spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 12.11.2010, článok je súčasťou seriálu 100 Slovákov
Hodnoť článok:
0 0

Rastislav “Azert” Gärtner: Robil som zadarmo, aby som mal portfólio

Tretí zo 100 Slovákov, ktorí zmenili internet. Rastislav “Azert” Gärtner dizajnér, ktorý kreslil Etrend, Týždeň či VÚB Banku.

Rastislav Gärtner (www.gartner.sk) sa na Slovenskom internete postupne vypracoval až k špičke a aj keď zo začiatku robil dizajn pár webom zadarmo, aby si nazbieral referencie, neskôr sa dostal do agentúry, kde začal reálne zarábať na tom, čo ho naozaj baví. V súčasnosti má za sebou redizajn známych slovenských webov ako Pobox.sk, stránka VÚB Banky, web časopisu Týždeň, portál Etrend.sk a ďalších.

Každý v mladosti hľadal nejaký ideál alebo si vymýšľal povolania, ktoré by v budúcnosti robil. Myslel si si niekedy, že z teba vyrastie dizajnér?
To vôbec nie, k designu som sa dostal náhodou až na strednej skole, keď ma prestali baviť hry a skúšal som nove veci ako tvorenie hudby a práve ta grafika. Najskôr to boli jednoduché 2D animačné veci, postupne som objavil web a práve internet (a webová stránka adobe.com) ma priviedli k web designu, to bolo v roku 1992 tuším.

Ako si vnímal svoje prvé kroky v dizajnovaní, išlo to ako po masle alebo si sa dlhšie hľadal?
Bol som sam prekvapený, ale mam pocit, že mi to išlo samé od ruky a aj pekne výstupy (subjektívne som vedel dať už v začiatkoch a našiel som sa v tom). Chytilo ma to tak strašne, že som kvoli web designu bol ochotný nechať vysokú školu a začať sa tým živiť. Aj keď to nebolo jednoduché, lebo som nemal až takú podporu, ale podarilo sa mi po čase postaviť na vlastne nohy.

Dizajn vstúpil do tvojho života a pravdepodobne si vedel čo v živote chceš robiť. Mal si už v hlave aj nejakú predstavu kde by si chcel raz pracovať, prípadne na aký typ projektov by si sa chcel zamerať?
Hej, dostal ma úplne. V začiatkoch som ešte neuvažoval robiť to ako freelancer (ani som nevedel čo to je), chcel som sa zamestnať v internetovej firme, spoznať ľudí, ktorých baví to iste, vzdelávať sa, pracovať v tíme, zlepšovať sa a byť samozrejme najlepší. Po 1,5 roku fulltime prace vo firme som sa osamostatnil, stal sa zo mňa freelancer. Práve po tomto rozhodnutí som začal strašne napredovať, práca pre rôzne agentúry a klientov ma rýchlo posúvala ďalej. Dostal som sa postupne do štádia, že si môžem vybrať to, na com robiť a na com nie, práce bolo veľa a začal som sa postupne špecifikovať na to, čo ma bavilo, hoci aj to sa časom menilo. Doteraz ma baví dizajnovať väčšie a náročnejšie projekty, ako sú portály, eshopy, a v poslednej dobe design webových aplikácii, design aplikácii (standalone, iPad a pod.)

Keď si urobil svoju prvú stránku a dostal si za ňu honorár, aký to bol pocit, spomínaš si ešte na tento moment?
Zo začiatku som robil design zadarmo, aby som mal nejaké referenčne skutočne veci, aby som nemal v portfóliu len vymyslené projekty. Reálne som začal zarábať, až keď som sa zamestnal v agentúre a bol to skvelý pocit robiť na tom, čo ma baví a brat za to peniaze, a v tej dobe neboli malé, takže spokojnosti veľa.

Takže jednou z dobrých ciest pre začínajúcich dizajnérov, je zo začiatku robiť zadarmo a vytvárať si základné portfólio?
Dnes je veľká konkurencia, počítače a internet sú dostupne v podstate každému, takže zo začiatku treba na sebe vela pracovať a nevidieť v tom tie peniaze, pretože dizajnér musí urobiť vela vecí, na ktorých sa postupne naučí ako sa veci majú, vytvorí si svoj štýl a preto by mal robiť veci hlavne pre seba, pretože sam chce, kľudne aj zadarmo, ak mu to pomôže k reálnej referencii. Ono sa to potom vráti (úsmev).

Zarobil si si prvé peniaze. Investoval si ich do nejakého zariadenia resp. softverového vybavenia, alebo to nepovažuješ až za takú podstatnú vec?
Jasne, na začiatku keď som začal zarábať, som všetky peniaze pomíňal na rôzne veci, často nový hardvér, vela knižiek. Časom som prešiel na notebook a už hardvér nebol taký dôležitý, noťas proste musel vydržať aspoň 2 roky. S prechodom na Apple počítače som tiež dosť investoval (hw + sw). Ale nepovažujem za dôležité do toho stále investovať, teraz som nastavený tak, že až to budem potrebovať, tak to kúpim. Aby som odpovedal na otázku, tak investovať do seba v začiatkoch, určite áno.

Po čase si sa zamestnal v prvej firme bitMEDIA, chvíľu si pracoval ako freelancer a neskôr si sa dostal do známej firmy Monogram, ktorá sa pasuje za jednu z najlepších vo výrobe webov na Slovensku. Ako prežívaš túto “púť” svojou kariérou?
V bitMEDIA som získal svoje prve skúsenosti s väčšími klientmi, komunikáciu a prácu v time, ktoré som neskor využil na voľnej nohe. Kvalitatívne rásť som začal až ako freelancer, začal som sa rapídne zlepšovať, mal som vela času na zdokonalovanie a prace na sebe. Neskôr mi to ale nestačilo, chcel som mat pocit, že niečo budujem, že nie som sám, chýbala mi práca v time. Tak sme s chalanmi (Mushom a Robom Mindžákom) založili Monogram Design. Monogram mi pomohol dostať sa až úplne hore, skvelý tím ľudí, práca na parádnych projektoch a veľkých klientoch, naučil som sa tu naozaj vela. Bola to najcennejšia skúsenosť.

V začiatkoch slovenského internetu tu ešte nebolo veľa ľudí, ktorí robili web dizajn, ako vnímaš ty toto obdobie, čo všetko sa odvtedy podľa teba zmenilo?
Hej, bolo ich podstatne menej než teraz, klienti nemali skúsenosti, nemali take nároky a vela krát ani nevedeli, prečo potrebujú web stránku, ale chceli ju lebo ju mali aj iní. Dnes je doba lepšia, je viac šikovných ľudí, na trhu je vyber a je to vidieť aj na kvalite webov (hoci stále mame čo doháňať), klienti už majú nejaké skúsenosti či napozerané veci, vedia lepšie spracovať zadanie. Dizajn sa tiež dosť posunul dopredu, je čistejší, premyslenejší, funkčnejší a to je dobre. Mam rad čisté a premyslene veci.

Azert

Každý dizajnér má svoj štýl alebo obľúbený typ grafiky. Aký je ten tvoj? Podľa tvojich prác to vyzerá tak, že sa uberáš smerom elegancie.
Áno, mám vybudovaný svoj štýl, zameraný skôr na komerciu a eleganciu (ako si poznamenal). Mam rad čisté veci, dosť inšpirované Apple. Dnes už v podstate nerobím umelecké veci. Som komerčný dizajnér.

Farby a tvary neodlučiteľne patria k životu. Aké farby a tvary rád používaš vo svojej tvorbe?
Mám rád tmavú oceľovo-modro-šedú až čiernu farbu, mam rad určite odtiene pastelových farieb, ktoré používam ako doplnkové. Rád používam jednoduché gradienty, ale len tam kde to ma význam, mám rád čistotu. Mám rad hranaté tvary, ale s oblými sa dá tiež pekne pracovať.

Ako značná väčšina umelcov, aj ty používaš prezývku “azert”. Ako vznikla takáto prezývka? Nepletú si to niekedy ľudia s názvom portálu Azet?
Prezývku azert používam strašne dlho, inšpiroval som sa rozložením klávesnice AZERTy, tuším na prvom PCXT stroji som ju videl, vymyslel som si ju sam. Zatiaľ sa mi nestalo, že by si ju plietli s Azetom, hoci sa tomu sam čudujem, ale takú reakciu som nezachytil. A hlavne som nick azert používal prevažne v medzinárodnej komunite, kde o Azete nič nevedia.

Niekedy život prináša aj sklamania a nepodarky. Máš aj zlé skúsenosti vo web dizajnérskej branži? Alebo si zažil viac tých lepších?
Zle skúsenosti nemám, pár drobnosti by sa naslo, ale nič čo by som spomenul, takže spokojnosť. Stále to robím rád a baví ma to.

Dal ti webdizajn aj nových priateľov, ktorých poznáš doteraz a dobre si vychádzate?
Určite áno a som v stálom kontakte s 90% z nich.

Ako vnímaš súčasne trendy vo webdizajne, nie len vo svete, ale aj na Slovensku? Myslíš, že na to aký je slovenský internet malý, je to tu na vysokej úrovni?
Trendy vo web dizajne? Hmm, minimalizácia v dizajne, zameraný skôr na obsah a ľahšiu formu, toto mi celkom vyhovuje, vidím sa tu. Čo sa týka veľkosti trhu, nerozlišujem slovenský a zahraničný trh, internet nepozná hranice, myslím, že tu máme par veľmi dobrých web dizajnérov, porovnateľných so svetovou špičkou.

Mal si v živote niekedy vzor, ktorý si sledoval a ktorý ťa motivoval robiť skvelé veci?
Ked som začínal, tak som nemal vzor v dizajne, som samouk, neskôr, keď som bol na internete ako doma, tak par zahraničných agentúr a ľudí ma inšpirovalo. Za domácich by som spomenul frca, musha, art4web, toto sú silne motivácie.

Máš nejaký dizajn webu na ktorý si doteraz najviac hrdý zo všetkých?
Pocit čo je pre mna najlepší dizajn sa tak rýchlo mení, že neviem vybrať. Za to design touch screenovej aplikácie, ktorú som nedávno riešil sa mi stále paci.

AzertČo ťa inšpiruje, kde hľadáš inšpiráciu pre svoju tvorbu?
Mám dosť veľké RSS, ktoré denne čítam, potom sú to rôzne verejne portfólia, ako napr. Behance a samozrejme konkurenciu. Inspiráciu tiež hľadám v hudbe, ktorú aj sám tvorím . A pred spaním mám veľké myšlienkové pochody.

Ak by si mal redizajnovať nejakú svetovú aplikáciu alebo web, čo by to bolo?
Tak asi Facebook, to je poriadna výzva a ešte aplikácie od 37signals.

Plánuješ do budúcnosti nejaké vlastné projekty, ktoré by si chcel realizovať? Nechystáš niečo aj na medzinárodnej úrovni?
Áno, plánujem a už som aj začal na tom pracovať.
Ale konkrétne je ešte skoro, ale začiatkom roka už bude niečo reálne.

Foto: Azert

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

10 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Stefan Billik (fb) 18.1.2011 00:00:00
Nejako si pribral.
0 0 Martin Janek (fb) 1.12.2010 00:00:00
Cau stary otec.
0 0 Rastislav Gartner (fb) 19.11.2010 00:00:00
MV: bolo to v 1996, uviedol som zlu informaciu, zle som prepocital roky :) sorry, predtym to nebol web design ale design do hier.
0 0 Martin Vicen (fb) 17.11.2010 00:00:00
RG: "postupne som objavil web a práve internet (a webová stránka adobe.com) ma priviedli k web designu, to bolo v roku 1992 tuším."

Wikipedia: "V auguste 1991 Tim Berners-Lee publikoval svoj nový projekt World Wide Web [...] V roku 1993 bola vydaná prvá verzia webového prehliadača (browsera) Mosaic [...] "

MV: Prvý NN je z roku 94, prvý IE z 95. Nehovoriac o tom, že v týchto rokoch sa o web dizajne nedalo hovoriť. Išlo o sémanticky zameraný hypertext.

Gratulujem pánovi Rastislavovi, že sa začal zaoberať webdizajnom 4 roky pred jeho vznikom :D
0 0 Rastislav Gartner (fb) 15.11.2010 00:00:00
Dikes vsetkym, aj Majejovi :)
0 0 Mnk Fcbk (fb) 15.11.2010 00:00:00
ty medzinarodna komunita :)
0 0 Michal Vasko (fb) 15.11.2010 00:00:00
pekne Rasto :)
0 0 Matej Toman (fb) 15.11.2010 00:00:00
foto sice by matej toman ale azertovi a zajtra.sk to odpustam :-)))))
0 0 Jabko Jabkovite (fb) 14.11.2010 00:00:00
gratulujem a prejem vsetko dobre Rastoo!
0 0 Veronika Pizano (fb) 13.11.2010 00:00:00
rozhovor fajny, ale to mnozstvo chyb je velmi vyrusujuce, chyba hlavne diakritika
Zajtra.sk > Rozhovory > Dizajnéri > Rastislav “Azert” Gärtner: Robil som zadarmo, aby som mal portfólio


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama