spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Andrej Ševčík 12.10.2013
Hodnoť článok:
5 1

Ako som si vybral NAS: Lenovo Iomega EZ media & backup center

Kúpu NAS som zvažoval dlhší čas vzhľadom na moje pracovné potreby. Dosť často sa mi stáva, že pracujem z viacerých miest a z viacerých počítačov (aktuálne z troch). Hľadal som jednoduché a nekomerčné riešenie bez pravidelných poplatkov. Dovtedy som viac-menej preferoval cloudovú služby Dropbox a Google Drive, ktoré mi však sotva postačovala na aktuálne projekty.

Kedže som však neraz potreboval pristúpiť k starším projektom, rozhodol som sa pre NAS. V zásade som svoje potreby zhrnul takto:
1. sieťový disk s vyššou kapacitou
2. prístup zvonku cez internet (nutnosť presmerovať porty na routri)
3. FTP prístup, SAMBA

Kedže som už za to mal dať dáke peniaze, tak som si ešte povedal, že by to mohlo zvládanuť:
4. torrenty
5. DLNA resp. UPNP server, nech si môžem streamovať hudbu prípadne seriály

Ako neskúsený užívateľ som sa pýtal na radu skúsenejších a bolo mi povedané, že aktuálne sú na trhu dve lepšie značky NAS a to Synology a iOmega. Prezeraním rôznych ponúk na internete som sa rozhodol pre model iOmega EZ Backup s kapacitou 2TB.

Špecifikácia
- dvojjadrový CPU @ 1.2 GHz
- 128MB RAM, DDR3
- 1 x RJ45 10/100/1000Mbps (GbE) Ethernet port
- Spotreba: 9 Watov (max), 3 Watov (min)
- 1x USB

Fičúry
Iomega Personal Cloud
Built-in AV media server a iTunes server
Iomega Link Mobile App (vcelku nepoužiteľná app)
Jednoduchá inštalácia bez CD
UPnP a DLNA server
podpora torrentov
podpora Time Machine
Iomega QuikProtect software
automatické postovanie na vybrané sociálne siete

Hoci podľa špecifikácie vyzerá NAS pomerne rýchly, nie je tomu celkom tak. Prekvapivo sa stal svižnejším po poslednom softvérovom upgrade od Lenovo (pôvodne bol NAS brandovaný značkou iOmega, neskôr po kúpe iOmegy Lenovom došlo aj k výmene značiek). Pôvodne mal disk občasné problémy so streamovaním hudby so súčasným kopírovaním dát na disk, aktuálne ma zjavne streamovanie vyššiu prioritu a tak mi konečne neseká hudba pri kopírovaní dát. Množstvo RAM neviem posúdiť, či by rýchlosti NASu prospelo viac pamäte alebo nie.

DLNA /uPNP
Streamovanie hudby a filmov cez DLNA je perfektné, hoci táto služba nebola pre mňa pri kúpe disku prioritná, aktuálne ju využívam asi najviac. Všetku hudbu a filmy držím len na sieťovom disku, odkiaľ je dostupná pre viaceré zariadenia (môj laptop, iPad, aj pre HTC One, občas pre manželkin iPhone, ktorá si takto z disku kopíruje hudbu). Načítavanie zoznamu skladieb resp. filmov je relatívne pomalé vzhľadom na množstvo súborov, ktoré musí NAS indexovať. Súbory sú radené rôznymi spôsobmi, podľa žánru, autora, albumu alebo aj podľa obľúbenosti. V admin menu je možnosť preindexovať zoznam súborov, čo tiež trvá dlhší čas. Podľa toho, čo som čítal recenzie rôznych sieťových diskov, majú s indexovaním súborov pre uPNP viaceré disky problém, niektoré obmedzujú zoznam indexovaných súborov na niekoľko tisíc. Lenovo EZ to zvláda zatiaľ pre všetky moje súbory.

Súbory obyčajne prehrávam cez uPNP alebo cez Windows File Sharing, podľa potreby aj cez Apple file sharing, podľa toho, ktorý prehrávač daný protokol podporuje. Na iPade aktuálne preferujem Buzz Player, ktorý podporuje všetky spomínané protokoly, ale tiež CineXPlayer, ktorý niektoré súbory prehráva plynulejšie (pravdepodobne využíva iné kodeky).

Sťahovanie torrentov
Kapitola sama o sebe. Sťahovanie v NASe mi prišlo celkom vhod, nakoľko je to fičúra kvoli ktorej nerád nechávam bežať počítač resp. laptop cez noc. Torrentový klient je vcelku jednoduchý, torrent sa automaticky začne sťahovať po nakopírovaní torrent súboru. Magnet linky bohužial podporované nie sú, čiže je nutné ich najprv previesť na torrenty prostredníctvom dakej služby. Staršia verzia firmvéru trpela hnusným nedostatkom, počas sťahovania torrentu bol NAS totálne zabrzdený a ťažko použiteľný. Na streamovanie a sťahovanie v tom istom čase radšej zabudnite. Tiež nie je možné sťahovať časti torrentov.

Iné fičúry
K NASu je možné pripnúť USB Bluetooth a využiť ho tak na prijímanie foto do niektorého z priečinkov. Zaujímavá vlastnosť, ktorá však prestane fungovať pri reštarte zariadenia (napríklad aj pri výpadku elektriny). Je nutné BT klúč vybrať a znovu vložiť.

Jedným z parametrov, ktoré treba pri výbere NASu vziať do úvahy je hlučnosť disku. Pri tomto NASe je hlučnosť relatívne nízka, viac ako ventilátor je počuť ako škrtá disk. U niektorých diskov, ktoré som zvažoval pri výbere sa užívatelia sťažovali na hlučnosť. Pri iOmege EZ sa nesťažoval nikto, hoci rozhodne nie je úplne ticho.

Zhodnotiť iOmegu (resp.Lenovo) EZ je v celku ťažkým orieškom. Hoci má NAS mnoho múch, pokryl všetky moje potreby a okrem sklamania z biedneho torrent klienta je vcelku dobrým NASom a DLNA serverom. Aktuálne je to už výbehový model, dá sa však kúpiť ešte vo viacerých obchodoch v prevedení s 1TB, 2TB a 3TB diskom v cene okolo 150€.


Domovská stránka NASu

Prihlásenie do systému

Zoznam priečinkov po prihlásení

Strom adresárov

Rozkliknutý strom adresárov

Najčastejšie úlohy (ja osobne príliš nevyužívam)

Stav systému (templota je pomerne vysoká)

Šetrenie energiou (viacmenej odpájanie diskov)

Výber fičúr, ktoré sa rozhodnete (ne)používať

Zoznam všetkých fičúr

Kopírovanie, výborná vec pri presúvaní z USB disku a späť

Detail kopírovania

Emailová notifikácia vyžaduje nastavenie cez SMTP server

Upload foto na facebook prípadne iné služby.. napr. Flicker

Môžete si nastaviť vlastnú stránku ako domovskú (iba HTML)

Slovenčinu by ste hľadali márne

iOmega EZ dokáže kopírovať aj foto z fotoaprátov

Výber podporovaných protokolov

Nastavenie pomocou sprievodcu

Prihlásenie do systému

Update nie je automatický

Sťahovanie torrentov

Detail sťahovania

Zoznam užívateľov NASu

Andrej Ševčík Andrej Ševčík

Aktuálne pracuje ako webdizajnér a programátor. Stál pri zrode webov PDA.sk a nakoduj.to! Zaujíma sa o moderné technológie a dizajn.

MOJE MOTTO:
Neobzerám sa cez plece na to co som popáchal, ja mám plnú hlavu nových lotrovín ;)


Hodnoť článok:
5 1

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Vatemu Anis 14.12.2013 10:49:18
Nuž k tým kvalitným výrobcom NAS by som pridal QNAP a ubral iOmegu ;)
Ja som si nakoniec vybral Synology. Je to (o dosť) drahšie riešenie, ale komfort, výkon a možnosti sú neporovnateľné. Download klient, DLNA server, webové aplikácie, riadenie cez Android/iOS, zálohovanie PC, serverové aplikácie atď.
Mám aj druhý NAS od d-Linku, ktorý má schopnosti porovnateľné s recenzovaným NAS od iOmegy/Lenova. Používam ho výlučne ako sieťový disk, pretože práca s ním je oproti Synology neuveriteľne nešikovná.
Operačný systém DSM, ktorý Synology používa na svojich NAS je možné vyskúšať priamo na ich stránke. Okrem toho existuje projekt XPenology, ktorý ho portuje na plus mínus štandardné PC (včítane virtualizovaných).
Suma sumárum - neľutujem a moje NASko mi poskytuje aj ďalšie služby, ktoré som neočakával, ale sú užitočným spestrením.
Zajtra.sk > Technológie > Hardware > Ako som si vybral NAS: Lenovo Iomega EZ media & backup center


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama