spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 5.11.2010, článok je súčasťou seriálu 100 Slovákov
Hodnoť článok:
0 0

Michal “Musho” Šimkovič: Môj prvý dizajn pre klienta dopadol hrozne, no napriek tomu som sa nevzdal

100 Slovákov, ktorí zmenili internet. Počas 100 rozhovorov vám predstavíme tých Slovákov, ktorí svojou prácou či nápadmi zmenili tvár slovenského (i svetového) internetu. Ako prvého vám predstavíme Michal Šimkoviča, jedného z najznámejších webdizajnérov na Slovensku.

Michal Šimkovič (www.musho.sk) patrí medzi najznámejších web dizajnérov na Slovensku a má za sebou už desiatky realizovaných projektov, ktoré sú známe nejednému Slovákovi, navštevujúcemu slovenský internet. Aj keď boli začiatky ťažšie, postupne si dokázal vytvoriť meno a dopracovať sa ku veľkým klientom a teraz stavia s kamarátmi digitálne bábovky.

Počul som, že pôvodne si chcel byť jadrovým fyzikom, ako si sa od jadrovej fyziky dostal až k web dizajnu?
Na škole som začal brigádovať vo web dizajnérskej firme ako CSSkar. Tam som sa dostal prvý krát do blízkosti web dizajnu, odinštaloval som COREL, začal postupne robiť v Photoshope, po večeroch. Ku koncu vysokej školy sme už mali vlastnú webovú firmu so spolužiakmi. Vysoká škola ma naučila hlavne analytickému mysleniu, ktoré sa dá tiež vo web dizajne využívať.

Začiatky sú väčšinou náročne pre každého z nás. Pamätáš si ešte na tie svoje ? Veril si si, že budeš dobrý, alebo si len skúšal čo dokážeš a neskor si zistil, že máš talent pre grafický dizajn ?
Pamätám si svoj prvý web dizajn, bolo to ešte pre jednu banku a dopadlo to strašidelne. Večer ked som sa vrátil z roboty som si to dal na monitor, vedľa toho nejaký frcov dizajn, pozrel som sa na to a objektívne som zhodnotil, že takto to ďalej nemôže ísť. Nasledovalo veľmi vela kávy, 16-hodinové šichty, študovanie, učenie sa klávesových skratiek a nakoniec sa to pomaličky začalo rozbiehať. O talente na web dizajn neviem či môžem hovoriť, skôr som mal dosť šťastie.

Po čase si sa dopracoval k svojim prvým väčším projektom, pamätáš si však ešte na svoj prvý zárobok, aký to bol pocit ?
To boli časy, keď ste ešte vy klientom museli platiť za to, že ste im mohli urobiť stránku. Pocit si už nepamätám, ale viem, že ten zárobok bol menší ako 20 Eur. A ako správny študent som si za to kúpil tresku a rožky.

Michal Šimkovič (musho)

Každý máme v živote nejaký ideál alebo cieľ. Mal si aj ty nejaký vzor, keď si začínal ? Obdivoval si nejakého umelca alebo človeka ?
Ked som začínal bol pre mňa jednotkou frco a azert, oni boli pre mna vzormi a inšpiráciou. Mal som potom šťastie aj na mentorov, napr. Róberta Mindžáka, s ktorým som po par rokoch založil webdizajnersku dcérsku firmu Monogramu.

Myslíš si, že v súčasnosti si vzorom aj pre iných web dizajnérov alebo aj ľudí ?
To neviem, ale viem, že ja nie som asi moc dobrým vzorom. Vybral som si komerčnejšiu cestu a uznal som, že aj keď ma web dizajn baví, je to hlavne moja práca, ktorá ma živí. Prakticky sa to odzrkadlilo na tom, že robím malo umeleckých veci a už mám aj menej času robiť rôzne divočiny po večeroch.

Povedal ti už niekedy niekto, že by chcel byť tak dobrý ako ty ?
Áno, Rasťo Turek (Synopsi).

Niektorí grafici sú dlho verní pôvodnej verzii svojho softvéru, prípadne aj počítaču. Keď si začal byť úspešnejší a začalo sa ti viac dariť, kúpil si si aj ty nejaké poriadne zariadenie so špičkovou softvérovou výbavou ?
Pamätám si, že som si kúpil profesionálny SAMSUNG 21, ktorý bol vtedy dosť dráhy a mám ho stále na stole. A nedávno som si kúpil notebook, ako desktop replacement, ktorý bol drahší ako male auto.

V Slovenských webových kruhoch je v súčasnosti meno Michal Šimkovič veľmi frekventovaným, ako vnímaš svoju osobu medzi webdizajnérmi alebo ľuďmi z IT branže ?
Na Slovensku je tá branža dostatočne mala na to, aby sa väčšina medzi sebou poznala. Je to tu take malé pieskovisko, Mám tu vela kamarátov, a tak sa tu spolu hráme a robíme digitálne bábovky .

Na webe často používaš aj prezývku Musho, ako vznikla takáto prezývka ?
Ako vtipne poznamenala jedna kamoška - je to skratka od MUSis HO!. A touto cestou by som chcel zároveň poďakovať aj kamošom, ktorí mi kúpili na narodeniny trademark (R) na tento nick.

Ako hodnotíš svoje doterajšie projekty za posledné 2 roky ?
Oproti minulosti kedy som urobil 150 webdizajnov ročne, sa počet klientov aj webdizajnov prudko zmenšil. Klienti zase narástli, čiže posun bol asi v tom, že som sa z malých až stredných firiem presunul na stredných až veľkých klientov.

Michal Šimkovič (musho) Keby si sa mal vrátiť v čase, zmenil by si niečo z minulosti ? Napr. nakreslil by si nejaký web inak ako teraz ? Ľutuješ niektoré veci, že si ich neurobil lepšie ?
Áno, mohol by som niečo vylepšiť, ale mám v tomto svedomie čisté. Veci čo som odovzdal splnili to, čo mali. Čiže vyslovene na nejaký prúser si nespomínam. Ale vlastne spomínam - Martinus.sk. Dúfam, že sa Mišo na mňa nenahnevá, ale nejako sa z nich stala pre mna začarovaná brána a dve väčšie veci pre nich, na ktorých som mal možnosť robiť, nevyšli. Čiže týmto sa mu ospravedlňujem.

Kde hľadáš inšpiráciu ? Chodíš do lesa na prechádzky, čítaš nejaké magazíny o grafike, alebo len sleduješ okolie a po čase ťa napadne niečo skvelé ?
Pre webdizajnersku inspiráciu čítam online magazíny. Pre porovnávanie a sebareflexiu odporúčam Behance a Deviant-Art.

Vytvoril si už veľa webových dizajnov. Na ktorý si doteraz najviac hrdý ?
Hmm.. to je pre mna veľmi ťažká otázka. Asi neviem do minulosti ukázať prstom na jeden, ale veľmi sa teším, keď sa spúšťajú projekty s mojim dizajnom a fungujú. Vtedy cítim hrdosť a endorfíny.

Už nejaký ten týždeň sa zaoberáš projektom s názvom Candoo, o čo ide ?
CANDOO bola pôvodne malá nitrianska firma, do ktorej ma zavolal Peťo Hodák. Spoločne ju teraz pretvárame na firmu s online špecialistami. Firmy nám volajú keď majú problém a my im ho vyriešime.

Ako vidíš ďalšiu dekádu webového dizajnu na slovensku ale i vo svete ? Akou cestou sa bude podľa teba uberať webový dizajn ?
3F: Form Follows Function. S webdizajnom by to malo byť ako s hudbou, pri filme - je najlepší ten, ktorý si ani nevšimnete - proste vám to príde také, že presne takto to má byť. Rovnako cítim trend zjednodušovania. Webdizajn by nemal byť pre webdizajnérov, ale pre ľudí.

Aký je tvoj obľúbený štýl v grafickom dizajne ? Páči sa ti elegancia, alebo máš radšej niečo divokejšie ?
V poslednom čase som sa ocitol takpovediac uväznený v korporačnom štýle. Čiže veľmi rád na zrelaxovanie urobím niečo, kde nemám mantinely ohraničené korporačnou identitou. Mám radšej divokejšie veci, ale robím korporačné vec.

Ktoré sú tvoje najobľúbenejšie farby ? Vymenuj aspoň pár svojich obľúbených farieb, ktoré rád zapájaš do svojej tvorby.
Jednotkou u mna je sivo-oceľovo-modrá, ktorá je univerzálna. S nou často aj pracujem, keďže nepoužívam skoro vôbec čiernu farbu.

Aký zahraničný server sa ti páči po grafickej stránke najviac ?
Vrámci súčasných veci na ktorých pracujem, som narazil na HollywoodReporter.com, ktorý sa mi celkom pozdáva.

Keby si mal možnosť redizajnovať jednu známu svetovú stránku, ktorá by to bola ?
Je mi sympatická odvaha Twitteru, čiže ako challenge by som si zobral facebook.com, ktorý je v súčasnosti veľmi zložitý. Ale rád by som kúsok krkom zakrútil aj slovenskému Pokecu.

Rozmýšľal si niekedy o projekte, ktorý podporí mladých nádejných umelcov ?
Áno, kedysi sme mali take plány v rámci projektu webtest.sk. V súčasnosti sa snažím kontakty využívať na to, aby sme dali slovensku komunitu webdizajnérov, trosku viac dokopy. Nie len online, ale aj osobnými stretnutiami a debatami.

Čo najčastejšie robíš vo svojom voľnom čase, keď netvoríš ?
Snažím sa čím viac tráviť čas so živými ľuďmi z masa a kostí a potom sú to už iba konzumné aktivity. Chodím do kina na úplne všetky filmy, rad za radom ako prichádzajú, pozerám seriály. Snažím sa vyvažovať kreovanie s konzumovaním.

Máš do budúcnosti nejaké plány alebo ciele, ktoré by si chcel dosiahnuť ?
Vo viacerých projektoch už nie som iba ako webdizajnér ale aj spoločník, čiže moje ciele a plány do budúcna sú, aby fungovali biznis plány týchto projektov.

* * *

P.S.: Ak si prečítal tento článok až do konca, znamená to, že sa zaujímaš o web design. Skús zahlasovať za svoje idoly, alebo obľúbených slovenských web designérov v našej ankete na Zajtra.sk: Web designer roka

Fotografie v článku: Matej Pavlanský, Daniela Šalátová, UniCamp.sk

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

20 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Tomas Dolezal 4.11.2011 20:29:05
Perfektne farby, svojsky styl, sledujem ta uz od svojich zaciatkov :)
0 0 Jozef Mesiarkin (fb) 11.1.2011 00:00:00
musho BOL king uz na skole :D
0 0 Marián Klinovský (fb) 11.1.2011 00:00:00
Najsikovnejsi a najtalentovanejsi clovek, akeho som mal moznost osobne spoznat... Kazdy vytvor je hotove majstrovske dielo... Verim, ze sa tu vyjadrujeme k uplne malym uspechom oproti tomu, co este tohto cloveka caka... musHo, si uplny KING a drzim palce ;o)
0 0 Tomas Bednarik (fb) 16.11.2010 00:00:00
konzumné aktivity :-))))
0 0 Monika Klimová (fb) 10.11.2010 00:00:00
že by z inej planéty?
0 0 Mato Veres (fb) 9.11.2010 00:00:00
ebenci,dobreeeee :).pacilo sa mi : "Povedal ti už niekedy niekto, že by chcel byť tak dobrý ako ty ?
Áno, Rasťo Turek (Synopsi). :))))
0 0 Martina Obertová (fb) 9.11.2010 00:00:00
kiezby aj mna vysoka skola naucila analytickemu mysleniu..
0 0 Jakub Kosik (fb) 9.11.2010 00:00:00
sikovny to muz! vzdy si vie poradit, nie kazdy ma taky talent. Nech sa dari musHo
0 0 Rastislav Hudec (fb) 8.11.2010 00:00:00
Silno sivo-oceľovo-modrý článok. Respect.
0 0 Dagmara Čepelová (fb) 7.11.2010 00:00:00
a moj sused, to uz ake ked aj mnisky ti fandia :)
0 0 Pavol Pamaj Majerčík (fb) 7.11.2010 00:00:00
Je to sice moj bratranec, ale tusim mu zacinam vykat...
0 0 Katarina Simkovicova (fb) 6.11.2010 00:00:00
To je MôJ VEĽKÝ BRAT! :)
0 0 Anton Simkovic (fb) 6.11.2010 00:00:00
No,...
0 0 Tomas Krajcik (fb) 6.11.2010 00:00:00
Najz clanok a rozhovor!
0 0 Daniela Šalátová (fb) 6.11.2010 00:00:00
...peknééé :)...aj fotky sú výstižné ;)
0 0 Ivan Stefunko (fb) 5.11.2010 00:00:00
Pekne, gratulujem Musho!
0 0 Martin Gross (fb) 5.11.2010 00:00:00
Šikovníček
0 0 Fero Alian Volar (fb) 5.11.2010 00:00:00
Super!
0 0 Peter Králik (fb) 5.11.2010 00:00:00
velmi pekne prace..
0 0 Michael Pekarek (fb) 5.11.2010 00:00:00
super, jeden z mojich oblubenych
Zajtra.sk > Rozhovory > Dizajnéri > Michal “Musho” Šimkovič: Môj prvý dizajn pre klienta dopadol hrozne, no napriek tomu som sa nevzdal


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama