spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 16.11.2010, článok je súčasťou seriálu 100 Slovákov
Hodnoť článok:
0 0

Fero Volár (alian): Blogujem cestou z práce a cestou do práce (vo vlaku)

Prvé články začal písať v roku 1999, nikdy nechcel prestať blogovať, síce blogovanie nestíha a bloguje najmä cestou z práce a cestou do práce. Neverí, že by sa na slovenskom webe dalo uživiť (blogom či písaním) a tvrdí, že Slováci majú problém presadiť sa dokonca aj v Čechách.

Fero Volár, alebo ešte lepšie Alian, nie je mimozemšťan, ale známy blogger, fotograf. O všetkom informuje na svojej stránke alian.info

Na svojom blogu spomínaš, že vznikol v roku 2003, ale prvé články existovali už 4 roky predtým. Akými článkami si vtedy začínal a čo bolo tvojím cieľom? Prečo si začal písať?

Najprv to boli akési návody, dalo by sa povedať že až tutoriály na všetko, čo ma v tom období zaujímalo. Či išlo o športy, elektroniku alebo fotografiu. Všetko čo ma bavilo. K tomu som si do stĺpčeka písal krátke statusy, ktoré by sa už dali teraz nazvať mikroblogom. Na prelome milénia sa to začalo orientovať už na formát, akým je to teraz, čiže blog. Mojim cieľom bolo robiť si pre seba online poznámky a, samozrejme, posúvať ich ďalej s tým, že budem len rád, ak sa niekomu hodia. Ak sa vrátim ešte do toho môjho “informačného praveku“ okolo roku 1998-1999 tak sa to určite spája s tým, že som si chcel spraviť nejakú stránku a prečo nie osobnú.

Čo mi zo začiatku zostalo je tá roztrieštenosť obsahu – naozaj píšem snáď o všetkom a to s odstupom času hodnotím ako mínus. Ako plus zase to, že si robím všetko vo vlastnej réžii a to sú skúsenosti k nezaplateniu.

Blogovaniu sa venuješ už roky. Aký je tvoj recept na vytrvalosť?
Máš pravdu nejaký ten piatok to už bude. Nie som zrovna typ vytrvalého človeka, no na blogu sa to dá zamaskovať časovaním postov – k tomuto sa uchyľujem v poslednej dobe pomerne často. Toho času sedieť pred textovým editorom so šálkou zeleného čaju a nechať sa unášať textom už, bohužiaľ, nieje toľko. Ťažké obdobie je, keď dva týždne nič nenapíšem – mám pocit, že stagnujem. Globálne by sa moje články dali rozdeliť na dve skupiny. Tou prvou sú články typu – toto je fajn, používam to a mojim čitateľom by sa to mohlo hodiť, tak im to odporučím. Tou druhou sú už viac názorové veci, ku ktorým je potrebné si sadnúť. A práve tie druhé ma držia nad vodou. Nimi sa ventilujem, v nich očakávam spätnú väzbu čitateľa a prípadne diskusiu. V tomto je blog ako dobrý kamarát, na ktorého sa môžeš obrátiť. Teda ak máš nejakých čitateľov.

Fero Volár - Alian

Mal si aj ťažké obdobia, kedy si s vedením blogu chcel nadobro skoncovať?
To, že by som si povedal definitívne končím, u mňa ešte nenastalo. Blog je momentálne ešte stále pevnou súčasťou môjho života a nemienim na tom nič meniť. Skôr riešim, kam sa s ním ďalej posunúť. Ak by tam malo byť všetko, čo by som chcel, tak od rána do večera len blogujem. Myslím, že aj kvalitatívne by to bolo niekde inde. Blog beriem ako hobby, jednoducho dobrý relax. Netreba sa do blogovania nútiť a brať ho ako povinnosť, pokiaľ teda nieje náplňou tvojej práce.

Koľkokrát si od vzniku blogu alian.info menil jeho vzhľad?
Ak zarátam aj ten „pravek“ tak tipujem, že do tridsaťkrát to bude. Samozrejme, posledné roky to nebolo také dramatické. Najzásadnejšie zmeny boli pri prechodoch na rôzne CMS. Občas len niečo vylepším, pozmením a tak.
Zmeny sa diali najmä na začiatku, to som si robil nový layout aj 2x do týždňa. Bolo to dobré v tom, že som sa toho veľmi veľa naučil. Ako o samotnom HTML a CSS aj JS, PHP a redakčných systémoch pre ktoré som vytváral šablóny a pluginy. Samozrejme, že som si robil vlastný CMS v PHP (ako každý chlapec), ale načo opäť vymýšľať koleso. A tak je to aj so vzhľadom – na blogu ide hlavne o obsah. Dnes ťa ľudia čítajú cez RSS čítačky, príp

Aké to malo ohlasy u tvojich návštevníkov? Ovplyvnilo to aj návštevnosť?
Áno isté ovplyvnenie návštevnosti tam bolo - vždy len ale v kladnom význame. Dokonca keď som minulý rok prechádzal na iný CMS a zmenili sa mi všetky pôvodné linky, tak návštevnosť nijako neutrpela, Google si ma pekne nanovo preindexoval. Ide o zásadné kroky, ktoré si treba premyslieť a mať od nich isté očakávania, no a aj prirodzene sa pokúsiť ich splniť. Takéto zmeny sa nerobia bezhlavo.

Fero Volár - Alian

V internetovej komunite si pomerne známy. Ako prebiehalo vytváranie kontaktov s ostatnými? Bol si iniciátorom väčšinou ty alebo si sa s ľuďmi zoznamoval vďaka svojmu blogu či iným projektom?
Dajme tomu že veľmi úzka skupina ľudí vie že existujem :). Tak to nadväzovanie kontaktov nejako prišlo samo – nieje to podľa nejakej šablóny, ale myslím si, že väčšinou som bol oslovovaný ja. Blog nie je niečo, čím by som sa nútene prezentoval „aha ja som bloger“. Ani moja rodina a veľa priateľov nevie, že nejaký blog mám. Určite ale sledujem, čo sa okolo mňa deje, aké projekty vznikajú a kto za nimi stojí – milujem internet a ten je hlavne o ľudoch. Vždy sa rád zoznámim s novými ľudmi a ich názormi, a myšlienkami. Myslím, že u nás sa koná veľké množstvo *camp podujatí a podobných konceptov, na ktorých je na to priestor. Dokonca by som tvrdil, že už asi každý každého pozná.

Na ProBlogging BarCamp-e v Žiline bola súčasťou programu aj tvoja prezentácia. V nej sa venuješ tomu, ako zarobiť na internete. Určite máš overené, ktoré spôsoby fungujú najlepšie. Prezradil by si niektoré svoje najlepšie spôsoby, ako zarobiť?
Heh, z tej prezentácie mám ešte teraz zmiešané pocity – nedostal som sa k podstatným veciam a praktickým výsledkom. Ale aspoň to otvorilo priestor pre ďalšiu diskusiu. Stále tvrdím, že na Slovenskom webe a na vlastnom blogu nie je priestor na uživenie sa.

Ak by som ale perfektne vedel po anglicky, tak určite idem do toho – či už samostatne alebo vrámci nejakého multiblogu. Tu je trh neporovnateľne väčší, no na druhú stranu je aj väčšia konkurencia. Slovenský blog môže mať problém sa presadiť už len vedľa v Čechách, ale myslím si, že opačne to problém nie je.

Ak by som spomenul nepriame spôsoby zárobku tak to je ako v tej mojej prezentácii – cesta je cieľ a ty nakoniec zistíš, že popri budovaní a napĺňaní blogu si sa naučil za tie roky množstvo vecí: robiť grafiku, písať PR články ako copywriter, spravovať si reklamy, robiť SEO a linkbuilding. Je toho naozaj veľa a to všetko môžeš predať. Aj preto uprednostňujem vlastný piesoček, i keď zase pripravený hosting ťa oslobodzuje od „operatívy“ a ty sa venuješ len „contentu“.

Ak máš blog a chceš ho monetizovať, tak možností je dosť – samozrejme podľa zamerania. Sú nepokryté témy, u ktorých si viem predstaviť, že reklama sa musí predávať sama (len čo mi teraz napadne: varenie, elektronické knihy, starostlivosť o dieťa, sociálne siete, vzdelávanie, security v IT, cestopisy atď.). Možno máš pocit, že všetko toto sa dá na blogoch nájsť, no je to roztrúsené a chýbajú autority. Späť k monetizácii: systémy ako Google AdSense či Etarget dokážu pokryť náklady na prevádzku blogu. Všetko ostatné je zisk – či už je to priamo predávaná reklama, PR články alebo recenzie. Ako hovorím, možností je veľa - je to na samostatný blog.

Ako stíhaš svoje povolanie aj blogovanie?
Nestíham. Moje povolanie je mimo webu, takže tu na to určite nie je priestor. Blogujem doma, ale hlavne cestou z práce a do práce vo vlaku. Aby som ľudí nezahlcoval, tak veľa vecí časujem dopredu – množstvo tipov je nadčasových, takže tu problém nevidím.

Vytváraš si vlastné týždenné rozpisy, čo máš vykonať? Ak áno, mohol by si nám ukázať, ako taký rozpis vyzerá?
Robím si záložky (delicious.com) zaujímavých vecí. Blog mám ako jeden veľký projekt v GTD – pribúdajú k nemu úlohy so zoznamom článkov, ktoré mám v pláne spraviť. Či už ide o nejaké úvahy alebo recenzie na všetko možné od hardvéru až po webovú službu. Všetko si značím do online služby Toodledo, ktorá sa mi najviac osvedčila. Okamžité poznámky a nápady sa mi najlepšie dávajú na papier, môj Moleskine by vedel rozprávať.

Spomínal som to už na blogu a je to jedným zo základných princípov GTD: ak už píšem, tak napíšem toho čo najviac, keď už nad tým sedím. Bohužiaľ už zriedkavo si môžem dovoliť všetko nechať a bežať mlátiť do klávesnice. Ale chcel by som.

Na sieti Twitter máš vyše 6 stoviek followerov. Máš nejakú stratégiu, ako si followers získavať?
Teší ma to – myslím, že to je taký priemer. Ak odrátaš od toho spamerov, ktorých sa snažím blokovať, PR účty a balast, tak ti zostane snáď 200 účtov. To je tá väčšina, ktorá tvorí aktívnu slovenskú Twitter komunitu. Vidíš, a to sú tam ešte nejakí tí českí bratia a sestry. Popravde by aj mňa zaujímalo, prečo ma ľudia followuju.

Máš aj iné projekty okrem blogu alian.info?
Nápad na nejaký projekt prichádza niekoľkokrát do týždňa. Väčšinou ide o veci, ktoré mi chýbajú a rád by som ich videl napríklad ako webovú službu.

Selfpromo napasované do článku:
Aj ty máš veľa nápadov, ktoré chceš zrealizovať a nevieš odhadnúť, čo z toho by mohlo mať úspech? Keď dočítaš tento rozhovor, tak si pozri toto:
Máte veľa nápadov, ale nikdy ich nezrealizujete? Naučte sa to zmeniť!

Tu je ale ťažké odhadnúť, čo z toho by mohlo mať relatívne úspech a bolo by zaujímavé aj pre ďalších ľudí.

Najviac skúseností z blogovania sa mi hodilo pri budovaní webu KUULTUR.COM, čo je online magazín so širokým zameraním ako na mainstream, tak aj underground. Venuje sa takmer všetkému, čo sa dá označiť nálepkou kultúra alebo umenie. Myslím, že si už našiel svojich fanúšikov, pritom propagácia tohto projektu funguje len na sociálnych sieťach.

Fero Volár - Alian

O ďalších nápadoch radšej pomlčím, musím toho ešte veľa doštudovať v oblasti marketingu, ale aj prípadných biznis modeloch pre ne. Je to pre mňa nová sféra a uvažujem, že sa začnem orientovať týmto smerom.

Myslíš si, že raz ťa tvoje internetové projekty dokážu uživiť?
To by som musel prísť naozaj s niečím veľkým, alebo sa musel vedieť predať. To prvé neviem posúdiť a v tom druhom nie som dobrý. Ale možno raz to príde.

Akým chybám by sa podľa teba blogeri mali vyvarovať?
Ťažko povedať – to, čo niekto môže považovať za chybu, tak iný to berie ako prednosť a budovanie „značky“. Iné pravidlá platia pre osobný blog a iné pre firemný. Myslím, že najdôležitejšie je zachovať si nejakú pravidelnosť. Samozrejme, najdôležitejší je obsah – ten rozhoduje a mal by byť jedinečný alebo jedinečne pojatý, prezentovaný.

Kto podľa teba dokáže napísať lepší PR článok? Copywriter alebo bloger? Všetko za predpokladu, že téma PR článku bude príbuzná s tematikou blogu daného blogera.
Myslím, že jednoznačne bloger – ten predsa vie, o čom píše, je to osobné. Copywriter často pracuje len s kľúčovými slovami a môžno nemá ani, o čom točí. Copywriterské články sa viac hodia na oficiálny web, to, čo napíše bloger, zase na referencie a linkbuilding. Ľudia blogerom stále veria a na ich názory dajú, je ľahké a prirodzené sa v komentári na niečo spýtať blogera k tomu, o čom je post.

Fero Volár - Alian Ako hodnotíš stav blogosféry na Slovensku. Čo by prispelo k jej skvalitneniu alebo oživeniu?
Ako sám hovoríš, tak blogosféra by potrebovala oživiť a takisto skvalitniť. Tu sa dá polemizovať, či sú blogy mŕtve. Ich úlohu prevzali sociálne siete a mikroblogy – myslím, že je to prirodzená evolúcia, aj keď nie revolúcia. Tento presun ale spôsobil, že sa to všetko vracia k samotným koreňom blogovania. To jest v skratke svojím názorom komentovať nejaký link alebo obsah, a to napríklad status na Facebooku robí – pridáš link a k nemu tvoj status. Siahodlhé články sa teraz nikomu nechcú písať, všetko sa scvrklo na jednoduché „like“ - čo bude nasledovať potom si netrúfam odhadnúť.
Určite by som rád našiel na slovenskej scéne nové zdroje a autorov, no nejaký boom už neočakávam.

Aké sú tvoje ciele pre blízku budúcnosť?
Rád by som zredukoval môj TODO list pripravovaných článkov a seriálov, chcel by som konečne spracovať dva cestovateľské tripy, no toho bude tak na knihu. Zásadné zmeny vo funkčnosti neplánujem. Už pár rokov odolávam videocastu a podcastu, tak možno sa niekedy nechám zlomiť.

A neuvažoval si niekedy naozaj o napísaní vlastnej knihy?
Nad knihou som rozmýšľal – veľa vecí si píšem do šuplíka. Nie sú to len technické veci, ale aj poviedky a zážitky. Možno raz, keď bude dostatočne veľká a zaujímavá téma, tak sa do toho pustím – aj keď len ako e-book. Mám to v mojom životnom TODO liste :). V hlave sa mi skôr črtá foto kniha, tá je celkom reálna. Okrem písaného slova sa totiž amatérsky venujem aj foteniu – niečo si môžete pozrieť na mojom fotoblogu.

Prečo sa snažíš odolávať videocastu, keď je to pravdepodobne oblasť, ktorá sa bude v blízkej budúcnosti rozvíjať?
K tomu podcastu – lepšie mi ide predsa len písanie. Podcast chce originálny koncept, víziu, kam sa má vyvíjať, a pravidelnosť. Ak v tomto budem mať jasno, tak idem do toho. Stačí, ak si pustím taký DIGIT ako mp3 a viem, že sa nemusím ani o nič snažiť. Niekedy to ale určite skúsim – všetko bude závisieť od reakcií.

Čo najcennejšie ti blogovanie dalo a čo ti vzalo?
Blogovanie mi dáva celkom dosť – okrem toho, že je to istá ventilácia myšlienok, komunikačný nástroj a do istej miery aj prezentácia mojej osoby, tak je to prirodzená súčasť môjho života. Najviac si cením ľudí a kontakty – to je bez diskusie. Ako ktorákoľvek iná činnosť na svete aj táto berie to najcennejšie – čas.

100 Slovákov nabudúce: Možno to vyzerá, že náš seriál 100 Slovákov, plníme iba bloggermi a dizajnérmi, ale zdanie klame, považujte to len za rozbiehanie. Čakajú nás umelci, internetoví podnikatelia, zakladatelia veľkých portálov, manažéri, šéfovia projektov, ale aj ďalší, ktorí zanechali svojou prácou či myšlienkami niečo na slovenskom internete. Nabudúce to nebude ani dizajnér ani bloger. Nechajte sa prekvapiť.
Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

9 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Veronika Pizano (fb) 21.11.2010 00:00:00
tento serial sa mi coraz viac paci :) super rozhovor alian
0 0 Jozef František Mravec (fb) 18.11.2010 00:00:00
velmi prijemne citanie, je citit ze v tom vlaku sedis dostatocne dlho a ma to esprit ;-)
0 0 Martin Badli Balog (fb) 17.11.2010 00:00:00
alian je klasik
0 0 Fero Alian Volar (fb) 17.11.2010 00:00:00
Vdaka vsetkym za pozitivne reakcie! ;)
0 0 Branislav Dudáš (fb) 17.11.2010 00:00:00
Výborný rozhovor. Alian má jednoznačne môj veľký obdiv :)
0 0 Zuzana Urbanová (fb) 17.11.2010 00:00:00
pridavam sa k ostatnym, vyborne citanie, uz som mala chvilami strach, ze Alian nebude;)
0 0 Branislav Rác (fb) 17.11.2010 00:00:00
Veľmi dobrý rozhovor.
0 0 Milan Emdi Dvorsky (fb) 16.11.2010 00:00:00
skvele ;) alianove slova maju vzdy nieco do seba ;)
0 0 Peter Chicky Šedivý (fb) 16.11.2010 00:00:00
super, prijemny rozhovor. drzim palce ci uz s blogom, alebo v osobnom zivote :)
Zajtra.sk > Rozhovory > Blogeri > Fero Volár (alian): Blogujem cestou z práce a cestou do práce (vo vlaku)


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama