spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 6.10.2011
Hodnoť článok:
0 0

Monika Zbínová: Slovenčina mi bola odmalička blízka

Moniku Zbínovú, redaktorku nášho portálu, môžete poznať ako blogerku, grafičku či vydavateľku kníh. Dnes vám ju však predstavíme ako osobu, ktorá stojí za novým projektom Červené pero. Ak si ešte pamätáte na školské časy, tak ste už možno z názvu uhádli, že pôjde o jazykové korektúry.

Monika, mnoho ľudí ťa pozná vďaka tvojmu blogu, kde okrem iného ponúkaš aj jazykovú korektúru. Prečo si sa teraz rozhodla vytvoriť nový web s touto ponukou?
Jazykové korektúry som nemala ako hlavný predmet činnosti - ovládam trochu aj grafiku, tvorbu webov, a korektúry som robila väčšinou ako súčasť kompletného vydávania kníh. Práve z dôvodu tohto širokého záberu (ktorý je síce zaujímavý, ale aj náročný) som sa chcela konečne zamerať na jednu činnosť, a prirodzená voľba padla na jazykové korektúry.

Prečo si sa nezamerala iba na grafiku, ale práve na korektúry?
Z viacerých dôvodov. Študovala som slovenčinu, ktorá mi bola odmalička blízka. No nikdy som nechcela ísť učiť, ale skôr využiť jazyk v oblasti korektúr, vydavateľstva, redakcie časopisov/novín a pod. Na grafiku alebo tvorbu webov sa necítim byť až taký odborník. Tiež jeden z dôvodov (racionálny) bol ten, že táto oblasť u nás nie je extra pokrytá, konkurencia je slabá, a tak bude snáď jednoduchšie sa presadiť.

Prečo si túto službu viac nepropagovala na tvojom blogu, kde ťa viacerí poznajú, ale vytvorila si novú stránku?
Stránka monicqa.sk je moje napoly portfólio, napoly blog. Mám tam síce popísané všetky služby, ktoré ponúkam, dá sa o mne veľa zistiť - je to taká moja veľká internetová vizitka, ale na propagovanie niečoho, čomu sa chcem intenzívne venovať, nestačí len nejaká podstránka, ale treba komplexný web. A tiež preto, lebo som pre jazykové korektúry vymyslela nový online systém, ktorý zjednodušuje celú komunikáciu medzi mnou a zákazníkmi.

V čom spočíva ten systém?
Záujemca o jazykovú korektúru sa zaregistruje, dobije si kredit a nahrá dokument na opravu. Systém mu podľa dĺžky dokumentu vypočíta, koľko kreditov ho bude oprava stáť a kedy bude hotová (expres opravy sú už do 24 hodín). Žiadne vymieňanie mailov, čakanie na cenové kalkulácie alebo potvrdenia prijatia objednávky. Všetko bude automatické.


Hlavnou výhodou teda bude rýchlosť systému a korektúry?
Myslím, že je to fajn pocit, keď na to nemusíš pol dňa niekoho zháňať, ale máš istotu, že keď tam ten dokument nahráš, príde ti najneskôr vtedy a vtedy opravený. Je to super riešenie pre všetkých, ktorí potrebujú mať veci ASAP. Napríklad aj pre študentov, ktorí sa nemusia zdržovať nekonečným kontrolovaním svojich seminárnych a záverečným prác.

Bude Červené pero zamerané predovšetkým na študentov, ktorí, ako vieme, nie sú až tak solventní?
Je určené aj pre študentov, tie ceny by mali byť pre nich prijateľné. Ale nechcem sa zatiaľ nejako vyhraňovať, ponúkam služby pre všetkých.

Rád by som sa ťa ešte spýtal na to, čo predchádzalo príprave webu. Ako si sa vlastne dostala k nápadu vytvoriť kreditný systém platieb?
Ono to vzniklo celé veľmi spontánne, akoby všetko, čo som dlho nosila v hlave a ani som o tom ani nevedela, sa mi zrazu pospájalo a napadla mi hotová myšlienka. Ale určite na to mal vplyv fakt, že jazykové korektúry (resp. celkovo práca s textom) sa počíta na normostrany (1 normostrana = 1800 znakov vrátane medzier), a podľa normostrán sa dajú veľmi jednoducho vypočítať náklady na opravu. Takto je pohodlnejšie si dobiť kredit jedenkrát vyššou sumou, ako pri každej oprave zadávať znova a znova platobné údaje.

Nebojíš sa, že vďaka tejto jednoduchosti budeš neustále zaplavená množstvom textu?
Mám nastavený limit, koľko opravím za deň. Podľa toho bude počítať systém čas dokončenia opravy. Na začiatok budem určite musieť riadne zamakať, ale zas - bez práce nie sú koláče :). Potom mám už pripravené ďalšie plány, keď sa to celé rozbehne.

Prezradíš, aké sú tie ďalšie plány? :)
Chcela by som z Červeného pera vytvoriť zaujímavý jazykový portál, kde by to nebolo len o korektúrach, ale kde by sa dali nájsť aj rôzne užitočné informácie - také niečo by sa mnohým ľuďom zišlo.

Prispieval by na tento portál svojimi článkami a vedomosťami aj niekto iný okrem teba?
S tým počítam, nechcem to robiť ako one women show. Mám zopár kamarátov slovenčinárov a podporu aj z akademického prostredia. Ale to je ešte hudba budúcnosti.

Dúfam, že sa ti podarí dosiahnuť tento cieľ čo najskôr a nájsť ľudí, ktorí radi prispejú svojimi vedomosťami.

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 rony spravodaj 27.10.2011 19:55:53
monicqa: nech ti tvoj projekt raketovo rastie alebo nech aspon dobre kopne vsetkych gramatickych invalidov :)
0 0 Ivan Minárik 10.10.2011 19:30:30
V texte 3 chyby :-)
Inak, v cenníku mi chýba hodnota jedného kreditu, t.j. čo a jeden kredit dostanem.
A ešte inak, držím palce ;-)
0 0 Michal Chovaňák 7.10.2011 13:26:43
Super pre študentov na diplomove a bakalárske práce.
0 0 Erik Telepovský 7.10.2011 11:01:46
Paci sa mi myslienka a napad. Len tak dalej.
Zajtra.sk > Rozhovory > Start-Upy > Monika Zbínová: Slovenčina mi bola odmalička blízka


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama