spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Bočan 7.8.2012
Hodnoť článok:
7 0

Úvod a inštalácia Qt frameworku

Trochu poodhalíme Qt framework a zároveň si ho aj nainštalujeme...

Úvodom

Úvodom tohto seriálu o programovaní v Qt frameworku, chcem povedať len pár slov: Budem tvoriť seriál o Qt frameworku a nie o jazyku C++ a teda nebudem sa tu venovať syntaxi jazyka C++ a rozoberať, čo ako v tomto jazyku funguje. Ak ale budete mať nejaké otázky k článku, prosím opýtajte sa ma v diskusii, dobré otázky rozoberiem v nasledujúcich článkoch.

O frameworku Qt

Qt (čítaj [kju:t] – angl. pekný) je multiplatformný open-source aplikačný (nielen GUI!) C++ framework, tento framework začala vyvíjať Nórska firma Trolltech, ktorý neskôr za 108 mil. € odkúpila Nokia. Medzi najznámejšie projekty, ktoré (buď časťou alebo celé) boli vyvíjané pod Qt frameworkom sú – Mathematica (GUI), Skype (Linux, GUI), Google Earth (Linux), KDE (API operačného systému).
Viacej si o tom môžete prečítať na Wikipédii.

Sťahujeme SDK

Qt framework, alebo ak chcete, tak Qt SDK stiahnete zo stránky http://qt-project.org/downloads kde si vyberiete operačný systém a typ inštalátora, teda buď online alebo offline inštalátor. Je jedno aký z nich si vyberiete, rozdiel je len v tom, kedy sťahujete potrebné súbory – online inštalátor stiahne len to, čo si vyberiete a čo potrebujete. Offline inštaluje už zo stiahnutých súborov.
Inštaláciu ukážem na online inštalátore a na platforme Windows. Predtým než ho budete inštalovať na disk, rezervujte si na tom disku/partícii asi 10GB voľného miesta pre Windows. Na Mac OS X a Linuxe to môže byť menej.

Inštalácia Microsoft Visual C++ 2010 Express

Aj keď síce nebudeme priamo používať tento silný nástroj na programovanie v Qt, budeme potrebovať jeho nástroje – kompilátor jazyka C++. Preto si stiahnete online inštalátor Microsoft Visual C++ 2010 Express na adrese: Microsoft Visual C++ 2010 Express Editition. Môžete ho nainštalovať pred alebo po Qt SDK, na tom nezáleží.
Prečo kompilátor jazyka C++ od Microsoftu? Dnes sa dá na Windowse kompilovať pod dvoma kompilátormi: MinGW alebo MSVC. Ten prvý vznikol ako vetva kompilátora GCC z Linuxu, nie je zlý, všetko pod ním funguje, ale má to 4 veľké “ale”:

  1. Aplikácie a DLLky sú pod MinGW (čo do veľkosti) väčšie
  2. Väčšie aplikácie sú menej svižné
  3. čas, za ktorý sa aplikácia skompiluje je o dosť dlhší, než pri MSVC
  4. nič nie je dokonalé :P

Inštalácia Qt SDK

Po stiahnutí inštalátora ho spustíme, uvidíme overovanie zdrojových repozitárov, trochu sa človek načaká, závisí od vášho pripojenia…

Overovanie repozitárov

Po tom, čo inštalátor overil dostupnosť repozitárov, vyberieme miesto kde chceme inštalovať Qt. Odporúčam voliť také miesto, ktoré v adrese neobsahuje medzery, vyhnete sa možným problémom pri inštalácii a kompilácii programov. Taktiež zvolíme buď typickú inštaláciu (teda nainštaluje všetko, čo dokáže) alebo vlastnú inštaláciu. Vyberieme samozrejme vlastnú inštaláciu…

Umiestnenie inštalácie
Pozn.: Snažte sa umiestniť zložku tak, aby cesta k nej neobsahovala medzery, vyhnete sa možným problémom.

...potvrdíme a ideme ďalej. Dôvodom prečo som vás naviedol na cestu vlastnej inštalácie je to, aby ste mali na harddisku obe kompilátori – istota je guľomet. Pokiaľ máte terabajtové disky, a nemáte ho čím zaplniť, môžete si nainštalovať predchádzajúce knižnice Qt-u; no na 99.9998% nám bude stačiť najnovšia verzia, teda Qt 4.8.1 pre MinGW a pre MSVC 2010. Taktiež – ako je znázornené na obrázku, potreba nainštalovať MinGW 4.4 všetko ostatné nechajte tak, ako je.

Výber modulov
Vyberte MinGW 4.4, knižnice - ktoré chcete používať, poprípade celú dokumentáciu...

Licenčné ujednanie
Prejdeme ďalej na všadeprítomné licenčné ujednanie, kto rád číta tieto blbosti (?!)...

Start menu
Vyberieme názov zložky v štarte…

Inštalácia je pripravená A hor sa inštalovať! … Bude to trvať dobrú chvíľku na tie desaťtisíce súborov…

Tak a pokiaľ ste nenainštalovali Microsoft Visual C++ 2010 Express, tak to urobte po inštalácii QtSDK…To je ku inštalácii všetko, prejdeme na QtCreator a zoznámime sa s IDE (Integrované vývojové prostredie/Integrated Development Environment)…

Peter Bočan Peter Bočan

O mne? Zde: http://about.me/peter.bocan


Hodnoť článok:
7 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Bočan 9.8.2012 15:10:13
@Miloš ehm. Podľa licenčných ujednaní nemôžeš použiť statické linkovanie knižníc do projektu. To smieš iba ak si priplatíš mastnú komerčnú licenciu...
0 0 Miloš 9.8.2012 11:03:25
Vedel by mi niekto poradiť ako skomplivať program v Qt tak, aby som k nemu nemusel pribaľovať qt4core.dll atď.? Chcel by som, aby tieto súbory boli vlinkované priamo do EXE súboru. Tak ako je to napríklad v prehliadači Opera, ktorý je tiež naprogramovaný v Qt.
0 0 Miloš 9.8.2012 11:00:14
Inštaloval som to asi pred týždňom a pri inštalácii mi vyskočila nejaká chyba. Už si nepamätám aká, ale dal som ju ignorovať. Všetko funguje ako má aj tak.

Chyba Qt je, že zaberá brutálne veľa na disku, takže som ostal verný staršej verzii, ktorá zaberá cca do 1 GB a používam ju ako "portable" bez inštalácie. Akurát treba nastaviť cestu ku kompilátoru.
0 0 Lukáš Kasič 7.8.2012 23:18:53
MSVC a MingW zase netreba porovnávať schopnosťami a výkonom. Microsot sám vie, čo je pre jeho systém najlepšie a preto vytvorí aj kvalitnejší kompilátor. Zase MingW je iba minimum z plnohodnotného gcc, ktorý bol vytvorený pre úplne odlišný systém :)

Rozhodne netreba ani gcc znevážovať - využijeme ho my Linuxáci.
Teším sa na ďalšie časti :)
0 0 YaD 7.8.2012 22:47:44
MinGW by som príliš nebil. Je to minimalistický port GCC z Linuxu (Unixu) a tam sa vytvárajú ľahké procesy, ale vo Windowse sú ťažké (a GCC používa veľa pomocných (pod)programov).

Veľkosť binárky je ovplyvnená RTTI (Run-Time-Type-Information), ktoré príliš malé nie je. Keď sa vypne, tak sú aplikácie celkom malé.

Rýchlosť aplikácie závisí v 99% prípadoch od programátora samotného.

Inak držím palce s tutoriálom :).
Zajtra.sk > Programovanie > Seriály > Úvod a inštalácia Qt frameworku


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama