je šesťjadrový Snapdragon 808, vylepšený bol aj fotoaparát s rozlíšením 12,3 megapixelov a svetelnosťou f/2.0, pribudla aj väčšia kapacita batérie – 2700 mAh.

Spomedzi noviniek nesmiem zabudnúť na prítomnosť snímača odtlačkov prstov, USB-C obojstranný konektor pre pripojenie k nabíjačke a PC. Dizajnovo sa 5X radí medzi konzervatívnejšie vyvedené smartfóny. Zadná strana si zaslúži pochvalu za nezachytávanie nečistôt a odtlačkov. Konštrukcia drží pevne, nič nevŕzga a telo nevydáva žiadne zvuky pri nešetrenejšom zaobchádzaní. Pochvala smeruje najmä k silnej notifikačnej dióde na spodku prednej strany. Tá sa skutočne nedala prehliadnuť ani v noci. USB-C konektor sa pomaly tlačí dopredu, ale na masové rozšírenie si asi ešte pár rokov počkáme. Preto je škoda, že LG do balenia nepridalo aspoň redukciu na bežný USB kábel. Niekto chcel asi veľmi
silno predbehnúť dobu a zabudol na to, že USB-C je ešte stále pomerne neznámym konektorom.

Čítačka odtlačkov prstov v rozsahu 360 stupňov je síce fajn vec, ale je to opäť niečo nie celkom doladené až do konca. Síce prsty rozpozná rýchlo a presne, to však nie je a ani nebude to podstatné. Na odomknutie displeja je to veľmi praktická vec. Fotoaparát Nexusu 5X prešiel viacerými zmenami. Najviditeľnejšou je netypický veľký rozmer pixelov a chýbajúca optická stabilizácia. Avšak aj napriek tomu zhotovuje 5X veľmi pekné a kvalitné
fotografie. Možno zamrzí to, že šošovka fotoaparátu pomerne dosť vystupuje zo zadnej strany zariadenia. LG sa chváli tým, že 5X robí výborné nočné fotografie. S tým vcelku súhlasím. Potešil ma nízky šum a prepracované detaily. UltraHD video s 30fps je už iba čerešničkou na torte. Až na zabrzdenú aplikáciu fotoaparátu je to celkom pozitívne prekvapenie. Zaujímavou funkciou je aj neustále zobrazovanie nových upozornení. Ak žiadne nemáte, na displeji
vidíte iba čierno-biele hodiny. Obrazovka zhasne a po chvíli sa rozsvieti opäť. Je to praktické trebárs pri overovaní si času. Displej však trpí odleskami z plastov okolo neho a taktiež slabším jasom pri slnečnom svetle.
S batériou 2700 mAh je Nexus 5X typický telefón na jednodňovú výdrž, čiže žiadny maratónec. Našťastie je prítomne rýchle nabíjanie, kedy telefón z nuly na 50% nabijete za čas približne 35-40 minút.

Nexus 5X by mohol byť kráľom telefónov s čistým Androidom. Nebyť pár drobných chýb ako absencia pamäťových kariet, nedoladená čítačka odtlačkov prstov, chýbajúci infraport. Najmä ak vezmem do úvahy cenu, na akej telefón štartoval. Dnes sa však dá zohnať za niečo okolo 250€, čo je na strednú triedu pomerne slušná cena. Hoci 5Xka je celkom slušný telefón, radšej by som si priplatil pár eur trebárs za LG G4, čo je minimálne pre mňa zaujímavejší kúsok.

Bastian Bastian

Odjakživa pracujem s rôznymi technológiami, a drží ma to dodnes. Zaujíma ma všetko okolo seba, pozorujem svet, ľudí a dianie okolo seba. Venujem sa grafike a testovaniu produktov. Občas niekomu naprogramujem stránku, či poradím v marketingu.


Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Andrea Beňová 3.9.2017 19:49:52
LG nexus 5x som kupila svojmu manzelovy na narodeniny kedze sa na svoj stary mobil stazoval. Kupila som ho na hej.sk a pouzila som https://www.kuponyzdarma.sk/ aby som usetrila. Zatial sa nan nestazoval.
Zajtra.sk > Technológie > Mobily > Recenzia LG Nexus 5X


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama