spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Monika Zbínová 15.8.2011
Hodnoť článok:
1 0

Rado Ondřejíček: Zvládnuť úlohy, ktoré vyzerajú nereálne, je skvelý pocit

Rada Ondřejíčka ste mohli donedávna poznať z portálov humno.sk, inzine.sk alebo station.sk. Z pisateľa internetových článkov sa však takmer zo dňa na deň stal spisovateľ, a to vďaka svojej knihe o najrozšírenejšej modernej "chorobe" dneška..

V poslednej dobe ťa preslávila tvoja kniha Homo asapiens. Môžeš ju v krátkosti predstaviť pre tých, ktorí o nej náhodou ešte nepočuli?
Je to kniha o ľuďoch, čo veľa pracujú, málo žijú, uvedomujú si to a buď sa s tým snažia zmieriť, alebo nevedia, ako to zmeniť. Okrem iného majú spoločné to, že sa až pričasto dostávajú do kontaktu so skratkou ASAP. Popri tom všetkom je to kniha o nich ako o ľuďoch a nielen ako o strojoch na plnenie termínov a zarábanie peňazí.

Existuje nejaký príbeh, ako sa zrodil nápad napísať ju?
Ani nie príbeh, ale skôr celkom banálna story o slovnej hračke, ktorú som dva roky nosil v hlave a ktorá sa zrazu z ničoho nič vynorila a ten príbeh v nej bol. Chcel som písať pôvodne inú knihu, ale s jej námetom som si nevedel rady. Už som sa na to chcel aj vykašľať, ale vtedy sa z podvedomia vynorila tá vec s homo asapiens a uvedomil som si, že je v nej všetko to, čo chcem v knihe povedať a treba to už len naukladať do kapitol.

Takže je "autobiografická"?
Je popisom brandže a desiatok ľudí, ktorých som stretol. Ale nie je popisom môjho života, tie veci, čo sú v knihe, sa väčšinou ani nestali tak, ako sú napísané, ale stalo sa mnoho podobných a stali sa väčšinou iným ľuďom ako mne. Rozhodne nie je veľký súvis medzi mnou a hlavným hrdinom knihy. Aj keď sa tie veci nediali priamo mne, diali sa ľuďom okolo mňa a všetky sú neoddeliteľnou súčasťou života tisícov ľudí na Slovensku a miliónov na celom svete. Patria k spôsobu života, ktorý na druhej strane prináša aj mnoho dobrého a zaujímavého.

Čo dobrého a zaujímavého môže prinášať život v zajatí termínov, stresu a workoholizmu?
Zvládnuť úlohy, ktoré vyzerajú nereálne, je skvelý pocit. Zvládnuť samotný ten stres je skvelý pocit. Môcť byť kreatívny v práci je skvelé. Nehovoriac o peniazoch, ktoré sú väčšie ako za prácu za okienkom na pošte. Je to ako keď sa opýtaš niekoho, prečo celý život nezmyselne trénuje, len aby zabehol čo najrýchlejšie 100 metrov. Obetuje tomu všetko, nemá normálny život a vyzerá to ako úplne márna snaha a strata existencie... Ale zakaždým, keď prekoná svoj vlastný rekord, tak si povie, že to má zmysel a zabudne na všetko ostatné.

Myslíš si, že keby sa tieto veci diali tebe, vedel by si reagovať inak? Bránil by si sa ASAP životu?
Je to individiuálne, kto chce, môže si povedať, že na taký život nikdy nepristúpi a pokojne vie žiť aj bez asapov. Kto naň raz pristúpi, musí počítať aj s asapmi a so všetkým ostatným. Celá tá kniha je taký „gentle reminder“ pre ľudí, ktorí v tomto prostredí žijú a možno si to ani neuvedomujú, alebo nepripúšťajú. Koniec-koncov, po prestávke na písanie knihy som sa ani ja už nevrátil nazad do toho najdivokejšieho kolotoča.

Napísať knihu je zložitejšie ako napísať článok na web, a aby kniha nebola z umeleckého hľadiska brak, treba aj nejaké spisovateľské skúsenosti. Si prirodzený talent alebo ti niekto pomáhal?
Trochu talentu asi budem musieť mať, ale v princípe som sa desať rokov zdokonaľoval prostredníctom článkov na webe a snažil som sa všímať, čo presne sa mi páčilo na knihách a filmoch, ktorými som bol ohúrený. Každopádne, akékoľvek teoretizovanie o písaní ma obchádzalo. Moja kniha ani nie je žiadna komplikovaná štruktúra. Je to lineárny príbeh a fungujú v ňom tie isté pravidlá, aké fungujú vo filmoch, napríklad v mojom obľúbenom Trainspottingu. Keby sa v tom niekto dlhšie vŕtal, zistil by, že Homo asapiens a Trainspotting majú ten istý dramaturgický oblúk. Pretože tak nejako má podľa mňa vyzerať banálny príbeh zaujímavo vystavaný a vygradovaný. Ja som sa učil presne týmto spôsobom, analyzoval som sám pre seba knihy a filmy, ktoré sa mi zdali dobré. A, samozrejme, dlho som sa pohyboval medzi inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí aj keď sa s nimi človek priamo nebaví o písaní, tak medzi riadkami o ňom veľa povedia.

Ako to vyzeralo, keď si mal knihu napísanú a chcel si s ňou ísť na verejnosť? Presadiť sa s prvou knihou vo veľkom vydavateľstve sa nepodarí len tak hocikomu. Pomohli kontakty?
Keď som mal hotové tri štvrtiny, poslal som ju do Slovartu. Normálne mailom. Im to dlho trvalo, ale potom sa ozvali, že to berú. S pánom Hegerom zo Slovartu som sa stretol predtým len raz v živote, asi pred 7 rokmi, takže bohvieaké kontakty to neboli. Skôr to bolo o tom, že v Slovarte poznali moje meno z toho predchádzajúceho publikovania, takže ich to možno primälo si ten rukopis prečítať. Ale inak som presvedčený, že keby taký rukopis poslal hocikto iný, tiež mu ho vydajú. Ono to nie je ani zďaleka taký problém, ako si ľudia myslia.

S nápadom vydať knihu aj ako ebook si prišiel ty?
Ja som len súril Slovart, aby to bolo čím skôr, lebo oni sa nazdávali, že by to malo vyjsť až niekoľko mesiacov po vydaní papierovej verzie. Nerozumiem dodnes celkom, že prečo, ale asi je to tým, že ebookom nedôverujú. Ale ebooky svojich autorov oni vydávajú bežne, len dlhšie čakajú. Realita ale dáva za pravdu skôr im ako mne. Ebook Homo asapiens je od svojho vydania najpredávanejším, dnes už je jedným z najpredávanejších slovenských ebookov vôbec, ale stále sa bavíme len o desiatkach kusov v porovnaní s tisíckami, ktoré sa predajú z papierovej verzie.

Podľa blogových a twitterových ohlasov si všímam, že kniha zaujala, dostala sa k tebe aj nejaká netradičná spätná väzba? Zmenil si ňou už niekomu život?
Pre mňa bolo prekvapivé už len to, aká veľmi pozitívna tá spätná väzba bola. Veril som tej knihe, ale toto som nečakal ani vo sne. Asi najneobvyklejšia vec bol mail od človeka, ktorý vymenoval, že sa mu stalo v princípe všetko to, čo sa stalo hlavnému hrdinovi v knihe. To ma zaskočilo, pretože som tušil, že ľudia sa asi nájdu v jednotlivostiach, ale že sa niekto nájde v tom celom, to sa mi zdalo nereálne.

Máš s ňou ešte ďalšie plány alebo už pripravuješ ďalšiu?
Potichu dúfam, že sa podarí ju dostať do zahraničia, že vyjde aspoň český preklad a časom možno aj v nejakom ďalšom jazyku. Už len pre ten názov a pre to, aká univerzálna je tá forma života, o ktorej hovorí, je to kniha ako stvorená na preklady. Ďalšiu knihu momentálne nijako aktívne nechystám, nemám na to čas ani prostriedky.

Čomu sa venuješ v "bežnom" živote?
Venujem sa manželke, dcére, mačke, futbalu, Humnu a pár ďalším celkom bežným veciam... Aha a ešte práci, samozrejme.

Čo pre teba znamená Humno.sk?
Možnosť písať čo chcem a kedy sa mi zachce, bez toho, aby mi to ktokoľvek skracoval, škrtal v tom, alebo vyhadzoval z článkov veci, pretože sa mu z nejakého dôvodu nepozdávajú. Humno je čistá sloboda, nikomu nič nemusí a nič od neho nezávisí, takže ani nad ním nikto nemá moc. Tiež bolo pre mňa teraz skvelou platformou na marketing knihy.

Čo by si poradil nádejným autorom, ktorí by tiež chceli vydať knihu, ale boja sa neúspechu?
Nech rozhodnutie vydať/nevydať nechajú na posúdenie nejakého renomovanému vydavateľovi, ktorý tieto veci vie lepšie odhadnúť. A najmä nech budúci neúspech nepoužívajú ako výhovorku, že prečo sa ešte nepustili do písania. Teoretizovaním sa ešte žiadna kniha nenapísala, ale písaním ich už pár vzniklo... :).

Monika Zbínová Monika Zbínová

Geekgirl, jazyková korektorka, vydavateľka kníh, copywriterka a blogerka, zakladateľka projektu Červené pero. Fušujem aj do webov a grafiky, producírujem sa na sociálnych sieťach a zaujímam sa o metódy GTD.


Hodnoť článok:
1 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Dominika Domini 6.3.2017 12:54:07
Úloha, ktorá sa pre mňa zdala nereálna bola byť rodičom. Byť dobrým rodičom. Nevedela som si predstaviť ako živiť rodinu plus sa jej dostatočne venovať a proste všetko dohromady. Ale vďaka podobným knihám alebo článkom na internete (http://www.familia.sk/17/som-dobrym-rodicom/) sa v dnesšnej dobe dá zvládnuť už azda všetko. Lebo často ľudia robia neičo zle a ani si to neuvedomujú a preto si po večeroch, keď už deti spia, čítam podobné veci a rada by som sa vyvarovala nejakým chybám vďaka vlastnej nepozornosti.
0 0 Monika Zbínová 15.8.2011 22:02:00
Ďakujem obom :)
0 0 Ľuboš Magát 15.8.2011 21:17:07
Po dlhej dobe skvely rozhovor na tomto webe. Knihu sice nepoznam, ale uz je vo wishliste :)
0 0 František Čaník 15.8.2011 16:28:45
Veľmi pekný a inšpiratívny článok, už len premýšlam, že či som aj ja Asapiens, alebo len sapiens :D ... Ale asi z každého niečo. Životne zložený zo sapiensa a touto krajinou nútený byť asapiensom :D.
Zajtra.sk > Rozhovory > Blogeri > Rado Ondřejíček: Zvládnuť úlohy, ktoré vyzerajú nereálne, je skvelý pocit


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama