spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Filip Zajac 3.9.2012
Hodnoť článok:
9 0

Samo Sans Pro posledný deň špeciálnej akcie

Superčitateľnému písmu Samo Sans slovenského písmara Samuela Čarnokyho na MyFonts ostáva posledný deň v uvádzacej cene. Kompletnú rodinu obsahujúcu 16 rezov si môžete zadovážiť v cene iba dvoch rezov. Prečítajte si niečo z pozadia tvorby tohoto písma.

Ako dlho ti trvalo vytvoriť toto písmo?
Písmo Samo Sans je zatiaľ môj najdlhšie trvajúci projekt. Na kompletnej rodine som priebežne pracoval vyše štyroch rokov. Už samotný prívlastok v názve – „Sans“ môže prezrádzať, že „Samo“ sa zrejme dočká aj pokračovania. Rád by som v budúcnosti písmo rozšíril aj o Serif (pätkovú) alebo Slab (egyptienku) verziu. Vývoj kompletného písmového systému preto považujem za stále neukončený.

Aké možnosti použitia Samo Sans predpokladáš?
Určite Samo Sans nepovažujem za písmo knižné, a nevznikalo ani na tento účel. Ale viem si predstaviť, že ako textové písmo môže nájsť dobré uplatnenie pre magazíny, výstavné katalógy a publikácie, výročné správy, alebo aj ako písmo pre korporátne a reklamné účely. Kedže kresba písma vynikne dobre aj vo väčších veľkostiach, určite si nájde uplatnenie aj ako akcidenčné písmo, napr. na plagátoch.

Čím si sa inšpiroval?
Nemám nejakú jasnú inšpiráciu. Kedže vývoj písma bol pomerne dlhý a sám som sa na ňom učil, dá sa povedať že som sa inšpiroval v prvých, pôvodných návrhoch.
Dnes sú populárne viac geometrické textové písma, prečo si si vybral skôr humanistický základ?
Ťažká otázka, no ľahká odpoveď. Lebo vytvoriť humanistické písmo pre mňa bolo väčšou výzvou.

Tvoj úplne prvý font? A prečo si s tým vôbec začínal?
Úplne prvý bol taký hranatý geometrický font, ktorého názov si vôbec nepamätám, a nikdy som ho nedokončil. Prvý publikovaný je geometrický Arcus, a pred ním som ešte spravil taký hexagonálny font, exkluzívne pre kamarátov korporátny vizuál.
A prečo som začal? Asi preto, že som predtým aktívnejšie venoval streetartu a graffiti, odkiaľ to k písmu nie je až tak ďaleko. Ako grafický dizajnér som mal zas potrebu vytvoriť si písmo na mieru pre vlastné použitie, a prosto ma to začalo baviť.

O písme Samo Sans podľa autora Samuela Čarnokyho:
Samo Sans Pro je moderné bezserifové písmo s miernym kontrastom ťahov, balancujúce medzi technickým prevedením a dynamickou kostrou písma. Verzia Pro vychádza zo základnej rodiny písma Samo Sans, a je rozšírená o viacero rezov, vačšiu znakovú sadu a typografické funkcie určené pre profesionálnu sadzbu. Okrem kompletnej latinkovej znakovej sady obsahuje aj znaky pre Ciriliku a Gréčtinu. Každý font obsahuje alternatívne znaky, malé kapitálky, štandardné a voliteľné zliatky, skákavé a tabuľkové číslice, zlomky, indexové písmená, symboly, sadu šípiek a širokú škálu typografických možností aplikovných pomocou OpenType funkcií. Kompletná písmová rodina pozostáva zo 16-tich rezov písma, v 8-mich duktoch a im zodpovedajúcich Italikách. Písmo má zníženú výšku verzálok, ale aj číslic, a optimálnu strednú výšku mínuskových znakov, vďaka čomu je vhodné pre sadzbu rozsiahlejších textov. Dobre sa uplatní aj v korporátnych systémoch či akcidenčnej sadzbe.

Filip Zajac Filip Zajac

Pracujem ako Web a GUI dizajnér pre pár klientov, ktorý chcú zmeniť svet k lepšiemu.


Hodnoť článok:
9 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 4 viťo 4.9.2012 16:09:23
kokos ked vidim tie bryle...................
cisty chlapec :D
0 0 Peter Sjekel 4.9.2012 09:37:53
Rozhovor sa mi páči.
2 0 Samo Čarnoký 3.9.2012 20:50:50
Upresnim a zaroven dopoviem na otazku. Pismo vznikalo priebezne 4 roky popri zamestnani a inych zakazkach, za ten cas som dokoncil 3 ine fonty, a rozpracoval niekolko dalsich. Netusim kolko to mohlo byt cisteho casu, no iste tipujem aspon pol roka intezivnej prace. V tomto pripade to vsak bola aj otazka vyvoja, a postupneho ucenia sa (pokus, omyl), takze ten 4 rocny cas je adekvatny aj tomuto. Praca na kazdom pisme je vsak velmi relativna, zalezi od komlexnosti (pocet znakov a podpora jazykovych variant, [kerning] vyrovnanie dvojic pismen, opentype funkcie, doladnie pre zobrazenie na obrazovke a pod.), pismo sa da urobit za dva dni, ale aj za niekolko rokov. Kazda zmena v procese tvorby vie ovplyvnit mnozstvo dalsich veci, bez trpezlivosti to preto nejde.
0 0 tester 3.9.2012 19:21:41
skoda ze nie je uvedeny cas prace v MDs alebo MHs. 4 roky priebezne asi neznamena 160h mesacne, takze to zial nic nehovori. celkom by ma to zaujimalo kolko to trva .. nevadi.
Zajtra.sk > Rozhovory > Dizajnéri > Samo Sans Pro posledný deň špeciálnej akcie


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama