spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Imrich Kovaľ 28.8.2011
Hodnoť článok:
0 0

Predstavujeme Open Source elektronické obchody – Magento (seriál)

Týmto článkom začínam nový seriál s predstavovaním Open Source elektronických obchodov, ktoré svojimi funkciami, kvalitou a zázemím zaujali mňa, trh a samozrejme používateľov. Postupne predstavím elektronický obchod Magento, VirtueMart, PrestaShop, e-shop na WordPresse a možno aj niektoré ďalšie, pokiaľ bude čas a energia.

Moje základné kritéria pri výbere Open Source elektronických obchodov, ktoré Vám chcem predstaviť, boli nasledovné:

 • Ohlas v používateľskej komunite – rozšírenosť používania vo svete internetu
 • Funkcie a vlastnosti – kvalita prevedenia e-shopu
 • Vývoj – bezpečnostné aktualizácie, vývoj nových funkcií a vlastností e-shopu
 • Podpora – či už od vývojárov samotného systému, alebo doplnkov pre daný e-shop, či od komunity združenej okolo jeho vývoja
 • Grafické dizajny – dostupnosť kvalitných profesionálnych dizajnov na trhu
 • Faktor „SK“ – zázemie e-shopu na Slovensku, dostupnosť slovenských platobných brán, slovenské fórum technickej podpory, slovenská jazyková verzia

Ako prvý Open Source elektronický obchod v tomto seriáli som sa rozhodol predstaviť systém Magento, predovšetkým preto, že ho na poli Open Source elektronických obchodov považujem za výnimočný jav.

Čo je to Magento...

Magento je komplexné riešenie elektronického obchodu, ktoré svojou výbavou kopíruje klasický kamenný obchod so všetkými potrebnými prvkami (sklad, fakturácia, marketing) a dopĺňa ich množstvom nadstavbových on - line funkcií. Magento existuje vo viacerých verziách – Enterprise, Professional, Community, Magento Go. Rozdiely medzi jednotlivými verziami sú samozrejme vo funkčnosti a v závislosti na tom aj v cene. Napríklad licencia na Enterprise verziu stojí ročne cca. 13 000 USD, pre Professional verziu je to cca. 3000 USD ročne, komunitná verzia je ale postavená na Open Source myšlienke a je tak dostupná zdarma. O kvalite tohto systému hovorí aj portfólio zákazníkov, ktoré využívajú tento systém – Lenovo, Olympus, Kipling, FOX, Nokia, či Pentel. Na Slovensku využíva Magento napr. eshop kníhkupectva Pantha Rhei.

Výhody a nevýhody Magenta...

Tento elektronický obchod je do určitej miery dosť kontroverzný, keďže názory naň sa rozchádzajú niekedy až priveľmi rázne. Fanúšikovia poukazujú predovšetkým na komplexnosť vybavenia, robustnosť systému a funkcie, ktoré sa bežne v e-shopoch ani nenachádzajú (porovnávač produktov, kniha želaní, variabilita atribútov produktov, marketingové nástroje). Odporcovia zasa poukazujú na veľkú náročnosť systému na kvalitný hosting, zbytočnú vybavenosť „nepotrebnými“ funkciami, zložitosť úpravy zdrojového kódu, pomalosť systému atď.

Ako sa hovorí, každý chváli svojho Boha. Je treba povedať, že všetko závisí od úhlu pohľadu na tento elektronický obchod. Magento rozhodne nie je low – endové riešenie pre elektronické mikroobchody, ktorých aj na slovenskom trhu vznikajú (a zanikajú) desiatky každý mesiac. Je to nielen kvôli vybavenosti Magenta obrovským množstvom funkcií, ktoré sú pre tieto eshopy malého rozsahu nepotrebné, ale predovšetkým kvôli náročnejšiemu ovládaniu a správe, ktoré s robustnosťou systému úzko súvisia. Ruka v ruke s tým súvisí aj zložitosť úpravy zdrojového kódu, s čím zasa súvisí aj cena služieb pre tento systém.

Čím je teda Magento také výnimočné...

Výbavou. Teda presnejšie funkciami a vlastnosťami, ktoré Magento ponúka užívateľovi i administrátorovi. Tu je veľmi stručné zhrnutie najpoužívanejších funkcií, z ktorých mnohé nemajú konkurenciu nielen v oblasti Open Source elektronických obchodov:

Používateľ:

 • Možnosť prepínať zobrazenie produktov v e-shope medzi tabuľkou a zoznamom
 • Kniha želaní – možnosť vytvoriť si vlastný zoznam produktov
 • Porovnávač produktov – možnosť porovnať parametre vybraných produktov
 • Upozornenia na cenu – možnosť prihlásiť sa na zasielanie upozornení o cene produktu
 • Recenzie produktov – možnosť písať hodnotenia a recenzie produktov
 • Možnosť nakupovať s registráciou, alebo bez registrácie
 • Sledovanie stavu objednávok, história objednávok
 • Interaktívne podrobné filtrovanie produktov na základe atribútov produktu

Administrátor:

 • Plná kontrola nad obchodnými analýzami a štatistikami
 • Množstvo SEO a SEF nástrojov pre kvalitnú optimalizáciu
 • Nástroje na komplexnú správu marketingu a prezentácie
 • Správa objednávok, fakturácie, skladových zásob
 • Rôzne typy produktov + rozsiahle možnosti správy atribútov produktov
 • Tisíce nadstavbových modulov pre splnenie akýchkoľvek Vašich požiadaviek
 • Správa viacerých e-shopov v jednom administračnom rozhraní

Skutočný Multi-shop:

Unikátnosť tohoto e-commerce riešenia spočíva práve v 100% oddelení jednotlivých (sub)obchodov po grafickej i obsahovej stránke. Vďaka tomuto riešeniu tak môžete prevádzkovať niekoľko graficky i obsahovo úplne odlišných elektronických obchodov pod jednou správou. Systém umožňuje jednotnú správu týchto elektronických obchodov, všetkých objednávok, faktúr, celého procesu fakturácie a obchodného marketingu. Samozrejmosťou je možnosť napojenia rôzneho dizajnu na rôzne domény.

Aká je cena elektronického obchodu na systéme Magento...

Ako som už vyššie spomenul, napriek tomu, že je to Open Source, Magento nepatrí práve medzi nízkorozpočtové riešenia. Práve preto by každý, kto chce elektronický obchod postaviť na Magente, mal rátať s počiatočnou investíciou pohybujúcou sa na úrovni 1000 – 1500 €. Samozrejme, základný e-shop na Magente sa dá postaviť aj za 500 - 700 €, v tomto prípade však platí viac než inokedy porekadlo o dvojitom meraní a jednom rezaní. Vďaka svojej komplexnosti si totiž Magento vyžaduje omnoho viac nastavení, úprav a dolaďovania, než iné e -shopy a človek, ktorému to dáte na starosť, by mal naozaj vedieť, čo robí („urob si sám“ riešenie v tomto prípade odporúčam iba naozaj učenlivým a vytrvalým jednotlivcom).

Pre koho je teda určené Magento...

Pre všetkých, ktorí hľadajú komplexné profesionálne riešenie s potenciálom rozvoja do budúcnosti. Pre tých, ktorí chcú ponúknuť zákazníkovi nadštandardné funkcie a jednoduché nakupovanie a orientáciu v e-shope. No a hlavne pre tých, ktorí svoj elektronický obchod myslia vážne a sú ochotní venovať sa jeho budovaniu a rozvoju. Magento je najrobustnejší Open Source elektronický obchod na trhu a jeho pochopenie a ovládanie Vám môže chvíľku trvať. Za trpezlivosť a investované financie Vám ale bude odmenou profesionálny elektronický obchod, ktorý svojím vybavením môže smelo konkurovať známym a veľkým elektronickým obchodom na trhu a v mnohom ich dokonca bez problémov predčí.

Imrich Kovaľ Imrich Kovaľ

Zakladateľ a majiteľ spoločnosti MERINEO s.r.o., ktorej riešenia sú budované na Open Source CMS. Propaguje myšlienku Open Source webových technológií nielen na firemnom blogu, ale všade, kde sa dá. Trochu analytik, trochu vývojár, ale hlavne obchodník, ktorý musí byť vždy v obraze. Má v hlave milión nápadov, na ktoré nemá čas, miluje bonsaje a kvalitné weby, pretože oboje má dušu.


Hodnoť článok:
0 0

14 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Pedro Bohuš 18.11.2014 16:37:34
Ahoje, viem že je to starý príspevok, iba chcem dať do pozornosti toto: https://www.transifex.com/organization/magento-sk založil som skupinu na preklad Magenta a kto by mal záujem, je viac ako vítaný, sám to nedám :)
0 0 Imrich Kovaľ 21.1.2013 17:20:44
@ewzen Magento bolo zvolene kvoli poziadavkam zakaznika na specificke back-end funkcionality a taktiez v suvislosti s planmi rozvoja eshopu do buducnosti, ktore vsak nejako ustali. :)
2 0 Braňušo 21.12.2011 20:39:31
Najlepší opensource eshop súčasnosti, eBay asi dobre vedela za čo platí $180 mil. pri akvizícii. S Magentom pracujem už dlhší čas a nie iba na typických e-shop veciach (viď. ubytovací server http://www.travelia.sk alebo zľavový portál http://www.happyday.sk), a keď sa človek do toho dostane a pochopí architektúru ani prípadné úpravy nie su veľmi náročné a zvládne to primerný PHP programátor. Po doladení parametrov hostingu, zapnutí cache, kompilácii to beží svižne aj na sharovanom hostingu (samozrejme závisí od množstva produktov a od trafficu).

Čo sa týka kategórii a produktov, je tam všetko čo môže majiteľ eshopu potrebovať: simple, virtual, bundle, ..., hierarchie, 2 typy promotions, zľavové kupóny, otvorený systém platieb, shippmenty ...

Ja oceňujem najmä:
- open source a voľný kód
- layered navigation a vyhľadávanie
- administračné rozhranie (permission a roles)
- možnosť definície atribútov a ich zoskupovanie
- SEO, URL rewrite, canonical URL
- API

Slabšie:
- koncept CMS
- layouty a dizajn
- menu

V porovnaní s VirtueMart jednoznačne Magento, aj keď práve tie slabšie veci z Magenta sa tu riešia elegantnejšie (no to súvisí ani nie tak s eshopom ale CMS Joomla).
0 0 Gabo L. 24.10.2011 21:57:14
Mali ste na mysli Panta Rhei (www.pantarhei.sk) ? a nie Pantha Rhei
0 0 Vladimir Modrooký Diablik 12.9.2011 21:26:32
@ewzen aj mna by to zaujimalo =)
0 0 ewzen 2.9.2011 14:50:20
Moj postreh: Bol som p. Koval na vasom firemnom webe (Merineo.sk) a vsimol som si, ze ste prednedavnom nasadili Magento jednemu svojmu zakaznikovi - COGGI
Moja otazka: Pre boha preco??? V tom shope su 3 produkty (slovom tri produkty!!!). Aj keby tam tych produktov bolo 20, tak sa to stale neoplati pre toho prevadzkovatela eshopu, aby mu to bezalo na Magente. To uz skor by som pouzil OpenCart, Prestu, OsCommerce alebo Joomlu (Virtuemart) resp. tak maly pocet produktov cez klasicky shop by som vobec neriesil.
Nechcel som Vas tymto urazit, ale chcel by som vediet, co vas viedlo pouzit Magento riesenie na tento projekt. Dakujem.
0 0 Moďerný Občan 30.8.2011 20:32:15
som zvedavy na hodnotenie opencart-u.. presiel som uz viacerymi eshopmi, ale tento sa mi zatial pozdava najviac.. hlavne svojou rychlostou. Ak chce niekto komplexne robustne riesenie, tak je niekedy lepsie zvolit vlastne riesenie.
0 0 Marcel Zúbrik 30.8.2011 19:34:06
Ďakujem za dobrý článok a teším sa na prehľad ďalších. Súhlasím aj pro a proti - či už v článku, alebo v komentároch. Z môjho pohľadu je to komerčné e-business riešenie, ktorého časť sa rozhodli pre širšie spropagovanie zverejniť. Živí ich hlavne tvorba riešení na mieru pre veľké spoločnosti, ako sú tie menované v článku (a slúžiace marketingu). Používať ho pre malé a stredné firmy CZ a SK ... :)
0 0 Vladimir Modrooký Diablik 28.8.2011 23:37:58
Tešiiim sa na dalšie pokračovanie dúfam že bude čoskoro =))))
0 0 Michal Žigo 28.8.2011 15:40:41
Na magente prevádzkujem svoj eshop (www.cajovanie.sk) a venoval som takmer polroka jeho štúdiu, preto rád napíšem niekoľko svojich postrehov:

Asi najväčšie sklamanie pre mňa je že magento obsahuje mrte chýb, úplne banálnych no v mnoho prípadoch zásadných chýb. Nespráva sa tak ako by ste čakali. V základných a dôležitých veciach neposkytuje priestor pre konfiguráciu, no vo veciach ktoré väčšiou nepotrebujete poskytuje kopec možností.

Multi store - je len jednostranne použiteľný a to v prípade že máte jeden sklad a chcete len viacero frontendov. Chcel som na jednej inštalácii postaviť dva nezávislé obchody (geograficky) s rovnakým obsahom a narazil som na niekoľko problémov. Nemožnosť v admine vytvoriť užívateľa a prideliť mu práva len na konkrétny store. Môžete vytvoriť užívateľa a dať mu práva na objednávky, ale bude mať práva do všetkých store. Problém so skladovými zásobami (ak sa rozhodnete využívať inventory). Jednak je problém s trackovaním zásob na úrovni multi-store (ako také riešenie tam existuje, no nie je bez chýb) potom keď narazíte na problém že sa tovar minie máte dve možnosti, buď sa dá alebo nedá kúpiť, niečo ako medzi krok že je možné kúpiť s dodaním v dlhšej lehote neexistuje. Alebo možnosť informovať keď bude skladom. Tieto posledné dve veci nesúvisia s multi-store ale sú to základné veci.

Pomalosť - na vygenerovanie úvodnej strany (bez produktov) sa použije cca 48 tis. volaní funkcií - to je fail storočia :)

Nespráva sa vždy ako by ste čakali - napr. nastavíte zobrazovanie cien s dph, ale hneď na niekoľkých miestach nájdete že zobrazuje ceny bez dph. Zase programátorský fail.

Také niečo ako nepoužiteľné faktúry a i už ani nejdem spomínať, bo sa mi dvanástorník skrúca pri spomienkach :)

Takýchto a podobných chýb sú tam desiatky, stovky.

Ak máte dostatok síl cez toto všetko sa prelúskať, odladiť chyby, výkonnostné problémy a i., magento je pre vás tou správnou voľbou :)
0 0 aaasss 28.8.2011 12:36:16
Magento - preveliky moloch postavenych na podobnom moloch frameworku, absolutne nehodiaci sa do slovenskeho ebusinessu. Ako bolo povedane nizsie, radsej volit shop na kluc, kde mate plnu kontrolu nad produktom s closed source. Firma ma bud peniaze na takyto velky custom shop, alebo mali zivnostnici budu volit Prestu, ktoru im rozbeha student za 20 euro. Osobne by som nikdy nevolil Magento, uz len preto ako strasne ide pomaly uz v default instalacii.
0 0 Lukáš Andel 28.8.2011 11:19:13
@Martin, musim suhlasit ... je to skutocne tak, eshop na mieru u kvalitnej firmy podla tychto cisel vychadza skutocne podstatne lacnejsie, nehovoriac o pohodlnosti a vyhodach.

K clanku by som este pridal, ze cim maju ludia volnejsiu ruku, tym viac pokazia :))
0 0 MH 28.8.2011 10:22:28
ja teda neviem na zaklade coho autor pise co pise, ale veci ako porovnanie produktov, wishlisty, moznosti hodnotit produkty ci uz komentarmi alebo recenziami, nastavovanie seo parametrov, filtrovanie, nakup s/bez registracie atd su uplne beznymi pri takmer kazdom eshop rieseni, s ktorym som sa zatial stretol.

magento je akurat velky moloch, a pokial za jeho rozbehanie ma zakaznik vysolit 1500 eur tak to ho uz vyhodnejsie vyjde dat si spravit eshop na kluc. firiem, ktore niesu drahe a odvedu robotu aku maju je u nas dost. eshop tak mozu mat na mieru bez zbytocnosti, stavany na nase podmienky a hlavne bez "verejnych" zdrojakov.

ked si k tomu priratame este rocnu platbu za hosting na ktory je magento citlivy tak nevidim dovod ist do takeho riesenia.
0 0 igo 28.8.2011 08:54:10
potesil som sa tomuto clanku, no chybali mi tu take viac advanced veci popisat, napr. ci je mozne robit bundle, promotions, produkty s viacerymi SKU, ako je previazany katalog s cennikom, etc.
Zajtra.sk > Programovanie > Seriály > Predstavujeme Open Source elektronické obchody – Magento (seriál)


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama