spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 22.11.2010
Hodnoť článok:
0 0

6 tipov ako sa stať kreatívnejším

Ľudská predstavivosť a tvorivosť nepozná hraníc. Kreativita je slovo, ktoré najradšej používajú umelci, dizajnéri a spoločnosti na to, aby si zlepšili svoj imidž a poukázali na to, že tvorivosť ich ľudí je obrovská, plná fantázie, krásy, trendovosti a šarmu.

Každý umelec vie, že čím je jeho kreatívnosť vyššia, tým viac dochádza aj k patričnému ohodnoteniu jeho práce a odzrkadľuje sa to aj na jeho výsledkoch. Ale dá sa vôbec naučiť byť kreatívnym? Podľa mnohých umelcov a vedcov sa sa to úplne naučiť nedá, ale vo svojej osobnosti je možné dosiahnuť vyšší stupeň, teda aspoň máte šancu, že sa dostanete o jeden schodík vyššie ako aktuálne ste. Malý krok vpred nemusí byť vôbec posledným, no s niektorými vecami sa musíte jednoducho narodiť. Ak človek nemá genetickú vlohu na umenie, tak môže kresliť donekonečna a nikdy z neho bude dobrý grafik ani maliar. V takom prípade sa treba skúsiť preorientovať na niečo iné, veď kreatívny sa dá byť aj v iných odvetviach.

Keď mnohým ľudom dochádzajú nápady, väčšinou hľadajú východisko v cudzích prácach, hľadajú v nich myšlienky, inšpiráciu pre ten svoj. Niekedy to skutočne inak nejde. Avšak problém občas nastáva vtedy, ak človek nepracuje na rozvoji svojej kreativity, mimovoľne netvorí a neberie svoj prácu ako hru, kde sa hrá na nekonečno ťahov a strán. Kreativita nemá hranice a je to hra, ktorú sa môžete hrať a to kedy sa vám len zachce. V mojom článku Vám prinášam šesť tipov ako zlepšiť kreativitu a tvorivosť. ,,Kde je veľa materiálu, každý si nájde ten svoj, tak hľadaj aby si neprišiel neskoro”.

1. Bez vytrvalosti to nejde

Vytrvalosť a stálosť je niečo, čo určuje aj vývoj do budúcnosti. Ak človek nedokáže byť vytrvalý v tom, čo robí, nemôže vystúpiť na schodíky, ktoré sú nad ním. Ako sa hovorí, vytrvalosťou k úspechu. Počas vytrvalej práce si vytvorte určitú systematickosť, ktorú budete dodržiavať a riaďte sa ňou. Ak máte firmu alebo spoločnosť, skúste na takúto systematickosť prepnúť aj celý kolektív alebo tím ľudí. Pri práci riešte len kľúčové veci a nestrácajte čas zbytočnosťami, ktoré vás len brzdia v tom, aby ste urobili to najpodstatnejšie. Ak je to v začiatkoch ťažké, treba zvoliť miernejší postup a tzv. skladačkovú postupnosť, to znamená pridávať si záťaž a princíp systému do programu postupne. Niekedy treba začať, veď trénujú aj iní.

2. Hľadajte ľudí, ktorí hľadajú vás

Možno to znie trochu vtipne, ale nie je to celkom tak, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Kreatívec potrebuje hľadať ľudí, ktorí hľadajú jeho, to znamená, že preto aby sa človek stal kreatívnejším, je potrebné hľadať ľudí, ktorí sú kreatívnejší ako vy, alebo minimálne tak kreatívni ako vy. Ak sa nájdu dvaja kreatívni ľudia a spoja sa, vytvárajú exchange, ktorý zvyšuje celkovú silu výsledného efektu. Pri práci s daným projektom je spojením viacerých výrazne kreatívnych ľudí vytvorený produkt, ktorý doslova berie úrodu z pola. Spájajte sa, používajte rozličné metódy, nové spôsoby a rôzne techniky na zlepšovanie produktu. V súčasnosti sa virtuálny svet a obrovské spoločnosti snažia uloviť talenty s výnimočnou kreatívnosťou a rozhadzujú siete čoraz ďalej, čo je dôsledok čoraz väčšieho konkurenčného bola na daných poliach internetových segmentov. Internetová explózia naberá na sile. Chytiť sa však do siete Microsoftu či Google ako zamestnanecká nádej nie je určite pre IT človeka smutnou správou, ale práve naopak. Zajtra.sk hľadá kreatívnych ľudí

3. Snaha nájsť tých správnych musí byť niekedy veľká

Ako si nájsť dobrých kolegov do tímu? Tým, že budete sedieť doma ich asi nenájdete. Je potrebné navštevovať rôzne prednášky, sedenia, konferencie a stretávať sa aj s ľuďmi z iných tímov, sledovať čo robia, na čom pracujú, ako pracujú a prečo robia to, čo robia. Táto časť sa spája aj s pochopením. Nájdite do tímu ľudí s ktorými si rozumiete, ktorí vás vedia pochopiť, ktorí majú podobné myšlienkové pochody a psychologickú kompatibilitu ako vy.
Ak si nájdete človeka, ktorý bude flákač a vy budete maximálne zodpovedná osobnosť, asi vám to spolu nebude fungovať a kompatibilita bude nulová. Ak už nájdete ľudí, ktorí sú s vami vo veľkej miere kompatibilní, naučte sa navzájom priznávať si chyby a učiť sa z chýb druhých projektov. Neberte nič na ľahkú váhu, všetko sa môže vypomstiť, aj detaily pri ktorých by ste to nečakali. Neúspech ešte neznamená koniec, ale len prekážka, ktorú treba preskočiť nech je akokoľvek vysoká.

4. Nerobte to, čo robia druhí, budte originálni

Jednou z najvážnejších chýb je, keď človek chce byť silou mocou kreatívny a začne robiť presne to, čo spravilo pred ním už “milión” ľudí. Nie, že by bolo zlé to, že daný človek niečo tvorí, veď stále lepšie ako keby nerobil nič, ale niekedy stojí vytváranie repliky len zbytočne veľa času a námahy. Príkladom na Slovensku sú rôzne klony Pokecov (či najnovšie rôzne slovenské klony Groupon-ov).
Nie nič zle na tom, ak človek urobí nejaký projekt, no bez originality a vlastnej myšlienky je to jednoducho ako telo bez duše. Kreatívni ľudia sa nesnažia opakovať a väčšinou nerobia to, čo robia druhí, lebo ich tvorivosť dosahuje štatút originality a osobnosti, ktorú si vybudovali aj na základe toho, že rozvíjali svoju tvorivosť a v mnohých prípadoch sa pridáva aj štipka genetiky. Nerobte druhý Pokec ani Facebook, tvorte veci, ktoré tu nie sú alebo sú tak slabé, že ich môžete posunúť o krok vpred. Ak si myslíte, že na to máte, smelo do toho!
Ďalej je už len na vás kde nájdete medzeru, ktorú vyplníte a prilepíte na ňu nálepku svojho úspechu.

5. Hrajte sa, nadchnite sa pre to, čo robíte

Váš projekt a vaša tvorivosť musí byť vašou hračkou. Ak máte myšlienku alebo už zrealizovaný projekt, hrajte sa s ním, dodávajte mu nové nápady, hrajte sa s pocitmi používateľov produktu. Príkladom v tomto bode môže byť aj hravosť zakladateľov Google.
Lary a Sergey sú ľudia o ktorých sa hovorí, že sú veľmi hraví a jedným z prvkov na ktorom postavili úspech Google je, že sa doslova s projektom hrali, čo bolo jednou zo súčasti, ktorá im pomohla popasovať sa s pocitmi ľudí a ich chcenia. Samozrejme vybudovanie značky a ďalších vecí okolo toho je súčasť aj iných prvkov, ktoré patria už do inej problematiky. Majte chuť sa produktom hrať, skúšajte, pýtajte sa ľudí čo sa im páči, majte túžbu pre pochopenie. Ľudia si pamätajú originalitu a túžbu dosahovať vrchol. Ak je dlhodobá, vedia ju oceniť.

6. Inšpirácie nikdy nie je dosť, veď je všade okolo nás

Najjednoduchším spôsobom ako si zvyšovať kreatívnosť je sledovať okolie. Nie je to len o tom, že čumíte každý deň na určité webové stránky či do rozličných magazínov. Sledujte svoje okolie, ľudí, prírodu, dianie na ulici, jednoducho všetko čo sa hýbe. Človek si často krát ani neuvedomuje koľko kreativity a originality sa skrýva pár metrov od neho, a to nemusí ani hľadieť do obrazovky svojho počítača. Nechcem však odsúdiť rôzne magazíny a platformy, pretože patria medzi užitočné nástroje a dá sa z nich nasať veľa kreativity, no chcel som poukázať na to, že to nie je jediný spôsob, ako ju do svojej mysle priťahovať. Pri hľadaní inšpirácie je potrebné byť dynamickým a meniť prostredie, lebo v každom sa ukrýva niečo kreatívne a nápadité. Jedným z ďalších prvkov inšpirácie nie sú len magazíny a príroda, ulice a miesta, ale aj ľudia, ktorí niečo skvelé vytvorili. Sledujte úspešných ľudí a inšpirujte sa nimi, ale len do určitej miery, to znamená len z hľadiska toho, ako to robiť dobre, nie ako to vziať celé a robiť to isté.

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Filip Zajac 30.9.2012 23:26:57
Ehm, Vsetko sa da naucit, talent je len vychodiskovy bod. Niekto je preto na zaciatku dalej a niekto musi na zaciatku viac zabrat. Pre kreativitu to plati stonasobne, tu mame kazdy vrodenu odmalicka, deti su plne fantazie.

Ak ju chcete zabit, poslite ich do skoly posadte ich pred televizor, dajte im do ruky pocitac :) Ak ju chcete rozvinut, prihlaste ich do vytvarky alebo hudobky naucte ich hrat sach kupte im LEGO, atd jednoducho dajte im moznost prirodzene kreativitu rozvinut.

Starsim nekreativnym pomozu cvicenia, ktore postupne odburaju bloky.

Drzim palce kazdemu, kto sa snazi byt kreativny viac ci menej. No nezabudajte genialita je len 1% napadu (inspiracie) a 99% potu.
0 0 Zuzana Samsely (fb) 25.11.2010 00:00:00
..lebo tak to je...skoro mam xut povedat "aaaamen"..:))
0 0 Juraj Kundrik (fb) 25.11.2010 00:00:00
Miro Patrik je este mlady, ale pre mna to uz plati.
0 0 Miroslav Sopko (fb) 22.11.2010 00:00:00
7. Buďte v kontakte s mladými ľuďmi, ich mladosť a svieže nápady Vás nakazia :-)
Zajtra.sk > Programovanie > CSS/HTML > 6 tipov ako sa stať kreatívnejším


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama