spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Širka 19.5.2013
Hodnoť článok:
5 0

HTML WebSocket - chat v node.js za 5 minút

Jednoduchá ukážka vytvorenia WebSocket CHATu. Ukážka je napísaná v partial.js / node.js. Kód je možné stiahnuť a vyskúšať.

Minulý týždeň sa mi podarilo do-programovať do partial.js novinku v oblasti HTTP - WebSockets. Pre tých čo nevedia čo je WebSocket, tak WebSocket je v skratke REALTIME komunikácia medzi prehliadačom a serverom. To znamená, že prehliadač neustále komunikuje so serverom. Nie všetky prehliadače (IE <= 9) podporujú WebSockets, ale každý moderný prehliadač by mal podporovať štandard RFC 6455.

Ako fungujú WebSocket?

WebSocket sú súčasť HTTP 1.1. Request WebSocketu vypadá podobne ako klasická požiadavka napr. na web stránku alebo statický súbor. Rozdiel je len v tom, že požiadavku nezatvoríte, ale nechávate ju otvorenú a komunikujete. WebSockets bežia pod 80 portom, takže ich neblokuje žiadny Firewall. Samozrejme, že port je možné zmeniť. Na otvorenie spojenia používate v URL adrese miesto http:// alebo https:// - ws:// alebo wss:// (secure).

Využitie WebSocket

WebSockets majú široké použitie. Možno ich už používa napr. aj Facebook pri chate. Realtime komunikácia je veľmi rýchla. V blízkej budúcnosti bude veľmi veľa webov využívať WebSocket napríklad na multiplayerové hry alebo na prenos obrazu a zvuku.

WebSocket chat za 5 minút

Nižšie uvedenú ukážku sa mi podarilo fakt zbúchať za 5 minút, ale vedel som presne čo píšem. Takže si nemyslite, že som nejaký mág. Zo sveta mám na ukážku veľmi dobrú odozvu, dokonca mi dnes padla už 2x webstránka (partial.js) z návštevnosti.

Video v HD nájdete tu:
http://www.youtube.com/watch?v=3GMQJki82Lo

Ukážku si môžete stiahnúť tu:
http://www.partialjs.com/upload/chat.zip

BarCamp v Žiline

Týmto článkom by som Vás chcel zároveň pozvať na BarCamp do Žiliny, kde budem mať prednášku o partial.js. Ak niekoho zaujíma vývoj aplikácií v node.js, príďte a dozviete sa zaujímavé informácie o node.js.

Ak máte nejaké otázky, veľmi rád Vám odpoviem. Viac informácii o frameworku nájdete na stránke: partial.js / web application framework for node.js.

Peter Širka Peter Širka

Moja práca je moje hobby.


Hodnoť článok:
5 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Bokos 21.5.2013 17:10:02
Diky za článok :). +1
PS: ak niekto má nejaký dobrý článok o (WS) tomto nech dá vedieť prosím.
0 0 Martin Maricak 20.5.2013 08:45:44
Diky za navod. Partial.js si pridavam do zoznamu veci, na ktore sa musim po dokonceni bakalarky pozriet. :)
Zajtra.sk > Programovanie > JS/jQuery > HTML WebSocket - chat v node.js za 5 minút


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama