spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Monika Zbínová 26.4.2011
Hodnoť článok:
1 0

Ivana Sendecká: Mojou vášňou je inšpirovať ľudí, aby boli lepší ako si myslia, že dokážu byť...

Zakladateľka a šéfka NGLS - Next Generation Leaders of Slovakia, ktorej vášňou je inšpirovať ľudí a firmy, aby boli lepší ako si myslia, že dokážu byť. Dokáže inšpirovať aj teba?

Čo o tebe zistíme, keď si vygúglime tvoje meno?
Som edukátorka, konzultantka, blogerka, zakladateľka a Chief Movement Officer-ka NGLS = Next Generation Leaders of Slovakia. Mojou vášňou je inšpirovať ľudí a firmy, aby boli lepší ako si myslia, že dokážu byť. Momentálne som aj súčasťou Street Teamu v projekte, ktorý vedie Seth Godin - The Domino Project.

O čo ide v NGLS? To je nejaká liga „vyvolených“?
NGLS je môj výmysel, ktorý som si dala do hlavy pred takmer dvoma rokmi. Ide o to, že ma už nebavilo pozerať sa, ako sa mrhá talentami na Slovensku a ako si väčšina šikovných ľudí radšej vyberá život v zahraničí, lebo ich to tu doma frustruje. NGLS je platforma pre Slovákov, ktorí chcú na sebe pracovať, vzdelávať sa a posunúť našu krajinu dopredu.

Čo môžem robiť, ak sa cítim byť takým človekom? Dajme tomu, že som mladý človek, ktorého baví nejaká oblasť, napr. som bloger, alebo grafik, žurnalista, organizátor, učiteľ… čo mi môže NGLS dať?
NGLS je platforma pre podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí o sebe nevedeli, že existujú. Ako zistia, že existujú? Na NGLS konferencii. Trvá dva dni a už máme za sebou dve takéto úspešné podujatia. Ľudia mali možnosť stretnúť sa s expertmi na leadership či social media z USA, ktorí neváhali prísť pomôcť mi s mojím projektom.

O čo konkrétne sa staráš ty, okrem toho, že si určite dušou celého projektu?
O všetko: od spíkrov, moderovania, po agendu, PR, administráciu webu a social media, či logistiku. Full-time job.

Takže zdá sa, že si na Slovensku jedna z priekopníčok moderného marketingu - vymyslela si si projekt, a sama ho spravuješ, propaguješ na internete… Čo ti dáva motiváciu, inšpiráciu, odkiaľ čerpáš a čo ti pomáha?
Moderný marketing mi pomohol pri NGLS propagácii, to určite áno. Tiež ukázal, akú silu majú sociálne média, veď s NGLS spíkrami som sa „zoznámila“ na Faceboku. Po mesiacoch, v niektorých prípadoch po rokoch komunikácie som si s nimi vybudovala vzťah na takej úrovni, že neváhali prísť na Slovensko, nájsť si na to vlastných sponzorov a pomôcť mi. Motivácia? To čo robím: budovanie NGLS, blogovanie, prednášanie a konzulting je to, čo ma nesmierne napĺňa a baví. Nič iné si neviem momentálne predstaviť robiť, veď na čo, život je krátky a nesmieme ho premárniť tým, že budeme robiť niečo, čo nás nebaví. Inšpirácia? Keď vidím NGLS-ákov v akcii, keď dostávam ďakovné maily od ľudí, ktorých inšpirovala či už NGLS konferencia alebo to, čo robím k nejakej zmene k lepšiemu v ich životoch. Keď mi na blogu komentujú ľudia ako Seth Godin, keď moje videá premietajú lídrom na konferencii v USA, keď môj NGLS príbeh je epilógom v knihe na leadership, keď môžem obedovať s bestsellingovými autormi, a tak. To sú príklady zdrojov inšpirácie a energie na mojej šialene dobrodružnej ceste.

Poďme k Sethovi Godinovi. Čo pre teba tento blogerský a marketingový guru znamená? Čím to je, že dokáže inšpirovať tisícky ľudí po celom svete?
Seth je človek, ktorý sa nebojí robiť veci, ktoré nikto pred ním neurobil. Seth pracuje ako divý, už roky píše každý deň blog, popritom napísal 13 kníh, zdieľa to, čo vie absolútne bezpodmienečne! Pomáha ľuďom, ktorí mali odvahu vytŕčať z davu, či už jeho miniMBA programom alebo teraz s Domino projektom. Jeho práca veľmi ovplyvnila moje smerovanie a veľmi si ho vážim, nedá sa popísať slovami ako veľmi.

Spomínala si, že si zapojená do Domino projektu. Môžeš predstaviť, o čo ide?
Seth spustil v januári projekt, ktorým sa rozhodol ukázať skostnatelým vydavateľstvám, že knihy a myšlienky „worth spreading“ sa dokážu presadiť a publikovať aj bez kamenných vydavateľstiev. Podrobnejšie som o tom písala. Street Team, ktorého som súčasťou, je virtuálny team (cca 60 ľudí), ktorí „kýchajú“, t. j. šíria infošky o projekte, o nových knihách vydaných Domino Projektom, atď. Tiež brainstormujeme s Domiňákmi, ktorí sú v NYC v Sethovom office, na rôznych spôsoboch, ako posunúť myšlienky o projekte ďalej do sveta. Sme takí online ambasádori.

Ivana SendeckáVšetko to znie tak úžasne revolučne… Dáva ti to pocit, že si súčasťou budovania nového sveta?
Nedáva mi to pocit výnimočnosti, ani nič podobné, jednoducho robím to, v čo verím a robím to naplno a zo srdca. Som presvedčená, že každý z nás je súčasťou a zodpovedný za budovanie nového sveta, len príliš veľa ľudí si myslí, že to nie je nič pre nich. Alebo, že sami aj tak nič nezmenia. To, že pravda je opak, sa snažím demonštrovať vlastným príkladom a tým inšpirovať ďalších ľudí, aby sa nebáli vlastného potenciálu a talentu.

Ako môže mať pocit „budovania nového sveta“ obyčajný človek, ktorý nemá žiadne výnimočné ani vodcovské schopnosti, napr. obyčajný učiteľ, úradníčka, inštalatér, matka v domácnosti?
Základom je najprv chcieť mať ten pocit, že môj život a moja existencia má mať zmysel, pretože sa nedá pomôcť niekomu, kto pomoc nechce. Všetko je o informovanosti, ľudia jednoducho nemajú informácie, že sa veci dajú robiť inak. Nevidia vo svojom okolí pozitívne príklady, nemajú sa od koho učiť a presne pre takéto a ďalšie dôvody existuje NGLS. Aj ja som len obyčajný človek a ako každá iná schopnosť, aj viesť ľudí, či prednášať som sa musela naučiť a budem sa učiť naveky. Neexistuje nič také, že človek sa narodí lídrom. Takže, všetko je o vzdelávaní, informovaní a šírení správ o úspechoch odvážlivcov, ktorí išli za svojím snom či volaním svojho srdca. Naviac, každý človek je výnimočný, aj ten inštalatér môže robiť špičkovú robotu, mať lojálnych zákazníkov a byť nenahraditeľným, ale na to nesmie robiť to, čo robia všetci naokolo, musí byť iný. Byť iným si vyžaduje guráž a na Slovensku mnohonásobne väčšiu ako inde vo svete.

Súvisí s tým aj nejaká miera morálky? Alebo stačí, keď bude mať človek široké lakte, ako je to teraz moderné?
V žiadnom prípade široké lakte ani nič nekalé. Úprimnosť, autenticita, pokora a tvrdá drina. Lídri, úspešní ľudia vo svete vedia veľmi rýchlo rozoznať, kto to hrá a kto to myslí vážne. Mnohí z mojich vzorov sa nestali tým, čím sú dnes zo dňa na deň. Boli to roky práce, sĺz, sklamaní a pádov, takí ľudia vedia zdiaľky „zavetriť“, čo vo vás je, ešte skôr, ako to zistíte sami. Samozrejme, je aj „liga moderných úspechov“, ale tá ma neláka.

Liga moderných úspechov?
Nachytať, oklamať, kľučkovať v zákonoch, predražiť a zbohatnúť na úkor iných. A všetko rýchlo. Aj to niektorí považujú za úspech.

Vyzerá to teda, že žiješ svoj sen. Máš aj nejaký nesplnený?
Chcem sa stretnúť s Michaelom Jordanom. On bol mojím Sethom Godinom počas mojich basketbalových rokov. Možno jedného dňa aj jemu poďakujem za inšpiráciu.

Ak ťa tieto veci zaujímajú, začni sledovať updaty na www.ngls.sk, na Twitteri @LeadersSlovakia, lajkuj NGLS na Facebooku a tam budeš informovaný o novinkach a pripravovaných meetupoch a eventoch. Veľká časť NGLS-ákov sa tiež aktívne zapája do komentovania na Ivaninom blogu Inspiring Shipments, a tí z Bratislavy sa stretávajú každý týždeň na #EnglishCoffee, vďaka NGLS-áčke @ZuzanaUrbanova.
Buď aj ty súčasťou budovania nového ZAJTRAjška!

* * *

Ak sa vám tento článok páči, dajte nám hlas na vybrali.sme.sk

Monika Zbínová Monika Zbínová

Geekgirl, jazyková korektorka, vydavateľka kníh, copywriterka a blogerka, zakladateľka projektu Červené pero. Fušujem aj do webov a grafiky, producírujem sa na sociálnych sieťach a zaujímam sa o metódy GTD.


Hodnoť článok:
1 0

24 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Veronika Pizano (fb) 27.4.2011 00:00:00
Ivana, super vec, si super zena, ale to predsa vieme vsetci. Diskutujucich ako Juraj treba ignorovat, to mam skusenosti na roznych urovniach. Ja mam v skole 130 decak, ktore dostanem ako taku kopku nemotivovanych potulujucich sa studakov a mam 2 semestre, aby som ich k niecomu dokopala. Take veci ako NGLS a ty a ini mi samej dodavaju inspiraciu, ako ich motivovat a realne dokopat k cinom. A chvalabohu sa ako tak dari.
0 0 Ivana Sendecka (fb) 27.4.2011 00:00:00
@Michal juj, si si dal to tela s komentarom. dakovala. co sa tyka s levelom anglictiny na NGLS tak je tam vela priestoru aj na slovencinu, napriklad, cely druhy na den na NGLS 2 bol po slovensky. samozrejme je velke plus ked vies english na takej urovni, ze vies konverzovat a mozes sa bavit aj so spikrami, ale ked chces nie je problem aby si hovoril po slovensky alebo sa pytal a hocikto z NGLSakov to s radostou pretlmoci;-)
takze no worries, nabuduce;-)

@matus: NGLS ma uplne iny format ako TEDx tam je to one-way, sedis a pocuvas, NGLS je o aktivnej ucasti. Na NGLS bol aj Rasto Geschwantner, ktory ma na starosti TEDx ;-) Takze aj on patri do nasej sekty;-)

@Juraj: mno, nema zmysel ti vobec nieco vysvetlovat, lebo tolko negativnej energie a zloby, uff. bolo by velmi zaujimave, keby si vyuzil ten cas ktory minas na tie bludne komenty, na nieco prospesne, aspon tebe samemu, ked uz nikomu inemu.

A myslim, ze za vsetko hovori koment Adama, ktory na NGLS bol a zazil to;-)

A ako pisal Matus, ano na SR je vysoka koncetracia trollov a vsevedkov, ale v mojom pripade, to nema na moju pracu ziaden vplyv, pretoze viem co chcem a najma preco to robim. Navyse NGLS nie je pre davy a ludia sa sami krasne vyfiltruju bez toho aby som cokolvek musela robit, pridu na NGLS, ci #englishcoffee pokial trollovia sedia doma a pisu komenty z detskej izby;-)

Peace out to all.
Idem tvorit nieco zmyslupnejsie ako komentovat tu.
See you na @ivanasendecka a na ivanasendecka.com
Ciao
;-)
0 0 Matúš Koprda (fb) 26.4.2011 00:00:00
Ja nemam problem s anglictinou, iba mi prislo divne, ze potencialni lidri Slovenska by mali komunikovat primarne po anglicky. Nie ze by nebolo dolezite vediet komunikovat s okolitym svetom, akurat ze so zlepsovanim Slovenska by som zacal tu a nie v zahranici. Ale tak dajme tomu, hlavne aby ten event stal za to.

Zaujimalo by ma napriklad ake je to v porovnani s TEDx? Btw @Svetlana aj TED je podla teba sekta? :)

@Juraj aby si sa nepototo ;)

Ale ked uz odpovedam trollom, mozno by nebolo zle sa zamysliet ako zmenit tuto ofenzivnu a zavistlivu mentalitu vacsiny Slovakov. Ked uz sa aj cloveku chce nieco robit, takito dobraci ho obcas slusne vedia demotivovat.
0 0 Monika Zbínová (fb) 26.4.2011 00:00:00
P. S. @Juraj: ak chces hejtovat, tak aspon k veci, a nevytahuj tu platy a pracovne pozicie. neviem kde si nabral, aky mam prijem, ale sklamem ta - nie som ziadne bohate rozmaznane decko. som z rodiny s minimalnym prijmom a pracujem v neziskovke. "dristy" su vsetky tvoje (vulgarne) argumenty. ale ako hovorim, na tejto urovni sa neoplati diskutovat.
0 0 Michael Smith Dragan (fb) 26.4.2011 00:00:00
@matúš Tvojim dôvodom rozumiem. Na posledné NGLS som nešiel z tohto dôvodu ani ja. neovládam AJ zas na takej úrovni, aby som si trúfol s niekým konverzovať na podobných akciách.
@Svetlana kvôli tomu, že sa tam schádzajú ľudia preto, lebo majú niečo spoločné a nejaký ciel sú sekta? To potom aj všetci fanúšikovia hokeja, čo budú spoločne fandiť počas MS našim sú v nejakej sekte? Áno? takto blahoželám, pravdepodobne si aj Ty v sekte. Nezabudni: správny fanúšik sa musí pofarbiť. Podľa Teba su odborne združenia a seminare niečo viac? Pravdepodobne si zaspala dobu. podobné združenia už dávno sú len o členských príspevkoch a nahánaní penazí a následne podporovanie členských firiem. Čest výnimkám.
@alexander asi si študoval inde ako na Slovensku. lebo tu som naozaj už dlho nevidel veci ktoré opisuješ Ty. Alebo potom vyzeráš na fotke moc mlado a študoval si za komunistov.
@Juraj Ty čo riešiš? Ak sa Ti niečo nepáči tak sa postav a sprav si to po svojom. Navyše Ivana má niečo do seba. Minimálne ťa dokáže namotivovať. Samozrejme, ak chceš. Ale ak si zarytý pesimista a ohovíš všetko a dokážeš sa rozplývať aj nad tým že máš čierne hovno a chcel by si mať hnedé tak Ti nepomňže nič. To je pravda.

Ad ostatní. Psoduzujete veci na základe jedného článku. Ale to je na Slovensku normálne, diskriminuje sa tu na základe rasy, pohlavia atď. Namiesto toho, aby ste si prečítali aspoň pár článkov a skúsili sa zamyslieť tu idete hneď pindať a dobre, že nie rovno ukrižovať. Ach jaj
0 0 Juraj Kundrik (fb) 26.4.2011 00:00:00
@eva ex som nechal internetovy obchod s obratom 80 000 eciek za minuly rok..
@monika a tvoj
@Ivana tri roky flakania sa v Dubai-i a s prichadzajucou krizou ta vyhodili?
0 0 Eva Fitzelová (fb) 26.4.2011 00:00:00
@Juraj A Tvoja praca? V com si uspesny?
1 0 Monika Zbínová (fb) 26.4.2011 00:00:00
hm, skoda na takejto urovni diskutovat.
0 0 Juraj Kundrik (fb) 26.4.2011 00:00:00
Jeden hmatatelny projekt slecna Sendecka..
0 0 Juraj Kundrik (fb) 26.4.2011 00:00:00
@monika skus urobit taku jednoduchu vec ako je otvorit si predajnu aby si zistila co vsetko na Slovensku nefunguje a ako 80% ludi nezvlada svoju pracu, alebo nejdnoducho na nu sere..
ako 99% ludi nepremysla nad tym ako urobit zakaznikovi dobre, ale ako ho co najvaic okradnut..
ako 500 000 luidi nedokaze ani len pochopit princip najvyhodnejsieho pausalu
a preto prichadza spasitelka, ktora bude skrabkat gule tym co si toto vsetko ani nevsimli ale nahodou sa im nieco zadarilo..
co vidno za spasitelkou?
dristy
kurz zavarania pre romov je ironia, ktoru ty bohuzial nepochopis na dobre zaplatenom mieste v bratidslavbe so 129% HDP per capita priemeru europskej unie..
0 0 Monika Zbínová (fb) 26.4.2011 00:00:00
napadla mi este jedna myslienka: "pekne zabalene sracky" ako to nazval Juraj, by to boli vtedy, ak je to len motivovanie kvoli motivovaniu a neviedlo by to k dalsej konkretnej aktivite. vtedy by som suhlasila s tym, ze je to zbytocne a stupidne, rovnako ako napr. aj sfera time manazmentu - ak by z neho nevzislo nic produktivne, a bolo by to len pedantne planovanie casu, je to nanic. ale toto vsetko je len prostriedok k tomu, aby ludia, ktori na sebe pracuju - tito sposobom zdruzovania - mohli svoje "capabilities" - vizie, motivaciu, plany pretavit do konkretnej veci. napr. aj do kurzov zavarania pre Romov...
0 0 Eva Fitzelová (fb) 26.4.2011 00:00:00
@Monika: dobrý rozhovor, dík.
@Matúš: Tú angličtinu vidím tak, že akýkoľvek líder by mal ovládať aspon jeden cudzí jazyk (čeština sa tentokrát neráta :) ) Nie kvôli jazyku samotnému, ale preto, že výučba cudzieho jazyka otvára kultúrne obzory a núti pochopiť ľudí, ktorí pochádzajú z iného kultúrneho prostredia ako my a rozmýšľajú inak ako my. Angličtina je dnes jazyk obchodu a businessu, takže je logické, že vedie. Voľakedy by to bola latina, francúzština, ruština, časom sa možno bude vyžadovať aktívna znalosť čínštiny...)
@Svetlana Existujú aj silní jednotlivci, ale každodenný boj s priemernosťou (miestami podpriemernosťou) zabíja všetko nadšenie. Preto vznikajú spolky, združenia, politické strany či FB skupiny. Ak máš okolo seba ľudí, ktorí Ťa motivujú a necítiš potrebu nijako sa združovať úprimne Ti závidím.
@Alexander Aj ja som žiaľ zaspala dobu, ale počas celej strednej/vysokej školy som vo svojom okolí nezaregistrovala žiadny debatný klub ani vzdelávací víkend :( Takže osobne teraz dobieham zameškané.
@Ivana: Myslím, že Tvoje nadšenie pre prácu, ktorú robíš je nákazlivé. ;) Asi by som nevydržala dlhodobo počúvať / čítať motivačné prednášky, pretože mi prídu príliš pozitívne a veľmi rýchlo sa mi "prejedia" , ale z času na čas sa motivovať nie je na zahodenie. Takže nestrácaj entuziazmus, nech sa ľudia majú kam chodiť motivovať, keď to potrebujú.
0 1 Juraj Kundrik (fb) 26.4.2011 00:00:00
Ako predat pekne zabalene sracky...
Reklama je navonana zdochlina...
a teraz mi povedzte ako sa tento projekt odlisuje od projektov, ktore ucia Romov zavarat..
a uz viem romovia nepouzivaju pocitac..
0 0 Lukáš Švarc (fb) 26.4.2011 00:00:00
Klobúk dole pred Ivanou, momentálne je mojou veľkou inšpiráciou ;) ../// hejtovať je staromódne.
0 0 Adam Debnar (fb) 26.4.2011 00:00:00
Ahojte ludkovia. Bol som na NGLS 2 a bol som uchvátený. Toľko energie a inšpirácie, čo som si odtial zobral... Určite to nie je zbytočné. Ivana je človek, ktorý rozmýšľa a sa stretáva s ľuďmi čo myslia out of the box. Ak sa chcete naučiť žiť plnohodnotne v Novej Ekonómii, tak odporúčam sledovať jej kroky :). Nuž a pre tých čo nevedia anglicky. Učte sa, lebo veškeré prevratné info je tam vonku ( a je väčšinou po anglicky).
0 0 Ivana Sendecka (fb) 26.4.2011 00:00:00
@Michal: dik za koment a uz teraz sa tesim na teba na NGLS 3;-)

P.S.: no worries, ja som velmi imunna voci " slovenskym kritikom" a som rada, ze to co robim nie je a nikdy nebude mainstreamova zalezitost;-)
0 0 Michal Grečner (fb) 26.4.2011 00:00:00
@Ivana neber si to tak ;) Ten projekt silny urcite je, a snad sa raz aj odhodlam prist :D a rozhovor je tiez super :)

Vo vseobecnosti vsak viem povedat, ze vplyv ludi, co su naspeedovani karieristi (ked uz to chceme volat takto) vie posunut cloveka dost dopredu. Minimalne nakopnut ak je prave vo flakacom stave, pripadne ma okolo seba len bezny mainstreamovy dav, ktory skor demotivuje ako motivuje :) Cize hovorit o zbytocnosti je trosku odveci :)
0 0 Ivana Sendecka (fb) 26.4.2011 00:00:00
@Monika: este raz dik za super rozhovor
@Matus: vidime sa na NGLS 3 ;-)
@Svetlanka: zhodou okolnosti dnesny blog od Setha Godina uplne vystihuje to, co si sa do tejto diskusie snazila "priniest": http://sethgodin.typepad.com/seths_blog/2011/04/the-bully-victim-cycle.html a preto k tvojim komentom nemam co dodat;-)

Peace out, ya'll.
1 0 Alexander Botev (fb) 26.4.2011 00:00:00
Pozrel som si vašu stránku, časť promovaného videa a myslím si, že to je úplná strata času. Pani Sendecká je zrejme aktívna a šikovná dáma, no tento projekt vážne zaváňa zbytočnosťou. Najmä pre skutočných lídrov. Alebo možno je to určené pre takých, čo zaspali dobu a počas strednej/vysokej školy nemali debatné kluby, rôzne vzdelávacie víkendy, odborné krúžky apod. :)
0 0 Svetlana Durcakova (fb) 26.4.2011 00:00:00
Ked sa niekto chce posuvat vpred, musi sa takymto sposobom zgrupovat? Rozumiem napr. odbornym zdruzeniam a seminarom (i ked je to v sucasnosti tiez prevazne o marketingu). Ale nerozumiem takymto stretnutiam "spriaznenych dusi". Kam ma moze posunut stretnutie so samozvanou profesionalnou "inspiratorkou"?
Zajtra.sk > Rozhovory > Manažéri > Ivana Sendecká: Mojou vášňou je inšpirovať ľudí, aby boli lepší ako si myslia, že dokážu byť...


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama