spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 25.5.2011, článok je súčasťou seriálu Slovenskí iOS developeri
Hodnoť článok:
0 0

Martin Kiss: Vývoj iOS aplikácií je zážitok a nenormálne ma baví

Martin Kiss je 19 ročný iOS developer z Nových Zámkov, študuje na FIIT STU, pracuje pre iAdverti, a na Zajtra.sk popisuje svoje začiatky s IOS vývojom...

Aké boli Tvoje začiatky s programovaním pre iOS?
Môj záujem o iOS začal v januári 2010, pár mesiacov po tom ako sme si zaobstarali domov iMac. V tej dobe zažíval iPhone a App Store obrovský boom a tak som si zo zvedavovsti stiahol iOS SDK a začal som vyhľadávať videá na YouTube. Mal som skúsenosť s Javou a programovanie ma celkom bavilo, takže som vedel, čo to obnáša.

Mýlil som sa - nevedel som nič. Keď som videl ako ľahko sa pracuje v Interface Builderi, rýchlo som zabudol na nejakú Javu (kto robil GUI v Jave, vie, o čom hovorím) a začal som sa tomu po večeroch venovať.

Z čoho si sa učil?
Začať bolo ľahké. Nemal som však žiadnu knihu na učenie, iba zopár videí na YouTube, nejaké webové tutoriály, no hlavne vzorové programy dodávané s dokumentáciou. Tam vidíte ako má program naozaj vyzerať a ako veci fungujú.

Aká bola Tvoja prvá aplikácia?
Moja prvá aplikácia mala šesť tlačidiel a dokázala meniť farbu pozadia. V tom čase som ani náhodou nepomyslel na to, že raz budem dávať svoju aplikáciu do App Store. Bol som šťastný, že som niečo pre iPhone naprogramoval (naklikal v IB), a že si to môžem spustiť v simulátore.

Martin Kiss - iOS developer Pokračovanie s náročnejšími aplikáciami
Neskôr som sa rozhodol vytvoriť niečo väčšie, niečo čo by bolo aspoň trochu užitočné. Niečo, čím by som sa mohol pochváliť. Nad zameraním som dlho nerozmýšľal, pretože geografia ma vždy bavila a tak som v tom mal hneď jasno. Začínal som uvažovať nad kúpou licencie, ale iba kvôli možnosti spustiť aplikáciu na zariadení.

Niekoľko dalších mesiacov som všetok svoj voľný čas strávil tvorbou aplikácie, ktorá mala poskytovať základné informácie o každej krajine sveta. Išlo to pomaly, no po maturite som mal omnoho viac času a vývoj napredoval rýchlejšie. Počas šiestich mesiacoch vývoja som sa naučil základné a aj niektoré pokročilejšie techniky knižnice Cocoa Touch. No nakoľko som sa učil sám, priznávam, unikali mi niektoré základy.

Nakoniec som si v auguste 2010 kúpil vývojársku licenciu a začiatkom septembra uzrela aplikácia „Geografia krajín sveta“ svetlo sveta. Pre mňa to bol obrovský úspech a aj aplikácii sa dobre darilo. Popri škole som vydával vylepšenia, ako vďaku ľudom, ktorí si ju kúpili.

A čo Tvoja budúcnosť s vývojom pre iOS?
Po niekoľkých mesiacoch sa mi splnil sen, ktorý som vlastne nikdy nemal. Nemal som odvahu ho snívať. Našiel som si prácu, teda lepšie povedané práca si našla mňa. Teraz pracujem v spoločnosti iAdverti, ktorá sa vývoju aplikácií venuje profesionálne. Konečne som zistil, čo chcem v živote ďalej robiť, pretože vývoj iOS aplikácií je zážitok a nenormálne ma baví.

Chystáš sa aj na platformu Mac OS X?
Nad vývojom pre Mac OS X som síce nerozmýšľal, nebránim sa tomu, no aplikácie „do vrecka“, (respektíve „do obývačky“ v prípade iPadu) sú pre mňa lákavejšie.

Záver
Ďakujem Martinovi za zodpovedanie otázok a priblíženie tak čitateľom vývoj pre iOS z iného uhľa.

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Roman Sládeček (fb) 25.5.2011 00:00:00
Martina poznam len niekolko mesiacov (nie osobne), ale mne neskutocne pomohol zacat s vyvojom pre iOS. Vzdy bol ochotny poradit mi veci, ktore sa tykali mojej bakalarky, coho si velmi vazim doteraz. :)

A ako to ze sme z rovnakeho mesta a neviem o tom?! :D
Zajtra.sk > Rozhovory > Vývojári > Martin Kiss: Vývoj iOS aplikácií je zážitok a nenormálne ma baví


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama