spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 6.7.2015
Hodnoť článok:
0 0

Autom na dovolenku? 5 vecí, ktoré sa oplatí skontrolovať!

Cesta autom je zážitok pre celú posádku vozidla. Prináša so sebou slobodu a flexibilitu pri rozhodovaní, kde a na aký čas sa zastaviť. Okrem toho, že ide o veľké dobrodružstvo, je potrebné svoje auto na podobný výlet pripraviť. Na čo by ste nemali zabudnúť?

1.Kvapaliny

V prvom rade sa postarajte o motor. Ak ste už dlho nemenili olej, prípadne sa blíži čas jeho výmeny, urobte tak radšej ešte pred dovolenkou. Určite to vášmu autu prospeje. Taktiež si zabezpečte zmes do odstrekovačov, ideálne aj jednu rezervnú do kufra. Ceny v zahraničí môžu byť vyššie. Spolu s kvapalinami si prekontrolujte aj stierače.

2.Pneumatiky

Dofúkajte si pneumatiky. Počítajte s tým, že budete mať auto nabalené a hmotnosť sa zvýši. Zvolte preto tlak, ktorý bude zodpovedať zvýšenej hmotnosti. Dobre nafúkané kolesá vám znížia spotrebu. Nezabudnite ani na rezervu, ktorá by mala byť taktiež dofúkaná. Spolu s ňou si prekontrolujte aj sadu na opravu defektu. Je lepšie zistiť, že vám niečo chýba ak ste ešte doma, než na odľahlej ceste.

3. Technický stav

Čo sa týka technického stavu, problémy môžu nastať s prasknutým čelným sklom, povinnou výbavou, hlavne reflexnou vestou, svetlami alebo brzdami. Taktiež si aktualizujte navigáciu a pre istotu si pribalte mapu. Majte poznačené miesta, kde by ste sa chceli počas cesty zastaviť. Nezabudnite pred dovolenkou na svoje auto a snažte sa problémom predchádzať. Prekontrolujte všetky problematické autosúčiastky a nenechajte si pokaziť zážitok z dovolenky v drahom zahraničnom autoservise.

4.Klimatizácia

Väčšina ľudí sa o svoju klimatizáciu nestará ani počas roka, pred dovolenkou je to teda ideálna príležitosť. Dlhé cesty v lete si dnes už bez klímatizácie ani nevieme predstaviť. Je potrebné doplniť chladivo, olej do kompresoru, prečistiť alebo vymeniť peľový filter. Pravideľným čistením predídete tvorbe plesní, nepríjemnému zápachu a usadzovaniu nečistôt a baktérií.

5.Doklady

Máte v poriadku všetky doklady? Okrem platnosti cestovného pasu, prípadne občianskeho si skontrolujte zákonnú poistku, a ak máte aj havarijnú, ktorá môže platiť len u nás. Zíde sa vám aj zelená karta a správa o nehode v angličtine alebo domácom jazyku krajiny, kam cestujete. Skontrolujte si aj trasu, ktorou pôjdete a pripravte sa na spoplatnené cesty.

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Autá > Autom na dovolenku? 5 vecí, ktoré sa oplatí skontrolovať!


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama