spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 31.10.2010
Hodnoť článok:
0 0

Ešte možno budeme mať Flash celkom radi...

Prevažné percento IT špecialistov hovorí jasné nie! Flash je podľa nich technológia, ktorú treba pochovať a poslať do večných lovíšť. Možno sa to však zmení...

Flash. Technológia, ktorá je na scéne už niekoľko rokov a za ten čas sa stala obľúbenou, ale u mnohých vývojárov a špecialistov na bezpečnosť aj nenávidenou. Pri spomenutí flashu medzi bežnými používateľmi, má rôzne ohlasy. Niektorí hovoria, že je pomalý a iní, že ich to prakticky nezaujíma a dalo by sa menovať, snáď aj pár hodín. Prevažné percento IT špecialistov hovorí jasné nie! Flash je technológia, ktorú treba pochovať a poslať do večných lovíšť. V poslednom období to vyzeralo celkom nádejne a pri neustále rozvíjajúcom sa HTML 5 sa mnohí domnievali, že sila Flashu slabne a posledný nádych urobí, niekedy na prelome roka 2012 - 2013. Keďže Adobe sa technológie Flash nemieni vzdať, bude robiť všetko preto, aby tu s nami bola ešte pekných pár rokov a dokonca sa plánujú vynaložiť obrovské finančné prostriedky na to, aby Flash prerazil vo väčšej miere aj do vyšších kruhov rôznych biznis aplikácii či redakčných systémov. Žeby si jedna z našich kedysi obľúbených bánk (Tatrabanka, ktorá plánuje internet banking vo Flashi) zobrala z tohto plánu príklad? V skutočnosti to vôbec nie je vtipné, pretože nasádzať do obehu niečo, načo sa ľudia pozerajú s krivým pohľadom a ťažkým srdcom nie je žiadne víťazstvo. A kto sa rád cíti porazený?

V týchto dňoch Adobe prinieslo verejnosti nový plán a stratégie, ktoré trochu menia pôvodný plán. Vedenie Adobe a vývojári z tímu Adobe vidia najväčší potenciál v tom, robiť vývoj oboch platforiem rovnomerne tak, aby sa nepredbiehali a zároveň boli na jednej rovine, súmerne v jednej línii. Ako to docieliť ? Konferencia s názvom MAX, ktorú Adobe usporiadalo za účelom predstaviť novinky z flashu, HTML 5 a daľších platforiem bola plná zaujímavých momentov, no najväčšie prekvapenie prišlo vtedy, keď jeden z vývojárov začal so svojou prezentáciou na tému ,,Prevod flashu do HTML 5“.
Vývojár z Adobe predstavil jednoduchý nástroj, ktorý dokáže flash konvertovať do HTML 5 a to aj za chodu aplikácie. Aj keď Adobe už pár týždňov ponúka doplnky v podobe pluginov pre programy Dreamweaver CS 5 a Ilustrator CS 5, tento nástroj je úplne odlišný. Ilustrator CS 5 ponúka aj exportný nástroj pre HTML 5 a Javascript.

Nový nástroj na konverziu podporuje v plnom rozsahu animácie, ako aj samotné prvky v rámci animácie. Ak sa tento nástroj zdokonalí a postupne uplatní, tak vývojári už nebudú musieť jednak vyvíjať zbytočne dve verzie webu a zvýšiť by sa mohla aj bezpečnosť samotnej webovej aplikácie. Jednou z ďalších výhod, ktoré nový konverzný nástroj prináša je, že flash by sa mohol postupne takýmto spôsobom objaviť aj na platforme iOS. Steve Jobs už viac krát prehlásil, že mobilná platforma Apple Flash nechce a nebude ho podporovať. Zdá sa, že toto je jedna z ciest, ktorou Adobe môže dostať Flash aj do Apple iPhonu, iPadu či iPodu Touch.

Zdá sa, že Adobe začína trochu počúvať aj prosby používateľov a robí všetko preto, aby sa technológia Flash stala bezpečnejšou a kompatibilnejšou. To, či to tak bude reálne aj časom, uvidíme. Každopádne je prevod technológie Flash do HTML 5 celkom zaujímavou témou okolo ktorej bude v budúcnosti ešte veľké množstvo diskusie.

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Rastislav Lehotský (fb) 10.11.2010 00:00:00
FLASH je jedna genialna zalezitost a uz x rokov ho pouzivam. Zarputile kockate hlavy mozno maju namietky ale to nic nemeni na veci ze FLASH od momentu ako vysiel zmenil pristup ku grafike a dynamike na webe a umoznil naprogramovat a pospajat viacmenej cokolvek. Teraz trosku rypnem , ale keby to bolo namne tak kludne zrusim vsetky ostatne technologie. Flashu drzim nadalej palce a dufam ze este dlho v nom budeme moct robit rychle, dynamicke a carovne aplikacie o ktorych sa mudrcom co ho nemaju radi len sniva.
0 0 Viktor Čech (fb) 31.10.2010 00:00:00
flash skor nahradi css3, nie html5.. ale az za par rokov
0 0 František Haško (fb) 31.10.2010 00:00:00
To video som videl, vidím to ako dobrú vec. Ale potom to už jednoducho nie je Flash - stratí najpozitívnejšiu vlastnosť - rovnakú funkčnosť všade, kde je nainštalovaný plugin (hoci požiadavky na procesor asi ostanú :-). To je samozrejme aj jedna z jeho najslabších vlastností, kvôli ktorej ju mnohí odmietajú. Osobne s Flashom problém nemám, pokiaľ sa netlačí do vecí, na ktoré ho nemá zmysel používať - sémantický obsah, navigácia a pod. = nevyhnutné časti stránky. Je ok použiť ho na hry, prípadne lepšiu zobrazenie fotiek (s tým, že využije časť stránky ako XML vstup).
Rozhodne sa však zaujímavým stáva Flash ako IDE na tvorbu HTML5 animácii, čo je IMHO najdôležitejšia vec z celého tohto "vzruchu" :-).
0 0 Roman Fordinál (fb) 31.10.2010 00:00:00
Ked bude konverzia na urovni Word->HTML nieje sa o com bavit. Vyzera to, funguje to, ale nikto to nechce. Cavas v HTML5 je sice strasny bastl v ktorom sa vsetko musi scriptovat, ale uspiet moze. To vsak zavisi hlavne na poriadnom IDE, a ci bude aspon porovnatelne s tym Flashovym.
Zajtra.sk > Programovanie > PHP > Ešte možno budeme mať Flash celkom radi...


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama