spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zajtra.sk 26.2.2014
Hodnoť článok:
2 2

5 základných rozdielov medzi OS Linux a OS Windows

V tomto článku si povieme 5 základných rozdielov medzi operačným systémom Linux a Windows

Windows verzus Linux – téma, ktorej sa venovali a stále venujú mnohí autori v tisíckach svojich článkov. Pre túto kontroverznú tému nemôžu mnohí počítačoví nadšenci spávať, neustále premýšľajú a stále sa pýtajú tú istú otázku: „Ktorý z uvedených operačných systémov (OS) je kvalitnejší, rýchlejší, lepší?“

Bohužiaľ, odpoveď na túto otázku neexistuje. Autori článkov hodnotiacich rozdiely, výhody a nevýhody jednotlivých OS hodnotia a porovnávajú neporovnateľné. V tomto článku si vysvetlíme prečo nemožno Linux porovnávať s Windowsom. Urobíme tak z pohľadu Linuxu ako vážneho konkurenta Windowsu. Našou zásadou bude, že Linux ani Windows nebudeme nijako vyzdvihovať ani podhodnocovať.

1) Linux nie je úplne rovnaký ako Windows

Je prekvapujúce, koľko ľudí vznáša túto sťažnosť. Ľudia prichádza k Linuxu, očakávajúc v zásade grátis a open source verzie Windows. Konkrétnych dôvodov k prechodu je veľa, ale v jadre ide ľuďom o jedinú vec: Dúfajú, že Linux bude lepší ako Windows. Bežnými meradlami úspechu sú záležitosti ako cena, voľba, výkon a bezpečnosť. To samozrejme nie je ani zďaleka kompletný zoznam. Ale každý užívateľ Windows, ktorý skúša Linux, tak robí z jasného dôvodu - dúfa, že bude lepšie ako to, čo momentálne má.

2) Linux je príliš odlišný od Windows

Ďalšia záležitosť sa vynorí, ak ľudia očakávajú od Linuxu isté odlišnosti, ale niektoré z nich sú na ich vkus príliš radikálne. Asi najlepší príklad tohto problému je ohromujúce množstvo možností, ktoré používatelia Linuxu majú. Tam, kde má užívateľ Windows po inštalácii klasický alebo XP desktop s WordPad, IE a Outlook Expressom, si užívateľ Linuxu môže vybrať zo stoviek distribúcií.

3) Linux - Vytvorený pre tvorcov

Linuxové rozhrania sú teda často tak trochu mínovým poľom pre začiatočníka - napriek svojej popularite, editor "vi" by nemal byť použitý začiatočníkom, ktorý chce len rýchlo vykonať pár úprav v textovom súbore. Nikto nevytvára úžasné rozhranie, a až potom sa do neho pokúša pridávať funkcionalitu kus po kuse. Najprv sa vytvorí funkcionalita, a až potom sa vylepšuje rozhranie kus po kuse.

4) Začiatočník vs Profík

Situácia, ktorá nám pomôže tento problém ilustrovať je Lego. Predstavte si následovné:

Začiatočník: Chcel som si kúpiť hračku - auto, a každý mi vychvaľoval Lego, ako je úžasné. Tak som si ho kúpil a zistil, že v krabici je len hromada kociek. Kde je moje autíčko?

Profík: Autíčko si musíte postaviť z tých kociek. O tom Lego je.

Začiatočník: Čože? Ja neviem, ako postaviť auto. Nie som mechanik. Ako sa odo mňa môže čakať, že budem schopný ho zostaviť?

Profík: V tej krabici je určite aj návod. Ten vám povie presne, ako z kociek postaviť autíčko. Nepotrebujete vedieť ako, budete postupovať podľa návodu.

Začiatočník: Dobre, našiel som návod. Ale robím na tom už pár hodín! Prečo mi nemôžu predať autíčko rovno, namiesto toho, aby som si ho musel zostaviť?

Profík: Pretože nie každý chce z Lega postaviť autíčko. Môžete z neho postaviť, čo chcete.

Začiatočník: Stále nechápem, prečo to nemôžu predávať zostavené. Tak by tí, ktorí chcú auto, mali auto, a ostatní by ho mohli rozobrať, ak by chceli. Každopádne, dal som to nejako dokopy, ale pár kúskov z toho upadlo. Môžem to zlepiť?

Profík: To je Lego. Je urobené tak, aby išlo rozobrať.

Začiatočník: Ale ja to nechcem rozoberať. Ja chcem len autíčko!

5) Rozdielné komunity

Používatelia Windows sú viac či menej vo vzťahu zákazník - dodávateľ - platia za softvér, za záruky, za pomoc, a tak ďalej. Očakávajú, že softvér bude mať určitú mieru použiteľnosti. Sú zvyknutí mať práva ohľadom svojho softvéru - zaplatili za technickú podporu, takže majú všetky práva ju vyžadovať.

Používatelia Linuxu sú skôr komunitou. Nemusia platiť za softvér, nemusíia platiť za technickú podporu. Stiahnu si softvér zadarmo a používajú Instant Messaging a webové fóra, aby získali pomoc. Konajú s ľuďmi, nie s korporáciami.

Na záver

Ono to nie je len o tom "Prečo by som mal chcieť Linux?", Ale aj o tom "Prečo by mal Linux chcieť mňa?"

Zajtra.sk Zajtra.sk

Toto je adminovsky ucet, treba sem napisat nieco zmysluplne :) hm


Hodnoť článok:
2 2

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

2 0 Erik NoBrãiner Pöhm 26.2.2014 22:49:32
Linux(konkrétne ubuntu) som skušal ako mladší chlapec (17) viac krát, no stále som sa vrátil k windowsu. Teraz (23 roč.) som ho začal používať na plno(programovanie ale aj všetky bežne veci ako hudba, filmy atd...) a nikdy by som sa už nevrátil k windowsu ako primárnemu systému. Teraz ho používam len kvôli Wordu,PS a samozrejme Counter strike GO.
Zajtra.sk > Technológie > Software > 5 základných rozdielov medzi OS Linux a OS Windows


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama