spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

vagapet 28.1.2016
Hodnoť článok:
0 1

Čo si vybrať - čítačku elektronických kníh alebo tablet?

Dnešná doba praje elektronickým hračkám a tie zasahujú do oblastí, v ktorých by sme ich ešte pred niekoľkými rokmi nečakali. Jedným z týchto odvetví je čítanie. Čím ďalej menej stretávame na verejnosti ľudí s papierovou knihou a naopak pribúda elektronických čítačiek a tabletov. Ktorý z oboch prístrojov je práve pre vás vhodnejší?

Tablet alebo čítačka - možno stojíte pred rozhodnutím, ktorý z oboch prístrojov vybrať pre seba alebo pre niekoho z vašich blízkych. Aby ste vybrali správne, musíte najprv sami sebe odpovedať, čo vlastne budete chcieť s vaším prístrojom robiť. Všeobecne možno povedať, že tablet je vhodným zariadením na hranie či prácu a čítačka ... áno, na čítanie.

Prečo tablet

Tablet je veľmi univerzálna hračka, s ktorou môžete surfovať na internete, sledovať video, vybavovať elektronickú poštu a jednoducho si do neho nainštalujete akékoľvek aplikácie, ktoré si sami zvolíte. Veľké množstvo aplikácií je k dispozícii zdarma, iné často za symbolický poplatok. Pravdou je, že elektronickú knihu si môžete prečítať aj na tabletu. Ponúka sa teda otázka, načo vlastne elektronické čítačky sú, zvlášť keď čítačky kníh sú na trhu za cenu zodpovedajúcu lacnejším tabletom.

Prečo čítačku

Čítačky elektronických kníh sú na druhú stranu do značnej miery jednoúčelové zariadenia, v drvivej väčšine prípadov s čiernobielym displejom, ktorý používa špeciálnu technológiu, ktorú nazývame "elektronický papier". Mnohí priaznivci čítačiek považujú ich jednoúčelovosť za benefit, pretože nie sú pri čítaní rozptyľovaní internetom a prichádzajúcimi e-mailami, ako je tomu pri práci s tabletom alebo počítačom. To ale zďaleka nie je jediný dôvod, prečo by milovníci kníh mali siahnuť po čítačke.

Jednoznačnú výhodu elektronických čítačiek s displejom, ktorý používa "elektronický papier", spozná každý užívateľ, keď si bude chcieť prečítať svoju knihu v elektronickej podobe na priamom slnku alebo v inom osvetlenom prostredí. Text na čítačke s elektronickým papierom je totiž rovnako dobre viditeľný, ako v knižke na papieri za všetkých okolností. Užívatelia univerzálnych prístrojov, ako sú tablety alebo čítačky s LCD displejom si toho na priamom slnku veľa neprečítajú. Navyše, ak budete dlhodobo čítať knihu na tablete, budete si kaziť oči. Jeho LCD displej, ktorý poznáte tiež z monitorov, televízorov, alebo notebookov, je totiž podsvietený a vyžaruje trvalo svetlo do očí.

Ďalšou výhodou čítačiek je ich výdrž batérie. Na jedno nabitie vydrží čítačka až mesiac intenzívneho čítania. Vydrž sa totiž vďaka displeju (elektronickému papieru) nepočíta na hodiny, ale na množstvo prekreslenia, alebo ak chcete otočenie strany. Čítačky umožňujú všeobecne 5000 a viac "otočení" strany na jedno nabitie vstavanej batérie. Výrobcovia čítačiek prišli s inováciami, ako je možnosť nasvietenie displeja pre večerné čítanie alebo farebný elektronický papier (na trhu je zatiaľ jediná farebná čítačka PocketBook Color Lux). Nasvietenie je pritom na čítačkách riešené pre oči šetrným spôsobom.

Čo teda vybrať

Ak chcete teda univerzálny prístroj pre hry a prácu, pravdepodobne zvolíte tablet. Pokiaľ ale radi čítate a chcete prístroj predovšetkým na čítanie, rozhodne vyberte čítačku elektronických kníh. Na trhu nájdete obrovskú ponuku tabletov. U najlacnejších prístrojov je nutné brať do úvahy, že ich procesor a verzie operačného systému si neporadí dobre s náročnými aplikáciami a ich dotykový displej nemusí byť vždy dokonale citlivý na ovládanie.

Z lacnejších tabletov možno vyzdvihnúť napríklad tablet PocketBook SURFpad 2, ktorý ponúka 7 "multidotykový IPS displej s rozlíšením 1280×800, dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,5 GHz, internú flash pamäť 8 GB, WiFi, microHDMI port pre pripojenie k televízii, miniUSB a tiež čítačku microSD kariet. Z najvýkonnejších tabletov, ktoré nespomalí žiadna najmodernejšie hra ani aplikácie, môžeme spomenúť tablet Toshiba Excite Pro, ktorý poháňa štvorjadrový procesor Tegra 4, má 10.1 "multidotykový displej s neuveriteľne ostrým displejom s rozlíšením 2560×1600 bodov, 2GB operačnej pamäte, interná pamäť 16GB, slot pre microSDHC kartu a veľmi kvalitné reproduktory harman kardon, WiFi, Bluetooth, GPS, dve kamery a mnoho ďalšieho. Ak sa rozhodnete pre tablet so systémom Windows, môžeme odporučiť Toshiba Encore s displejom s uhlopriečkou 7 ".

Čo sa čítačiek elektronických kníh týka, ich ceny sa pohybujú približne od 50€. Najväčšiu podporu najrôznejších formátov kníh poskytuje už spomínaný PocketBook. Z jeho ponuky je aktuálne najzaujímavejšie malinká čítačka do kabelky PocketBook Mini za 60€ a čítačka s dotykovým ovládaním a možnosťou nasvietenie displeja pre večerné čítanie PocketBook Touch Lux 3 za 110€.

Hodnoť článok:
0 1

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Martin 26.9.2016 02:06:49
Pocketbook mam aj ja. Som s nim spokojny, ale ma aj svoje muchy. Ak by som si kupoval teraz citacku, tak urcite Kindle. Maju kvalitnejsie spracovanie a podstatne rychlejsie menu. Viac funkcii, slovnikov a podobne. Ak chcete poradit co si vybrat, tak urcite skor doporucujem tento clanok http://blog.eknizky.sk/2015/06/tablet-alebo-citacka-elektronickych-knih-tychto-10-otazok-vam-pomoze-spravne-sa-rozhodnut/
0 0 Martta Dudová 17.4.2016 22:19:26
Čítačka vs. tablet - u mňa jednoznačne čítačka. Už som to tu niekde písala - čítačku som si sama zaobstarala a som s ňou nadmieru spokojná, využívam ju denne. Nebola to malá investícia, ale pri objednávke sa mi podarilo využiť zľavu z http://www.zlavovy-kod.sk/ a tak ma to vyšlo celkom výhodne. Takže za mňa - jednoznačne čítačka.
Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Čo si vybrať - čítačku elektronických kníh alebo tablet?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama