spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 30.3.2011, článok je súčasťou seriálu Slovenskí iOS developeri
Hodnoť článok:
0 0

Jakub Kleň: 20 ročný iOS/Mac OS X vývojár

Predstavujeme slovenských a českých iOS/Mac OS X vývojárov. 20 ročný Jakub Kleň má za sebou niekoľko aplikácií pre iPhone či Mac OS X.

Kým sa pohnem ďalej v mojich príhodách a skúsenostiach, dáme si prestávku takú, že Vám predstavím slovenských, prípadne aj českých iOS/Mac OS X vývojárov priamu tu, na zajtra.sk. Postupne, po jednom, buď jednotlivcov, alebo tímy. Spoločne urobíme prievan v tejto oblasti. Tak trochu ich zviditeľniť.

Prvým predstaveným bude Jakub Kleň. Spoznal som ho cez jedného môjho priateľa, za čo som mu veľmi vďačný, ktorý ma s ním zoznámil práve preto, že aj ja som začal kódiť iOS aplikácie (na tretiu aplikáciu sa môžete tešiť, bude to pecka). Taký užitočný synergický efekt. Preto sa nebojte hovoriť nahlas, čo robíte. Môže to začuť niekto, kto vás spojí s niekým ďalším, kto vás poženie dopredu, prípadne vám poradí.

No a tento Jakub, často ho bombardujem otázkami týkajúcimi sa problémov, ktoré riešim pri vývoji iOS aplikácií, až sa občas cítim trápne. Našťastie ešte stále má trpezlivosť a rozpráva sa so mnou. A možno urobíme spoločnú prednášku na najbližšom Barcampe v Žiline o praktických začiatkoch iOS vývojára, ktorá by sa mohla prehupnúť do vývoja pre Mac OS X (Jakub, toto ber ako spoločenskú výzvu).

Jakub, a jeho iOS začiatky

Predstavme si prvé dve aplikácie, ktoré by chcel prezentovať, s ktorými vlastne začal. Bol to preňho rozbeh po dráhe, na ktorej sa len ťažko zastavuje, ak vás to chytí aspoň tak, ako jeho alebo aj mňa.

iTimeTable

download
iTimeTable - rozvrh hodín pre iPhone
Jednoduchá aplikácia, ktorá je zadarmo na stiahnutie. Slúži na zápis rozvrhu hodín v škole. Pre niekoho možno užitočné, ak si nepamätá svoj rozvrh a nemá ho v papierovej forme na stole.

iLocations

download
iLocations
iLocations
Nepamätáte si, kde ste čo nechali? V momente, že ste niekde a chcete si zapamätať pozíciu toho miesta, spustíte túto aplikáciu a jednoducho si to poznačíte. A keď príde čas na znovunájdenie zabudnútého, stačí spustiť a pozrieť.

Jakub, a jeho iOS pokračovanie

Keď prejdú prvé pokusy a zoznamovanie sa s vývojovým prostredím, s prostredím „iTunes Connect“ a podobne, príde čas na aplikáciu, ktorá istým spôsobom spojí ľudí, pokryje ich skrytú túžbu niečo skutočne používať.

BraceletBook

download
BraceletBook
Ak ste človek, ktorý rád pletie náramky priateľstva, táto aplikácia je pre vás ako stvoverná. Množstvo vzorov a návodov, ako ich upliecť. Navyše, obsah dopĺňajú sami používatelia a aj vy sa do tejto skupiny môžete pridať. Podľa mňa super vec, ak by som plietol.

iAppWorld.net

download
iAppWorld.net
Táto aplikácia slúži na sledovanie aplikácií, ktoré sú zadarmo, za posledných 24 hodín. Užitočné pre tých, ktorí sa zameriavajú len na aplikácie, ktoré nič nestoja.

Jakub, a jeho práca s iOS pre druhých

Každý iOS/Mac OS X vývojár sa časom určite zapletie do kódenia pre niekoho druhého. V prípade Jakuba to tiež nie je iné.

Autobazar.eu

download
Autobazar na iPhone
Poznáte autobazar.eu? Kto máte iPhone, tak možno poznáte aj aplikáciu, ktorá je spojená s týmto autobazárom. Presne tú vyrobil Jakub na zákazku pre autobazar.eu. Navyše, inzeráty sa dajú cez aplikáciu aj pridávať.

Jakub, a jeho Mac OS X pokračovanie

Potom možno príde čas, keď iOS vývojár začne poškuľovať po vývoji pre Mac OS X. To vyžaduje kúpiť si nový certifikát vývojára za 99$. Jakub neváhal a šiel do toho. Vzhľadom k ešte malému počtu aplikácii v „Mac App Store“ sa táto aktivita vraj slušne vypláca :-).

Dreamie

download
Dreamie
Máte sny? Máte nejaký príjem? Spojte si to dokopy, utrieďte si svoje sny, ohodnoťte ich a pridajte k tomu váš čistý príjem. Aplikácia pre Mac OS X nazvaná Dreamie vám povie, či si daný sen môžete v aktuálnej chvíli dovoliť.

Shuttie

download
Shuttie

Aplikácia Shuttie slúži na nastavenie si času, po ktorom sa vykoná príslušná jednoduchá operácia so stavom systému. Ja osobne na toto používam „Energy Saver“ priamo v systéme, ale viem si predstaviť ľudí, ktorým sa jednoduchšie nastavuje iba čas, ktorý má ubehnúť od tejto chvíle do danej akcie, ako presná hodina a minúta tej akcie. Jakub týmto dobre zachytil tú potrebu, že používateľ často vie skôr to, aký čas má ubehnúť, ako v akú hodinu sa tak stane. Chápem, že počítanie s časom nie je jednoduché tým, že sme sprznení desiatkovou sústavou.

Jakub a jeho budúcnosť

Keď som sa Jakuba pýtal, ako vidí svoju budúcnosť s vývojom aplikácií pre iOS/Mac OS X, tak mi povedal, že by si chcel založiť firmu vyvíjajúcu pre iOS/Mac OS X. Nie je to nemožné, preto by som mu odkázal, nech sa nebojí a ide do toho. Samozrejme to má háčik. Na to, aby človek mohol niečo väčšie zakladať, musí mať kapitál. A ten sa dá momentálne získať len z aplikácií. Preto to chce niečo, čo by u ľudí bolo komerčne úspešné. Na toto však už nikde návod nejestvuje, preto treba skúšať a aktívne hľadať.

* * *

Inšpirovali sme vás? Čítajte naše tutoriály o iOS Developmente na Zajtra.sk

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

12 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Lukáš Oziris Chudý (fb) 9.5.2011 00:00:00
smart one :) ale na SR je ho asi skoda. prec s nim za hranice :)
0 0 Kozel Dhuwenbleidd (fb) 1.4.2011 00:00:00
Kuko, ty si king :) Schoval si všetkých tých blbých učiteľov do vrecka... presne tých čo sa pýtali čo to z teba bude :)) Len tak ďalej, chlape ;)
0 0 Milan Csaplár (fb) 1.4.2011 00:00:00
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10297718398-den-d-iii-rada/ Momentalne hladaju projekty pre dalsiu seriu. Krst ohnom a tip pre tych, co nemaju peniaz.
0 1 Pan Inkognito (fb) 31.3.2011 00:00:00
Lidi, kde berete na věci od Applu?
0 0 Erik Depi Gyepes (fb) 31.3.2011 00:00:00
Manik :)
0 0 Peter Bindas (fb) 30.3.2011 00:00:00
Pekná práca, držím palce. Len tak ďalej.
0 0 Jakub Kuko Kleň (fb) 30.3.2011 00:00:00
Dakujem za napisanie, a zverejnenie clanku magazinu Zajtra.sk :)
0 0 Tomáš Bruncko (fb) 30.3.2011 00:00:00
Kuko je pán :) drzim palce kubo :D na dakej Lanke oslavime :)
0 0 Marcela Macka Žúborová (fb) 30.3.2011 00:00:00
výýýborne Kubiiik :-)))
0 0 Mirko Vandrák (fb) 30.3.2011 00:00:00
super, wuuuw
0 0 Andreas Schmitz (fb) 30.3.2011 00:00:00
BOREC!
0 0 Fero Alian Volar (fb) 30.3.2011 00:00:00
Chalanisko je sikovny, fandim mu!
Zajtra.sk > Rozhovory > Vývojári > Jakub Kleň: 20 ročný iOS/Mac OS X vývojár


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama