spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zdenko Pek 29.10.2010
Hodnoť článok:
0 0

Prístupnosť: Návod ako urobiť prístupný web

K dobre fungujúcemu webovému sídlu nepochybne patrí aj jeho prístupnosť. Možno si práve položíte otázku „čo môže byť na mojom webe neprístupné?“ Server ide, stránka sa načíta, čiže je to OK. Nie je!

K tomu aby vaše webové sídlo dosahovalo relevantných výsledkov, je potrebné, aby bolo nájditeľné, použiteľné a obsahovalo kvalitné informácie alebo ponúkalo kvalitné služby. Nie sú to zrovna ľahké úlohy, ale i tie sa dajú zvládnuť. K dobre fungujúcemu webovému sídlu nepochybne patrí aj jeho prístupnosť. Možno si práve položíte otázku „čo je na mojom webovom sídle neprístupné?“ Server ide, stránka sa načíta, čiže je to OK. Nie je!

Ak vás nevidia, chcú vás aspoň počuť

Na internete sa pohybuje istá skupina návštevníkov, ktorá je oproti zdravím ľuďom značne znevýhodnená svojim hendikepom. Slepota, slabozrakosť, farbosleposť či iné poruchy zraku, či už trvalé alebo len dočasné, poruchy hornej pohybovej sústavy a používatelia s poruchami sluchu. Medzi značne znevýhodnených návštevníkov môžeme zaradiť aj dôchodcov, či ľudí, ktorí z nejakých dôvodov majú problém narábať s hardwarovým príslušenstvom (klávesnica, myš). Takto hendikepovaní, či inak znevýhodnení ľudia sú často odkázaní na rôzne pomôcky (čítačky, hlasové zariadenia a pod.), ktoré im pomôžu pri pohybe a orientácií na webových sídlach.

Čítačky webu pre hendikepovaných používateľov

Avšak najcennejšou pomocou je, ak im designeri, kóderi či programátori, prispôsobia celé webové sídlo a tvoria obsah tak, aby bolo aj pre túto menšinu ľahko dostupné. Nezabudnite, že aj táto skupina návštevníkov internet používa a sú pre vás potencionálni zákazníci alebo čitatelia a verte, že ich počet je pomerne dosť vysoký. Netreba ich ignorovať, práveže naopak. Odmenia sa vám svojou stálou návštevnosťou. Možno by ste neverili, ale práve väčšina webových sídiel, je stále pre týchto návštevníkov neprípustná.

Čo robiť pre prístupnosť?

V prvom rade je vhodné navštíviť webové sídlo projektu blind friendly web, kde získate dostatok informácií. Ďalšou užitočnou pomôckou je program Color Contrast Analyzer (Windows) alebo Color Contrast Analyzer (Mac), ktorý vám pomôže s namiešaním tých správnych farieb a ukáže vám, ako ich vidia ľudia s rôznymi poruchami zraku. Taktiež vám ukáže či vami zvolený kontrast (pozadie vs. popredie) vyhovuje štandardom WCAG 2.0, prípadne dokáže nasnímať obrazovku funkčného webového sídla tak, ako ho môžu vidieť ľudia s poruchami zraku.

Každý obrázok by mal mať ALT text

Nezabudnite robiť HTML a CSS kód sémantickým. Teda webové sídlo by sa malo dať prehliadať jak pri vypnutí CSS štýlov tak i pri vypnutí Java Scriptov. Nezabudnite, že napr. nadpis robí nadpisom nie jeho veľkosť, ale tag, ktorý je nato určený <H1,2,3 ...> a to isté aj pri zoznamoch a iných štandardizovaných tagoch jazyka HTML. Pomocou nich dokáže čítačka pre nevidiacich rozpoznať nadpis, odkazy a iné prvky, ktoré sa môžu na webovom sídle vyskytnúť.

Ak ste videoblogerom nezabudnite, že nepočujúci návštevník síce váš blog uvidí, ale môže sa len domnievať o čo v ňom ide. Nie vždy vám bude možné čítať z pier a preto je fajn spraviť prepis celého videa pod samotný videoblog. Netýka sa to len videoblogerov, ale i videí všeobecne, kde sa nachádza hovorené slovo v akomkoľvek množstve.

neF(a)lashuj!

Flashové sídla sú isto veľmi pekné a efektné, ale určite nie sú v žiadnom prípade prístupné. Flash je vhodný pre tvorbu bannerov, hier, kalkulačiek, prezentácií a pod. Slepý návštevník síce vaše super efekty tlačidiel počuje, ale bohužiaľ váš text vo vnútri flashovej aplikácie nevidí a nevidí ho ani ten najdôležitejší hendikepovaný návštevník vášho webového sídla – robot vyhľadávača. Áno, aj robot vyhľadávača možno nazvať znevýhodneným návštevníkom vášho webového sídla, nakoľko sa tak správa a jediné, čo na vašom webovom sídle číta je zdrojový kód. Ale to už odbiehame do inej témy :-).

Nerozmýšľajte, strácate čas, proste ich prístupné spravte

Ak vás to nezaujíma a myslíte si, že táto skupina surfujúcich ľudí vás určite nenavštívi, je to z vašej strany arogantné. Sú všade, to že ich nevidíte neznamená, že neexistujú. Existuje výnos ministerstva financií SR, ktorý o týchto štandardoch hovorí a webové sídla verejnej a štátnej správy ho musia dodržovať. Tu vidieť ako moc je prístupnosť dôležitá. Okrem tohto výnosu o nich hovorí aj konzorcium W3C. To, že si dôležitosť prístupnosti webových sídiel neuvedomuje množstvo firiem, tvoriacich webové sídla, či práve ich webmastri neznamená, že to je správne. Príde mi to ako keby úrady nemali vytvorené bezbariérové prístupy. Neprišlo by vám to ako nonsens?

Na webovom sídle informatizácie nájdete výsledky meraní webových sídiel z rôznych odvetví (aj mimo verejnej a štátnej správy). Do tohto monitorovania môžete prihlásiť aj svoje webové sídlo. Nie som si však istý, či naozaj každé ako napr. blog, ale skúsiť to môžete.

V roku 2009 bolo v troch etapách monitorovaných až 503 webových sídiel. Najlepší rating získali v oblasti:

Kompletné prehľady nájdete na webovom sídle www.informatizácia.sk.

Nie je to veda ani umenie, stačí iba chcieť

Nato aby ste spravili prístupné webové sídlo, nepotrebujete mať extra IT znalosti. Ak viete pracovať s HTML a CSS isto to celé zvládnete. Stačí si naštudovať potrebné materiály a dodržovať štandardy, a budete mať webové sídlo na ktoré môžu bez obáv prísť aj tí, ktorým inak pomáhate v rôznych charitatívnych zbierkach. Prístupným webovým sídlom im pomôžete viac, ako to vhodené euro do schránky, študentom postávajúcich na ulici. Množstvo informácií o prístupnosti nájdete aj na internete a občas možno stačí aj ten selský rozum. V prípade, že budete chcieť spoznať napr. pomôcky pre nevidiacich, môžete zamieriť na www.tyflocomp.sk, kde uvidíte rôzne lupy a iné pomôcky.

Hodnoť článok:
0 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Miroslav Ratesman Knedla (fb) 7.2.2011 00:00:00
:-) zajímavý článek ... jen by to podle mě chtělo trochu rozepsat, protože přístupnost webu není jen o nepoužívání Flashe, nebo používání alternetivních popisků obrázků. Příjde mi ten článek trochu poloviční ...

Ale odkazujete na web, který o přístupnosti píše a radí, tak možná proto jen ta polovičnost ... je to jednodušší :)
0 0 Zdenko Pek (fb) 20.1.2011 00:00:00
@Peter Stajger preco? Lebo mi to tak vyhovuje :-) Preco niekto vola webove sidlo strankou? Lebo nevie, ze web strankou nazvat nemoze. Stranka je len jedna z mnohych, ktore tvoria webove sidlo.

@Justina Cielontkova nerozumiem, preco by mali byt vyberane nahodne. Ide o najlepsie hodnotene v danych segmentoch.
0 0 Justina Cielontkova (fb) 11.1.2011 00:00:00
Tie najlepšie webové sídla v článku sú vybrané pomerne náhodne, nie? ;]
0 0 Peter Stajger (fb) 21.11.2010 00:00:00
preco pouziva autor pojem "webove sidla"? Zrejme je to preklad website ale v slovencine mi znie webove sidlo velmi zle. navyse som to nikde inde nevidel.
0 0 Robert Madaj (fb) 3.11.2010 00:00:00
Pozor, tie vynosy su na stranke http://www.informatizacia.sk/standardy-is-vs/596s

vratane verzie z roku 2006 :-)
0 0 Miroslav Antal (fb) 1.11.2010 00:00:00
v oblasti obcí sa mi nezdá, že bola najlepšie obec Prenčov. Podľa mňa to bola obec Svätý Anton s ratingom 95,7%. Bolo to počas prvého monitorovania v roku 2009. Váš výsledok je z druhého monitorovania. viď. http://www.informatizacia.sk/ext_dok-rebricky-2009i/5969c
Zajtra.sk > Programovanie > CSS/HTML > Prístupnosť: Návod ako urobiť prístupný web


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama